build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зорт Архи Естетика

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Зорт Архи Естетика
    Posted: 19-Apr-2018 at 09:43
најсодветен наслов би бил Еклектична Архитектура но вака е пооштроумно, а се мислев дали да оди ко ЗАЕ (зорт архи естетика) или ЧАЕ шукарие насловот на нишкава, но за епитет Чудесна би требало восхитувачки егземплари да се тарашкаат, вака бар полесно разбирлива ќе биде за повеќето, иако доколку човек ја има предвид инспирацијата на архитектот чудесниот момент можеби и ќе може да се дофати, јасно доколку изведувачите пр. во првиов случај имале усул околу срочувањето на камената фасада [1] која и со вештачки камени плочки да ја исполепеа [2][3] немаше волку да го нагрдат објектот! но како и се' доколку се поработи на пејсажното уредување и на околина но и на објектот сеопштиот впечаток и нема да биде толку зорт, комотно цветни ползавци по фасадата или цветни саксиски грмушки кои би ги развозувале различно ко дневна кореографија евентуално на три дена, баш детска природна игра како партерна асоција за детството на најхуманитарната односно најмилосрдната скопјанка ...

Memorial House of Mother Teresa
Год: 2009
Архитектор: Vangel Božinovski
Месторасположение: Macedonia Str. No.9, Скопье 1000, Республика МакедонияBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Apr-2018 at 10:27

адекватна безкрупулозност

БЦ "Арун"

Год: 2016

Проектная организация: СУ-5

Месторасположение: Улан-Удэ, Советская ул., 23АBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Apr-2018 at 10:40

арпаџик бајковит резорт ... јас би стаил и една кула в среде со летниковец, иако можеби добро би легнал и подвижен кров или застаклен видиковец ... патем убаи пресеци има на линкот ...

~

Проект частного дома в стиле старинного мини-замка

http://www.project.bulgaria-burgas.ru/old-home_castle.htmn


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Apr-2018 at 10:52

линков треба да се архивира, а издвоив тро понормален експонат ... дури и од админот на групата на вконтакте е подвлечено Без коментариев

http://www.designmiracles.ru/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Apr-2018 at 07:05

ако ова горе е приземен еве и надземен пример на зорт веранда но и стакленик во позадина, но би рдкол оштроумно, бидејќи терасава меѓуспрат е идеален простор за: утринска рекреација на вработените, презентации за гости, но и склад со провев, капак стопанот деноноќно надгледувајќи го сето тоа од резиденцијата ...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2418937/Lofty-conversion-Tycoon-ordered-pull-villas-built-poles-roof-factory-China.html                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Apr-2018 at 11:11

и ние не сме поарни, но грото наши екперименти ги имам закачено во нишката Контроверзна Архитектура а во овој контекст тука би можеле да се спомне тоа автосалонот во Бутел на Даеву онаа куќа во куќа како прва поекспонирана транзициона кибрит интервенција [1] иако сега е веќе секојдневие низ Скопје старите егејски туларници во Мичурин или пак советски комиблокои во Карпош да се самарат и јавнуваат со нлви надградби и проирувања, а чија фасадна крезтивност исто не е за потценување кога станува збор за еклектичност ...

Edited by Zelenikovo - 21-Apr-2018 at 12:05
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Apr-2018 at 11:44

фактички ова меѓуспратов два спрата, а стакларнико скриен ко габа, камо сето ова вака да имаше фрактална фасада ... иако и суви низи пиперки би го освежиле простор, МОЖЕ МУ НЕДОСТАСУВА СО ЗЕЛЕНИЛО ДА ЕТ ОПЛЕМЕНЕТ МУАБЕТОВ ... шалата по фиони, но дефинитивно и најтерсенето фасади, но и цели зорт визури, се пеглаат со пејсажна архитектура ...

иако зависи и од опкружувањето, а еве потсетник дека по цел свет Луѓе импровизираат, разликата е колку тоа е протнато низ стандардизирани норми или пак е потпрено на башибозук урбанлук

https://dornob.com/perfect-urban-penthouses-7-radical-rooftop-homes-of-nyc/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Apr-2018 at 13:05

и навистина колку и да е неспоив некој момент со тро оштроумно зеленило се пегла од нога со леснотија

https://www.hotelnewsresource.com/article98917.htmlBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Apr-2018 at 13:51

вака видено веќе и не треба да се гледа на еклектиката како Зорт а особено доколку е јасно дека заради конзумеризмот се ет затерано кич ко неопходен псајоп за дрњсирање послушност кај масите, кои токму преку какафоничност се растеретуваат и повторно упатуваат кон моловите за редовна доза потрошувачки фикс .. сетне откачил тато инвестицијата по мерак на кефот на керкичката, а што е за поздрав ако тоа е така, само се плашам да е не ет внатрешен епп порив ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=492&PID=47976#47976
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=492&PID=223209#223209


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Apr-2018 at 13:57

кога каде кој како е спржен веќе и не е битно, колку да се привлече внимание дури по цена на неспоиви стилови, касапана која ќе мине тематски и во првата и во последната касаба ... та чим и кинезите станаа невообичаено толерантни кон секакви експерименти, што пак останатите!?

https://www.hongkongfp.com/2015/12/04/in-pictures-chinese-film-studio-builds-architecturally-literal-example-of-east-meets-west/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Apr-2018 at 14:04

но постојат и контра модернистички ерекции, а кои и не се така зорт за грото луѓе, бидејќи е упад на постмодерното сред традиционалното, вака видено дури и стакларниците на Архивот и Обвинителство се разбирливи ... единствено што фалеше е сличен пристап да има и возобновата на Стара-НБМ што може и ќе беше така доколку одеа со бел мермер и поидентична копија на контурите на оригиналот наместо само фрагментална сличност, бидејќи вака то стакларнико на Латис излезе ко црна овца на лебедово стиропор енѕеро, онака заглавена кај изворот ...

чудна работа, но перфекционизмот како изведба делу складно и кај вакви галиматијас кросовери

Букурешт - http://www.flickriver.com/photos/tags/uniuneaarhitectilor/interesting/
Њујорк - https://yandex.ru/collections/card/58717427f63aea235ddc7bf5/
Антверпен - http://www.portofantwerp.com/en/port-house
Хамбург - https://www.archdaily.com/207813/update-hamburg-sues-contractor-of-herzog-and-de-meuron%25e2%2580%2599s-elbphilharmonieBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Apr-2018 at 14:16

кај нас до душа немајќи друго тераме поИНАКВА КОНТРА, та наместо неокласиката да ја опточиме со стакло и алуминиум, ние брутализмот го патиниравме со профилиран стиропор, но бар во случајот со МЕПСО и ЕЛЕМ па и Пелагонка можеа да истераат кросовер имсамо да ги накитеа со по некој испуст неокласика, наместо целосно пресоблекување ...

но кој ни ет крив што во ААМ ниту при последнава ротација на власт, не успеваат да се наметнат архитектите како ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КОНСУЛТАНТ ...Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Apr-2018 at 14:24

НАВИСТИНА ЌЕ БЕШЕ ИНТЕРЕСНО ОНИЕ НЕКОЛКУ СТАРИ НОВОМАЛСКИ И МАЏАРМАЛСКИ СПОМЕНИЦИ НА КУЛТУРАТА ДА ГИ ДОЗВОЛЕА САМО ЗА ЕВЕНТУАЛНИ СТАКЛЕНИ ФУТУРИСТИЧКИ НАДГРАДБИ, ИАКО МУЗЕЈСКИ ТОА МОЖЕШЕ ДА ГО СТОРИ И ВЛАСТА, ако не минатата тогаш постојнава, а истиов рецепт би можел да се примени и кај Сајмиште доколку нели на заевци им е навистина до брутализмот и сега ко што им беше додека дремеа во опозиција, та да се спаси овој скоспки архи бисер ако не целосно бар јавнато

иако ептен зорт би била таквата визура, но поарно нешто него ништо да не остане од Саемот, комотно можат и како атриумски павиљони затворени од молот да се истретираат намеато само јавнати од столбои ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3&PID=225742#225742


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Apr-2018 at 14:36

интересно би било во овојнконтекст да се размислува и за Триумфалката озобено што сега и ЕЛЕМ и Пелагонка нема да бидат исцело неокласика, а нејзиниот упад да биде испеглан со некоја стаклена интервенција, бар од страната а Собрание како би имало складен претоп во околната визура сега ко таква стаклено натоварена и со то куполите на собрание кои комотно онака како модерно се истерани можат да претендираат ко адут за Зорт нишкава

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=456&PID=223548#223548

интересно ќе биде да видиме што ќе стори sds со патинирањето на ЦеКа, но АКО СЕ ОДВЗЖАТ ДА ГО СИМНАТ, ПОПАМЕТНО БИ БИЛО ДА ОДАТ СО КРОСОВЕР, она нека ја отскријат 2/3-тини а нека остават по некој испуст како потсетник како не требало, но и како навистина делувал во живо моментот за Лапни Голтни ревампот!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Apr-2018 at 20:01

ми текна по којзнае кој пат, ко и на сите, ко футурама дежаву, дека ни треба Hови влада и зобрание, а овие сега за музејски експонати да ги престориме ...

инаку за куполите имав убо мислење, но неочекував дека токму онаму каде би легнале некакви неокласични зтакленици, токму таму збрчи современ минимализам, уште малку и плажерски би рекол, иако како појава среќа и се вакви, та прават стаклена конекција со ЕЛЕМ и Соравија, а и со градски ѕид се вклопија, иако ндкако зорт делуваат како приврзок на С к'14

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Apr-2018 at 20:13

всушнозт кадаров добро го доловува моментот зошто зградавѐ ми ет зорт сега, косините на помалите куполи се поголеми та отскокнувајќи од централната делуваат нескладно, и не само реметејќи му симетрии нз објектот туку и бодејќи муночи на секому и оние на улица и оние зад монитор ...

но позорт ќе беше да го ставеја Прометеј пример од карши врз Дом на АРМ, а којзнае никогаш не е касно, онз за да не се срамат младенци да се сликвет митолошки повисоко, штета sds најавуваа дека ќе го тргнат, а всушност попаметно би било да го преоблечѐт во некој скафандер, или ако немаат проекти за естетиски пеглања на паузираното цунами од неокласика, ако нивните претходници му стаија гаќи по пензионерска поплака, овие заради поука од воспитачки во Градинка нека му стават Toy Story пачови, можеби од празник до празник со различни оклопи од популарни цртани ...

тукз всушност во околина најзорт се фасадите оџ грѐдски ѕид, чии плочки сигурно имаат онака центарски дупнѐто многу глаи, она службдниците по работа дѐ ги подозвестуваат дека се враќаат дома на вечера ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Sep-2018 at 22:00

додека Плоштад Слобода пеаја за унаказувањето на Центар додека беа дпмн на власт, сега кога sds дојдоа никаде ги нема да гукнат зареметењето на визурите кај Влада, мислам ок немаат може волја или неформален буџет, но некој треба да ја опее оваа глувост на централната власт апропо јапонските екскурзии на локаната во однос вијадуктот за Тунел под Кале [1] особено смешно ќе биде ако Шилегов тендерските фази ги дели бодувајќи ги понајниска цена за во таков случај чудесијава ако види бел ден набрз д сане од патен пачки коридоршала на страна, но доколку ова навистина види бел ден поубо е Цека да ја направат Министерство за Транспорт и Врски бидејќи ќе биде смешно кога и од висина протестанти ќе јагааат утре Влада со јајца, иако и без тоа грдо ќе излегда тамошната архи-визура Влада со Авто-фризура, може си пуштиле проекции у глав з да имаат волја на кров да се паркираат, навистина во ваков случај Цека би биднала супер катна гаража, а Влада можат да ја прешалтаат во новта зграда на Вододвод ко за почисти визури ако не утеха, ем одма готите ќе си ги шеткаат премиери на Калосан кафе муабет ...

Edited by Zelenikovo - 27-Sep-2018 at 22:02
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Sep-2018 at 13:29

еве оштроумен контраспунт, та може и шилаговци да поминат вијадуктно пореално ако тераат со дрвена констуркција, бар ќе можат при посети на делегации да ја спуштаат полесно по потреба за да не им реметат во илинденски хоризонти ... нема ништо лошо ако и на следни избори пак за истиов муабет ви верглаат ќе стигне муабетот до некаде бар како видиковец ако не поинаку ...

https://veesko.com/post/157157854971/alpin-panorama-hotel-hubertus
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Nov-2018 at 02:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.