build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 14-Oct-2016 at 02:55
Originally posted by Bojan10

Хотеливе си имаат финансиска поврзаност со власта и има врска со темпото на градба, ама не се урбанистички чиреви. Ова се предимензионирани, прегабаритни, објекти. Тука треба да има објекти ама не со толкав волумен.

Чир е објектот на Мајка Тереза, каруселот, Портата, ама под неа барем може да се помине, итн...
па објект кога е предимензиониран автоматски станува и тој чир... не мора да е изграден на сред улица
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
registered View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote registered Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 15-Oct-2016 at 14:53
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 17-Oct-2016 at 10:02
i sve ova samo zatoasto psihopatov pobaral da se barokizira komercijalna banka i direktorot ne mu dozvolil...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 18-Feb-2017 at 14:46
Посел подолго време денес забележав десетина работници на хотелов,се надевам дека ќе почнат да работат со побрзо темпо.Кај официрски нема никакви промени.Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 14-Mar-2017 at 13:47
Почнаа пак на турбо да се оди
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 27-Mar-2017 at 20:02
24.3.2017 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 08-Apr-2017 at 11:59
Еве една денешна.Бетонираа плоча.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 03-Jul-2017 at 12:52
Хотелов многу споро се гради во споредба со тој до него.А некако многу чуден начин на изградба,овој дел спрема плоштадот е многу повисок од тој од задната страна каде едвај се гледа по некој столб и арматура над тарабите.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 20-Jul-2017 at 08:53


фото: tom c (flickr)
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 16-Aug-2017 at 13:51
На хотелов поставиле скелиња и завеси за фасадата но сеуште нема никаква активност

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 16-Aug-2017 at 23:01
со завесиве совршено го доловиле моментот колку поадекватана е моменталната висина на објектот, наместо монструозната на Мериот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 17-Nov-2017 at 19:07
Од утринава...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 17-Nov-2017 at 19:30
Ne mi e jansa poentava dole rabotat na fasada a nagore imaat uste armiracko betonski raboti. Dosega nemam videno vakov nacin na rabota.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 17-Nov-2017 at 22:52
Originally posted by stef4o

Ne mi e jansa poentava dole rabotat na fasada a nagore imaat uste armiracko betonski raboti. Dosega nemam videno vakov nacin na rabota.


оваа не е ништо ново вака со оваа стање е веке -7 месеци, и конкретно во предниот дел немаат поместувања а додека во задниот дел веќе 10тина дена гледам раздвижување на работници и припрема на столбови плоча за армирање/бетонирање, а ситуацијата со двата објекта според моите извори е статус кво и се чека одобрување на кредит од комерцијална за компаниите на С.С.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 17-Nov-2017 at 23:50
Originally posted by stef4o

Ne mi e jansa poentava dole rabotat na fasada a nagore imaat uste armiracko betonski raboti. Dosega nemam videno vakov nacin na rabota.

 
Значи доцниш едно 5 години, ако не и повеќе, бидејќи вака направија и со фасадата на староновиот скопски театар.
 
За волја на вистината, кај театарот многу помалку елементи од фасадата поставија додека сеуште беше во изградба и очигледно целта беше да ги тестираат дали и колку ќе издржат на временските услови, или можеби прекинаа да ја прават фасадата бидејќи во меѓувреме државата одлучи ентериерот на театарот и надворешното покривање да бидат со огноотпорни елементи откако изгоре покривот на театарот.


Edited by Dexter26 - 17-Nov-2017 at 23:51
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 08-Feb-2018 at 22:37
Има нешто ново овде? Може некој слика да направи?
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 09-Feb-2018 at 07:42

I kaj dvata objekti(hotelov i oficirski) veke podolg period ne se vrsat gradezni aktivnosti taka sto nema nekoja potreba od novi fotki bidejki nema nikakvi promeni.Objektot izgleda onaka kako sto e fotografiran vo prethodnite postovi.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 11-Feb-2018 at 13:32
Дали некој знае на што се должи застојот во последните 6-7 месеци? Дали можеби недостиг на пари кај инвеститорот или можеби причина е тоа што Општина Центар онака дивјачки го поништи ДУП-от кое поништување неодамна Уставен суд го прогласи за противнуставно и неважечко (општините можат само да донесат нов ДУП а не да поништат постоечки и остават дупка од правна несигурност).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 01-Jun-2018 at 07:44
Превземно од фб-изгледа тука повторно ќе тргнат работите

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 14-Jun-2018 at 12:06
Има минимален напредок на овој дел,денес не забележав активност

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.