build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Железнички станици
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 08-May-2013 at 09:06
Васил Антевски Дрен, 4 мај

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 08-May-2013 at 09:08
Чашка, 4 мајEdited by Џоле - 08-May-2013 at 09:08
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 08-May-2013 at 09:09
Стари град, 4 мај

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 08-May-2013 at 10:07
Не знам каков е твојот впечаток од овие железнички станици, но секогаш штом се најдам пред нив се чувствувам како во некој партизански филм од Втора светска војна. Времето одамна запрено и нема намера никаде да мрдне.
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 08-May-2013 at 13:26
малце фарба да им се стави и топ би биле, нека си останат со истиот дизајн, само да се подноват.и просторот околу нив да се потсреди.
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 08-May-2013 at 13:28
Сите се во лоша состојба. Не само железничките станици, туку и чекалниците, пероните, јавните нужници (онаму каде што ги има)... Во Богомила, во една од просториите на станицата видовме толку стар телефон којшто на запад би завршил во музеј, а овде сè уште го користат.
За сè има вторпат
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 08-May-2013 at 13:30
Сите овие станици може да бидат многу убави доколку се реконструираат. Она што мислам дека фали на МЖ во насока на дизајнот е стандардизирани ознаки (кои во железниците се исто толку важни како и на патиштата). Повеќето држави имињата на станиците и внатрешните ознаки во објектите ги испишуваат со бели букви на плав фон, оваа нашава црно-бела варианта не ми се допаѓа воопшто.

А и според мене приоритет треба да се одвратните жел. ст. во поголемите градови. Практично да нема нормална жел. ст. во државава, сите се распаѓаат и тоа се преминати во подоцнежен стадиум на распад! Има ли некој слики од Битола, Велес, Тетово, Гостивар, Кичево, Куманово, Прилеп, Штип, Кочани...?
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 08-May-2013 at 16:00
ако извадам слики ок кичево,ќе се ужасните а можеби и кошмари да се јават
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 08-May-2013 at 16:29
Definitivno taka e gjoko no zar nemase spekulacii deka kje se investira nesto? Ne znam tocno kade sum slusnal deka kje se investira nesto... bea sitnici..
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 08-May-2013 at 17:15
Originally posted by gjoko

ако извадам слики ок кичево,ќе се ужасните а можеби и кошмари да се јават

Богами ако излезат слики од ЖС Кичево, не само ова набројаново, можно е и од сликата да ја сетиме миризбата од>>>A за станициве во Азот и слични по сите пруги, сериозна железница би ги реновирала во најкраток рок.
Само со моменталните приоритети ништо чудно да ги урнат и одново да ги изградат во еден друг стил

Edited by Тркало - 08-May-2013 at 17:16
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 11-May-2013 at 18:50
Kumanovo train station Macedonia by dalibordimovski, on Flickr[/IMG]

Edited by Џоле - 11-May-2013 at 18:50
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 11-May-2013 at 18:51
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 11-May-2013 at 18:52
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 11-May-2013 at 18:55
Некој тип од Холандија има еден куп слики на Flickr со македонски возови. Кој го интересира, клик на линкот

http://www.flickr.com/photos/lars_laenen/sets/72157630159564468/with/7386168216/

Edited by Џоле - 11-May-2013 at 18:55
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 11-May-2013 at 19:24
Bravo za linkov Dzole !
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 13-May-2013 at 15:11

Велес:

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 13-May-2013 at 15:12
Демир Капија:

1


2

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 13-May-2013 at 18:30
Истата приказна со сите железнички станици во земјава... Но барем за овие што се наоѓаат на Коридорот 8 има некаква надеж дека ќе бидат реновирани. Ама што ќе правиме со оние кои не се наоѓаат?
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 13-May-2013 at 23:43
Мислеше Коридорот 10 
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 14-May-2013 at 09:04
Да, да... Фројдовска грешка, што се вика
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.