build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Состојби во градежништвото и архитектурата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Состојби во градежништвото и архитектурата
    Posted: 11-Nov-2008 at 00:30

Издадени 279 градежни дозволи во септември

Во септември се издадени 279 одобренија за градење на територијата на Македонија, соопшти Државниот завод за статистика.Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите е над 36,2 милиони евра. Во овој период е предвидена изградба на 425 станови.

 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Dec-2008 at 07:05

Во октокмври издадени 209 одобренија за градба

Бројот на издадени одобренија за градење на територијата на Република Македонија во октомври 2008 година изнесува 209
Според податоците на Државниот завод за статистика, 165 или 78,9% од вкупниот број на издадени одобренија за градење се за објекти од високоградба, 23 или 11,0% за објекти од нискоградба и 21 или 10,1% за објекти за реконструкција.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1,2 милијарди денари.
Од вкупно 209 објекти, на 169 или 80,9% како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 40 објекти или 19,1% инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 371 стан.
Тотал

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Feb-2009 at 23:55

Кризата во Градежништвото заедно со стартот на градежната сезона - 10.02.09

Кризата ќе ги разниша градежните скелиња  

Домашните градежни фирми сеуште не ги почувствувале последиците од светската економска криза. Од синдикатот за градежништво се оптимисти по најавените проекти на владата за реализација на проекти од сферата на градежништвото вели претседателот Павел Тренадафилов.

Последиците од глобалната криза сеуште не се толку силно почувствувани во градежништвото. Иако интензитетот не е толку силен кај гардежниците голема надеж влеваат најавите на Министерството за транспорт и врски за одделени средства за инвестирање во проекти од областа на инфртструктурата. Сепак е извесно дали им престојат одредени отпуштања од работа на градежните работници - вели претседателот на Синдикатот за гардежништво Павел Трендафилов.

Се најавува враќање на градежните работници кои својата егзистенција ја обезбедува на пазарите во странство. Од големите градежни фирми кои својата градежна оператива и работниците ги имаат ангажирано за работа на проекти надвор од државата најавуваат дека обемот на работа им се намалил во голем процент. Според нив најкритична е состојбата во Хрватска од каде велат дека кризата најмногу се почувствувала во оваа сфера - вели Трендфилов. Некои од фирмите кои се ангажирани за работа во Црна Гора, Подгорица и Будва веќе ја подготвуваат својата механизација за повраток во земјата. Затоа велат дека се надеваат на ангажман во Македонија.

Додека помалите градежни фирми маки мачат за обезбедување на работа поголемите фирми се надеваат на проектите што ги најави владата посебно Министерството за транспорт и врски и со ангажманот на планираните инфраструктурни проекти го гледаат излезот од кризата. Можеби е среќна околност - вели Тредафилов, што изминатиов период беше мртов за оперативата, но, сепак, се очекува проблемите кај градежните фирми да почнат да стануваат видливи кога градежната сезона ќе започне по 1 ви Март . Дури тогаш ќе има појасна слика колку економската криза ќе ги поткопа темелите на македонското градежништво. 

Засега иако најавени нема отпуштања на работници од големите градежни фирми. Од синдикатот велат дека последиците најмногу ќе се почувствуват по стартот на градежната сезона во Март.

Орбис - Сузана Цветаноска - 10.02.2009


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Feb-2009 at 14:00

Originally posted by Cloverstack

Прекрасна вест Cheers
А јас се надевам дека како тргнало  и оние пет невидени грдосии - кулите во ГТЦ ќе дочекаат коренита реконструкција!
Originally posted by lslcrew

Иднината на тие 5 кули ја гледам само како деловни објекти. Во нив заедно собира уште две соравии. А некогаш во далечна иднина очекуам тоа да се случи и со мал ринг, нормално колку што е можно и колку што е потребно. Е сега тешко дека толку лесно некој би се откажал од стан во центар за било која сума, ама мислам дека со доза на дестимулативни мерки за живеење, со високи колективни давачки, со задолжителни реновирања на неколку години за згради од мал ринг, со неколку вакви мерки може да се истера еден ваков зафат и да се интегрираат кулите како дел од гтц, односно да се експропреираат доколку е можно и да се интегрираат кон ГТЦ и да биде после тоа ГДТЦ.
Originally posted by Cloverstack

Иднината на тие 5 кули ја гледам само како деловни објекти.
Мислам дека во пракса најголем дел од нив и во моментов е претворен во деловен простор.
Originally posted by lslcrew

PA ima nekoja zavrzlama u zakonot neznam do koj kat smee od stanben da se prenameni vo deloven prostor. Za ordinacii zabarski duri i e neshto pomalku pa izgleda e samo do prvi kat. Poradi vakvite prechki samo dokaj treti cetvrti e prenameneto, drugoto e sepak stanbeno. Inaku mislev na deloven prostor kako soravie nagore shto e, odnosno odkupuvanje na zgradite od gtc i celosno rushenje dzidovi megju sobi, doteruvanje do gol skelet i prenamenuvanje vnatre vo kancelariski prostor po primerot na soravia.
Originally posted by Cloverstack

Чисто се сомневам дека тие згради се градени со класичен скелет, па да може така да се пристапи со рушење на ѕидови. Ако некој знае како се градени кулите (или еве не мора баш тие, ако ништо друго со кои техники воопшто се граделе повисоки објекти во тоа време) нека сподели. Интересно би било да дојдеме до некакви сознанија кои ќе не упатат на заклучоци какви интервенции се можни на тие згради.
Во секој случај јас би бил презадоволен доколку се скрие нивната грда надворешност, а за внатре шминкањето е поедноставно и поневажно.
Originally posted by ArchiTechTone

Ова е основа на Кулата каде што се наоѓа “АЊА“Конструктивниопт систем е скелетен, а меѓукатната конструкција е ситноребреста. Распоните не се големи, и зградава е прилично крута, штом го преживеала земјотресот
Но тоа е всушност проблемот, после земјотресот овие згради се санирани, и колку што знам не смее многу конструктивно да се делува на нив. Ако овие кули се претворат во деловни простори, тогаш ќе треба да се адаптираат за потребите на еден деловен простор, најмногу во делот на климатизацијата. А климатизацијата подразбира дупчење на меѓукатна конструкција, но уште повеќе, ќе бара поставување на централна едница, нешто слично како оние огромни кутии што се поставени на Соравија. Тоа е дополнителен товар за кој зградата не е проектирана.
Фасадата може да се замени со полесни градежни материјали, и претпоставувам дека тоа не би било проблем. Но се јавува уште еден проблем, а тоа е проблемот со паркирањето. За овие станбени кули практично нема паркинг. Доколку тие се претворат во деловен простор, потребата за паркинг возила ќе се дуплира. Соравиа нема паркинг, а паркингот на ГТЦ одамна не ја задоволува сопствената потреба за паркирање а камоли за околината.
Паркинзите карши Холидеј Ин и кај ССМ, исто така немаат капацитет за да ја опслужуваат моменталната потреба за паркирање во тој дел од центарот.
И ја сум за тоа да се извади станбената содржина од зградиве (или барем да се намали), но тоа мора да се направи претпазливо, не во конструктивна смисла туку во смисла на запазување на сите урбанистички параметри.
Originally posted by lslcrew

Еве ќе почнам од назад да ти реплицирам. Прво паркинг просторот и не треба да се гледа толку дека ете немало паркинг за зградиве. Колкушто знам со стокатнициве имаше планирано 6 ката паркинг. И да не е само тој паркингот у ГТЦ го користат денес и станарите од овие згради. Тие паркинг места ќе бидат употребени за деловните простории. Исто така треба да има и паркинг под плоштад со доста голем капацитет. Треа работа, па ако ништо друго тогаш вработените ќе бидат стимулирани да користат и малку јавен транспорт.

Ова анализава околу статикава не би се сложил целосно. Оние контињери за климатизација и не се нешто толку тешки. Па во зградата денес само мебелот од еден стан тежи колку еден таков контињер. Инаку тоа дупчењето незнам колкави се отворите во димензии, ама не ми изгледаат како некој посебен проблем околу статиката.
Како што кажа, со некои полесни материјали, а и поефтини може доста да се добие. Дотерување до гол скелет може и премногу, ама не би требало да ни биде чуднои доколку се направи некогаш такво нешто не некоја зграда во центар. Башка ако веќе ја дотераме до гол скелет една зграда тогаш и нема да биде толку проблем да се изврши санција на скелетната конструкција, нешто слично како на столбовите на мастовите од автопатот, а и кај плочите да се интерверира минимално.
И незнам заштто одма од почеток се навртевме околу статикава, кога и не се во толку очајна состојба зградиве а како што кажа еднаш веќе биле санирани поради последиците од земјотресот.
Уште еднаш сублимат. Идинината на овие згради и изгледа премногу тешка за оддржување како станбени. Мора да се применат некои мерки околу живеење во строг центар, а тука спаѓаат и овие згради.

фрижидерите без проблем може да се сместат горе на трговски, а за зградите  јасно бидејќи постари објекти секакво реметење на плочите може да предизвика килава статика Smile затоа главниот вод за климатизација односно централната цевка може да оди в среде помеѓу скалите или пак напред кај, до  или со стакларникот односно теоретски најбезболно е да се бушат подестите. а за гаражи сигурно и да нема стокатници во меѓувреме или на денешниот паркинг пред холидеј ин ќе никне катна гаража или пак можно е да се постигне минимумот со оној паркинг под плоштад или пак како најоптимално решение да се оди со паркинг под жена парк...    

а за канцелариите порано беше дозволено и на поткровје да миаш деловен простор, односно фирма можеше да се има и во гаража, јасно ова беше социјална политика на почетокот на девеесетите, сепак и тогаш мораше да се има некои минимални деловни услови исполнето, но подоцна пренамената на стамбен во деловен простор беше законски сотрена бар не во зграда односно не над први кат, но овој член од законот за градежништво падна на уставен  Нема деловни простории само на први кат - 17.05.2007Edited by beTon - 22-Feb-2009 at 14:04
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Feb-2009 at 14:52
Има премногу отворен простор за шпекулација на темава, од типот “што би било кога би било“ ...

Само би додал дека инсталациите воопшто, значително ја намалуваат корисната висина во една просторија. И тоа е прилично ограничувачки фактор во понатамошните размислувања околу можната пренамена на објективе. Тоа всушност и беше еден од (многуте) проблеми на Соравија- ја немаше предвидената меѓукатна висина (која е изнесува мин. 3.40 за деловни објекти)

А за климатизацијата не сум упатен, но ми изгледа дека за толкава вертикала, треба моќна машина, за да може ефикасно да го опслужува објектот. Јас колку што знам мебелот се предвидува во статичките пресметки, како “дополнителен“ товар, заедно со тежината на луѓето. Секој дополнителен товар мислам дека би ги пречекорил предвидените напрегања.

А доколку навистина го доградуваат трговскиот, ќе треба со време да се размислува за комбинацијата што ја предложи beTon.

А за паркингот- треба да се реши, а не да се претпоставува дека постоечкиот паркинг лесно може да се репрограмира спрема новата намена на објектот. 

Затоа и ги спомнав тие параметри, бидејќи се утврдени со правилник, и не би требало да се занемарат.... Состојбата кај нас е дотуркана до тука заради тоа непочитување на регулативи. Објектите во центар се заверуваат како станбени, а понатаму се експлоатираат како деловни. За илустрација:

Originally posted by Правилник за стандарди и нормативи за урбанистичко планирање

- За станбени згради кои се лоцирани во централното градско подрачје: 1 паркинг место по стан

Становите во кулите се од прилика 80 квадрати, има 4 на спрат, има 10 спрата.

Според правилникот, за деловен простор е потебно 1 паркинг место за 40м2, и тоа ако овој простор е канцелариски уреден(за ресторани, објекти со шалтерски служби, и сл. пропишани се други бројки) Вие направете си ја математиката

Кључниот збор во целата ситуација е квалитетно и доследно планирање. Тоа треба најпрво да се направи, а после за климатизацијата е лесно
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Feb-2009 at 15:17
LOL добро лоцирана гачка во системот, само што кај нас зборот ред излегол од колосек па сега се восхитуваме на луѓе кои работат според законот  а тоа би требало да биде нормална работа, но во денешнава ситуација која ја имаме на терен реално може да зборуваме и да тргнеме прво од споредните работи па сетне да ја тераме кон крупните ова во контекст колку да се добие на динамика во нештата, а работите мислам дека лесно ќе се решат доколку градот за спроведување на регулативите ги овласти своите инспектори да можат самите да лепат казни а не само да шкртаат пријави,  но повторно тука е тајмингот и капацитетите на тие служби кои се задолжени за  одржување на редот. што значи немаме силни механизми кои ќе ги спроведуваат регулативите, а и инаку  на хартија  стандардите ни се по европски  терк наштимани.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Feb-2009 at 15:23
LOL На хартија ние всушност живееме во совршеното општество LOL
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Apr-2009 at 18:49
Originally posted by lslcrew

Originally posted by Dragan

nekoj znae kolku rabotnici rabotat na stadionot?

Добро прашање, а никад го намеме поставено за ниедно градилиште! Интерсени би биле податоци за персоналот што се врбува. Браво што ти текна, ако има некој вакво инфо може да сподели за било кое градилиште!

просек нема се зависи од компанијата и нејзиното менаџирање, во минатото пример ГП.Гранит за една седумкатна зграда со два влеза ангажира работна сила од ~200 градежни работници (владината зграда кај атлета завршена '95), додека за истата таква  зграда одма спроти неа Маврово ангажирал ~300 градежни работници, јасно е од каде денeс вакви загуби во нивната оператива... но имаш пример како ГП.Билјана приватник кој и со 20 мајстори крена петканица  со два влеза за една година (конкретно зградата спроти поштата во ново лисиче завршена исто '95). сепак денес заради потребата од брзо темпо на изведба како и се поспецифичните решенија бројката на вработени на едно градилиште сигурно се движи од минимум 50 па нагоре и до 200, во зависност од обемот на работата.

конкретно на стадионот незнам колку градежни работници се ангажирани, но сигурно не е по 300 а може да се тера и до 500, како би се запазиле роковите, сепак има поприлично работа него на прв поглед што вака од фотки изгледа.

во контекст еве како стои градежниот сектор кај нас во бројки, сепак вкупната бројка пријавени градежни работници мислам дека е поголема, со оглед дека сигурно и не мала бројка има непријавени, но има и доста граѓани кои   се ангажирани во градежништво и надвор од земјава.            

ФЕНОМЕН ВО НАШЕТО ГРАДЕЖНИШТВО
Во Македонија има 8.000 градежни фирми

Во земјава има дури осум илјади градежни фирми, а во сите нив работат само 24.500 работници, беше истакнато на вчерашната средба меѓу претставниците на повеќе градежни претпријатија со новиот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски, во просториите на Стопанската комора.
Градежниците на Јанакиевски му ги кажаа најголемите проблеми во овој сектор, пред се начинот на спроведување на тендерите, долговите од државата кон претпријатијата, работата на црно и други.

Повеќе сопственици и директори на градежните претпријатија истакнаа дека половина од работниците во „човек-фирмите“ работат на црно или, пак, со само двајца луѓе градат цели згради.
Затоа тие му предложија на Јанакиевски да се направат измени во законот за градење со што би се предвидило колку најмалку работници би можеле да работат на едно градилиште, во зависност од големината на објектот.

- На тој начин ќе се овозможи да има и поголема вработеност во градежништвото - порачаа од ГП „Илинден“.

Јанакиевски, пак, рече дека наскоро ќе се намали персоналниот данок на доход, со што ќе им се намалат трошоците на претпријатијата и ќе се овозможи тие да вработуваат по повеќе луѓе.

- Ако само 24.500 луѓе работат во дури 8.000 градежни фирми, тоа значи дека во просек во секоја од нив има по 3,5 работници. Со ваквиот сооднос на бројките мора нешто да не е во ред – рече министерот.

Градежниците истакнаа дека државата мора да ги поддржи големите претпријатија да бидат поконкурентни на странскиот пазар, со што ќе се отвори повеќе работа во земјава за помалите фирми.

- Ако се реши проблемот со големите компании, целосно ќе се реши проблемот во градежништвото. Државата треба да ги поддржи со банкарски гаранции, а тие ќе носат капитал во земјава - истакна Тихо Јаневски од градежниот институт.

Никола Велковски од „Инком инженеринг“ додаде дека наместо тоа, сега странски фирми ги добиваат тендерите кај нас, па нема доволно работа ниту за големите, ниту за малите претпријатија. Тој му порача на министерот дека треба да го смени имиџот на малите фирми, дека сите се корумпирани, дека со врски добиваат дозволи и дека се дел од урбаната мафија.

- Такви има, но мора да се покажат точно кои се, бидејќи таквиот имиџ им пречи во бизнисот на сите други - вели Велковски.

За тендерите градежниците побараа некорумпирана второстепена владина комисија, која ќе одлучува за жалбите. Ванчо Поповски од АДГ „Маврово“ побара да се поништи тендерот за хидросистемот „Злетовица“, затоа што не бил спроведен законски. Југослав Тодоровски од ГП „Гранит“, пак, рече дека само на ова претпријатие државата му должела 900 милиони денари.

Време - 31.08.2006

со новиот закон  и обврската за лиценца, мислам дека колку толку оваа ситуација со милион фирми ќе се смени целосно...

Доделени првите градежни лиценци - 16.02.2009

Повеќе компании кои на градежниот пазар изведуваат, проектираат и вршат надзор на градби, денеска од Министерството за транспорт и врски добија лиценци, со времетреење од пет и седум години, во зависност од типот. Фирмите, кои првпат добиваат таков тип лиценци според последните измени на Законот за градење, очекуваат да се сузбие нелојалната конкуренција на градежниот пазар и да замре праксата т.н човек фирми да ја зема работата на квалификуваните компании.

Ќе се отстрани нелојалната конкуренција со постоење на т.н човек фирма. Ќе се знае која фирма што може да гради. Конечно, ќе се стави крај на нелојалната конкуренција, изјави Трајче Трпевски, извршен директор на ДГ „Бетон“ АД Скопје, која ги доби сите типови лиценци за изведувач на градби и за надзор на изградба. Според Трпевски, и покрај тоа што странските инвеститори се откажале од инвестиции заради светската економска криза, „Бетон“ на домашниот пазар има работа во реализација на владините проекти. Сега засега има работа, вели Трпевски и додава оти очекува во иднина да се намалат цените на локациите за изградба на станови, за да се вклучат во тој дел од пазарот.

Зоран Тозија, раководител на Друштвото за проектрање, производство и монтажа на челични конструкции „Факом“ АД Скопје порача дека со доделувањето на лиценците надлежните институции треба повеќе да го применуваат Законот за градба. - Со овие лиценци ќе имаме во секој случај големи предности затоа што до денеска можеше да гради секој, а сега компаниите кои се лиценцирани и квалификуивани апсолутно ќе имаат приорит при изградба на големите објекти, рече Тозија. Тој додаде дека економската криза го намалила работењето на Факом за 30 до 40 проценти. - Во однос на кризата очекувам втората половина на годинава да биде доста деликатна, рече Тозија, оценувајќи дека владините мерки за убалжување на кризата даваат некои бенифиции и создаваат услови за преживување, но дополнително ќе се види колкави ќе бидат ефектите.

Заменик-министерот за транспорт и врски Љупчо Димовски, кој ги додели првите лиценци, порача дека со нив се дава уште еден знак за успешно задоволување на потребите за ефикасно функционирање на градежништвото. - Инвестициите во градежништвото значат дополнителен ангажман за градежните компании, а ќе придонесат и за отварање нови работни места за граѓаните, подобрување на животниот стандард и на економијата, истакна заменик-министерот за транспорт.

Министерството за транспорт за изведување градби додели по три лиценци од типот А и Б, пет од типот Ц и две Д лиценци. Лиценците од типот А се однесуваат на капитални објекти. За надзор над изградба се доделени 1 А лиценца, две Б, пет Ц и шест Д. За прокетирање градби се доделени осум А и 16 Б лиценци. Компаниите кои како изведувачи на градби добија лиценци А плаќаат надоместок од по 2.000 евра, за Б 1.500 евра, за Д 500 евра, а за Е 300 евра. Висината на лиценцата А за надзор на изградба е 3.000 евра, на Б 2.000 евра , а на Ц и Д по 1.000 и 500 евра. За лиценца за проектирање на градби од типот А се плаќа по 1.000 евра, а за Б по 500 евра.

МИА - 16.02.2009

   Edited by beTon - 09-Apr-2009 at 04:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Apr-2009 at 16:57
СЕ ПРОДЛАБОЧИ КРИЗАТА ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО
Никој ништо не гради

Изградбата на нови куќи е намалена за 90 проценти, а веќе почнатите градежни објекти во речиси сите делови на Македонија се оставени недовршени. Поради ова нарачките на градежни материјали во овие два месеца паднаа за 50 проценти, велат од градежните компании. Од „Проект инженеринг“ велат дека за разлика од порано, кога граделе по седумдесет куќи месечно, сега градат најмногу пет куќи месечно. - Луѓето немаат пари, тоа е главната причина што има мала заинтересираност за изградба на куќи. Работиме за џабе, но тоа не не спасува “ се жали Феим Селмани, изведувач. Црните состојби на градежниот пазар се главна причина за најавените отпуштања на вработените во овој сектор. Скопската цементарница веќе најави отпуштање на 180 вработени, а кастрења на работниците се најавуваат и во другите компании. Дел од струмичките компании, кои се занимаваат со трговија на градежни материјали, го намалија бројот на вработени за една половина. Оттаму велат дека речиси сите градби во Струмица се запрени, а најави за нови градби има многу малку, но и за нив не се знае дали ќе се реализираат. Главната причина за ваквата состојба, според нив, се затегнатите кредитни услови на банките. - Порано можеше да се земе кредит со каматна стапка од осум проценти. И таа беше висока, но некако се издржуваше. Сега каматните стапки се движат од 11 до 12 проценти годишно, при што фиксна каматна стапка има само за првата година. Компаниите што градеа сега ги запреа градбите бидејќи немаат доволно пари за кредитите. Целата печалба оди на камати, а тоа не е издржливо за ниту една компанија “ објаснуваат од „Кокан комерц“, компанија за трговија со градежни материјали. И во Гостивар велат дека градбата на објекти, индивидуални згради и куќи е застаната. Од „Кнауф Гостивар“ велат дека минатата година месечниот промет на компанијата бил до 7.000 евра, додека сега едвај остваруваат 3.500 евра месечно. - Ние работиме исклучително за домашен пазар, а најмногу за Гостивар. Но, во последно време се помалку се гради, поради што нарачките за „Кнауф“ се намалени до 50 проценти “ вели Али Калифи, директорот на „Кнауф Гостивар“. Душко Србиновски, директорот на компанијата „Нео кон“ вели дека побарувачката на градежни материјали е опадната на ниво на цела држава. - Вработените во магацините низ цела Македонија немаат работа, а тоа го знаеме зашто речиси сите земаат градежни материјали од нас. Ова значи дека ништо не се гради во државава. Најмногу е намалена побарувачката за цемент и за блоковска стока, која се употребува при изградбата на згради “ нагласи Србиновски.

Историска најмала градба на куќи во САД

Во Соединетите Американски Држави изградбата на новите куќи во јануари е намалена за 17 проценти, на 466.000 единици, што е најниско од 1959 година. Бројот на издадени дозволи за изградба на нови куќи, исто така, падна и тоа за 4,8 проценти, на 521.000 единици, што е најниска вредност во историјата.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=10&tabid=1&EditionID=1691&ArticleID=112827
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Jun-2009 at 13:41
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Aug-2009 at 00:07
 

СТАТИСТИЧКА ПОТВРДА


Се помалку се градат станови


Македонското градежништво ја поминува една од најтешките години. Работа има се помалку, а тоа се гледа и од најновите податоци што ги објави Државниот завод за статистика, според кои, во земјава во јуни биле издадени за 11,3 проценти помалку одобренија за градба во однос на истиот месец лани.
-Кризата ја чувствуваме. Нема кредити, инвестициите се намалуваат, а со тоа и обемот на работа. Тоа може да повлече отпуштања од работа - се жалат градежниците.
Предвидената вредност на објектите изнесува 23,1 милиони евра, што е за 23,4 проценти помалку во однос на претходната година.

Според податоците на Државниот завод за статистика од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 186 се наменети за објекти од високоградба, 46 за објекти од нискоградба и 20 за објекти за реконструкција. Најмногу издадени одобренија за градење се во скопскиот регион - 85 и во полошкиот - 61
Од вкупно 252 објекти, на 192 или 76,2 проценти како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 60 објекти или 23,8 проценти инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период предвидена е изградба на 365 станови, со вкупна корисна површина од 29.971 квадратен метар.

Статистиката покажува дека градежништвото е дел од четирите сектори што најмногу придонесуваат за зголемувањето на вработените во третото тримесечје од годинава. Во Македонија се регистрирани околу 8.000 градежни компании, во кои работат околу 40.000 лица. Евентуалниот крах на градежништвото ќе повлече други 26 стопански гранки индиректно поврзани со него.
Пад на градежништвото е регистрирано и во еврозоната.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Aug-2009 at 20:49
Конечно ред! Се проширува законот за градењеhttp://www.sitel.com.mk/WBStorage/Articles/8AEEF9AC6951E14A806427B68F3F4082.swf

http://www.sitel.com.mk/?ItemID=0250428183BDDB42930FC63FD1E195C5

____________________________________________________________________


Најавени казни од 100 до 3000 евра за оние кои нема да постават фасади

Министерот за транспорт и врски,Миле Јанакиески, денеска ги презентираше новините кои ќе следуваат со донесување на новиот закон за градење.

"Она што најмногу сакавме да го направиме е тоа што 90 отсто од градежните компании се лиценцирани, така што при крај сме со нивното лиценцирање.Добивање на лиценца и овластување на физичките и правните лица нема да им биде потребно за занаетчиските работи, но оној кој ќе биде извршител на тие работи ќе мора биде регистриран во централниот регистар" изјави министерот Јанакиески.

Со новиот закон странско правно лице во земјава ќе може да ги врши работите на проектирање ревизија, изведување  надзор доколку регистрира  фирма во Централниот регистар, треба да добие лиценца предвидена со овој закон, додека физичко лице кое има овластување од друга држава може да врши работи на проектирање, ревизија, изведување на надзор во земјава доколку овластувањето е потврдено од комората, додаде министерот.
 
Новина во законот е и можноста за банкарска гаранција, односно учесниците во градбата може во меѓусебен договор со банката да одредат одредена гаранција при градење со цел да се заштитат од нанесување на одредена штета.
 
За прв пат се воведуваат и рокови за завршување на градба, доколку определената градба не се заврши за определениот рок тогаш ќе следат санкции, кои ќе зависат од категоријата на градбата.

За јавните објекти рокот за изградба е до 10 години, а зградите и куќите до 4 години од кога одобрението за градење ќе стане правосилно.

Доколку општината не издаде решение во рок од 5 ден за одредено барање од стана на градителот, инвеститорот може да поднесе жалба за молчење на администрација до министерството за транспорт и врски и потоа министерството ќе им наложи на општините во рок од 30 дена да донесат одобрение за поднесеното барање.

За прв пат се донесуваат и мандантни казни со кои се казнуваат вработените во општините, казните ќе се движат од 1000 до 2000 евра.

Со законот за градење, општините ќе можат да донесат посебна програма, дизајн за одредени делови кои се автентични во самата општина, односно сите инвеститори кои сакаат да градат мора да поднесат дизајн кој ќе се совпаѓа со тој на општината.

Предвидено е со законот и сите сопственици на објекти кои немаат фасади во рок од една година ќе мора да ги постават, доколку не ги постават следуваат мандантни казни кој за физички лица се движат од 100 до 500 евра, а за правни лица од 1000 до 3000 евра.


Нетпрес
23.08.2009 13:00:12
http://netpress.com.mk/vest.asp?id=60832&kategorija=1Edited by Max - 23-Aug-2009 at 20:50
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Sep-2009 at 21:33

http://www.motionbox.com/videos/7c99dbb61b18e5c5f4?iid=switch_player_hd&type=hd  - А1 Индекс 27.09.2009 - предлог закон за градба

интересна анализа за предлог законот за градба, особено во однос на фасадните пенали и перцепцијата за истите од страна и на народот и на експертите! незнам дали фасадите ќе мора да бидат енергетски ефикасни, но мене ми личи дека идејата е решение заради естетски ред...

значајна измена во законот има и кај планирањето http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=588&PID=47590#47590 со ваквата луфта градежништвото ќе процвета, особено бидејќи искористливоста на парцелите ќе биде максимална! ова значи ќе значи густо урбанизирани градски средини ќе добиеме каде за зеленило и баш многу простор нема да останува... но има и за тоа решение кое би ги обврзало идните инвеститори да имаат особен пристап кон озеленување и расцветување на останатиот дел од парцелата http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=199&PID=12515#12515

  

Edited by Max - 11-Feb-2010 at 10:08
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Oct-2009 at 17:36
СТАТИСТИКА ЗА АВГУСТ
Помалку се гради од лани

Во август годинава се издадени 225 одобренија за градба, што е за 29 проценти помалку во однос на август минатата година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Предвидената вредност на објектите за кои се издадени одобренијата во август изнесува 26 милиони евра, што е за 37,3 проценти помалку во однос на лани. Од вкупно издадените одобренија за градење, 76,4 проценти се наменети за објекти од високоградба, 8 проценти за објекти од нискоградба и 15,6 отсто за објекти за реконструкција. Кај 189 објекти, инвеститори се физички лица, а за 36 деловни субјекти. Предвидена е изградба на 367 стана, со вкупна корисна површина од 31.266 квадратни метри.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1832&ArticleID=123355
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Oct-2009 at 15:42
ГЛОБИТЕ ВО ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА ГРАДЕЊЕ ЗГОЛЕМЕНИ ДО ПЕТ ПАТИ

5.000 евра казна ако сам си градиш куќа


Не само што семејната куќа мора да ја гради лиценцирана градежна фирма туку и нејзината работа мора да ја надгледува соодветно лиценциран управител на градба

Глоба до 5.000 евра ќе плати оној што ќе почне сам да си гради куќа.

Со новиот Предлог-закон за градење, кој се наоѓа во собраниска процедура, Владата до пет пати ги зголемува казните за оние што наместо лиценцирана градежна фирма, за градење куќа најмуваат градежни работници што немаат лиценци и објектот го градат за двојно пониски цени од оние на лиценцираните изведувачи.
Малкумина знаат дека со измените на Законот за градење што важат од јули минатата година не смеат сами да градат и дека се плаќа казна ако на објект во изградба работат градежници без соодветна лиценца за градежни работи.
Според сегашното законско решение, градежниот инспектор изрекува глоба до најмногу 1.000 евра, а со измените што се во процедура овие казни ќе се движат од 3.000 до 5.000 евра. Градежниот инспектор изрекува и забраната за понатамошна градба, додека инвеститорот не ангажира лиценциран изведувач.
Законот не само што обврзува семејната куќа да ја гради лиценцирана градежна фирма, туку и нејзината работа да ја надгледува соодветно лиценциран управител на градба, односно надзорен инженер. Инженерот, по завршувањето на градбата, треба да направи технички преглед, да подготви извештај и доколку има неправилности, да му наложи на сопственикот да ги отстрани за најмногу 30 дена. Откако куќата ќе го помине техничкиот преглед, во рок од 15 дена треба да се направи примопредавање на објектот меѓу сопственикот и надзорниот инженер со потпишан записник од двете страни.
Сите трошоци за техничкиот преглед ги плаќа сопственикот на куќата.
Дури тогаш семејството може да се всели во семејната куќа.
Оној што ќе ангажира фирма да гради куќа, пред да почнат градежните активности мора писмено да ги информира во Општината, во градежната инспекција и во инспекцијата на трудот кога почнува изградбата, која фирма ја гради куќата и кој надзорен инженер ќе врши надзор на градбата. Во спротивно, сопственикот ќе плати глоба и за овој прекршок од 3.000 до 5.000 евра, и ќе го изгуби одобрението за градба.
Од Министерството за транспорт и врски дообјаснуваат дека изведу­вач може да биде исклучително правно лице кое треба да е регистрирано во Централен регистар за изведување на градежни или градежно-занаетчиски работи и да поседува лиценца за изведувач.
"На овој начин се овозможува градежните работи да ги изведуваат квалификувани лица, со што ќе бидат почитувани потребните стандарди за градење", дополнуваат од Министерството.

Глобите за фирмите кои нема да ангажираат лиценциран изведувач се движат до 7.000 евра.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=897661086B125F4D91BF684FCBCC6BCD

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Jan-2010 at 18:24
СЕ НАЈАВУВААТ НОВИ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ
Градежништвото се враќа во форма

Наталија Скалова

Во наредниот период се очекува драстичен пораст на градежната активност. По едногодишниот застој во изградбата, градежните компании најавуваат големо враќање на пазарот. Ова го покажува и последниот извештај добиен од општините, според кој вредноста на објектите за кои се издадени одобренија за градење во октомври има висок годишен пораст од 52,9 проценти. Најголемиот дел од барањата, речиси 80 проценти, се однесуваат за високоградба, како станбени објекти.
- Ако компаниите побарале одобрение за градба на објекти во октомври, тие треба да ги завршат за најмногу две години, што значи дека во наредниот период се очекува заживување на градежната активност. Во моментов се довршуваат веќе почнатите инвестиции, а во наредниот период треба да почнат новите инвестиции - вели Сеад Кочан, претседателот на градежната комора при Сојузот на стопански комори. Според него, компаниите по најавите на гувернерот Петар Гошев дека ќе ја намали стапката на благајничките записи, очекуваат дека банките ќе ги намалат каматните стапки, што ќе влијае многу врз зголемувањето на градежната активност. - На многу компании им е потребен свеж капитал од банките бидејќи најголемиот дел од компаниите во моментов се финансираат од сопствени средства. Ако се намалат каматните стапки и се зголеми кредитирањето градежната активност драстично ќе се зголеми - нагласува Кочан.
Доколку се намалат каматните стапки, тогаш ќе порасне и побарувачката на станови, која досега беше ограничена поради високите каматни стапки.
Трајко Трпевски, директорот на една од најголемите градежни компании „Бетон“ вели дека пред Нова година добиле многу тендери поради што ги очекува успешна година. - Од декември ги имаме исполнето сите планови за годинава. Добивме на тендерот за изградба на Собранието и за изградба на сосема нов објект за Министерството за надворешни работи. Исто така, треба да го доградиме Градскиот стадион и работиме на браната „Св. Петка“, така што капацитетите на „Бетон“ се целосно исполнети - ни изјави Трпевски.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1909&ArticleID=130549
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Jan-2010 at 05:39

да видам да неверувам шмркови предпорти

Се гради игралиште, Аеродром го покри кал

Фирмата „Конструктор“, која ги гради спортските терени во Општина Аеродром кај салата МЗТ, деновиве избегна казна од 4.000 евра во денарска противвредност зашто целиот булевар АВНОЈ го извалка со кал од градилиштето. Градските комунални инспектори што направиле увид на местото решиле наместо парична казна, како што предвидува Законот за јавната чистота, сопствениците на фирмата само да ги опоменат повеќе да не го валкаат булеварот.

Покрај салата МЗТ се гради големо фудбалско игралиште чии инвеститори се Владата и Агенцијата за млади и спорт. Според Законот за јавната чистота, инвеститорот и изведувачите на градба се должни да внимаваат и да не ја валкаат околината, односно да ги измијат тркалата на камионите со шмрк пред да излезат од градилиштето. Правилниците за градба предвидуваат можност градежните инспектори и да го затворат градилиштето ако инвеститорите и изведувачите не почитуваат барем една од точките со кои се гарантира безбедноста на минувачите и на работниците и хигиената на градилиштето и неговата околина.

Но, камионите на „Конструктор“ не ги почитуваат законските одредби, па калта ја разнесуваа низ булеварот АВНОЈ, кој поради нив наликува на ораница.

- Комуналните инспектори ќе постапат според Законот за јавната чистота. Точно е дека при увидот булеварот беше извалкан со кал, но изведувачите поминаа само со опомена - велат во одделението за односи со јавност во Градот Скопје.

Граѓаните се незадоволни што градските и општинските инспекциски служби не презеле мерки да се спречи нередот на улиците.

- Ова не е првпат по улиците и по булеварите во Аеродром да газиме во кал. Не е важно кој стои зад изградбата на објектот, важно е да се внимава на околината. Уште полош пример е што зад изградбата на игралиштето стојат Владата и Општината Аеродром. Па тие како клучни фактори за здраво општество треба да покажат дека законите важат еднакво за сите. Секој ден се рекреирам по Кејот на Вардар, но сега за да стасам дотаму мора да поминам низ калта до колена, што ја донесоа камионите. Не знам, зарем овој неред не им пречи на оние што градат, зарем тие не гледаат дека не може да се помине - вели Јонче Милевски од Аеродром.

Градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, изјави дека и Општината овој пат само ќе го опомене изведувачот, а ако тој и понатаму не го почитува законот и валка наоколу, ќе се соочи со парични казни.

Пред еден месец Општината и Владата крај Кејот на Вардар почнаа да градат фудбалско игралиште. Покрај ова игралиште, Општината по должината на Кејот планира изградба на спортски комплекс, за кој ќе бидат неопходни поголеми градежни зафати.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=0026A06BF16B50499616370DE146DE49

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Jan-2010 at 12:27

Постиндустриски град

Благодарение на растот на градовите, индустриските комплекси често се наоѓаат заглавени во густо изградениот конгломерат на урбаното. Типичен пример за ова е Скопје каде многу поранешни или актуелни индустрии практично се лоцирани во поширокиот центар на денешниот град


Во статиите напишани пред педесетина години, а кои денес повторно се објавуваат во рубриката „Ретро“, честопати може да се прочитаат написи преку кои со огромен ентузијазам се проследува формирањето на големите индустриски капацитети во повоена Македонија. Од денешна перспектива може да се констатира дека парадигмата на социјалистичките модернизациски политики во голема мерка се потпираше на индустриското производство кое всушност претставуваше темел на планираната економија. Од тука, формирањето и развојот на индустриските комплекси во времето на социјализмот не може а да не се набљудува преку призмата на политичките, односно идеолошките императиви на тогашните елити. Имено, во намерата соодветно да се одговори на планираните економски и социјални амбиции, индустриските капацитети се развиваа речиси исклучиво по градовите, честопати освојувајќи голем дел од нивните територии. Во голема мерка, и развојот на самите градови беше промовиран како поддршка на развојот на индустријата, концепт кој долгорочно доведе до сериозни социо-просторни трансформации, како на самите градови, така и на руралната периферија.

Дваесет години од почетокот на општественото преструктурирање, поголем број од знаменитите индустриски комплекси кои некогаш беа икони на нашата национална гордост и прогрес, денес се или само сенка на своето минато или се комплетно запуштени и во нив нема ниту трага од некаква продуктивна или социјална активност. Од друга страна, иако тие ги загубија своите идеолошки импликации врз општеството, во денешните услови на урбаниот развој, запуштените индустриски комплекси се можеби единствениот преостанат градски потенцијал. Зошто? Заради фактот дека, како резултат на комплексните сопственичко-доверителски односи, правните вакууми односно долгогодишните судски спорови, овие огромни територии сé уште се имунизирани од деградирачкиот карактер на транзицискиот урбанизам кој секоја слободна „педа“ земја во градот ја претвори во градежно земјиште. Покрај стратегиската, и пазарната вредност на пост-индустриските територии е огромна бидејќи благодарение на растот на градовите, индустриските комплекси често се наоѓаат заглавени во густо изградениот конгломерат на урбаното. Типичен пример за ова е градот Скопје каде многу поранешни или актуелни индустрии практично се лоцирани во поширокиот центар на денешниот град (Алумина, Треска, МЗТ, Стаклара, и др). Во тој контекст, пост-индустриските територии се исклучителен потенцијал за развивање на нови, општествено поодговорни и социјално попродуктивни начини на размислување на урбаната иднина на градот.

Генерално, постојат две паралелни линии на можна трансформација на запуштените индустриски ансамбли. Првиот приод е реконструктивниот, каде запуштените индустриски објекти кои се во релативно добра градежна состојба, парцијално или во целина, наместо за комерцијално-трговски, треба да се адаптираат за потребите на субјекти кои негуваат сопствено производство, по можност она кое во себе привлекува висок степен на учество на јавноста. Европските искуства говорат дека во програмската односно социјалната регенерација на пост-индустриските територии, приматот треба да го преземе креативната економија во чија номенклатура влегува збир од традиционални и современи занимања како: архитектонски офиси, уметнички ателјеа и галерии, дизајнерски и графички студија, продукции, фотографски и софтверски лаборатории, алтернативно образование, современи занаети и слично. Паралелно на овие, во поголема мерка индивидуални импулси, вториот, организиран приод можеме да го именуваме како културолошка историзација. Имено, државата односно соодветните институции треба да пристапат кон процес на стручна валоризација на производствените објекти кои поседуваат можност да бидат вреднувани како наше архитектонско благо од индустриската ера. Во таа смисла, селектирани објекти (и комплекси) би требало да бидат заштитени како културно наследство, рамо до рамо со останатите материјални артефакти од богатата градителска култура на Македонија.

Дека на ваков начин трансформираните пост-индустриски територии умеат да бидат значен катализатор на културната, но пред сé на социјалната преродба на градовите, говори примерот на градот Есен во Германија кој во оваа 2010 година беше избран за европска престолнина на културата. Исто како и Глазгов кој во 1990 година беше средиште на културниот живот на стариот континент, така и Есен е град кој своето формирање и развој во целост му го должи на своето индустриско минато. Во тој контекст, токму преку „оживувањето“ на пост-индустриското наследство, покрај иницирањето на нови културни дијалози во општеството, на градската мапа се иницираат и нови точки од јавен интерес преку кои градот и практично ќе може да реафирмира вредни делови од својата територија, која во сегашните услови е и невидлива и неупотреблива за јавноста.

Авторот е архитект

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=118101049251&id=13&prilog=0&setIzdanie=21887
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Jan-2010 at 13:29
Објавени осум подзаконски акти кои произлегуваат од новиот Закон за градење
24.01.2010 - 11:01 | БизнисМинистерството за транспорт и врски објави 8 подзаконски акти кои произлегуваат од новиот Закон за градење, а со кои се регулираат постапките за издавање, односно одземање на соодветните овластувања и лиценци кои произлегуваат од Законот за градење и се регулира висината на надоместокот за добивање на истите.


Во соопштението од Министерството се наведува дека со овие подзаконски акти се дефинирани формите и содржината на потребните барања за добивање на одобрение за градење, одобрение за употреба, вршењето на ревизија на градежните проекти и постапката за заверување на проектите.

Придобивките, како што стои во соопштението, од стапувањето во сила на овие подзаконски акти се зголемувањето на квалитетот на проектите, содржината, техничка исправност како и усогласеноста на градежните проекти со стандардите и нормативите за проектирање, другите важечки законски, подзаконски и технички прописи за градење во соодветната област и усогласеноста со издаденото решение за локациски услови за градење на градбата.

Исто така, јасно се дефинирани формата и содржината на барањето и образецот за одобрение за градење, одобрението за употреба, како и барањето за измени во текот на изградбата со што се поедноставува постапката за поднесување и управување на овие документи, како за граѓаните, така и за администрацијата.


http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/objaveni-osum-podzakonski-akti-koi-proizleguvaat-od-noviot-zakon-za-gradenje

Дали ќе преземат нешто за да се спречи изградбата на грдосии како на сликата, тоа ме интересира.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Feb-2010 at 12:10
 05.02.2010


   Бројот на издадени одобренија за градење во декември 2009 година изнесува 303

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2009 се издадени 303 одобренија за градба што е за 18.5% помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 221 (72.9%) се наменети за објекти од високоградба, 25 (8.3%) за објекти од нискоградба и 57 (18.8%) за објекти за реконструкција.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 916 326 илјади денари што е за 19.7% помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупно 303 објекти, на 217 (71.6%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 86 објекти (28.4%) инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 498 станови, со вкупна корисна површина од 44 492 м2.                                                                                                                                                                                                                                                                                      http://www.stat.gov.mk/statistiki.asp?ss=11.02&rbs=8
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.