build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбана опрема
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана опрема

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбана опрема
    Posted: 04-Sep-2007 at 22:15
ne deka ova e nesto blisku do realizacija ama cisto da go spodelam so vas, poso vcera dodeka slikav po grad naletav na prezentacijava i opremata bese kako izvadena od space shuttle. samo tesko neso volku dobro da ni se desi na nas.
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Sep-2007 at 22:20
eve go sajtot od firmata, razgleajte boli glava
 


Edited by pbanks - 28-Sep-2007 at 10:38
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Sep-2007 at 23:53
Абе се е тоа убаво, ама запознаени ли се кој е рокот на траење на урбана опрема во Скопје?

Прво треба да донесеме ефикасни закони за заштита на урбаната опрема и секое друго јавно добро... Па после да се вработат едно 100-тина батки да ги спроведуваат (нормално и полицијата да не спие)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Sep-2007 at 00:47
Абе нема везе и онака нема да бидне ништо, ете во Утрински ја пренесуваат истава информација и додаваат дека Еуролинија и Акцент медија веќе се бунеле нешто. Демек не биле викнати на промоцијата па увредени биле. Се знае што ќе искочи од тоа. Германците ќе сакаат соло веројатно, т.е. во партнерство со градот, Еуролинија и Акцент медија ќе сакаат работата да иде преку нив, и на крај со врски ќе ја изблокираат работава преку Совет на град скопје.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Sep-2007 at 12:06
Woow toa e nesto mnogu interesno! Bash bi bilo dobro a
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Dec-2007 at 15:13
Како и секогаш. Уникатни методи на истражување (од дури еден ден Nuts)
 
Нови клупи за улица Македонија

 

Третата делница на улица Македонија ќе има клупи со нов модерен дизајн кој се разликува од дизајнот на клупите поставени на другите две делници од улицата. Новите клупи пробно беа поставени еден ден на улицата за да ја видат општинарите реакцијата на граѓаните, а откако утврдиле дека реакцијата е позитивна, ги нарачале новите клупи.
Третиот дел од Улица Македонија, кој Општина Центар го реновираше годинава, свечено ќе биде пуштен во употреба непосредно пред Нова година. Обновени се тротоарите, а се чека уште поставувањето на клупи и на кошници за отпадоци. (Е.А.)

 
Извор: Вест


Edited by pbanks - 11-Dec-2007 at 15:16
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Dec-2007 at 15:23
Каде точно е ова - кој дел од улица Македонија? Многу ме интересира што е тоа „позитивна реакција“? Луѓето седнале на неа? Танцувале околу неа некој ритуален шамански танц и принесувале жртви?

„нов модерен дизајн“ - пффф
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Dec-2007 at 15:30
Originally posted by La Linea

Каде точно е ова - кој дел од улица Македонија?


Делот меѓу улиците Даме Груев и И.Л.Рибар, то ест последниот дел накај стара железничка, пред хотел Бристол и новата Инвест Банка.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Jan-2008 at 11:09
Нови типизирани киосци во центарот на Битола. Вака од сликава не сум одушевен ко ќе ми текне што се видов на презентацијана што ја спомнувам во првиот пост.... Ohno

Обновеното битолско шеталиште доби и нови киосци

На местото на дотраените трафики, кои го нагрдуваа битолското шеталиште, локалната власт постави 17 современо дизајнирани киосци. Инвестицијата изнесува шест милиони денари и е дел од проектот за реновирање на најпосетената рекреативна зона во градот. Од оваа пешачка зона исчезнаа „кратерите“ во распуканиот асфалт, се обновија демолираните клупи и оштетените светилки.

Според градоначалникот Владимир Талевски, реновирањето на шетачката зона ќе заврши најдоцна за десет дена.

- По шеталиштето планираме да го средиме Тумбе-кафе, исто така зелена зона, која битолчани ја користат за рекреација. Ќе објавиме конкурс за идејно решение. Целта е главната артерија што минува низ градот, почнувајќи од старата чаршија, безистенот, Широк сокак, шеталиштето, Тумбе-кафе, па се' до Хераклеја, да биде зона што ќе ја краси Битола - рече Талевски.

Шеталиштето е осветлено со канделабри, посадени се дрвја, а при поплочувањето се изработени мозаици според тие во Хераклеја. Дневно го посетуваат стотици битолчани, од млади до најстари.

(Ж.З.)Извор: Дневник
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Jan-2008 at 17:43


Според мене киосков изгледа без врска Roll%20eyes

А што си видел на таа презентацијата, дај долови нешто Yes
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Jan-2008 at 17:47


Па погледни што има на линкот во вториот пост во нишкава. Се што има таму беше распослано на градски плоштад.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Jan-2008 at 18:08


Сега разгледав малце... милина Yes
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Feb-2008 at 00:07
Ваљда оваа вест спаѓа тука. Дефинитивно за поздравување, толку едноставна а корисна работа. Thumbs%20Up Вака на прв поглед ми изгледа прилично добро направено. Единствено фонтот ми е некако преголем но да не цепидлачиме.

@mitatos бидејќи почесто се движиш натака ако можеш жити се сликни една од таблите да може убаво да ги разгледаме содржините тука Cheers

Промовирани три туристички мапи на чаршијата

На мапата се исцртани сите улици, како и локациите на дуќаните и на занаетчиските работилници

Општина Чаир во соработка со Про кредит банка вчера ги промовираше туристичките мапи на Старата скопска чаршија. Мапите ќе бидат лоцирани на три места во чаршијата, на влезот кај стоковната куќа „Спридер“, кај Бит-пазар и во близина на споменикот на Скендер-бег. На нив сите посетители и туристи, на три јазици, албански, англиски и македонски, ќе можат да се информираат за најважните знаменитости и културно-историски споменици што треба да се посетат. На мапата со димензии 1,5 на 1,2 метри, поставена во висока дрвена рамка се исцртани сите улици и нивните имиња во чаршијата, како и локациите на дуќаните и занаетчиските работилници. Целта на проектот, според општинарите, е запознавање на туристите со знаменитостите на чаршијата, привлекување поголем број посетители и подигнување на вредноста на чаршијата.

„Поставувањето на туристичките мапи е една од активностите во процесот на ревитализацијата на чаршијата. Во блиска иднина планираме отворање инфокиосци или канцеларии во кои ќе се дели и промотивен печатен материјал“, истакна Муса Зука, претседател на Советот на Општина Чаир. Покрај овие табли, наскоро ќе бидат поставени и нови, во помали димензии, покрај спомениците со повеќе податоци за нив. (С.Н.)Извор: Утрински весник
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Feb-2008 at 00:09
hahah aj ako pominam utre obavezno ke go slikam ova
baska i ja da vidam sto ima u nea :P
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Mar-2008 at 22:57

ОПШТИНА АЕРОДРОМ
Поставени 600 заштитни огради

Во општина Аеродром се поставени 600 заштитни огради. Тие деновиве беа монтирани на повеќе локации во населбата Јане Сандански, покрај супермаркетот „Веро“ и низ булеварот Србија. Заштитни огради ќе се поставуваат и по целата должина на булеварот Јане Сандански на страната на ТЦ „Бисер“, како и на тротоарот спроти „Веро“. Оградите Општината ги поставува на зелени и на јавни површини, за да се спречи непрописното паркирање возила. Локациите се одредуваат според приоритетот одреден од стручните служби, како и врз основа на поднесените барања од жителите на Аеродром. Паралелно со поставувањето на заштитните огради, ќе се поставува и друга урбана опрема, односно клупи, кошници за отпадоци, чешмички за пиење вода.

А.В.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=1332&ArticleID=85970


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Mar-2008 at 23:03


Аеродром најави поставување на нови стандардизирани киосци скоро. Но никако да налетам на дизајнот што го смислиле. Кловер ти немаше таму некоја другарка во Општина Аеродром
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Mar-2008 at 23:04
Овие заштитни огради што толку ги фураат веќе се преполовени и не ми е јасно кој имбецил толку упорно ги вади?! Иако се корисни, мислам дека од естетски аспект се тешка утка- требало да го земат тоа во предвид кога веќе решиле да ги насадат низ цела општина.  Но мило ми е што се поставени
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Mar-2008 at 23:05
Тие на градска што се ги личи да стојат на тротоар. Ама оние со П-форма не ги бива.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Mar-2008 at 23:15
За тие што не знаат како изгледаат тие П-огради...

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Mar-2008 at 23:36
Originally posted by pbanksАеродром најави поставување на нови стандардизирани киосци скоро. Но никако да налетам на дизајнот што го смислиле. Кловер ти немаше таму некоја другарка во Општина Аеродром


Се скаравме пошто цело време ги критикував за бројните глупости. А како да не ги критикуваш...

LOL

Се зезам, ај ќе видам дали може да се дознае нешто Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.438 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.