build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури низ Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-May-2009 at 17:28
Originally posted by lslcrew

Ова го немаме евидентирано....

Мечкин Камен - Крушево
луѓе знае некој чие дело е спомеников на мечкин камен?
исто имав нешто чуено дека сега каде што е поставен, не е таа полјана каде се биела битката!?!
 
патем мал куриозитет комита без брада, абе ајде, во планина имале бербери, Smile јасно дека главна симболика треба да има каменот, но истото толку симболично треба да биде извајан и воинот, но ова е периодот на апстракна уметност во МКД па и донекаде како белег на едно време, може и да се прогледа низ прсти на ваквиот пропуст, аналогно никој не се лути што Македониумот е изделкан во форма на чаура од растение! 
инаку со овие два споменика Македонија мислам дека е најпретпознатлива во колективната свест на некогашните сонародници, кои сигурно, или по учебниците или по енциклопедиите од осумдесетите, ја перцепирале од ваков покреативен агол!
 
добро во овој контекст како по специфични симболи се и Соборната Црква и трговскиот кои се јавуваат по тогашните фотографии, незнам колку јужна може да влезе во овој контекст но со споменикот на Гоце во парк истата е неодминлив момент за перцепирање, да не заборавам и лотосовата фонтана во комбинација со мнт исто држеле место... 


Edited by beTon - 27-May-2009 at 05:42
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Jun-2009 at 09:13
Спомениците и фонтаните во Жена парк - Скопје


Соменик на децата бегалци

Сликнав неколку фотографии од спомениците во Паркот Жена борец. Самиот парк посветен на Жената борец е во релативно добра состојба, има добро уредени тревници, се обновуваат сезонските цвеќиња, клупите се средени и обновени, има само неколку дрвја кои треба да се сменат, има неколку прекрасни и високи платони, одлично се вклопува со трговскиот центар, ја краси старата зграда на Собранието. Во него има неколку споменици и две фонтани. Има само една чешма со течна вода, му фали барем уште една. Големата фонтана е прескромно уредена, некојпат беше прекрасна со долги водени млазови кои многу подсетуваа на фонтаната која некојпат постоела во центар пред стоковна куќа Типо.

За спомениците. Ако ги гледаме спомениците низ останатите делови во градот, особено оние кои се наоѓаат во градскиот парк, овие неколку споменице кои се наоѓат во паркот Жена борец изгледаат во малку подобра состојба, иако и нивната состојба воопшто не може да се оцени како добра. Особено зачудува што нема плочки кој е автор на споменикот, кога е изграден и на кого му е посветен. За спомениците во централното подрачје и за оние во градскиот парк е битно да има такво обележје и на англиски јазик, за да знаат странците пред чив споменик се сликаат, секако и кој е авторот.
2.

Недозволиво е што фалат буквите од споменикот. Овој сопменик поради своето централно место и поради актуелноста на проблемот со името е многу посетуван и сликан од странските новинари. Исаѓаме смешни преде странците кога градиме грандиозни нови споменици во непосредна близина а стариве се запуштени или обезглавени. Избоени со графити на вандалите. Впрочем и овој споменик е вандализиран со еден сличен графит од задната страна.

Останатиот дел од постов погледнете го на овој линк Спомениците и фонтаните во Жена парк - Скопје.

Би го едитирал целиот пост тука, но не е возможно со едноставно копи пејст.


Edited by волан - 06-Jun-2009 at 09:55
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Jun-2009 at 09:20
Ако имам време другпат ке ги внесам сликите со правлен внес. Ке бев многу поактивен тука ако беше возможно копипејстирање на сликите од блог на блогспот да речеме тука.

Поздрав до сите.
волан
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Jun-2009 at 10:23
Originally posted by волан

... За спомениците. Ако ги гледаме спомениците низ останатите делови во градот, особено оние кои се наоѓаат во градскиот парк, ....

Волан, ме потикна и ме удри во најболното, Градскиот парк е пример како се грижиме за се што е направено и се што се прави.

Никола Вапцаров пред (тоа што беше останато)Никола Вапцаров сегаКоста Рацин предКоста Рацин сегаИ уште три четири скулптури - споменици веке се или срушени или начнати
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Jun-2009 at 11:45
Владимир, на „некогаш“ фотката ја нема ни самата биста Ohno
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Jun-2009 at 11:49
Originally posted by zabegan

Владимир, на „некогаш“ фотката ја нема ни самата биста Ohno

Морале дури и камениот постамент да го срушат, есеноска и ќе го искршат заради арматурата.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 06-Sep-2009 at 12:56
Споменик на илинденците - Велес

1.


http://www.panoramio.com/photo/9158385

2.


http://www.panoramio.com/user/1283035


Споменик на гемиџиите - Велес


http://www.panoramio.com/user/1971378

Споменик на Кочо Рацин


http://www.panoramio.com/user/1971378

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Sep-2009 at 04:39
kako mozele da stavat vakva ograda kaj spomenik na gemidziite ne mi e jasno...
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 22-Sep-2009 at 12:56
Дефинитивно овој „скулптор“ бегал од часови за пропорции на човек - скулптура

Во центарот на Прилеп, уште едно човече


2009-09-19

Се надевам дека не е истиот од „човечето“ на плоштадот Пела
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Sep-2009 at 12:58


Чив споменик е ова?

Според должината на нозете повеќе личи на патка отколку на човек... Браво за уметникот Roll%20eyes
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Sep-2009 at 14:52
Previous
Metodija Andonov-Cento

Dosega ne sum zabelezal deka ima kusi noze,znam samo deka postamentot  e mnogu mal(nizok)

P.S.koga ke se vratam prilep,ce prosetam da gi vidam spomenicive,koi posebno ob NOB kaj nas gi ima mnogu,neli sme grad heroj Smile


Edited by ovaj_stariov - 22-Sep-2009 at 14:55
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 23-Sep-2009 at 15:03
Споменик во Галичник од втора светска...

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Oct-2009 at 14:49
Споменикот на Марко Цепенков во Прилеп


е за овој споменик барам помош.Некаде во Прилеп е,ама каде точно и кој е,што претставува појма немам,ако знае некој нека каже!


Edited by ovaj_stariov - 17-Oct-2009 at 14:50
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Nov-2009 at 00:48

старио, Mарко е ok, но опркужувањето тапа, како можеа домот и тоа партерното уредување да го истераат во лилаково? надреализам нема што! 

а за ова вторава тоа во позадина нели се маркови кули? ако е така ова може да е од карши кај Прилепец некаде!? а според стилот посекако станува збор за дело на Грабул можеби Споменикот во Прилеп (1958) инаку човекот е еден од наинвентивните ако не и најинвентивниот заедно со сопруга му, кои всушност се надополнувале во творештвото...

еве го неговиот Споменик на Слободата во Гевгелија кој планираат да го дислоцираат  два рида подоле

јасно негово масло е и Илинден односно Mакедониумот во Крушево, но конкретно тој го изработуваат заедно со жена му, мислам негов е екстериерот а нејзин ентериерот... 

 

http://www.panoramio.com/photos/original/22170684.jpg

http://www.panoramio.com/photos/original/22170664.jpg


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-Nov-2009 at 01:22


"Енергетски трансфер" на Сашо Саздовски една од поинтересните во серијал http://volanskopje.blogspot.com/2009/05/blog-post_1264.html ептен ја опгодиле за пред министерствоEdited by Max - 12-Nov-2009 at 01:24
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Nov-2009 at 04:01
Пред министерствово на квадратен метар има пет различни вида плочки!
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Nov-2009 at 11:42
pa toa e taka za da se konstatira i potvrdi vkusot i kulturata za estetika

Edited by igorius - 24-Nov-2009 at 11:43
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-Dec-2009 at 03:57

Жена пеперутка , споменик во чест на загинатите бранители од Струмица .


Edited by leonid23 - 29-Dec-2009 at 04:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 07-Jan-2010 at 15:39
Споменик на Питу Гули во Крушево:


и се разбира Македониум:


уште една:

Back to Top
alienwords View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote alienwords Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 02-Feb-2010 at 12:12
Ovaj spomenik dolu e na ridot nad gradskite grobishta vo Prilep,se gleda i od patot Prilep -Makedonski Brod pred starata kozhara,Mislam prestavuva neshto od NOB, mislam deka e spomenik na neznaen junak.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.