build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улогата на архитектурата во општеството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5080
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 31-May-2012 at 14:58

Студент по архитектура ја кренал во воздух куќата на неговите родителиСтудент на трета година на архитектонскиот факултет во босанскиот град Бања Лука ја кренал во воздух куќата на неговите родители, затоа што ја сметал за кич, соопшти црногорската телевизија РТЦГ


Вчера попладне, непосредно пред неговите родители да се вратат од работа, студентот Милош Симиќ со експлозив ја кренал куќата во воздух.
Уплашените соседи истрчале надвор, мислејќи дека се запалила гасната инсталација, но Симиќ им објаснил за што станува збор.
Симиќ бил исклучително талантиран студент и по сите предмети имал одлични оценки.
Претходниот ден тој сериозно се скарал со татко му, кој сакал да стави фигури на лавови пред влезот на куќата.
-Постојано се препираме, затоа што изгради грозотија. Не сакаше да ме слуша, правеше се што ќе посака и само ја уништуваше куќата со некакви глупави детали. Не можев тоа повеќе да го гледам, изјави Симиќ.
Според него, дополнителен мотив за неговата постапка биле постојаните задевања од страна на неговите колеги.
Полицијата уште истражува како Милош Симиќ се здобил со експлозивот.


http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=6069

HATS OFF TO YOU SIR!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 31-May-2012 at 16:18
Фејк, веста е од Балкан Тајмс, кој е на исто рамниште со Њуз.нет и The Onion.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5080
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 31-May-2012 at 18:07
Не мислев дека Нова Македонија се толку глупави Обично ги провалувам кога се лажни вестите, ама се израдував дека навистина има вакви херои, плус кредибилитетот на Нова Македонија не е мал. Тоа ти е.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12294
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 31-May-2012 at 23:45
А додека не разбрав за што се работи, јас помислив дека и сликата им е од дотичната разнесена куќа   Doh

Како и да е, додека ја читав „веста“ не можев да одлучам дали човекот е херој или лудак, но морам да признаам дека и мене ми се јавија симпатии спрема него. Камо да постоеше некој таков лик да го поведеше фамозното архи-востание кај нас  Big%20smile
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 01-Jun-2012 at 01:32
Студент по архитектура ја кренал во воздух куќата на неговите родители


Студент на трета година на архитектонскиот факултет во босанскиот град Бања Лука ја кренал во воздух куќата на неговите родители, затоа што ја сметал за кич, соопшти црногорската телевизија РТЦГ

...

Симиќ бил исклучително талантиран студент и по сите предмети имал одлични оценки.
Претходниот ден тој сериозно се скарал со татко му, кој сакал да стави фигури на лавови пред влезот на куќата.

-Постојано се препираме, затоа што изгради грозотија. Не сакаше да ме слуша, правеше се што ќе посака и само ја уништуваше куќата со некакви глупави детали. Не можев тоа повеќе да го гледам, изјави Симиќ.
Според него, дополнителен мотив за неговата постапка биле постојаните задевања од страна на неговите колеги.
Полицијата уште истражува како Милош Симиќ се здобил со експлозивот.


Не знам дали оваа вест е вистина или уште една во низа глупости на македонските медиуми и на македонските Интернет портали.

Доколку куќата била во сопственост на личноста која ја разнела куќата, тогаш тоа си е негово право и во целост има право да прави што сака со сопствениот имот.

Но мислам дека мораме да се изолираме од Бошњаците, бидејќи се најружно и најлошо од областа на урбанизмот ни е дојдено од кај нив:

Во својот последен мандат како градоначалник на град Скопје, Ристо Пенов го поплочи плоштад Македонија со - босански плочки.

Сарајево е првиот град во светот со трамвај (нека ме поправи некој доколку грешам околу ова), а сегашниот градоначалник на град Скопје, Коце Трајановски, отворено и јавно признава дека трамвајот е неисплатлива инвестиција за град Скопје, но сепак ќе ја форсира и ќе ја турка идејата за трамвај за град Скопје до самиот крај.

Сега дознаваме дека овој типов сакал да стави фигури на лавови пред влезот на куќата.

Следува претпоставката дека можеби нашинците ги вадат идеите не само за Скопје 2014, туку и општо за урбанистичкото уредување на град Скопје, ни помалку ни повеќе, од - Бошњаците.

Заклучок:
Треба да се оддалечиме од Бошњаците, ептен се опасни, од урбанистички гледна точка.

Edited by Dexter26 - 01-Jun-2012 at 01:35
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 04-Jun-2012 at 20:33

во Република Српска, Бошњаци 'тнко, така да ако веќе генерализираш ќе треба да кажеш дека кичот е Српско масло, бар тоа е така со турбофолкот, но дека они извезуваат а некој увезува, тоа е далеку од памет! ако веќе бараш абер за коктелијади тоа фрли око на јужна америка, северна африка или централна азија! тука на балканот процентуално сме каде каде помалку накинџурени, иако навистина се наоѓаат неверојатни коктели, пример ко хотел амбасадор сред скопје, каде после толку години традиција ќе биде и греота да се преуреди или сруши, доколку и навистина држиме до автентичност на сопствената историја!

впрочем и невкусот си има своја смисла, бегство од колективната во сопствена реалност do-it-yourself architecture но проблемот е кога такви растрчувања имаат поимотни или административни сограѓани, та и атрактивни парцели биваат надреално оформени, што не е спорно доколку на нив се гледа како такви, проблемот е што луѓето тука се научени да гледаат низ перфеционистичка призма, та јасно секогаш нешто ќе фали или нема да биде на арно, односно песимизмот ќе си го лечат со жалопојќи и хилти, небаре ќе стекнат среќа во животот оној момент кога се' ќе биде по нивни терк, НЕ, умешноста е од секоја па и невозможна ситуација да се биде среќен, што спротивно и на еден куп стандарди и екстра модернизам пример не е случај на запад, каде деприсија ги дрма ко што кај нас се јаде ајвар!

ќе било добро младиот архитект да го разберел светот како право на избор, во случајов на стопанот или поголемиот дел од семејството, вака на мускули сакал да наметне авторитет в куќи, иако на штета на сите, небаре животот му е на коцка доколку живее во ваков или онаков простор, што да кажат бездомниците што живеат под мост, зар да се откажат од живот!? затоа сме луѓе, кои сме способни на прилагодба, што незначи дека не треба да се тежнее кон убавото, но она што за еден е грдо за друг е убаво, или налет естетика ако од нешто има корист, пример лавоите што требало да му го чуваат дворот на чоекот, шала на страна но симболизмот за многу луѓе, и општо заедници, има поголем авторитет одколку самата естетика, нешто налик суштина наспроти форма, па и функција, ко што е народна наспроти чорбаџиска облека, иако тоа не е спорно колку што е кросовер пристапот на кравата и опинци, сетне краватата се користела за бришење очен или носен секретEdited by Max - 04-Jun-2012 at 20:37
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 15-Jul-2012 at 17:32
Originally posted by Cloverstack

Мала шегаLOL

АКРЕП - архитект-конструктор-работодавач-економист-политичар

Increase in the world's urban population 1975-2025 - THE CHALLENGE OF URBAN FINANCE - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=128552#128552Chinese Real Estate Market: A Comparison with Japan’s Bubble
...
Given China’s potential growth, its real estate market has plenty of room for enlargement over the long term, which stands in clear contrast to Japan’s real estate bubble. That said, the current situation seems to have some characteristics of a future asset bubble
...
http://media.pimco-global.com/pdfs/pdf/PIMCO%20Asian%20Perspectives%20by%20Koyo%20Ozeki%20Dec%202009_US.pdf
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 18-Jul-2012 at 15:12

ме чуди колку напредок има во кинескиот уранизам сепак не отскокнува како форма премногу од нашиот пост-модернизам освен што не е толку брутално оформен и пројавува идеи налик нивната брза железница, сепак во моментов за нас се поим, еве троа црвенило за нашите изневерени титоистички идеали

deserted utopia - http://vimeo.com/26421754

Deserted Utopia is an art project that reflects on examples from architecture derived from the process of emancipation of the modern socialist society. Today, these projects are “uncertain past” with which the post-socialist society is trying to reconcile. Also, a project documenting the spatial features emerged from the collective environment “socialist city”. Buildings that we have ∫ same time physically articulated structure, brutal toward its context, both monumental and introverted: they are genuine experiments that reflect the emergence of a new social order, these are buildings that made a powerful psychological effect on the image of their own environment, and are therefore now often perceived as monuments dystopia.

- Arhitektura socijalizma kao vizija modernog emancipiranog društva

- Архитектурата на социјализмот како визија за модерното еманципирано општество

- Socialist Architecture as a Vision of Modern Emancipated Society

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 22-Jul-2012 at 15:50
уште малку и зуко ќе го затворат нели бидејќи нема место за гранапчиња во центар! нешто што во социјализмот ми се допаѓаше беше простиот пристап кон привремените објекти како киосци, трафики, улични цвеќари итн. значи пристапот на функција пред формата, што едно време го заговарав за музеи наспроти стоковни во центар, но ова веќе е чепкање во живото урбано ткиво на епицентарот од без-метро-полата! ајде трафиките што беа на плоштад ги тргнаа, иако беа корисни попатни решенија а и таму се правеа добри сендвичи во таа спроти типо, но не ми е јасно зошто институции од типот на редот кај Стоилко се дислоцираат, бар ко сеќавање нека дозволат подвижни тост или хот-дог тезги на таа локација, не дека ќе се оскверни триумфалката! плус ова беше редок феномен од македонското име Стоил искористено на креативен начин, и тој беше долго опстојал а и многу скопјани се имаат изнастојано чекајќи ред за сендвич!интересна појава беше во прилеп, незнам дали сеуште е, во паркот имаше уличка двострано со сендвичари, плус екстра опција салати на пултот наредени кој што сака колку сака да си приклаи, за цена да не говарам, идеално за вегетаријанци! таков концепт може да се примени и денес во скопје пример во општина центар може да се вметнат неколку такви улички, јасно со унифициран и современ лик, дури не мора скара туку бурек, пецива и ладни сендвичи нека служат, ем поголема конкуренција на купче та и цените ќе им се топат а и понудата ќе им крене, не дека особено недостасува такво нешто но во цел свет трафиките се многу нормална појава

Edited by Max - 22-Jul-2012 at 16:03
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 22-Jul-2012 at 17:05
Previous
 
Замислата ти е прекрасна, но наменета е за на места како Битпазар, Скопски Саем, Скопски Пазар, спортски објекти и слично, а не за најголемиот плоштад не само во Скопје, туку и во цела Македонија.
 
Воопшто не се сомневам дека ако не ни недостигаат уште сега, тогаш сигурно ќе ни недостигаат во иднина Чичко Стоилко и сите останати објекти кои ги спомна, но на такви објекти не им е местото на плоштад или на место со голема фреквенција на луѓе како ГТЦ Скопје и слични места.
 
Немој погрешно да ме разбереш, и на Порта Македонија дефинитивно не и е местото таму каде што се наоѓа сега, како и на ред други објекти, но и на привремените објекти кои ги спомна дефинитивно местото не им беше таму каде што се наоѓаа пред да бидат отстранети, односно таму каде што сеуште се наоѓаат оние привремени објекти кои сеуште не се отстранети.
 
А тоа дека некои угостителски објекти кои работат на големо и годишниот обрт на финансиски средства го бројат во милиони, ќе профитираат од отстранувањето на ваквите привремени објекти, тоа е веќе друга приказна.


Edited by Dexter26 - 22-Jul-2012 at 17:06
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 07-Aug-2012 at 11:07

не е проблемот во сендвичарите туку брзоплетоста со која одредени решенија се носат од урбанизам па до активизам, впрочем во скопје е најдобро да си архитект на позиција, си протуркуваш или корегираш секакви работи без и малку абер, дебата, согласност, просто законите се такви да едно мало урбанистичко оделение при град скопје не ни може да наметне некој критериум освен да се радува што ете нешто се гради или обновува...

никој не ни е крив што сакаме со ситни пари и на брза рака да истераме некаква монументалност, истото важи и за сендвичари и за книжари под отворено итн., но додека некому му се сони чарето за мал ринг пр. на дрво декор може да се направи ваква уличка та да му дојде како едно од можните сврталишта за гладни во скопје јасно додека да се кренат тука облакодерите исто може вакво нешто да се фрли коде стара и нова железничка пр. до рамстор или спроти неоком, јасно како што напоменав ваквите киосци би биле унифицирани и стандардизирани, во краен случај и портабл решенија се корисна опција [1]

ова можеби е и единствено решение за дефокусирање на коктелијадата во центар или на ваквиот пристап може да се гледа и како нормална пропратна содржина во еден тематски парк ко што е ск'14 [1][2] може ќе стават околу карпошово востани геврек колички т.е. гевреkриуми со барокни балустри ил канелирани столбци, јасно на овие би се надоврзале и [канелирани жардињери, чешмички и канделабри
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 10-Aug-2012 at 20:20како не се најде некој македонски Wang Shu та сега наместо барок да имавме коктел од нео-изворна македонска архитектура за ск'14 та кога веќе одеа на ефтин екперимент требаше истиот да биде импровизација од нешто локално а не копија на копирачите од запад! греота бар да копираа од антички неимари, а ова излезе копирале од сликовници при катедрата за историја на уметност, кои јасно бидејќи црно бели сега имаме калабалак, излеани ко што се излеани, скицирани ко што се скицирани(фотошоп не им е рамен), а капак и изведени ко за на сезонско пазарче, незнам само кој гостин бијал од овие бабури!?

ова луѓе од грдо прават убо, а кај нас од грдо уште погрдо, може следна фаза е на секоја скулптура по еден два мувинг хеда а на секоја зграда 3д проекција та да биде лунапарк на ниво!


Edited by Max - 10-Aug-2012 at 20:22
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 07-Sep-2012 at 01:26Crisis could pay the way to new life, if not we've all go down - fast, architect is first of all member of some society, that as any musician must have sense for harmony, rhythm and technique, though architecture is not bounded by no single standard of significance!

може на архитектите им фали социјализација со политичарите, уште од мали нозе, ко што вика Владимир тие биле а веќе не се т.е. би требало да се авангарда во општеството, но денес таа улога ја имаат банкарите додека овие им станале измеќари во најдобар случај! замислите архитект да биде инвентор во гаража и по цел ден да си моделира идеите, сигурно ќе стигне до идеални решенија, иако најчесто имитацијата им е омилена навика доколку ја заглават во фотеља!

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 03-Oct-2012 at 20:50


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 10-Dec-2012 at 10:52

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=108294#108294

"Will wood be the architectural material for the 21st century?"HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 03-Jan-2013 at 01:22

убаво стокмен пример на фрактална архитектура и во проектирањето и во изведбата но и во распределбата на станоиЈавор ја искривил зградата

Kривата зграда во центарот на Велес, позната како Порцеланска или Свиларска, иако стара шеесетина години, е во одлична кондиција, што значи дека е градена со добар материјал
Дел од објектот им „побегнал“ настрана на градителите кога пред шеесетина години била градена првата зграда во центарот на Велес, па така градот ја добил кривата зграда, кај велешани позната како Свиларска или Порцеланска. Една третина од објектот во должина од стотина метри не е права, туку е свиена кон внатре. Зградата е најстара во Велес, изградена во далечната 1954 година. Но, освен по нејзината закривеност, таа не била градена и според градскиот план, открива велешки архитект. Kако доказ ги посочува деталните урбанистички планови на Велес од тој период.

- Погледајте го планот за Титов Велес од 50-тите години на минатиот век. Ќе видите дека со Деталниот урбанистички план е предвидено зградата со нејзината поставеност да биде покрај тогашната улица Маршал Тито, додека на теренот таа во последната третина наместо кон улицата, бега од неа и е за десетина метри подалеку. Според кажувањата на постарите колеги, грешката била до изведувачот, кој, од нему познати причини, ја изместил. Не треба многу да се паметува, дека тогаш не било некое време кога се имало силна контрола врз архитектонските изведби, прв пат во Велес се градело зграда, па минало лесно со таквата евидентна грешка. Тоа се гледа на плановите – тврди велешки архитект, кој ја проучува старата велешка градба.

Зградата е дело на познатиот македонски архитект Славко Брезовски. Во телефонскиот разговор со него вели дека не се сеќава на таа зграда, затоа што во неговата богата кариера имал изведено илјадници градби, а и минал повеќе од половина век за да помни такви моменти. Но не исклучува дека градежниците при градбата можеле да направат таков превид и да не ја изградат според планот. Но, друг постар велешанец смета дека не е грешка, туку намера, зградата да не оди по планираниот тек.

- Ако се погледне на терен, ќе се види и зошто зградата не оди по должината на улицата, туку во последните метри бега од неа. Едноставно тука е вториот стар јавор, на Сармаале. Па верувам дека затоа градежниците, од желба да не го сечат, избегале од планот и се повлекле десетина метри – вели соговорникот.

Зградата, и покрај годините, е во одлична градежна кондиција, што значи дека се градела со добар материјал. Повеќе од половината станови биле во сопственост на вработени во некогашна „Свилара“, а помал дел на вработени во „Порцеланка“. Затоа и името Свиларска или Порцеланска зграда, во зависност од тоа на кој сопственик соговорникот му е поблизок.

Има интересни решенија за влезовите, кои не се директно на улица, туку се во внатрешноста и пред нив има празен простор, што е замена за познатиот трем од велешките куќи. И продавниците што се на приземјето не се веднаш до улицата, туку се повлечени внатре, така што кога врне, велешаните без чадор тука наоѓаат заштита, под широките стреи. Архитектите велат дека ова е квалитет кој денес ретко се сретнува, па и покрај тоа што е грешно изградена, таа е пример на добро осмислено решение за достапност.

http://www.24online.mk/1138729/indexed.html
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 13-Jan-2013 at 09:14
Малку за модернизмот во Југославија...
http://tvslo.si/predvajaj/nedokoncane-modernizacije-oddaja-o-prostorski-zapuscini-nekdanje-jugoslavije/ava2.137280491/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5080
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 14-Jan-2013 at 02:54
Од 21:55 - Скопје! Вреди да се види!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7525
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 23-Jan-2013 at 22:42
ова е надоврзување на дискусијаташто ја почнав со HugoGoulding во „Археолошки музеј/Уставен суд/Архив“

тоа што за мене остана нејасно е следново:
Скопје е град, кој мал милион пати е рушен и граден, без никаква почит кон претходно изграденото... само во рок од 60 години, градот драстично го има променувано ликот, во екот на модернизацијата и новите времиња... и сега, тоа што не ми е јасно, е тоа како народот можел да ги свари и помине сите тие „модернизации“ на градот, ама одеднаш го сменил своето мислење и одеднаш драстично се загрижил за својот град после '63-та??? немојте ви се молам...
уште поиронично е што никој од сите тие што тврдат дека за нив одредени објекти биле „Скопје“ и дека со нивното рушење им била одземена душата, не знаат ни два збора да кажат за тие објекти и да објаснат во што точно се состои нивната вредност која за нив била света
тоа е целата иронија, што народот одбира емотивно да се врзува кон објекти кои како такви се пропагирани и да идолизира едно, а да плука друго, без никаква реална основа, наместо да се сврти кон почитување на целосната архитектонска оставштина која ја имаме денес и што реално многу вреди за нас како општество, и да го координира идното творештво, со веќе изграденото
особено тажен ми е фактот, што на пример, во денешно време, постземјотресната архитектура и плановите на Танге, ја имаат истата културно-историска вредност, што ја имале предземјотресните објекти и плановите на Михаиловиќ... ама кој да го види сето тоа?


Edited by zabegan - 23-Jan-2013 at 22:44
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 12-Feb-2015 at 14:31
Originally posted by Cloverstack

Мала шега


http://urbankchoze.blogspot.no/2014/04/japanese-zoning.html

http://www.archive.spia.vt.edu/SPIA/docs/shirt/The_Devil_is_in_the_Definitions.pdf

...

http://oldurbanist.blogspot.no/2014/07/where-zoning-went-wrong.html
Professor Sonia Hirt, who has done extensive research in the greatly underexplored comparative zoning realm, has shown how in Germany, a limited number of zoning categories are established at the federal level, with specific implementation left to local governments. Although localities can choose where to place these zones, they cannot create zones of their own. Simon Vallee (at Urban Kchoze) has described a very similar regulatory regime in Japan, where the national government has established a list of certain permissible zones that cities may use. Hirt mentions similar but even more permissive zoning arrangements in other countries such as Serbia, Greece and Bulgaria. ...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.