build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 26-May-2012 at 17:56
Кога сме веќе кај оваа зграда од Скопје 2014, во текот на денешниот и вчерашниот ден се објавени уште две дополнувања на договорите со скопски Гранит во износ од 26 милиони денари. Ќе се изведат непредвидени градежни и занаетчиски работи, како и ќе се преместува подземна инсталација.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 26-May-2012 at 17:58
Originally posted by Block

Како планираат во ова зградиче да ги стават трите државни институции?

Зградиче?

Катност и висина: П+7 и 2 подземни нивоа
Површина: 13.510m²Edited by OCB - 26-May-2012 at 18:02
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 27-May-2012 at 01:32
Во 13,000 м2 мислиш ќе влезе Археолошки музеј,Архив и уставен суд?

Originally posted by BOJAN

Кога сме веќе кај оваа зграда од Скопје 2014, во текот на денешниот и вчерашниот ден се објавени уште две дополнувања на договорите со скопски Гранит во износ од 26 милиони денари. Ќе се изведат непредвидени градежни и занаетчиски работи, како и ќе се преместува подземна инсталација.


Се знаеше уште од почеток дека ова ќе вреди над 50 милиона

Edited by Block - 27-May-2012 at 01:33
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 27-May-2012 at 14:05
Originally posted by Block

Во 13,000 м2 мислиш ќе влезе Археолошки музеј, Архив и уставен суд?

Да, има доволно простор кога се има во предвид дека:

1. Приземјето и првите 3 ката (околу 6000 м2) се резервирани за Археолошкиот музеј (извор).
2. На 4-от кат ќе се смести Уставниот суд што е сосема доволно простор за институција која брои 9 судии и 20 вработени во стручната служба (извор).
3. Од 5-7 кат ќе биде Архивот во кој нема да биде преселен сиот материјал, ќе бидат задоволени само потребите на централниот државен архив, не и на подрачните одделенија. Во 2000 квадратни метри ќе биде преселена само онаа граѓа од историјата на македонскиот народ што е во интерес на истражувачите, а останатото, огромното депо од над 2500 квадрати со материјали што не се за манипулација, ќе остане во сегашната архивска зграда (извор).
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 28-May-2012 at 17:18
Ако го изземеме МНР, мислам дека на оваа зграда од Скопје 2014 најинтензивно се работи во моментов.

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 28-May-2012 at 17:29
Ако зборувам во рамките на „помало зло“, мислам дека објектов полесно ќе се вареше доколку ги немаше куполите и заоблените делови. Сегментот околу тимпанонот е далеку покоректно осмислен.

Ваквата композиција според мене е катастрофална.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 28-May-2012 at 22:02
фундаментите на столбовите нема да се обложуваат со мермерни облоги.кога поминав пред некој ден работници ги брусеа со шлајферици.е сега дали ќе одговара сивата боја наспроти окерот на столбовите,незнам,мене ми изгледа дека и тие треба да се обложат
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 30-May-2012 at 10:32
Originally posted by pbanks

Ако зборувам во рамките на „помало зло“, мислам дека објектов полесно ќе се вареше доколку ги немаше куполите и заоблените делови. Сегментот околу тимпанонот е далеку покоректно осмислен. Ваквата композиција според мене е катастрофална.Куполите се дефинитивно најлоши, поготово прозорите на куполите.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 30-May-2012 at 15:16
Da zgradava, kako administrativna i muzej e ok.
Samo i mene nekako prozorite na kupolite mi izgledaat kako da ne se sovpagjaat so objektot...

Edited by Petar - 30-May-2012 at 15:17
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 01-Jun-2012 at 13:35
Originally posted by pbanks

Ако зборувам во рамките на „помало зло“, мислам дека објектов полесно ќе се вареше доколку ги немаше куполите и заоблените делови. Сегментот околу тимпанонот е далеку покоректно осмислен.

Ваквата композиција според мене е катастрофална.
баш тоа и ми смета најмногу ако збориме за самиот изглед на објектот... безвезе налупани елементи без некоја посебна испочитувана геометрија

а и да не го забораваме фактот што објектот „фаќа кривина“ и не се совпаѓа со формите до кои е екстремно доближен Crazy
не ми е јасно зошто по секоја цена се земаа стилови кои следат строга симетрија и добро искомбинирана геометрија, за вака да ги изобличат... катастрофа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 01-Jun-2012 at 23:21

ПАСКО КУЗМАН СЕ ВРАТИ ОД ПОСЕТАТА НА АНКАРА


Стартува изработката на саркофагот со ликот на Александар


Според првиот човек на Управата за заштита на културното наследство на РМ, добиено е ветување дека уште во текот на јуни ќе започнат сите подготовки за изработката на копијата на мермерниот саркофаг со ликот на Александар Македонски, која ќе биде сместена во новиот Археолошки музеј во Скопје


Долгонајавуваната изработка на копијата на мермерниот саркофаг со ликот на Александар Македонски, артефакт од непроценливо значење, кој се наоѓа во Музејот во Истанбул, ќе почне во текот на месецот јуни. Ова го потврдува и првиот човек на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман кој деновиве се врати од посетата на Турција во организација на државната турска агенција Тика.

"Во Анкара се сретнав со заменик-министерот за култура на Турција и со мојот колега. По разговорите тие се согласија во најскоро време да започне процесот за изработка на копијата на саркофагот. Голема помош имавме и од луѓето на Тика, кои реализираат голем број проекти во Македонија. Можам да кажам дека оваа посета на Турција беше исклучително успешна и независно од преговорите кои се водат и на највисоко државно ниво, ние разговаравме за тоа, како целиот проект да се спроведе во пракса, открива Паско Кузман. Тој додава и дека деновиве се очекува претставниците од Турција да излезат со свои предлози, а во текот на јуни и да започнат сите потребни подготовки за изработка на копијата на овој значаен артефакт, кој ќе биде сместен во новиот Археолошки музеј во Скопје.

"Се работи за предмет кој е од непроценливо значење и за Турција и за Македонија, така што предложивме нашите и нивните експерти заедно да изнајдат начин како да се води процесот, за да не дојде до оштетување на саркофагот. Со оглед на постоење на модерна компјутерска технологија и 3Д-анимација, ќе започнеме прво со компјутерска обработка", објаснува Паско Кузман.

Сепак, засега се уште не може да се каже кога поточно граѓаните на Македонија ќе можат да ја видат копијата на саркофагот во новиот Археолошки музеј.

(Д.Т.)
вечер
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 09-Jun-2012 at 17:16Ова е оргиналниот дизајн на музејот, не знам за локацијата но куполите се далеку подобро осмислени, а и црното стакло го нема.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 09-Jun-2012 at 18:15


Ова не е оригиналниот дизајн, туку едно од идејните решенија за градска куќа за локацијата кај офицерски дом
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 09-Jun-2012 at 19:04
да,pbanks,и јас мислам дека ова беше еден од предлозите на место на офицерскиот дом
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 09-Jun-2012 at 23:16
Како ќе стоеше тука!! Ќе имаше повеќе столбови, повеќе мермер, и ќе можеаа повеќе пари да се исперат!!
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 10-Jun-2012 at 10:07
Originally posted by pbanksОва не е оригиналниот дизајн, туку едно од идејните решенија за градска куќа за локацијата кај офицерски дом


истиот објект е, сликата е пред Скопје 2014, може тогаш бил предложен за друга функција, во секој случај куполите ми се подобро направени, имаат посрасмерна сплосната форма со поголема елипса на кровот.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #797 Posted: 10-Jun-2012 at 10:31
објектот е вероватно стеснет поради немање на адекватен простор помеѓу комерцијална и вардар,вероватно поради тоа се стеснети страничните цилиндри.да се имало повеќе простор вероватно ќе се одело со ваков дизајн.

со еден збор -сосила убавина
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #798 Posted: 10-Jun-2012 at 18:18


превземено од Никола од SC
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #799 Posted: 10-Jun-2012 at 22:22
Добро а се планира да стави уште еден слој врз бронзените куполи?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #800 Posted: 27-Jun-2012 at 19:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.