build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Избор на најгрдиот објект во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
serpico View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote serpico Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Избор на најгрдиот објект во Скопје
    Posted: 08-Apr-2009 at 11:18
Поздрав колеги. Одличен форум, ќе се читаме почесто.

Темата е доволно концизна во насловот. Би сакал секој да даде по некој предлог, после што може да се отвори и анкета и да се направи една топ 10 листа на архитектонско-урбанистички несреќи во главниот град.

Повелете.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Apr-2009 at 11:21


Поздрав Cheers

еве една очигледна номинација од мене


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Apr-2009 at 12:43
Serpico добредошол! Cheers

Ја чисто за добредошлица, па ќе нафрлам еден објект кој ионака ако не го постирам ќе го постира некој друг...


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Apr-2009 at 16:45
Моментов не ми паѓа нешто посебно на ум, но кога ќе ми спомнат „грдо“ не може а да не ми текне на зградата на Европски универзитет:


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Apr-2009 at 16:49
А да, зградата на фондот за пензиско осигурување


Puke
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Apr-2009 at 17:26
Барате игла во сено луѓе! t.e. игла во многу игли!


Edited by гитардемон - 08-Apr-2009 at 17:27
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Apr-2009 at 10:45
epten jaka konkurencija ke ima tuka...tesko deka ke se izbere eden najgrd Big%20smile 
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Apr-2009 at 21:08
За најгрд објект може да гласате на:

http://zlatenprosek.wordpress.com/

Big%20smile
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Apr-2009 at 21:40
Народна Банка, ваква каква што е е мнооооогу грда, под итно треба нешто да се стори со објектов, како што беше со НИПEdited by maestro - 22-Apr-2009 at 21:40
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Apr-2009 at 21:46
Previous Mислам дека има поприоритетни објекти за санирање...

Иначе го дадов гласот за Влајко, отсекогаш сум мислел дека е најгрдиот објект во Скопје.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Apr-2009 at 22:29
Originally posted by La Linea

Previous Mислам дека има поприоритетни објекти за санирање...Иначе го дадов гласот за Влајко, отсекогаш сум мислел дека е најгрдиот објект во Скопје.


Барем прозорците да ги средат. Седиште на Народна банка, а на зградата гледам шаренила од ролетни и завеси од пред децении.

Инаку, и јас го дадов гласот за Влајко. Барем во оваа конкуренција што е сега помеѓу трите објекти е најлош.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Apr-2009 at 22:50
Da bide nesto pogrdo od Kukata na Majka Tereza e teska rabota,no zatoa pak Skopje si go ima i Vlajko. 
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1760
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-May-2020 at 21:56
2009 - 2020. Многу материјал се насобрало бре у Скопјево!

Ајде от поново кандидати за избор на најгрд објект у Скопје. Настрана Ск14 и оваа засилена станбена изградба, нема поента, тоа е неприкосновено ван конкуренција.

Од останатиот избор што имаме ново "на лагер" вака помаркантно нешто поново?!Еве од мене:

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-May-2020 at 22:04
Настел Тафталиџе, Панорама Резиденс Водно, сѐ од Скопје 2014, куп ѓубриња голубарници раштркани од Ѓорче до Расадник... од огромната конкуренција, златен багер би му дал на Настел Тафталиџе, сребрен на Панорама Резиденс, а бронзен на... не знам, зградата во Маџир Маало (дали таа кај НБРСМ, дали пред мостот)?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-May-2020 at 10:18
За мене дефинитивно е ова срање:

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-May-2020 at 15:24
И љиљаковиот голубарник карши Флетајрон е сериозен конкурент. И ФИКОМ зграда преку, се разбира. Едно ниво подолу се други зградички таму.

А, да не заборавам, и зградата во зграда на Емил Зола.

Edited by Staro Skopje - 19-May-2020 at 15:25
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-May-2020 at 15:46
Originally posted by pbanksПоздрав Cheers

еве една очигледна номинација од мене
ех жално Скопје. Тоа што било за потсмев во 2009 станало стандард.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-May-2020 at 17:47стандард бидејќи очигледно сеуште менталитето не излегол од Транзиција, да е посмешно и оние футуристички објекти ко Лумикс се дамбетер бидејќи балустриве и некако му стојат на ХА додека то искршено-заваренио стакларник на Лумиксо е без преседан во современата архитектура, Но чинам од возобновата на Стара НБМ нема ништо посклет во Центар од современи ерекции, дури ни Магос сега СТБ, та речиси и ко да заслужија шампастирање ко Ск’14 з’ш продолжеше ли така комотно ќе заврзевне топтан на Зорт-Архи-Естетика, но сеуште има место за терсене кандидати, пр. оние новите кај Саем или пак искривените комиблокои низ и околу Центар, да не ти се веру дека Народ купует таму станои! ајт бар не им се вака искасапени екстериерно ...

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-May-2020 at 19:05
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1760
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-May-2020 at 19:17
Ова е тоа за иселеништво? Добар кандидат!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.