build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зајчев рид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
SnowMaker View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SnowMaker Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Зајчев рид
    Posted: 15-Jan-2009 at 23:13
Случајно чепкав на нет и наидов на форумов Smile

Па си викам да поставам некое прашање сигурно ќе има некој на форумов што би знаел. Епа вака: Моите дедовци имаат плац на Зајчев Рид кај раскрсницата накај Бардовци од страната на РХМЗ и е точно на брдото (Покрај улицата што е од Влае до автосалоните). Повлекоа моите барање за Денационализација ама некако на тие одговорните не им се дава тој плац Smile. Последно што им рекле е дека го земале Археолошко друштво на Р.М. и дека нема никакви шанси да се врати тоа земјиште.

Дали стварно е дадено за ископување на Археолошко Друштво или пак си го зел некој Газда па сака нешто да гради и сега не го дава?

Фала однапред

Поздрав, и се надевам дека некој ќе знае да ми одговори Smile!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Jan-2009 at 23:54

па таму е Скупи, но побарај и официјален документ да добиеш, но најверојатно тоа многу нема да смени. сепак за да ти е мирна совеста оди до крај и испитај ја работата, има мислам второстепена комисија за жалби во владата во однос на денационализацијата, на крај ако и од тоа не си задоволен терај ја работата на суд.

исто има доста веројатност и да се работи за фол, со оглед дека ако излегува на пат тоа е доста атрактивно место само треба да се осигураш кои се границите на локалитетот и дали навистина е определено местото за археолошко истражување. односно сондажите покажале дека постои материјал за истражување. од она како што те разбрав ти си поблиску до тоа сервисот пред патот за бардовци или кон тенискиот клуб, со оглед дека велиш на тумбата ти е плацот, ако си на тумбата инетресно значи почнале да ги шират испитувањата и на јужната страна на тумбата...

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Jan-2009 at 00:18
Колку знам оваја година се иде во правецот на брдото со ископувања, сондирањата покажава дека во тој дел има ископини.
Знам дека имаше исто така  некој проблем со некој гробишта кој се према брдото.
Задолжен за испитувањата во Скупи е Музејот на град Скопје.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Jan-2009 at 02:34
па сите тумби во скопје биле контиунирано населени уште од неолит наваму, и маџари и зајчев рид и калето и газибаба и таор, интересно незнам дали природни околности ги терале луѓето на ова или пак се работи исклучиво за точки погодни за извидување, но по аналогијата на кокино повеќе држи дека истиве тумби биле користени за храмови и елитни резиденции, нешто налик географски точки за културна и социјална доминација Smile 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Jan-2009 at 11:07
Originally posted by beTon

па сите тумби во скопје биле контиунирано населени уште од неолит наваму, и маџари и зајчев рид и калето и газибаба и таор, интересно незнам дали природни околности ги терале луѓето на ова или пак се работи исклучиво за точки погодни за извидување, но по аналогијата на кокино повеќе држи дека истиве тумби биле користени за храмови и елитни резиденции, нешто налик географски точки за културна и социјална доминација Smile 
епа најстарите населби на балканов се на ридови, бидејќи тоа биле важни стратешки места, исто манастирите на пр. се на високи ридови поради изолираност и заштитеност
само ај да не забегаме од темава Big%20smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Apr-2009 at 19:12
Лукацијата Скупи

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Apr-2009 at 19:26

мислам ова лево се гробиштата за домашни миленици во СК!?

иако според текстов такво нешто во СК не постои Граѓаните бараат Скопје да добие гробишта за миленици- Утрински - 14.04.2008 ... 

Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Jan-2010 at 15:18

Прашане:

Дали може да ми кажете што за проект е тоа:
 
 
 
 
Дали се работи или е само проект?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Jan-2010 at 16:09


http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=674&PN=1

Накратко, ова е предлог проект за просторот на касарната Илинден во Скопје. Во моментов повеќе касарни низ државава се пренаменуваат урбанистички и на нив се планирани разни содржини. Но сето тоа е уште во фаза на промена на урбанистички планови и барање инвеститори.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Feb-2010 at 01:02
  ако не се сматка тука нешто ова ќе биде најспектакуларниот рид во скопје, после калето, со оглед дека има екстра панорама, но воедно и парк во близина, хотели, стадиони, сали... мало но интересно брдо на кое за сега има само репетитор на космофон и метереолошки завод во продолжение!  

Edited by Max - 17-Feb-2010 at 01:03
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Feb-2010 at 13:11
Штета што Зајчев рид не се урбанизира - но за тоа да се случи мора најнапред да се испита археолошки. Заради тоа се кочи целото ширење на градот во насока кон север во овој дел.

Инаку мислам дека нема да има никаква денационализација се додека не се утврди дека нема никакви вредни ископини под ридот.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Dec-2012 at 12:57

АKТУАЛИЗИРАНА ИДЕЈАТА ЗА НОВА НАСЕЛБА KАЈ ХИДРОМЕТЕОРОЛОШKИОТ ЗАВОД

Kарпош ја кани елитата на Зајчев Рид

По неколку години заборав на замислата за елитна населба на запуштениот рид, на последната седница на Општината беа усвоени измени на планот. По завршување на целата постапка, се очекува локалната власт да распише повик за продажба на стотина парцели

По неколку години затишје од најавата за изградбата на населба на Зајчев Рид, темата за елитно место за живеење повторно станува актуелна. На последната седница на Советот на Општина Kарпош усвоени се измени на планот за овој реон, кој предвидува урбанизација на запуштената локација зад Хидрометеоролошкиот завод, со површина од 150 хектари. Во наредниот период ќе следува јавна расправа на нацрт-верзијата на планот, а по нејзиното завршување и усвојување на финалната верзија од Советот, локалната власт се подготвува да распише повик за отуѓување на парцелите во државна сопственост. Пред неколку години таква намера имаше Владата, но по ланското предавање на градежното земјиште во рацете на Kарпош, таа можност сега ја има локалната власт.

С` уште е рано за детали околу цената по која ќе се наддава, а и дали ќе се бара само еден инвеститор за реализација на целата замисла, од типот на Сончев град во Сопиште, за кој неодамна беше распишан повик за инвеститор.

Kако што објаснија надлежните од Општината, половина од земјиштето е наменето за индивидуално домување, а друг дел за трговски единици и хотели, бензински пумпи, плоштади, амфитеатар. Станува збор за стотина парцели, или 4.000 нови станбени единици. На презентација на планот процената на изработувачите беше дека тука дневно ќе гравитираат 24.000 луѓе.

- Во овој дел од градот ќе се најде место и за мали комерцијални и деловни објекти, за зеленило и за потребната комунална инфраструктура. Ќе има и содржини за рекреација, но и место за изградба на спортски објекти од отворен и затворен тип - изјавија од одделението за односи со јавноста.

На другиот локалитет од Зајчев Рид, односно блоковите 3 и 4, освен домување и деловни единици, зацртани се поексклузивни содржини. Се дава можност за објекти за домување со посебен режим и ограничен пристап. Поточно, елитни мини-населби. Исто така и за училиште, градинка, верски објект, амбуланта, објект за социјална заштита, појаснуваат од Kарпош. Сообраќајот е решен со неколку новопроектирани улици. Во населбата ќе се влегува од четири места - од Момин Поток, од надвозникот на патот за Kачаник, булеварот Словенија, како и од потегот што води кон населбата Бардовци.

Еднокатни куќи во Злокуќани

Освен Зајчев Рид, ќе се урбанизира и локалитетот Злокуќани, јужно од улица Скупи во делот кај клучката за Бардовци, одлучи Советот на Kарпош, усвојувајќи ги измените на планот за овој реон. Најголем дел од просторот е наменет за индивидуални куќи, со висина од девет метри, односно кат и потпокрив. Дел од земјиштето е предвиден и за изградба на училишта, мали деловни и комерцијални објекти, како и за формирање парковско зеленило.

Александар Арсовски


Dnevnik, http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=9B3F676F03852D4FB17D56B8A5EA4413

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Apr-2013 at 11:04
Урбанистичките планови за овој локалитет станаа историја. Општина Карпош треба да покаже барем мала заинтересираност за овој проект, за делот од касарната Илинден, за туристичкиот потенцијал на Водно и за останатите проекти на периферијата од општината кои имаат можност да и донесат севкупен развој за подолго време.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Sep-2013 at 10:47
Земјоделското земјиште е пренаменето во градежно во реонот на Зајчев рид. Урбанистичките планови не се објавуваат од општина Карпош од нејасни причини, што е поприлично сомнително. А какви муабети се говори за тоа кој криминалец се обидува да го земе целото земјиште на нелегален начин, за тоа подобро е да не отворам муабет.
Back to Top
build View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote build Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Sep-2020 at 14:17
https://denar.mk/182816/ekonomija/vo-karpos-se-finalizira-proekt-za-eko-naselba-koja-ke-se-prostira-megju-zlokukjani-i-bardovci
do kaj e so proektot
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Apr-2021 at 14:49


https://www.facebook.com/bogoevstefan
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Apr-2021 at 18:16Може на пример да го стават ДУП-ов на официјалниот општински сајт, каде што му е местото, наместо на фејсбук профил на градоначалникот и во нечитлива резолуција.

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Apr-2021 at 20:29
Originally posted by Cloverstack

... и во нечитлива резолуција.
Пази да не стават и некој векрторски формат као .dwg. Едвај .pdf со лош зум и можност да бираш layer-и е редок позитивен пример овде-онде да се најде.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Apr-2021 at 11:45
НОВА НАСЕЛБА ЌЕ СЕ ГРАДИ ВО СКОПЈЕ НА ПРОСТОРОТ ОД КАСАРНА „ИЛИНДЕН“ ДО БУЛЕВАР СЛОВЕНИЈА, ОПШТИНА КАРПОШ ГО ДОНЕСЕ ДЕТАЛНИОТ ПЛАН

Нова населба ќе стане просторот од касарната „Илинден“ кон булеварот Словенечка во Скопје. Општина Карпош го донесе новиот Детален урбанистички план (ДУП) Касарна „Илинден“, кој предвидува изградба на станбени згради, трговски центри, деловни објекти, хотели, како и објекти за јавни установи.

Целиот Детален план опфаќа површина од 34,831 хектари, и е дефиниран на север кај булеварот Словенија, на исток се движи по новопланираните сервисни улици 1804 и 1811, а на југ и запад се протега низ булеварот Никола Карев. Овој простор сега е празен, а со новиот план се предвидува негово комплетно уредување,

„Со овој план ги реализираме нашите заложби градењето од урбаниот дел да се пренасочи кон периферијата. Опфатот е конципиран во една целина со вкупно 34 парцели со намена за домување и трговски единици, хотелски комплекс, се предвидува изградба на основно и средно училиште, како и градинка, објект на МВР и станица за технички преглед на возила. Исто така, планот предвидува простор за парковско зеленило (Д1) и заштитно зеленило (Д2)“, велат за САКАМДАКАЖАМ.МК од Општина Карпош.

Kатноста која се предвидува за зградите е приземје плус седум ката, додека за деловните објекти приземје плус пет ката.

Според параметрите на планот, за намената домување предвидени се 24.775 метри квадратни или 7,11 отсто од целиот ДУП. За намена комерцијални и деловни објекти предвидени се 74.236 метри квадратни или 21,31 отсто. 50.211 метри квадратни метри или 14,42 проценти од целата површина ќе има намена за јавни институции.

„Драстично е поголема квадратурата за површини за зеленило и рекреација, односно за намена Д – зеленило и рекреација се предвидени се 71.549 метри квадратни или 20.54 отсто од целиот ДУП. Останата површина од 127.544 метри кавдартни или 36,62 отсто се наменети за потребната инфраструктура“, велат од Општина Карпош.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/nova-naselba-ke-se-gradi-vo-skopje-na-prostorot-od-kasarna-ilinden-do-bulevar-slovenija-opshtina-karposh-go-donese-detalniot-plan/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Apr-2021 at 19:26
Ова е врз колку-толку оформено некакво деградирано зеленило. Има делови околу Зајчев Рид и Бардовци што се сосема голи земјоделски површини.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.