build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана опрема

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 10-Oct-2009 at 17:29
Мора да се признае прекрасно изгледа


2009-10-10
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
assyst View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote assyst Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 11-Oct-2009 at 10:47
За жал колку и убаво да изгледа местото не му е таму, не во средишниот дел на улица Македонија.

Тој дел е намерно оставен празен за да можат возилата на комунална хигиена, пожарникарска служба, брза помош и полиција слободно да поминуваат до плоштадот и понатаму во случај на итни интервенции.

Не знам кому му текнуваат овие работи, зошто не може да биде ова поставено во линија со кантата за смет што е 2 метри повнатре во редот на дрворедите?

Чита ли некој воопшто во општиниве нешто, пред да се зафати за работа, толку ли се сите неписмени?


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 11-Oct-2009 at 11:30
Па ако се тамо повнатре намесетени, однсоно ако целата урбана опрема ја наместиме во еден ред ќе се форумираат виртуелни три паралелни патеки, а преградата ќе биде со прилично богата содржина. Воопшто не е лошо вакак како што е и порам да ја поздравам барем минималнатата унифицираност на опремата. А цвеќињата што ги сликал Владимир баш и јас вчера шетав низ центар и ги приметив. Едиствено имам замерка околу крошните на дрвата што на неколку места се доста спуштени над клупите па сметаат и на тие што проаќаат покрај нив.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 11-Oct-2009 at 11:45

Зарем не е неспоредливо поважно она што го кажува assyst околу пристапот за специјални возила?


Edited by Cloverstack - 11-Oct-2009 at 11:46
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 11-Oct-2009 at 13:10
Ima mesto za specijalnite vozila ionaka!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3613
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 12-Oct-2009 at 13:33

корпите се ок, но жардињериве некако ми изгледаат фуш, идејата
можеби ок, изведбата некако хм, може во живо се полезет за око. како и
да е ко за промена е добро, но мислам дека поинтересно ќе беше над
корпите да одат цвеќиња и сетне така единeчни да се комбинираат и
групираат, и заради естетика и заради функционалност, со оглед дека тоа
ситните корпи сигурно брзо се полнат? 
 

овие жардињери не ми личат на фиксирани, па доколку има
потреба со едно поминување може да се направи простор доколку тоа е
зортот, иако речиси сите објекти на ул МКД имаат заден влез односно
пристап, а она што го велиш лсл дека се образуваат три виртуелни
патеки, не се сложувам, можеби доколку шеташ по празна ул МКД, во
спротивно ќе изгледаат расфрлено, како некој од мајтап да ги разместувал

за
вакво нешто идеално место е околу бандера или по балкони, нека донесат
некој закон со кој или ќе ги обврзат граѓаните да имаат расцветани
балкони, или вметнувајќи нешто поголеми комуналии тие да им ги
разубаваат терасите на ул МКД, или тоа да е оставено на граѓаните која
комбинација ќе ја изберат, но во таков случај мора да има планирање или
некаква унификација, за и на тој план да не се затера калабалак!

еве ги охриѓани како ја решаваат, и оригинално и далеку поефтино...

http://photos.worldisround.com/photos/25/57/72_o.jpg

http://photos.worldisround.com/photos/25/57/73_o.jpg




Edited by Max - 26-Nov-2013 at 13:02
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 12-Oct-2009 at 14:48
Originally posted by Max

... еве ги охриѓани како ја решаваат, и оригинално и далеку поефтино...

А тек швајцарците, но со време ќе се навикне и овој народ на убаво и чисто - остајте му некое време.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 12-Oct-2009 at 14:51


Во нашиов регион сум приметил дека Хрватите и делумно Босанците имаат култура за вакво уредување на куќите со цвеќе. Можеби не до волку како швајцарците но кој се возел низ Горски Котар на пример (Загреб-Ријека) знае за што зборувам
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 12-Oct-2009 at 15:13
Мислам дека климата го прави првенствено тоа да се уредуват прозорите и балконите на земјите северно од нас со многу по тмурни денови во годината, па ова им е некое убаво будење наутро со поглед према надвор.

Но како и да е убаво е да се види и кај нас, а евего мојот поглед со кафето во рака секое утро.


2009-10-12
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3613
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 12-Oct-2009 at 16:07

и кај нас порано имаше екстра расцветани тераси, но транзиција и повеќето сограѓани изгледа го изгубија интересот, ова може и нешто порано се изгуби навиката, знам како дете кај и да отидев и чаир и карпош и аеродром, јасно и центар секаде имаше бар едно пола тераси расцветани на еден зграда. за ул МКД и баш неможам да се сетам, но сега работите секаде се сменија, обично се чува по становите т.е. терасите само по неколку егзотични цвеќиња и ништо повеќе! 

муабетот ми беше во однос на жардињерите, се знае каде и зошто се поставуваат тие, или за да оградат некој простор или за да разубават, но ова значи некој да има можност и во нивна близана да седне, додека овие попатниве ми се некако без идеја, бар како што реков да претставуваа доле корпи ајде ок, но вака не ми држи вода! треба да се напомене во контекст дека земните жардињери се нецелосно средени или нема кој да ги контролира и редовно одржува, црвета за наводнување штрчат, трева ни за лек, а сувово цвеќе иако добро сепак оскудно, како да штеделе за цел град да има исто за некое експерименти не смее да има место на ул МКД, ова може во парк или на водно, но тука НЕ, незнам кој бил одговорен за хортикултурните решенија на ул. МКД, но очигледно немал доволно знаење или искуство што и каде може да помине!

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 12-Oct-2009 at 16:55
Originally posted by pbanks



Во нашиов регион сум приметил дека Хрватите и делумно Босанците имаат култура за вакво уредување на куќите со цвеќе. Можеби не до волку како швајцарците но кој се возел низ Горски Котар на пример (Загреб-Ријека) знае за што зборувам
и јас исто сум сведок какви шаренила има по терасите на планинските куќи кај нив, исто така и на јадранот имаат некаде по некое цвеќе
што се однесува за кај нас, кај секого е индивидуално, некаде има, некаде нема цвеќе, еве јас живеам во Аеродром во кула, и на двете тераси имам цвеќе, само за жал поради загаденоста, временските услови, висината, инсектите и птиците многу е тешко да се одржат во живот
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3613
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 12-Oct-2009 at 17:00

од последниов кадар се гледа дека интересно изгледа жардињерата кога е на бришан простор, но штом има и малку повеќе гужва ова само ќе смета, па малку се клупите и корпите сега и ова, навистина знаеме да преоптовариме! порано немаше ни клупи а сега од урбана опрема неможеш ни глава да кренеш.

исто под итно мора нешто да се превземе околу унификација на чадорите и жардињерите на кафичите, а за секоја реклама на нив и градот да добива 50% бидејќи сега како што е, на ништо не личи ова, иако градот има волја корзово да се оплемени!

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 12-Oct-2009 at 17:03
макс не знам што толку се фати за жардињериве, мене повеќе ми смета зафаќањето на просторот од страна на летните тераси
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3613
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 12-Oct-2009 at 17:30

   ех професионална мана! ова особено ме тангираат партерните решенија и хортикултурно уредување, а уште повеќе кога не постои никаква норма или стандард! летните тераси се ок но да фаќаат само  1 максимум 2 реда маси „“„“„“„

најдобро решение е внатрешен двор онаму каде се може, а летни тераси да бидат дозволени само за ресторани, додека за ова кафиќи јас би ги ограничил на еден ред коњопој и пријатно, зборувам за ул МКД, но и секаде каде тротоарите се запоседнати!                   

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 05-Nov-2009 at 06:37

Живи ќе изгориме од П - оградите

Пристапот за итни случаи до речиси сите згради во Општина Аеродром е блокиран со заштитни огради во форма на буквата П. Станарите на зградите се жалат дека од заштитните огради веќе неколку години до влезот на зградите не можеле да се приближат ниту возило на Противпожарната бригада ниту возило на Брза помош.
"Пред две години пожарната не можеше да интервенира во гасење пожар во зграда спроти ТЦ 'Бисер' оти пристапот за итни случаи до зградата е заштитен со огради. Среќа во несреќа беше што пожарот беше мал и не се прошири. Баравме од Општината да ги отстрани, но таа и понатаму поставува огради, а ние стравуваме дека живи ќе изгориме во становите додека се приближи пожарната", се жалат аеродромци.
Од Општина Аеродром велат дека заштитните огради биле поставени за да се олесни пристапот до зградите кој претходно бил блокиран од тешки жардиниери.
"Оградите се поставени според сите стандарди на поставување урбана опрема и тие не ги блокираат влезовите на зградите. Во итен случај лесно можат да се отстранат од страна на граѓаните, бидејќи се направени од лесен материјал", информираат од Аеродром.

http://vest.com.mk/?ItemID=986E80167B8AF9448F2A1DF83CBFEA0C
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 18-Nov-2009 at 21:21
Еве некои од кандидатите за новогодишни тезги. Не успеав да забележам информација за тоа кој дизајн победил, но наводно Коце бил незадоволен, па вратил на доработка. Колку е точна информацијава, не знам  Dunno

1


2


3


4
Оваа не ми испаднала баш нај и не се гледа баш добро, ама ако се прашувате за симболот, да, тоа е сонцето од Кутлеш. Ете, стигна и до тезги  Roll%20eyes


5


6



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 20-Nov-2009 at 20:03
Ова било победничкото решение

Автор:
Звонко Ставревски, диа

1


2


3

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 20-Nov-2009 at 21:31
Топ се
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 20-Nov-2009 at 22:58
navistina ne se losi
si odgovaraat so Lumiks vo oblikot
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 07-Dec-2009 at 01:25

Мултифункционални тезги на плоштад „Македонија“

На тезгите ќе имаат право да продаваат само регистрирани трговци со сопствена фирма

На плоштадот и на улицата „Македонија“ ќе се поставуваат мултифункционални тезги со унифициран модерен изглед, а ќе бидат изработени од алуминиум и пластика. Ова го предвидува идејното решение на архитектот Звонко Ставревски, кое беше избрано на конкурсот на Град Скопје.

Засега не е познато точно на кои места ќе се поставуваат тезгите, но сигурно е дека тоа ќе бидат фреквентни локации на плоштадот и по должината на улицата. На тезгите, кои ќе се лоцираат на неодредено време, но и по повод различни манифестации, ќе се продаваат ракотворби, занаетчиски производи, текстил, но и билети за концерти и слично. Тезгите се со површина од два квадратни метра, а носечката конструкција е изработена од алуминиум. Покривот и пултот се од армиран полиестер, материјал што е многу отпорен на надворешни влијанија и е лесен за обликување.

„Тезгите едноставно се монтираат и демонтираат и лесно се транспортираат. Имаат и тркалца со кочници, заради полесно преместување кога се монтирани. Под пултот, идејното решение за повеќенаменската тезга предвидува и контејнер за складирање на стоката наменета за продажба“, вели авторот Ставревски.

Во Градот, пак, информираат дека идејното решение ќе претрпи одредени промени во насока на поголема функционалност. „Врз основа на награденото идејно решение, во согласност со градежно-урбанистичките и финансиски фактори ќе се изработи основно и изведбено решение“, информираат од Градот.

Градските власти засега не соопштуваат колку тезги ќе се поставуваат во централното подрачје, но информираат дека право да продаваат ќе имаат само регистрирани трговци со сопствена фирма. Во соработка со надлежните инспекциски служби, Градот планира да ги обезбеди локациите од нелегалните продавачи на картонски кутии.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F7B92A5FC5B327418D689C8E62A64AF5
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.