build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблем со диви живеалишта
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви живеалишта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Feb-2013 at 16:56
Originally posted by HugoGoulding

и за да биде глетката уште повпечатлива, 2-3 оџака од "бараките" кои џурат со полна пареа сив џад во радиус од 200 метри карши главен градски парк... Only in Skopje, only in Macedonia!

Имам и слики да ги префрлам на компјутер и ќе ги постирам на форумов.

Добро е што не бил црн чад од запалени гуми, каков што неретко сум имал можност да се надишам поминувајќи по кејот. Еднаш ги приметив и дека топат стар метал на таков оган, веројатно алуминиум или некој друг метал што се топи на пониска температура.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 31-Jul-2013 at 22:00
Карши Градски Парк и карши Градска Плажа 1 во непосредна близина.

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 01-Aug-2013 at 15:10
Истиот случај е и на кеј веднаш карши ред кафе.

Мора да признаеме дека има сериозен проблем со ромите во Скопје.
Не зборувам за Шутка. Зборувам за оние кои решиле да живеат номадски живот, и заработуваат по семафорите.
Соодветното министерство мора да направи соодветен план, стратегија и да реагира.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 01-Aug-2013 at 18:51
Originally posted by alexsend

Истиот случај е и на кеј веднаш карши ред кафе.

Мора да признаеме дека има сериозен проблем со ромите во Скопје.
Не зборувам за Шутка. Зборувам за оние кои решиле да живеат номадски живот, и заработуваат по семафорите.
Соодветното министерство мора да направи соодветен план, стратегија и да реагира.
Карши Ред кафе нема една черга, туку цела тенеќе населба која се стреми да и парира на шутка по површина... ако некогаш се реализираат плановите за Ќерамидница и мостот преку Вардар, се надевам дека ќе ги решат и тие живеалишта
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6813
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Jan-2016 at 09:53
Во Мичурин веднаш до црквата Св.Три Светители има напуштен објект во кој повеќе од пет години живеат дивовселени Роми кои собираат и расфрлаат купишта смет наоколу,собираат кучиња скитници од цел град,диво се приклучени на струја,палат гуми,пластика,алишта и се што ќе им дојде при рака.Од Општина Аеродром воопшто не сакаат да го решат проблемот и притоа наоѓаат разноразни оправдувања оттргнувајќи ги своите ингеренции од објектот.Можеа барем да го оградат и да ги соѕидаат влезовите.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 17-Jan-2016 at 14:07
Не ми е јасно зошто се нема сила, желба, одговорност да се реши ова со дивите депонии и циганите. Особено во центарот на Скопје. Неможе спроти градскиот парк и плажата (има погоре слики) да има депонии и диво населени фамилии. Неможе под секој мост на Вардар да има диво населени фамили и депонии. Неможе секое ќоше во централното градско подрачје да е узурпирано, загадено и уништено. Треба овие луѓе консеквентно и без одложување да се преместат на локации кои се предвидени за нив. Толеранција не треба да има една секунда.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6813
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Jan-2016 at 14:26
Се согласувам.Не е убаво за градот толку расфрлано ѓубре,кучиња скитници особено до главната автобуска и железничка станица во земјава и до еден верски објект.
Било кој и да дојде од странство овој хаос го асоцира на Бомбај и некои такви градови.Незнам зошто никој не превзема ништо,стално се вадат дека станува збор за приватно земјиште и дека немаат никакви ингеренции врз него.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Jan-2016 at 14:46
Од блиски извори ми кажаа дека имаат план, ама прво мора на сите до последен комити да им се направи споменик па после тоа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6813
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Feb-2016 at 13:43
На влезот во општина Аеродром веднаш до Црквата Св.Три Светители.Извонредна глетка.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Feb-2016 at 19:11
Како го имаат окупирано целото течение на Вардар да ти се одмили да прошеташ/повозиш по кеј. Се зачадено од Злокуќани до Три бисери.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6813
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 10-Feb-2016 at 19:55
Znam. Megutoa ova e epten poblisku do Centar,aj sea ne tolku ama u noemvri i dekemvri smrdi na izgorena plastika,gumi pa ne se izleguva nadvor. Neznam kako nikomu ne mu smeta. Da se nadevam deka koga crkvata ke bide gotova konecno ke se sredi ruglovo.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 23-Feb-2016 at 20:26

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 23-Feb-2016 at 21:00

како што можете да видите, овој врв на недвижнината има свое ќумбе а и антена која ја нема на фотографијата
со струја најверојатно се напојува од локалната бандера
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 23-Feb-2016 at 21:22
Да, точно. Антената не се гледа . А нормално дека е поврзан со бандерата, внатре има и телевизор.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Feb-2016 at 21:50
Денес поминав покрај комбево по велосипедската патека, смрдеше на гомна. Веројатно нужда вршат во близина.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 24-Feb-2016 at 02:54
метлаб.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6813
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Apr-2017 at 12:16
Еве извадок од Нова Македонија за напуштени објекти во Центар и во Аеродром

Напуштените објекти се депонии и дувла за зарази
еѓу новите фасади и згради низ метрополата има и повеќе напуштени и делумно руинирани објекти кои се „трн во око“ за жителите, кои постепено се претвораат во депонии. Жителите од околните згради, пак, стравуваат дека може да станат и дувло на зарази. Освен тоа, овие објекти се и опасност за минувачите, бидејќи поради нивната дотрајаност може ненадејно да се сруши некој дел. Повеќето од нив се во приватна сопственост, па така локалните власти немаат надлежност врз нив.
За токму ваков објект, реагираа граѓаните во општина Центар и општина Аеродром. Во општина Центар таков објект има во близина на Католичката црква.
- Мислам дека со години е во оваа ужасна состојба. Се случува дури и да паднат циглите од застареноста на објектот. Некој нешто мора да преземе, оти верувам дека во време на горештините може да почнат да се шират зарази и болести од ова место, а од околните згради има деца што играат во негова близина - рече Симона М., која живее во близина на напуштениот објект.
Во консултација со општина Центар, кои пуштија општински инспекции на локацијата, се утврди дека објектот е во приватна соппственост.
- Тој објект е приватна сопственост и општината нема надлежност. Еднаш се обидовме да исчистиме во двор на приватен напуштен објект, но ни замерија што влегуваме во приватен објект - велат од општината.

Аеродромци, пак, реагираа на ваков напуштен објект. Поточно, нивните реакции се однесуваат на напуштена куќа во населба Мичурин.
Куќата што веќе не личи на куќа е во непосредна близина на црквата што се гради. Многу неубава слика би било кога ќе се изгради црквата. Дворот е натрупан со ѓубре. Налето од него се шири страшна лоша миризба - коментира Кристијан О., жител на населбата Мичурин.Граѓаните оттаму велат дека сопственикот се обидел да стави и ограда околу објектот, но редовно во куќата има диво населни лица.

- Станува збор за објект кој е во приватна сопственост. Самиот сопственик си го заштитува објектот - велат накратко од општина Аеродром.

Од Македонската православна црква, која е инвеститор на црквата во населбата Мичурин, велат дека црквата се очекува наскоро да биде готова, недостига уште внатрешното уредување, како фрески и слично. Но, објаснуваат дека е комплицирана процедурата за МПЦ да сопственик на овој напуштен објект во близина на црквата, што зависи од тоа дали објектот е на продажба, која е цената и слично.

Според адвокатите, доколку некој напуштен приватен објект предизвикува функционална грубост, како рушење на дворот или делови од објектот и предизвикува опасност за минувачите, градежните општински инспектори можат да му наложат да го среди својот објект за да не биде опасност. Ова е предвидено во Законот за градење, под членот 99, каде што се вели дека отстранување на објект или негов дел се врши во случај на оштетување на објектот ако постои опасност за негово уривање.

Сопственикот на објектот е должен и да преземе итни мерки за отстранување на објектот односно да го означи објектот како опасен со соодветни ознаки, да постави заштитна ограда до отстранувањето на опасноста и да поднесе барање за добивање на одобрение за отстранување до надлежниот орган од членот 58 (градоначалникот на општината, односно градоначалниците на општините во градот Скопје) на овој закон - вели ставот 2 од овој член, така што според ставот 3 ако сопственикот не го стори тоа, надлежниот орган има право да ги преземе мерките.
Дополнително, според законот овие мерки се преземаат на трошок на сопственикот. Што се однесува на лошата миризба, за санкционирање е надлежен комуналниот инспектор.http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Напуштените-објекти-се-депонии-и-дувла-за-зарази&id=9bba5ba2-5fe9-431f-8942-d01e3c8cc44f
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6813
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 24-May-2018 at 13:11
Превземено од фејсбук-Урбан Парк-Општина ЦентарBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Aug-2018 at 23:16


Ова е на булевар Кузман Јосифовски Питу, кај НБРМ:

А ова долу е вчерашно соопштение на Град Скопје. Навистина фасцинантен генерички бирократски испрдок.
Дали некој разбра што всушност планираат да преземат градските власти и кога?

Тргнувајќи од фактот дека Градот Скопје има обврска да се грижи за чистотата во градот, а особено да превенира и да се справува со причинителите на загадувањето на воздухот, комуналните инспектори на Градот извршија увид на јавните површини во делови од градот на кои се поставени импровизирани живеалишта.

По извршениот увид на терен, тие констатираа нарушување на комуналниот ред и јавната чистота, односно непочитување на одредбите од Законот за јавна чистота, и согласно со Одлуката за комунален ред во Градот Скопје, им изрекоа опомена на лицата коишто се населени во близина на НБРМ, пред зградата на АСТЕРА и лицата лоцирани под Кале.

Градот Скопје има обврска да се грижи за чистотата во градот, а особено да превенира и да се справува со причинителите на загадувањето на воздухот. На основа на ингеренциите што ги има Град Скопје и секогаш водени од потребата на граѓаните, Градот Скопје има намера да го решава ова прашање кое години наназад се провлекува.Edited by Cloverstack - 01-Aug-2018 at 23:19
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 03-Aug-2018 at 20:00
Во Бардовци градат населба за бездомници (некаде прочитав дека 80те луѓе што живеат под Кале ќе се згрижат таму, некаде дека прифатниот центар во Визбегово има капацитет за 80 луѓе, а сега ќе се прошири бидејќи во Град Скопје има 452 бездомника), па би можеле и луѓево што живеат во овие живеалишта да ги сместат таму.

Не верувам дека би било смногу скапо, а би било од огромен бенефит бидејќи овие луѓе ќе станат колку-толку продуктивни и ќе се подобри чистотата во градот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.