build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 30-May-2012 at 20:14
супер земљак,а како што мене ми изгледа најдобар материјал за обработка е тврдо пресувана пур пена,онаа што ја има на пример во фасадните панели на Рамстор или кај нас Атва.се сечи со нож многу фино а можи да се шмиргла со брусна хартија
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 30-May-2012 at 23:37
Добра работа ММ

Со што го сечеш стиропорот?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 31-May-2012 at 22:33
@ Ѓоко: не те разбрав баш за каков материал станува збор @ Кло: Стирополот го сечам со Скалпер и нож што сечи многу и личи на нож за операција Тие се екстра за сечење на картон и стиропол Сепак за сечење стиропол ти треба мирна рака и нерви.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 31-May-2012 at 22:52
пурпената што се става во изолациони прегради како фрижидерите за длабоко замрзнување,а последно се редат и во фасадните панели за маркети.пред 20-тина години имав гледано како се прави оваа смеса,се става во течна состојба помежу две прегради кои мора да се прицврстени поради големиот притисок кога се стврднува пурпената(слична како онаа во спрејови за затнување на процепи за прозори,прелази и слично).предноста кај ваквата пена е тоа што поради големиот притисок кој се развива после турање на смесата,во стврднатата пена нема меури со воздух,доста е компактна,а сечењето е доста фино.можиш да ја најдиш и кај панелите што ги ставаат како фасада како кај АТВА кај нас.ако видиш таму да се ставаат вакви панели,побарај им од остатоците,ќе се изненадиш колку е фина пената

ако сеуште има некое парче позади АТВА каде се гради истоимениот ресторан,ќе земам,ќе го сликам и ќе го зачувам кога ќе дојдиш во Кичево

Edited by gjoko - 31-May-2012 at 22:55
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 04-Jun-2012 at 16:19
еве земљак за каква пур пена пишував,се става измеѓу преградите на овие панели кои служат како изолациска фасада.се сечи со обичен нож,а од друга страна е многу тврда на допир.нема толку црвст стиропор како оваа пена,а внатре е многу хомогена.измислена за моделарство

By gjokomkd at 2012-06-04

By gjokomkd at 2012-06-04
овој засек на аголот го направив со обичен кујнски нож и тоа не многу оштар

By gjokomkd at 2012-06-04
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 04-Jun-2012 at 17:09
Ааа го познавам материалот Ама овај материал не можеш да го сечиш детално мислам на мали детали, еве пример кај народната банка тие 3 големите плочки не можеш да го сечеш толку точно пошто како да речам, припаѓува. Иначе одличен пример каков материал треба да се употребува но за големи модели не за мали! Фала за информацијата, ќе го употребувам овај материал кога ќе градам нешто поголемо
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 12-Oct-2012 at 16:47


за течната пена кај тебе лесно ќе се снајдеш [1] петем MM екстра си се потрудил околу макетиве, секоја чест имајќи предвид што се можеш денес да си испечатиш [1] сепак едно е абер од машина друго од човечка рака, зависи кој што почитува

да не е ептен само за украс муабетов, малку повеќе заглавиш со моделарствово, комотно можеш да ги искористиш макетите и за визуелизации, ако ништо друго бар за честитки по роднини и пријатели [1][2][3][4][5] и сето ова на крај искомбинирано во afx со додатни фотки и видеа [1][2][3]Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 11-Nov-2012 at 23:18

Може го има поназад, ама дур барам еве едно прашање...

Кој лепак е најдобар за лепење картон со картон?

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 11-Nov-2012 at 23:33
јас за обични работи доста често користам `неостик` или има сега турска варијанта `Bally`,така нешто,скоро да нема разлика.предноста на овој лепак е што е еластичен,нема крутост па да се крши на свиткување
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 11-Nov-2012 at 23:46

Аха... Па може да се рече дека ми е потребен еластичен лепак....

Но исто така ми треба силен лепак и лепак кој се суши брзо...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 12-Nov-2012 at 00:02
да,неостикот одговара према тоа што кажуваш.се мачка на две страни подеднакво во танки слоеви,се остава да се подисуши до степен кога прст ќе ставиш да лепи на прстот и ги спојуваш страните.овде да знаеш нема поправен.кога ќе ги залепиш страните неможиш да ги вадиш.значи добро одмери како ги позиционираш.сушењето е релативно брзо,а како лепак е доста јак
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 12-Nov-2012 at 01:21

Фала ти

Јас пробав едно со еколошки лепак за дрво... бидејќи немав дома друг... добро залепи... но морав/морам да барам алтернатива бидејќи го немам во голема количина... 

А како алтернатива која е достапна и во големи количини може да се најде... неостикот е добар предлог... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 12-Nov-2012 at 16:01
неостик има и во пакувања по 1 л,некаде кошта околу 260-280 денари барем последно кога сум купувал
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 16-Nov-2012 at 18:27

Secenje penastih materijala vrucom zicom CNC tehnologijom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hot-wire_foam_cutter#Handheld [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=447&PID=140631#140631


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 16-Nov-2012 at 21:47

еве интересна комбинација само требало уште да го излакира стиро-бродов и да му биде мирна совест и во замрзната вода

http://www.boatdesign.net/forums/materials/styrofoam-13656.html

http://www.masinaelectrica.com/how-to-make-a-pontoon-boat/ [1]

Edited by +Protagorist - 08-Sep-2013 at 08:39
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
dime View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dime Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 17-Nov-2012 at 16:17
Здраво го изработив музејот на Македонската Борба се надевам ќе ви се допадне
Еве неколку фотографии:


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 17-Nov-2012 at 18:26
браво за трудот.орнаментите со што се правени?ми личи на гипс
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 17-Nov-2012 at 18:43
Originally posted by gjoko

браво за трудот.орнаментите со што се правени?ми личи на гипс


со шлаг подобра симболика за патинирањево на скопје нема!

ќе се офајди убо првиот слаткар што ќе напраи калапи за торти од неокласичниве зданија во Скопје2014,треба малку креативност но ова е добар концепт,основата на објектот од чоколадно тесто или фил,а контурите и прозорите од шлаг,ламарината јасно може од желе или чоколадо,но најдобро би било истата да има светки по неа како би сјаела од далеку

прво нешто што би пробал од ваква слатка понуда би било панорамското тркало ако е со убаи јатки ореви и бадеми во кошниците извинете што пандишпанот го изоставив во офтопиков!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
dime View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dime Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 17-Nov-2012 at 23:30
Оранаментите ги изработив од глет маса тоа имав дома во моментот а подлогата е од картон
Back to Top
dime View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dime Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 18-Nov-2012 at 16:59
Но за да не изгледа како торта треба малку подетално да се обработат деловите околу прозорците но немав доволно време на музејот се малку разлеани па со малку подобра обработка го имам постигнато овај ефект :
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.