build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажен урбанизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 12-Dec-2014 at 19:31

некои градби просто се создадени за снег


Црквата во Кижи
Утврдата во МатсумотоEdited by Max - 12-Dec-2014 at 19:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 13-Dec-2014 at 00:00

ова горе толку е чисто а сепак комплицирано, плус умешно спрострено од природни материјали, фрактална архитектура спремна да ги понесе на себе и историските и временските појави што ја очекуваат понатака...

сето ова и дополнително ќе го оплеменеше пејсажниов урбанизам доколку симболите беа дополнително распослани и преку пејсажна архитектура наоколу, пример алеја од смреки во форма на Крст, или сончева жива ограда со фонтана во средина...

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 13-Dec-2014 at 14:28

веројатно вакво нешто не би било лесно за одржување, па може за в градина да се оди со обраснати скулптури, евентуално засејани со мов, иако може да се оформат и тагирани а самоодржливи ѕидови или плочници
Originally posted by Max

il eventualno seto toa prirodno so mov i cvekinja da se izvozi [5]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 21-Dec-2014 at 14:31

со минимум форми до максимум ефект

http://www.malfano.com/bronzes_limited_editions.html

      
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 07-Feb-2015 at 20:05

Грешките во архитектурата се исправаат со Зеленило!

го има мислам и поназад http://landscapeandurbanism.blogspot.com/2008/09/hundertwasser.html

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 08-Feb-2015 at 13:51веројатно зеленилото ги прави скејтпарковите питома појава па затоа и го избегнуваат

http://www.landezine.com/index.php/2014/01/lemvig-skatepark-by-effekt/

иако сами по себе се доволни евентуално да се обоени за да не се толку штури

http://skateparks.com/blog/2011/07
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 09-Feb-2015 at 14:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 19-Feb-2015 at 23:32
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 19-Feb-2015 at 23:36

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 20-Feb-2015 at 20:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 21-Feb-2015 at 01:48
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 21-Feb-2015 at 06:36

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 21-Feb-2015 at 11:01
Landscape urbanism appears, at heart, to have a fondness for infrastructure and a desire to incorporate this infrastructure into design without resorting to superficially “shrub it up”

http://www.landscapeandurbanism.com/2010/10/21/know-thy-annotations/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 22-Feb-2015 at 00:55

кога клупите би имале раскрилена форма може и починката ќе биде со небесна атмосфера

понекогаш доволно е само правилна комбинација ко за потсетник

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 28-Feb-2015 at 21:41и необраснати ќе поминат

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 13-Mar-2015 at 14:01

/center]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 09-May-2015 at 20:36


интересно и палмите ќе ги насаделе во низа со врбите во Вардар [1] што можеби естетски е далеку подобро решение него истите да останат по кејот ко што беше

пред некој ден минувајки покрај врбите ме зачуди како не констатирале надлежните дека истите се премногу збиени околу два моста а можело да ги растоварт меѓу четири односно по една меѓу камени И окото И уметничкиот И слобода 

потем палмиве комотно нека ги пуштеле во коритото но кај калето и владата па се до градскиот парк, на некој начин би направиле некоја пејсажна дендро конекција од бонсаи-градината до центар а потем комотно можат да продолжат по Вардар и до односно паралелно со ботаничката градина кај хемиски односно тоа би му дошло таман до новиот мост на бул АСНОМ Big%20smile шала на страна но убеден сум дека на палмите и поубаво и полесно ќе им биде во него покрај Вардар макар пловеле по него!

ПОРАДИ ИЗГРАДБАТА НА ПАНОРАМСКОТО ТРКАЛО

Коце ги пресели палмите

Камиончиња натоварени со палми вчера цел ден се возеа низ Центарот на Скопје. Јавното претпријатие "Паркови и зеленило" ги преселуваше палмите од плажата Камен Мост на нова локација покрај Вардар, во близина на Министерството за надворешни работи.

"Преместување на палмите се прави по налог на Град Скопје. Сите 15 дрвца ќе бидат засадени во мајор коритото на Вардар кај МНР", велат од "Паркови".

Селењето на палмите градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски го најави кога се формираше градилиште за Панорамското тркало и од левата страна на Вардар. Тогаш Трајановски рече дека плажата ќе биде демонтирана за да може непречено да се одвиваат градежните работи. Ако постојат услови, откако ќе заврши изградбата на тркалото може повторно да се направат барем два шакна за плажата.

http://vest.mk/default.asp?ItemID=684D433A6818BD48A7E63A8D270F2FB2


 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 12-May-2015 at 12:17


горе имам лапсус палмите не во корито ами по кеј под мнр ќе ги паркирале, што ако не е греота ќе биде срамота, на страна што не ги береше естетски нит на старата локација, можеби грмушести сукуленти и некако, но палми никако, а најидеално би било да паркираат азалеи односно рододендрони тук таму дополнети со леандри ... можеби палмите нема да биде лошо да ги насадат и на влезот од градскиот парк околу фонтаната Лотосов Цвет а зошто не и во самата Золошка Градина чинам истата е сеуште под капата на градот

друга битна појава покрај дрвата и жардињерите во Голем Ринг, веројатно ќе бидат и клупите, а кои во центарот логично стилски би било да ја следат и останатата урбана опрема бар слично ко канделабрите, иако покрај цела еклектичност не би било склет доколку нив ги стокмат ко лебеди дал вљубени или соло ко по урнек од примерите погоре, бели метални клупи чии наслоњачи во секое време би можеле да се прештанцаат ефтино во случај на вандализам или корозија која што ги има стрефено ова последниве 


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 17-Jun-2015 at 22:22


ќе биде весело да ги насадат палмите кај МСУ според снимкава излегува дека на минималистички објекти супер би се надоврзале, а ако размислам поубаво и на собрание супер ќе му стојат

едноставно на кубистички објекти им треба токму ваква егзотика за да ги разигра, додека на тоа неокласиката и треба монолитни форми од грмушки и дрва за да и ја смират сапунливата визура, иако доколку целта е да се оптерети истата тогаш и во палмите внатре нека закачат рефлектори за до крај да бидне фестивалска атмосфера

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 19-Jun-2015 at 10:28


убеден сум дека доколку ги растеретат новите мостови в центар од скулптурите а нив ги преселат долу по кејот ќе се отвори визурата многу повпечатливо, или во најмала рака да ги симнат до нулта кота она граунд левел за да ослободат место ЗА пеглање на самите мостови ко недоносена изведба односно проекција СО пејсажни решенија и тоа во што позбиен тип кој би се прелеал и по бедемите на кејот а би испуштел и по некој зелен прамен спрема реката, доволно цветни грмушки, но палми и сукуленти да наредат нема да има зијан доколку се оди со нив ко пејсажна матрица наместо пејсажен упад

и бар на овој план може да се избегне тендерскиот момент и да им се даде простор на факултетите да се искажат здружено а експериментално, друго решение апропо недоносеноста на приватниот сектор нема, само прашање за дебата би било дали е доволно дендро минимализам или треба и флорални апстракции [1] иако дрвенестите растенија лесно се здружуваат со цвеќиња доколку постои симбиоза

уствари на почетокот беше предвиден еден мост и требаше да биде токму Мост На Цвеќето кој и симетрично и практично ќе го освежеше центарот, но ситнопаланечкото збутување на Архивот место негово проширување кон стоундбриџ хотелот и стопанска, им отвори потреба од нов монументален влез од кај Вардар место плоштадот Филип2 а која ја решија нели со нов Мост Око плус уште еден негов близнак во очи Мост на Уметноста, ајде и сега не е касно ова да се пегла, но најнапред да го заокружат Ск'14 како идеја а може потем некои нови млади дечки ќе му ја мислат за ова, та наместо да бевме и пред Лондон сега ќе бидеме и позади Атина на овој план

London’s Garden Bridge, the ‘coolest vanity project’!

https://www.gardenbridge.london/#

http://cyanhorticulture.com/follow/?p=2138

https://vimeo.com/108778855


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.