build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 74>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 24-Mar-2009 at 13:33
maja79, BOKO, фала за визуелизациите... да нема никакви дилеми околу тоа како објектов се вклопува таму.

BOKO, мислам дека преоптимистичка ти е проценката за 100 години, а за тоа дека нема шанси веќе ништо да те изненади, се плашам дека можеби ќе решиш и да ја повлечеш таа изјава. Мислам дека дечкиве имаат потенцијал и за понатамошно поместување на границите на невкусот и лошото планирање и за комплетно претворање на Скопје во град од некој лош цртан филм.
Back to Top
aleksmkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aleksmkd Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 24-Mar-2009 at 13:44
Ova e nekoj makedonski sindrom, se da natrupa na edno mesto.Toa se sluci so skulpturite, se stavija na mal prostor i se gusat, isto so objektite koi se gradat vo centar, se somnevam deka voopsto postoi infrastruktura za niv, mislam ke bide soobrakaen haos, a za arhitekturata nema sto da zboruvam.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 24-Mar-2009 at 15:12
Бог да ја прости архитектурата во Македонија!
Браво маестро Живковски!!!Applause
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 24-Mar-2009 at 16:47

види туристичко јадро нема да се избилда со незнам она комерцијална банка или стоковна типо, иако реално самите тие објекти може се и поавтентични во однос на некаков контиунитет во споредба со она што денес треба да се насади.

инаку  и јас  би се сложил со ваква идеја, но истата да е далеку повеќе од шминка. за ваков експеримент треба многу умешност, која кај нас и на хартија да е добра во реалноста на дело ќе ја оплескаме, и не заради нешто друго туку само заради импровизираниот пристап околу изведбата. патем ова репликите од бетон се далеку полошо комбинација, а капак па кога и ќе се застаклат евентуално со некое обоено стакло, навистина е тешко да се поверува дека крајниот резултат може да вети нешто повеќе од турбо класика.

целта на власта е јасна да направи културно средиште околу карпошово востание и камениот мост пред се со некој средновековен коктел од градби кои би дале и покултурен а воедно и потуристички акцент на епицентарот на МКД (кој сега со двата плоштада мислам дека е фокусиран на самиот  камен мост), со исклучок на стара НБ, но таа парцела беше продадена уште во времето на мината гарнитура, па сега малку им бега од рамката за културно историско опкружување околу камениот мост, што навистина наметнува прашање како сето ова ќе изгледа на крајот.

невелам дека сето ова не е преамбициозно што дури тера во кич во очите на повеќето па и на мене, но сепак оставам простор да видам како ќе излезе финалниот резултат, иако поучени од премисата нулта корупција, дури и најдобро прифатените проекти во МКД на крајот заради ефтина финансиска подобност на избраните изведувачи, како што спомна кло завршуваат како карикатури од најлош цртан филм.

Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 24-Mar-2009 at 18:03
mozam da zamislam kako ke izgleda koga od plostad ke se pogledne nakaj objektov vo leto koga sonceto ke ima nadolna linija, i koga ke se reflektira od staklenicite na gradbava....ke ima masovno okjoravuvanje na narodov.....
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 24-Mar-2009 at 20:30
Па добар дел од народов веќе е ќор и не ги приметува најавите за вакви работи а не прогледува ни кога кога ќе почнат да се градат. Изненадно прогледува кога ќе е отварање на објектот и слушаме муабети у стил: еј како бе, од кај никна ова, како можеа вакво нешто да напраат бла бла бла
Тој филм го гледавме со мајка тереза а сега го гледаме и со ова чудо.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 25-Mar-2009 at 12:26
Mene bas mi se sviga, osven zelenata boja na koja imam zabeleski, arhitekturata mislam dobro ke se vklopi vo site onie "staro arhitekturski" proekti koj momentalno se gradat vo centarot na skopje.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 25-Mar-2009 at 12:34
Исто и мене бојата не ми се допаѓа како и локацијата.Овој проект е добар но ако е поголем и доколку би бил на местото каде што сега е Американската Амбасада , на Кале
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 25-Mar-2009 at 14:05

На тие што им се допаѓа проектот, нека си го земат во своите градови. Јас како жител на Скопје, почнувам да се срамам од овој невиден кич во нашиот град. Wallbash

Се прашувам дали воопшто овие наши „генијални“ архитекти живеат во Скопје или целта е градот уште толку да се обезличи.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 25-Mar-2009 at 14:17
Два подземни ката и нов пешачки мост за објектот покрај Вардар
Скопје
Зградата на Државниот архив, Археолошкиот музеј и на Уставниот суд што вчера почна да се гради пред хотелот „Стоун бриџ“ на кејот на Вардар ќе има десет ката, осум над земја и два подземни, а со другата страна на реката ќе биде поврзана со нов пешачки мост. Во објектот во кој ќе се сместат трите институции највисоко ќе биде архивот, под него судот, а првите четири ката се резервирани за музејот. Сите тие ќе имаат посебни влезови, независни едни од други. Двете нивоа под земја, пак, ќе служат за паркирање.

Во Архивот и во судот ќе се пристапува од левата страна на реката, но за да влезат во музејот посетителите ќе треба да поминат преку новопланираниот пешачки мост на Вардар. Планот за него с? уште се разработува, а на сликите е прикажан со скулптури од војници од двете страни, кои треба да симболизираат чувари на уставното право.

Архитектот Слободан Живковски, автор на проектот, вели дека изработката на овој проект била ретка можност да се примени методологијата на градење што ја употребувале сите западни цивилизации. Тој ќе се направи во неокласичен архитектонски стил, што значи употреба на облици користени во античкото време. Овој стил настанал во 18 век, а бил користен за многу познати градби, меѓу кои и Британскиот музеј. Живковски истакнува дека суштинскиот концепт на овој стил почнал уште во стариот Египет, а градбите во кои тој се применувал значеле почит кон владетелот.

- Вистинска штета е што досега не сме го користеле овој стил во архитектурата. На овој начин Александар Македонски ги изградил своите градови. Локацијата не е случајно одбрана, насекаде во светот ваквите институции се сместени во центарот, а градбата заедно со Камени мост и со Калето ќе се вклопи во новата слика за градот - објаснува Живковски.

Градбата ќе има корисна површина од 13,5 илјади квадратни метри. За неа ќе се потрошат околу 25 милиони евра од државниот буџет. Градежните работи треба да завршат за 28 месеци.
 
 
Back to Top
maja79 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote maja79 Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 25-Mar-2009 at 14:21
Originally posted by Raisinloaf

"Исто и мене бојата не ми се допаѓа како и локацијата.Овој проект е добар но ако е поголем и доколку би бил на местото каде што сега е Американската Амбасада , на Кале"


и таман како Атина!не знам дали ова е кажано со иронија, или навистина ...До кога ќе живееме во минатото, до кога репер ќе ни бидат туѓите градби и ќе се поклонуваме пред нив?
Објектот е далеку, далеку од современата архитектура.


Edited by Cloverstack - 25-Mar-2009 at 14:38
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 25-Mar-2009 at 14:23
Тука ич не ми е јасно како се планира да се пристапува до паркингот. Дали преку уште една подземна уличка како онаа на кеј 13.11 што е планирана, или па тоа ќе иде преку МНТ паркингот?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 25-Mar-2009 at 14:55
Originally posted by lslcrew

Тука ич не ми е јасно како се планира да се пристапува до паркингот. Дали преку уште една подземна уличка како онаа на кеј 13.11 што е планирана, или па тоа ќе иде преку МНТ паркингот?!


кога биле проблем подземните улички Roll%20eyes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 25-Mar-2009 at 16:01
А што е всушност финтата со архивот? Архивот веќе има солиден објект кој мислам дека е просторно сигурно поголем од делот што ќе биде ставен на располагање во оваа зграда. И што се планира со „стариот“ објект? Овој дел воопшто не ми е јасен а немаше никакви информации околу ова.
Во Архивот и во судот ќе се пристапува од левата страна на реката, но за да влезат во музејот посетителите ќе треба да поминат преку новопланираниот пешачки мост на Вардар.
(ќе мора)
Брилијантно! Значи ако се наоѓаш на левата страна од Вардар, за да одиш во музејов прво ќе мора да поминеш од десната, а после преку овој дебилен мост да се вратиш пак на левата.
Идиоти ниедни, значи единствена намена на овој мост е да ги приморате граѓаните да поминат подолг пат, а мостовите треба да служат токму за спротивното!
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 25-Mar-2009 at 16:05
Originally posted by Cloverstack

А што е всушност финтата со архивот? Архивот веќе има солиден објект кој мислам дека е просторно сигурно поголем од делот што ќе биде ставен на располагање во оваа зграда. И што се планира со „стариот“ објект? Овој дел воопшто не ми е јасен а немаше никакви информации околу ова.


ако мислиш на објектот кој се наоѓа близу пазарот во Тафталиџе, тој е градски архив...а за државниот, најверојатно до сега бил некаде под кирија?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 25-Mar-2009 at 16:14
Го знам градскиот, мислев на оној објект што се наоѓа позади судска палата:

41°59'51.54"N  21°26'33.07"E

Нели е тоа архив на Македонија?
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 25-Mar-2009 at 16:23
Баш ме интересира како ќе влагаат луѓе во музејот доколку се зголеми водостојот на реката, или недајбоже ако вардар го направат пловен?!?! или имаат подземна улица и за влегување ?

Човечката глупост навистина е бесконечна...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 25-Mar-2009 at 16:29
katastrofa, (crkvata i sudot se super ama mestoto e strasno ,,..malku mesto ima skopje??=kojznae mozebi zemjisteto se prodadeni
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 25-Mar-2009 at 16:32
Originally posted by Cloverstack

Го знам градскиот, мислев на оној објект што се наоѓа позади судска палата:

41°59'51.54"N  21°26'33.07"E

Нели е тоа архив на Македонија?


ух тоа не знам...да не го отстапуваат тој простор на некој од судовите/обвинителство - и онака секогаш нив им недостига простор...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 25-Mar-2009 at 17:30
znae li nekoj dali ce se gradi uste eden most od gtc do filharmonijata ili taka ce ostani (so mostot od sudot?)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 74>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.296 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.