build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Железнички станици
    Posted: 20-Dec-2007 at 08:00
Оваа нишка е наменета како за станичната инфраструктура, така и за самите објекти на патничките железнички станици од аспект на нивната историја, архитектура, функционалност, моментална состојба, планови за во иднина и слично...


Edited by Cloverstack - 28-May-2011 at 00:57
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Dec-2007 at 01:32
Пред некој ден читав за Транспортен центар, на кого сум голем фан, и нели знаеме дека денес е далеку од готов. Што уште фали? Градската порта? Крушевска република? Не ми е јасно, ако може некој да објасни би било многу фино. 


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Dec-2007 at 03:37


Не сум сигурен до кај се стигнало со „разблажување“ на оргиналните замисли на Танге, ама веројатно од градска порта не останало ништо... За булевар Крушевска Република не сум сигурен дека е дел од транспортен центар, ама без разлика е неопходен ...

Единствено конкретно што имам прочитано е дека во просториите на транспортниот центар ќе се смести контролен центар на сообраќајот во скопје (камери, бројачи на возила, контрола на семафоризирани крстосници...) Но ова го најавуваат веќе долго време и уште се вртат во круг, докажувајќи колку не ги бива Roll%20eyes

Покрај ова Трифун сакаше да гради некаков си адреналин парк (дивоградба како по негов обичај) Nuts, а македонски железници да издадат нпростор за некаков си дистрибутивен центар... Не знам баш колку ова се вклопува во првично замислениот концепт, ама тие се најавите. Нормално, дури и да се сериозни, кај нас работите се движат ужасно споро...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Nov-2008 at 08:07
reality check. Еве една репортажа за Македонските железници превземена од ССЦ (оригинално од некој Словенечки форум за железници). Мизерија

Originally posted by E.L. SLOVENIA

This is a trip to Macedonia added on Slovenian railway forum. We can say that Macedonian railways were better maintained in former Yugoslavia, but speeds on main corridor are still high.

Border station Tabanovci MŽ:Station Kumanovo:
Station Ilinden:
Station Bitola 

Station Prilep:

Looking towards Skopje...... and Bitola:Toilette (smell is not on picture :lol:
Station Veles (once Titov):
Station Dračevo:
Skopje:

Edited by Cloverstack - 24-Jan-2009 at 04:40
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Feb-2009 at 15:47
Железничка станица ТОШО АРСОВ на пругата Велес - КОЧАНИ

 Edited by MAPJAH - 10-Apr-2014 at 06:39
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Feb-2009 at 12:54
Железничка станица СКОПЈЕ во скопски јазол од Коридорите 8 и 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:32
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Feb-2009 at 12:56
Железничка станица ЃОРЧЕ ПЕТРОВ на пругата ЃОРЧЕ ПЕТРОВ - СКОПЈЕ СЕВЕР од Коридор 8

и на поранешната теснолинејка (600mm) СКОПЈЕ - ОХРИД

 Edited by MAPJAH - 10-Apr-2014 at 06:44
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Feb-2009 at 13:04
Железничка станица СКОПЈЕ СЕВЕР на пругата ЃОРЧЕ ПЕТРОВ - СКОПЈЕ СЕВЕР од Коридор 8

 Edited by MAPJAH - 10-Apr-2014 at 06:46
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Feb-2009 at 13:07
Железничка станица МАЏАРИ во скопски јазол од Коридорите 8 и 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:37
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Feb-2009 at 13:12
Железничка станица ИЛИНДЕН на пругата ИЛИНДЕНКУМАНОВО од Коридорите 8 и 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:38
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Feb-2009 at 13:14
Железничка станица ДРАЧЕВО на пругата ДРАЧЕВОВЕЛЕС од Коридор 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:40
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Feb-2009 at 13:18
Железничка станица ЛИСИЧЕ во скопски јазол од Коридор10

 Edited by MAPJAH - 10-Apr-2014 at 06:49
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Feb-2009 at 13:21
Железничка станица КИЧЕВО на поранешната теснолинејка (60cmСКОПЈЕ - ОХРИД
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 12:35
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Feb-2009 at 13:24
Железничка станица КИЧЕВО на пругата Ѓорче Петров - КИЧЕВО од Коридор 8
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:51
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Feb-2009 at 13:29
Железничка станица ГОСТИВАР на пругата Ѓорче Петров - КИЧЕВО од Коридор 8
и на поранешната теснолинејка (60cm) СКОПЈЕ - ОХРИД
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 12:57
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Feb-2009 at 13:33
Железничка станица ТЕТОВО на пругата Ѓорче Петров - КИЧЕВО од Коридор 8
и на поранешната теснолинејка (60cm) СКОПЈЕ - ОХРИД
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 13:01
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Feb-2009 at 13:41
Железничка станица ЈЕГУНОВЦЕ на пругата Ѓорче Петров - ТЕТОВО од Коридор 8 
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:55
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Feb-2009 at 13:46
Железничка станица МИЛАДИНОВЦИ на пругата ИЛИНДЕН КУМАНОВО од Коридорите 8 и 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:57
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Feb-2009 at 13:50
Железничка станица КУМАНОВО на пругата ИЛИНДЕН КУМАНОВО од Коридорите 8 и 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:58
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Feb-2009 at 13:53
Железничка станица ТАБАНОВЦИ на пругата Куманово ТАБАНОВЦИ - Србија од Коридор 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 12:32
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.516 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.