build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблем со диви живеалишта
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви живеалишта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Проблем со диви живеалишта
    Posted: 23-Oct-2008 at 13:35

Applause

Ќе се уриваат дивите населби во Аеродром

Инспекцијата од Аеродром наскоро ќе ги урива дивите населби на подрачјето на Општината. Надлежните се' уште вршат увид околу состојбата со супстандардните населби, по што ќе преземат акција за нивно отстранување. Засега е сигурно дека ќе се урнат две помали супстандардни живеалишта, едното лоцирано во близина на последната станица на автобусите број „5“ и „15“ во Ново Лисиче, а другото под железничката станица во близина на кејот, по должината на улицата „Владимир Комаров“. (Дс.Т.)http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=250AB12EC54AF04CB3FF417AE2848A59


Edited by evolutionary - 23-Oct-2008 at 13:37
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-May-2009 at 20:12


Не знам надлежните што подразбираат под зборот „наскоро“, но според мене за ваква работа да поминат 7 месеци а најавата да не се исполни е вистинска вечност и одлична индикација за тоа колку посветено и одговорно се работи кај нас. Пред некое време приметив дека непречено си функционира „населбата“ во близина на последна 5-ка и 15-ка (всушност на самиот простор кој беше оспособен за последна станица и за свртница, а кој се остави да се запушти на ваков начин). Денеска регистрирав и дел од дивата населба под транспортен центар, веднаш до новиот мост. За жал сликите не можат да ја доловат неподносливата смрдеа што се чуствува и горе на мостот. Сето ова се случува во поширокиот центар на „метрополата“  Nuts

41°59'39.26"N  21°26'57.29"E

Катастрофа! Одвратно! Брука!

Puke


Suicide1


2


3
Edited by Cloverstack - 11-May-2009 at 20:26
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Jun-2009 at 15:11

Дивата населба кај последна 5/15-ка е расчистена, ако не од ѓубрето, барем од диви живеалишта:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=928&PID=38310#38310


Кај транспортен центар приметил некој дали е нешто превземено од кога се направени претходните фотки?


Во меѓувреме, под Мостот Гоце Делчев егзистира една мини дива населба чија големина изгледа често варира според потребите на „жителите“.
Денеска не успеав да фатам фотка што ќе долови добро бидејќи таму моментално се шуњаше само една жена. Но пред некој ден кога поминував имаше 20-30 души, некои спиеја на душеци, имаше запалени и огнови, се спремаа оброци Nuts
Нема шупи и шатори, ама сепак катастрофа е ова, на само 150m од владата и 250m од Плоштад Македонија, на фреквентно место за рекреација на кеј.

1


2Edited by Cloverstack - 10-Dec-2010 at 09:04
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Aug-2009 at 18:36
ОПШТИНА ЦЕНТАР ГО РАСЧИСТИ ПРОСТОРОТ КАЈ КОМПЛЕКСОТ БАНКИ
Урнати импровизираните живеалишта

Импровизираните куќички од картони и од ламарина, кои претставуваа прибежиште на неколку бездомни семејства, во близина на комплексот банки, по налог на Општина Центар, се урнати. Во бедните објекти живееле две-три семејства, чиишто членови егзистирале од собирање пластични шишиња. Според надлежните, токму тоа било причината за тоа што се населиле во централното градско подрачје, каде што фреквенцијата на луѓе е поголема во споредба со другите делови во градот, што подразбира дека има и поголеми количества фрлена ПЕТ-амбалажа. Од Општина Центар велат дека е недозволиво среде градот да има дива населба со импровизирани живеалишта, особено што непосредната околина се користела како јавно веце, па се ширела неподнослива мирис, најмногу во летниот период. Ваквата акција на отстранување на овие објекти, според граѓаните што живеат во овој дел од градот, требало одамна да се случи. - Ова е прометно место каде што поради близината на автобуската и на железничката станица секојдневно поминуваат илјадници граѓани, од кои дел се туристи кои првпат доаѓаат во земјава. Поради ваквите импровизирани живеалишта, тие сигурно добиваат лоша и погрешна слика за Македонија “ вели Тина која живее во близина на урнатите објекти. Од Општина Центар, која е иницијатор на оваа акција за отстранување на привремените објекти, велат дека куќарките биле подигнати без каква било дозвола. - Низ годините таму живееле десетина семејства, за до пред неколку месеци нивната бројка да се намали само на две или три. Сепак, наша одлука беше ваквите објекти да се урнат и земјиштето таму да се врати во првобитната ситуација, за што побаравме асистенција од полицијата “ вели Јовица Ацковски, портпарол на Општина Центар. Од СВР Скопје велат дека уривањето поминало без никакви проблеми и дека воопшто не била потребна асистенција од нивна страна.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1783&ArticleID=119515
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Aug-2009 at 18:40
Една се расчистува, друга никнува... или подобро кажано, ништо не се расчистува, овие „населби“ само се селат од локација на локација во центарот  Bash

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-May-2010 at 10:44
Фотките на Владимир од рушењето на објектот кај Јужен Булевар

Originally posted by Vladimir P


Edited by Cloverstack - 14-May-2010 at 10:45
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-May-2010 at 14:35
SuicideSuicideSuicide
Suicide
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-May-2010 at 16:12
Она што мене ме буни е каде се невладините организации (не за да плукаат по градоначалникот или државата) туку да излезат со конкретни решенија и залагања и да побараат соработка и поддршка од властите да се реши проблемот. Оние невладини кои за секакви глупости ги слушаме по ТВ, те за објекти, те за животни, те за дискриминација.. а што е ова ? Бесмислено е било кого да напаѓаме. Треба систематско решение, за да се искорени ова, ама не привремено туку трајно. Во случајов уааа за невладините организации во земјава од мене. А насила бркање, тепање нема ништо да промени.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-May-2010 at 12:11

Слободен простор за мерак

Само една седмица по уривањето на дисконтот на „Тинекс“ на Јужен булевар, ромското семејство што претходно живееше во урнатините на истото место се снајде со нов дом - шаторска куќа

На ова место е предвидено да се гради катна гаража. Меѓутоа сé уште не е познато дали просторот ќе биде исклучиво катна гаража или ќе се пренамени во некој поатрактивен тип на деловен простор. Локацијата плаче за нешто друго, но... Како и да е, сé додека постои слободен простор, постојат и лица што најдобро на светот знаат да го приспособат за свои потреби.

Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jun-2010 at 12:26

Мини куќа под зградата убиец

 

Меѓу висококатниците во строгиот центар на Скопје деновиве никна и картонска куќа на ромско семејство. На самиот агол на недоизградената зграда на поранешна "Југобанка" веќе интензивно се подготвува ново живеалиште под отворено небо. Почнувајќи од еден картон, една вредна Ромка изгради цела дневна соба.
По сè изгледа дека тој простор не е доволен да се смести семејството, па душеци, детски колички, чевли, влечки и што ли уште не веќе се развлекуваат дури до средина на пешачката улица Луј Пастер, преку која секојдневно врват стотици граѓани.
Со оглед на тоа што новите жители уште не успеале да изградат покрив на импровизираниот бункер, сите потреби ги извршуваат пред очите на минувачите. Дали се работи за спиење, јадење, одморање или, пак, за домашни расправии, семејството, без пардон, си ги извршува редовно.
Топлото време деновиве ја принуди мајката да се раскомоти по градник и да расчистува дома. Шокирачките погледи на граѓаните не ја замислија ниту за минута да се скрие туку уште повеќе се развредни.
До каде ќе се шири фамилијата, уште не се знае, а од ЈП "Комунална хигиена" не добивме одговор кога и дали ќе го расчистат узурпираниот простор.
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Jul-2010 at 16:47
Карши владата  Nuts


Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Sep-2010 at 16:17
Пријател кој живее во Центар ми го препраќа одговорот на Комуналната инспекција на општина Центар, откако, Куќниот совет се пожалил на дивовселени Роми во напуштена куќа, во неговото маало. Одговорот, до буква, гласи вака:

Почитувани,
Комуналната инспекција изврши контрола на лице место на ден 06.09.2010 година во 11h и затекна жена со дете во напуштената куќа на ул. Н. Наумовски Борче бр. 60, која изјави дека го собираат градежниот шут (ќерамиди, греди и сл.) и истиот е при крај што е видно од извршената контрола. По изјавата на затекнатата особа, Ромското семејство ќе ја напушти куќата најкасно до 08.09.2010 година.
Со почит,
Општина Центар
From: support@opstinacentar.gov.mk
Subject: Одговор на прашање
Date: September 14, 2010 2:38:28 PM GMT+02:00

Господинот Саркози, нека знае, и цела Франција нека знае. На Ромите во МКД, покрај уставните права, загарантирана им е и довербата во нивниот чесен, ромски збор.
П.С. Комуналната инспекција на општина Центар, да се номинира за престижна, државна награда за допринос кон етничката толеранција и соживот.Edited by OKA - 14-Sep-2010 at 22:41
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Dec-2010 at 03:54


Еве и во Аеродром интересен приод кон проблемот. Ги опоменувале, па ќе се иселеле, па пак ќе се врателе, па пак ги опоменувале... и се така во круг.

Мислам комотно може и Аеродром да се номинира за истата награда

ДИВА НАСЕЛБА КАЈ ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА

Шатори под Транспортен

Просторот под Транспортен центар во Скопје е блокиран од картони и шатори. Дивата населба никна на слободниот простор кај Новата железничка станица пред неколку недели, по што локацијата прерасна во депонија. Шатори, картонски куќарки, вреќи полни со пластични шишиња, коњи, искинати фотелји, кревети и уште многу стар мебел и ѓубре има близу новиот градски паркинг, веднаш до импровизираната населба.
"Страв ни е да поминеме под Транспортен, а уште помалку колите да ги оставиме таму. Којзнае што може да ни се случи, зашто луѓето кои се населени таму гаѓаат со камења и пукаат петарди кон секој што ќе помине од таму", коментираат минувачите.
Од Општина Аеродром признаваат дека имаат проблем со дивите населби на повеќе места, но трајно решение за нив немале.
"Нашите инспектори ќе ги опоменат, ќе ги тргнат, но по кратко време тие пак се населуваат. Ги има под Транспортен, на Кеј и на други места, но и со помош на полиција не успеваме да ги тргнеме", вели Маја Манчевска, портпарол на Општина Аеродром. (М.Ѓ.)

http://vest.com.mk/?ItemID=786C1CE2F0AC72409116064FEFEA5346


Инаку делот во текстот каде се опишува дивеењето на оваа сурија не е воопшто спин или преувеличување. Лично го искусив тоа кога бев да направам фотографии за потребите на 3Д моделот на транспортен центар кој го изработи гитардемон. Баш намеравав да пишам за случката, ама сум заборавил. Најпрвин ми изрипа еден чопор дечурлана, агресивно барајќи пари. Кога им реков „ај вие мене дајте ми пари“, предложија „компромис“, да сум им го дадел апаратот. После ги ставив на игнор. Цело време мафтаа со стапови и ми упатуваа некакви извици, претпоставувам ромски пцости или нешто слично. Во меѓувреме неколку повозрасни од страна им даваа некакви инструкции. Продолжив да ги игнорирам и кога одминав некои 30-40 метри се откажаа и се вратија кај картоните. Ја направив турата околу транспортен и се вратив кај колата која ми беше паркирана кај дивата населба. Само што ја запалив и тргнав, повторно изрипаа дечурланата со камења во раце. Додуша никој не фрли, туку само заканувачки замавнуваа, ама со оглед на нивната агресивност склон сум да верувам во тоа што е напишано, дека во други случаи и фрлале.

Не знам, ваљда треба Ивица Коневски или Коце Трајановски, или пак некоја битна фаца у МВР да доживее непријатно искуство кај некоја ваква населба, па конечно некој да преземе нешто конкретно.
Edited by Cloverstack - 10-Dec-2010 at 03:54
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Dec-2010 at 07:16
Zosto gi brkaat?? Aj kazete kade da odat!Pa ovi nadleznite ne se dobri, sto mislat deka (romite) sakaat taka da si ziveeat po satori!Ne e OK!!Kolku socialni stanovi se izgradea, ne mi se veruva deka pak ziveaat po satori!Ne veruvam deka nekoj od ovie lugje mu bese dodeleno stan!Vo ednhata strana treba da apliciras za stan a vo drugata strana kade da najde covekot pari, ona ova, treba misnistrot za trud i socialna da se fati na rabota ne policijata! Dzabe so policija, tie ne se azilani pa da gi brkas!Od aerodrom kje si zaminat, vo centar kje dojdat!Neka se gradat socialni stanovi samo za ovie lugje sto se po ulica a ne za prijatelite na NEKOMU!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 10-Dec-2010 at 08:44
Чудно ти е зошто да ги бркаат? Можеби затоа што не смее на кого како ќе му текне да се насели каде сака, да прави депонии, околината да ја претвори во јавен нужник под отворено итн итн. Било каде, а најмалку во во центрите на градовите.

Оваа држава има милион социјални проблеми, ама толерирање на ваквите населби не е добро решение за ниту еден од нив. Не ги мешај работите.
Edited by Cloverstack - 10-Dec-2010 at 08:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Dec-2010 at 10:42
Па штета е што тие групните живеалишта, прифатилишта се само некои еднократни трансакции помош, дневен оброк, неделен третман во хигиена и здравство. Срамота е што се третираат како животни, а и тоа што има е с на база на некои активизам и донации. Нема државава ниеден механизам да ги згрижи овие луѓе. Ако ништо друго некои монтажни бараки, населби со групни кујни и тоалети, амбулана и слична грижа далеку ќе ја подобри состојбата на овие луѓе. Но како што викаат не му го давај лебот на човек туку дај му шанса сам да си заработи и научи го како да си го заработи. Не кошта многу некое поголемо прифатилиште за овие луѓе во некоја приградска населба каде има простор за тоа, а и имаше едно време идеја луѓето да се ангажираат за потребите на јавните претпријатија. Но во никој случај ова ниту се решава со оставање на овие луѓе по централните подрачја, ниту егзистенцијалниот проблем им се решава ниту имотниот. Само се ствараат депонии и криминалитетот расте. Ова ме потсеќа на еден пример од раните деведесетти кога социјалните случаеви требае да се решаваат со сива економија, апсурдно. Така и тука ништо не решава.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Dec-2010 at 11:27
Офтопик но да потсетам дека често овие луѓе бегаат од тие прифатилишта, кои се такви какви што се, бидејќи се далеку од „добрите локации за просење“. Дополнително, кога ќе видам млади луѓе, здрави и прави како просат а најмалку што може е да застанат на јужен булевар и да земат некоја работа немам никаква милост.

Узурпација на јавен простор и уште вакво каубојско однесување не смее да се толерира и одговорот треба да биде уште поцврст. Нормално проблемот треба да се реши а не само да се бркаат, и тоа на начин како што предложи ЛСЛ, да се научат сами како да ги заработат парите.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Dec-2010 at 11:49
Во секој случај, однесување како што опиша Кловер, посебно на локации каде што е решено да се средат конечно (како што е целиот простор под железничка) за мене е недозволиво. Имам разбирање некакво за нивната состојба, ама дека треба да му се качуваат на глава на некого - не баш. На крај краева народов не се вози во ролсови, сите кубурат. Посебно ме вади од такт кога во блискиот парк до некоја раскрсница си праат привремени бази маркирани со еден тон ѓубре од кога ќе си отидат, а ги има буквално по целиов град. За агресивно однесување „стап-системот“ комплетно го одобрувам, а инаку да, проблемот треба долгорочно да се решава, со тоа што не е еден, туку имаме милиони проблеми.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Dec-2010 at 12:20
Колку што знам има прифатилиште во Чичино Село. Но не, тие очигледно сакаат да бидат во центарот на Скопје. исто така голем дел од овие скитници се од Косово и мислам дека треба да се депортираат.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Dec-2010 at 00:30
Лејдис енд џентлмен, Ви го претставувам познатиот БЛОК 20 во градот Јамбол, Бугарија. Имено овој блок, сопственост на општинскиот фонд за станбен простор, и беше даден на ромската популација во градот како дел од програмата за потпомагање на социјално слаби лица и семејства. По само неколку години користење, видете што остана од инаку сосема нормалниот панелен блок, кој им беше даден на користење.Блок 20 во град Јамбол, веќе нема ниту вода, ниту струја... Останати екстри како прозорци, дограма, ламарини, лифт,плочки... и се што е од дрво, метал или било каква друга вредност беше уништено, демолирано, запалено за огрев или продадено за вторични суровини.

Да не бидам сфатен погрешно, немам ништо против циганите (за кои патем е гордост да се нарекуваат така, просто така си се викаат самите) и под тој збор не мислам ништо срамотно или долно. Сакам да нагласам колку опсежен е проблемот и колку тешко интегративна група се тие. Во сите земји на Европа се соочуваат со слични проблеми, дури и многу побогати, опитни и успешни од нас... Мора да се спречи гетоизацијата на циганите, која е присутна насекаде, само тоа е решение на среден/долг рок.


Edited by Andrej_LJ - 11-Dec-2010 at 00:32
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.