build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инспиративни урбани пејсажи од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 51525354>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1041 Posted: 24-Nov-2019 at 16:51
Чунгкинг, Кина

Sunset Raffles City Chongqing by Kevin Ho, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1042 Posted: 24-Nov-2019 at 16:52
Вухан, Кина

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1043 Posted: 24-Nov-2019 at 17:00
Женгжу, Кина

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1044 Posted: 17-Mar-2020 at 11:51
Солун. По пожарот во 1917 година еден дел од централното градско подрачје бил урбанизиран по „европски“ терк, а на оваа фотографија може да се воочи разликата.

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1045 Posted: 17-Mar-2020 at 13:34

речиси олдскул fractal vs new-urbanism

интересно во однос вториот тренд убо е да се знае дека е стандардизиран истиот уште во антика [1][1][1]

туку http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1356 имаме еве спунт и за оправдување современи европски комплекси ако не гурабии [1]
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1046 Posted: 04-Jun-2020 at 16:44
Диско „Скопје“, Емен, Холандија, 1980ти

извор
Уште постои: facebook.com
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1047 Posted: 04-Jun-2020 at 19:08
Originally posted by Џоле

Солун. По пожарот во 1917 година еден дел од централното градско подрачје бил урбанизиран по „европски“ терк, а на оваа фотографија може да се воочи разликата.


Интересна слика. Мислам дека може да се продискутира баш во контекст на тоа дека сите мислат дека во еден град по default треба да има огромни зелени површини
(Не ме сфаќајте погрешно, не мислам на градежно безредие).
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1048 Posted: 05-Jun-2020 at 00:22

секоја урбана средина мора да има и зелена и водена површина, за поквалитетен и поздрав живот, не само заради загадување, туку и поради пријатност на амбиентот, рекреација, заштита од високи температури и слично

генерално, градовите ги имаат формирано трендови во урбаното планирање, во поглед на тогашната свест на човештвото и политичката клима, ама во денешно време се стремиме кон други квалитети и верувам дека тоа нема да се смени многу долго време

и јас сум обожавател на набиени кластери од објекти, ама само за кратки естетски импресии, за живеење во нив не знам колку би ми било удобно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1049 Posted: 21-Jun-2020 at 20:25
Даблин, Ирска

Dublin by Artem Denisov, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1050 Posted: 31-Jul-2020 at 21:14
Приградска населба во Виена

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1051 Posted: 10-Sep-2020 at 06:45
The Skyline by June Marie, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1052 Posted: 10-Sep-2020 at 06:49
Букурешт

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1053 Posted: 10-Sep-2020 at 06:51
Сплит

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1054 Posted: 10-Sep-2020 at 18:28
Сан Франциско, за време на пожарите низ Калифорнија

San Francisco Bay at noon on 9/9 by Aaron Maizlish, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1055 Posted: 12-Sep-2020 at 19:41
Цирих

Zürich Cityscape by Sandro Bisaro, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1056 Posted: 12-Sep-2020 at 19:42
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1057 Posted: 12-Sep-2020 at 20:40
Какво ли е чувството во живо... Некои велат дека е уште поцрвено
The Day The Sun Didn't Rise by Christopher Michel, on Flickr

The Day The Sun Didn't Rise by Christopher Michel, on Flickr

The Day The Sun Didn't Rise by Christopher Michel, on Flickr

The Day The Sun Didn't Rise by Christopher Michel, on Flickr

stabilized half-tide by Bhautik Joshi, on Flickr

Untitled by AAcerbo, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 12-Sep-2020 at 20:40
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1058 Posted: 04-Oct-2020 at 16:45
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1059 Posted: 07-Oct-2020 at 09:28
Пекинг

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1060 Posted: 07-Oct-2020 at 09:29
Лоѓ, Полска

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 51525354>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.