build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 29-Dec-2014 at 10:56
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 29-Dec-2014 at 16:00
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 14-Jan-2015 at 14:01
Прилеп ќе ја реновира железничката станицаРеновирање на железничката станица, изградба на нови училишта, градинки, паркови и плоштади во Прилеп, најавено е за оваа година. Градоначалникот Марјан Ристески рече дека оваа година Прилеп ќе ја посвети на економијата.

повеќе на: http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=8811F80EC2A65A4C887CDFFEA1C5475F
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 15-Jan-2015 at 04:37
Добро кога треба да почне реновирањето на железничките станици, се одбра некоја градежна компанија?
Back to Top
ile97 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2014
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote ile97 Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 19-Jan-2015 at 01:17

Железничка станица - Кочани 1925 - во градба

Железничката станица во Кочани во периодот на завршување на изградбата во април 1926 година

Железничка станица Соколарци  во период на изградба 19 април 1926

Железничка станица Соколарци
Edited by ile97 - 19-Jan-2015 at 01:30
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 22-Jan-2015 at 09:18
Информативна табла/екран на скопската железничка станица. Веројатно е тројазична (МК / АЛ / АНГ). Фотографијата е од 29 декември 2014.фото: LeeZhenYu
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 23-Jan-2015 at 01:39

23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 23-Jan-2015 at 01:59
Previous
од сите работи на станицата, баш плафонот не мораа да го сменат, имаше интересни форми од структурата
ова личи како да се наоѓам во некоја евтина океанска канцеларија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 16-Mar-2015 at 14:32
Забрзано се работи на железничката станица во Скопје

Во моментов се поставува челичната конструкција за лифтовите, кои ќе водат директно до платформата, санитарните јазли, подвижните скали, пристапните влезови за инвалидизирани лица, чекалниците и билетарницата.За околу три месеци железничката станица во Скопје ќе добие обновен лик. Реконструкцијата тече наголемо, во што и екипата на „Телеграф“ имаше можност да се увери. Некогашниот симбол на градот сега е претворено во големо градилиште. Мајстори на сите страни, а одговорните од „МЖ-инфраструктура“ внимателно гледаат да се запази предвидениот рок до мај, за когае планирано да биде свеченото пуштање на станицата. Засега се завршени околу 40 проценти од работите, како во внатрешниот дел на станицата така и на пероните.Во моментов се поставува челичната конструкција за лифтовите, кои ќе водат директно до платформата, санитарните јазли,<strong> подвижните скали, пристапните влезови за инвалидизирани лица,чекалниците и билетарницата. Финансиските средства за реализација на овој проект изнесуваат околу 2, 5 милиони евра и 85 проценти се обезбедени со помош на Европската унија преку<strong> ИПА-фондовите.

За подобрување на енергетската ефикасност на станицата предвидено е инсталирање фотонапонски систем, односно соларни панели на покривот на платформата. Овие панели ќе произведуваат електрична енергија за потребите на железничката станица.Покривната конструкција не е предмет на овој проект. Ќе има само пребојадисување на постоечката челична конструкција. По иницијатива на министерот за транспорт и врски беше побарано од изведувачите, по завршување на градежните работи да се изработи елаборат за продолжување на постоечкото покривање и да се види колку тоа би чинело; велат од „МЖ-инфраструктура“.
Железничката станица во Скопје беше пуштена во употреба пред 33 години и во тоа време претставуваше најмодерен сообраќаен центар не само во Македонија, туку и пошироко на Балканот. Станицата низ која дневно поминуваа по 70 воза и околу 7.000 патници, со својот специфичен изглед и градба претставуваше врв на архитектурата за тоа време.Сегашната состојба е далеку од тоа време. Врвулица од патници нема и покрај тоа што железничкиот превоз е убедливо најевтин. Дневно поминуваат само по неколку воза, а најголем метеж се прави во деновите кога има бесплатни линии за пензионерите и за студентите.

Во втората фаза од овој проект планирано е да се реконструираат и железничките станици долж Коридорот 10 кои се во лоша состојба.Паралелно со санацијата на станиците ќе се набавуваат и неколку модерни патнички воза од Кина. Тие ќе бидат целосно климатизирани, опремени со вакуум-тоалети, енергетски ефикасни и ќе ги задоволуваат сите безбедносни стандарди, како и стандардите за превоз на лица со ограничена мобилност.
Со тоа возењето со воз во Македонија повторно ќе стане гордост, а не како досега превоз за оние што не можат да си дозволат патување во автобус или со автомобил.http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/253574-rekonstrukcija-zabrzano-se-raboti-na-zeleznickata-stanica-vo-skopje-foto
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 30-Mar-2015 at 13:15
Train station by Bojana P., on Flickr
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 02-Apr-2015 at 18:32
Има некои мали градежни захвати под железничка.


23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 02-Apr-2015 at 18:34
Мислам дека ги прошируваат џебовите за автобуси.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 02-Apr-2015 at 18:44
зошто би ги проширувале? ова се најголемите чебови во цел град... има простор и за такси станица, и за застанување на други возила, и за неклолку автобуси да застанат еден по друг
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 02-Apr-2015 at 21:02
Па реално тука автобус не може да застане, такси возило да.Нема потреба за џебови тука, и овде исто како и на бул.Партизански одреди ретко автомобилите возат по првата лента знаејќи дека ќе се мрцварат позади автобусите цело време.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 02-Apr-2015 at 22:01
на оваа автобуска редовно се прави гужва затоа што на неа застануваат меѓуградски автобуси и често непрописно застануваат и најобични возила и некои дистрибутери
...секако, не би бил денот ако не се потепаат приватна линија и линија на ЈСП и покрај тоа што има простор често се случува автобус да зафаќа две ленти... стандард
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 25-Apr-2015 at 10:26
Може некој да слика за да знаеме до каде се?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 25-Apr-2015 at 10:35
Јас незнам до каде се но факт е дека во Македонија 4 до 5 децении никој не се занимавал со железнички постојки па така знаењето и искуството околу оваа проблематика ни е сигурно најниското можно ниво. Уште кога излегоа со проекција дека реконструкцијата ќе чини два милиони евра јасно беше дека Тој што го планирал зафатот појма нема што значи реставрација на еден ваков огромен објект. Затоа и не чуди што сите рокови се пробиени. Но тоа не е толку битно за мене многу поважно е како ќе се изведе таа реконструкција, какви услуги ќе добиваме по реконструкција и дали железничката ќе биде функционална. Се надевам дека во меѓувреме разбрале дека со два милиони евра не се реконструира општинска зграда а не главна железничка станица во главен град.
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 28-Apr-2015 at 16:15
рокот им е до мај, до каде се стасани ?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 28-Apr-2015 at 16:35
Previous
 
Хехе, ти навистина веруваш во испочитување на дадени рокови во Македонија, особено кога станува збор за јавни проекти ?
 
Жалам што ќе те разочарам, но македонскиот менталитет не знае што е тоа даден рок.
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 17-May-2015 at 03:07
Има ли некој информации до каде се стасани со Железничката станица во Скопје ?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.