build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тренинг комплекс на ФФМ и „Куќа на фудбалот“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Mar-2011 at 08:23
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 26-Mar-2011 at 08:28
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 26-Mar-2011 at 10:31
Одма се глеа као 2 работници се одмараат. Иначе не ми е јасно, не треба прво да се направат терени и сл па после да се оградуваат?!?!?!?!?
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Mar-2011 at 15:20
Епа нема што да се градат терените. Дренажа е поставена уште од почетокот, сега треба само мало багерче да го израмни теренот и да се засади трева. Тие куќарките(соблекувални веројатно), се исто изѕидани, треба да само да се стават врати прозори и внатре да се средат.

Сакам да кажам, инфраструктурата би требало да е готова, останува уште шминкањето
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Mar-2011 at 19:39
E јака е ифраструктурава друже . И ја ќе направам ваков комплекс
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 27-Mar-2011 at 22:35
Ова се вика СЕЛСКИ тренинг комплекс. Има у Србија да видат што е тренинг камп. Ем е блиску, ем можат лесно да се разберат за да сфатат како се прави тренинг комплекс!
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-Mar-2011 at 15:03
Еве уште неколку слики од тренинг кампот на ФФМ


Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-Mar-2011 at 15:16
Мала шега: и ваков да остане теренот на тренинг кампот, ќе биде поарен од натпреварот со Камерун LOL
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 21-Apr-2011 at 19:52
Таман рековме дека навистина ке почне некое си раздвижување околи изградбата тоа повторно запре работата на тренинг комлексот.Дали се проблем финансиите или нешто друго ке си покаже времето.

Edited by dule - 21-Apr-2011 at 19:53
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Jul-2011 at 22:07
Мал напредок на комплексот

1.

2.

3.

4.

Со уредување на ова запуштено место кое беше порано во населбата Ново Лисиче,покрај тоа што ќе преставуваат терени за  играње на фудбал за нас младите туку и урбанизирање и уредување на овој простор кој е на одлична локација покрај кејот на Вардар.

Само што градбата многу споро се одвива почетокот беше во 2009 година а сега сме 2011 а сеуште е далеку од конечна реализација.Според програмата крајот на комплексот се предвидува до декември 2011 па ке видиме.
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Jul-2011 at 22:30
kompleks e tezok zbor za barakive i ostanatite cincarii
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Oct-2011 at 22:27

The Football Federation of Macedonia (FFM) will hold a cornerstone laying ceremony on Tuesday for a project titled "kukjata na fudbalot."

The project translates to "house of football" in English.  The cornerstone laying ceremony will be held on Tuesday, 11 October at 13:00 CET, several hours before the start of the Slovakia game to conclude the EURO 2012 qualifications.

The FFM building will be built near the new training center at the Novo Lisice settlement in Skopje.  The hope is that the new training center and FFM building will lead to better results for all Macedonian national teams. 

All the national teams can only train at the Phillip II Arena because there are no other quality options but once the new training center is opened along with the FFM building, that will lead to more flexibility and hopefully improve the performance and results of all the national teams.


Извор: http://www.macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3572%3Acornerstone-for-ffm-building-on-tuesday&catid=3%3Anewsflash&Itemid=223

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Oct-2011 at 09:14
Предпоставувам ова зграда да се гради некаде кај стадионот наместо во општина аеродром...
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3652
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Oct-2011 at 15:39

Поставен камен темелникот на Куќата на фудбалот

Денеска свечено беше поставен камен темелникот на новата Куќа на Фудбалот.
Категорија: Македонија | 11/10/2011 16:14 | Прочитано: 270 пати

Во присуство на голем број фудбалски работници, гости, новинари, претставници на Владата на РМ, градоначалниците на град Скопје и о.Аеродром, комплетната А-фудбалска репрезентација на Македонија на чело со селекторот Џон Тошак, денеска во атарот на Ново Лисиче беше свечено поставен камен –темелникот на новата административна зграда на ФФМ која ќе биде со површина од 4000 метри квадратни а заедно со четирите терени и мини стадионот со капацитет од 3000 места ќе го сочинуваат фудбалскиот комплекс на овој простор.

Камен темелникот го поставија директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазе Поповски, потоа градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на о.Аеродром Ивица Коневски и претседателот на ФФМ , Хари Хаџи-Ристески.

Сите тие во своите говори го поздравија овој проект и го истакнаа неговото значење не само за развојот на фудбалот во Македонија , туку и за градот Скопје и општината Аеродром.

"Македонија изобилува со фудбалски таленти, но недостасува инфраструктура и терени за да ги научат правилно тајните на големиот фудбал".

"Се надевам дека изградбата на овој Тренинг центар ќе биде поттик за клубовите и другите градови во Македонија да започнат изградба на вакви центри кои понатаму ќе прераснат во фудбалски академии со што ќе го подигнеме квалитетот на фудбалот во Македонија на посакуваното ниво" - истакна претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески кој им се заблагодари на УЕФА, градот Скопје, о.Аеродром и пред се Владата на РМ и премиерот Никола Груевски за огромната помош во изградбата на овој проект.

Четирите терени се веќе во завршна фаза , а се очекува Куќата на фудбалот да биде завршена за 12-15 месеци. Целиот проект заедно со мини-стадионот ќе чини 4 милиони евра.

http://daily.mk/cluster3/fb22692b57409171ffed1dfe1d917fe6/941207
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Oct-2011 at 17:00
Слики од почетокот на градба на куќата на фудбалот.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Со урбанизација на овој дел ќе се разубави населбата Ново Лисиче и кејот на вардар, кој долги години преставуваше грда слика на општината.
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Oct-2011 at 22:40
1


2


3


4


5
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1668
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-Nov-2011 at 18:44

Новата административна зграда на ФФМ која започна да се гради во населбата Аеродром е извонредно архитектонско решение, оценија соодветните служби на град Скопје.

diploma-kuka-500

Поради тоа на идејните творци на овој проект, Предраг Андонов, Невенка Манчева, Бујар Муча како и на нивните соработници, Ивана Миронска и Александар Анастасовски, градоначалникот на Скопје , Коце Трајановски им врачи Диплома за Посебен придонес во архитектурата на територијата на град Скопје.

Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 20-Dec-2011 at 11:43
конечно може да се види напредок тука. поставени се рефлекторите на помошните игралишта, среден е теренот на истите(неможев да приметам дали е поставена/засадена тревата) а и на административната зграда се работи

сликиве се од автобус во движење, така да толку за тие пари


Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 03-Jan-2012 at 20:14


http://www.aerodrom.gov.mk/gallery.html
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12430
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Jul-2012 at 12:54
1


2

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.