build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблем со диви живеалишта
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви живеалишта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 26-Aug-2018 at 14:40
Во населба Острово-О.Аеродром има напуштен објект останат уште од времето на бившите самопослуги Славија во кој се имаат вселено неколку ромски фамилии.
Сликиве се од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 08-Sep-2018 at 16:25
Дали некој има повеќе инфо околу оваа зграда која се наоѓа на бул.Гоце Делчев спроти Вип Хотел?? Дали некогаш во нејзе била сместена некоја институција или сл?Прашањево го поставив во оваа нишка бидејќи моментално во зградата се вселени неколку ромски семејства а и скоро сите прозорци се искршени во последниве неколку години бидејќи фоткава е од Google Street View.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2210
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 08-Sep-2018 at 16:42
Во една група на Facebook пред неколку години прочитав дека била средно. Ќе пробам да ја најдам објавата. Мислам дека местово е одлично за парк.

Инаку, министерот без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на Ромите во Македонија, во соработка со другите надлежни институции, како Министерството за труд и социјална политика, треба поактивно да се борат за искоренување на сиромаштијата и бездомништвото кај Ромите. Прво треба да ги научат дека повеќе деца не значи повеќе пари, потоа да ги сместат во домови за бездомници (нека се изградат уште неколку во Бардовци, каде веќе се гради дом или прифатен центар за бездомници), каде што би имале кров над глава, топол оброк и образование за децата. Огромен бенефит би имале и самите Роми кои сега живеат на улица или во картони, и останатите граѓани зашто ќе се намали питачењето и загаденоста.

Не сум ја прочитал Стратегијата и не знам што се планира со неа, но на овие Роми мора да им се помогне да се интегрираат и да станат активен дел од економскиот живот во државата. Не треба многу да се мисли колку пари ќе се потрошат на средување на проблемот кога ќе видиме гладни луѓе кои спијат по улици и рушевини; а и онака парите кои ќе се потрошат на тоа би се вратиле бидејќи овие луѓе ќе станат (колку-толку) економски активни.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 08-Sep-2018 at 17:08

Благодарам на информацијата.Само се плашам дека наместо парк многу поверојатно е да дигнат за некое време некаква си зградурина бидејќи кај нас ретко од некој напуштен објект би станал парк.(Цветан Димов го срушија никна Флетајрон,исто и Алумина каде никна џунгла од згради).Патем веројатно објектов е во државна сопственост да беше некој приватник до сега сигурно ќе беше нешто направено.

Edited by stef4o - 08-Sep-2018 at 17:09
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 09-Sep-2018 at 09:58
За ова место ако не се лажам пред неколку години беше заинтересирана Адора Инженеринг, што се случи со тоа навистина незнам.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 09-Sep-2018 at 20:20

ова чинам е предземјотресна зграда, порано мислам била училиште, а и да е постземјотресна прашањето зошто сеуште нема дуп за таму, е бидејќи тука требапе чинам да минува булевар Крупевска Република, но откако Трифун со полу клучката кај Континентал го отпиша овој урбан автопат, посетне Никола го пушти Владимир да прави за Маџир Маало урбани дупови, та зградава си остана а сега сигурно локацијата ќе ја оправат за некоја од скопските масонски ложи, нели велат годинава градежниот сектор потфрлил па посекако и ќе побрзаат за догодина тоа да не е случај!

тука впеочем ко речиси последно ачик место во о.Центар добро ќе беше да паркираа некој објект на државна институција пр. ко Кинотека на Македонија или пак некоја продолжена рака на МСУ за Визуелни Уметности како место за со павиљони за Перформанси покрај Вардар иако верваат дека тоа може да биде МКЦ па нема да се одважат за нешто слично, а бидејќи државата веќе не е градежнонинвестициски расположена и со новата владејачка гарнитура ко во случај со претходната, бар ќе им требаат едно две три четири години додека застанат економски на нозе а во меѓувреме за следни избори спремат соодветна програма која Народ ко во случајот со претходните изборно им ја аминува, та цел овој простор до МРТВ многу веројатно ќе го пуштат на приватници, иако логично е на ваква атрактивна локација да се распостелат општествени објекти за да не биде екстра какафонично во линија со судоите академијата мкц и мртв да никнат стамбени згради, па дури и деловни ќе делуваат грдо, но беласичани та не ме чуди да ја шитнат и мол локацијава!

едно време ја бев мерачел зградава за невладина пред десетина години, сега нешто лани ми светна дека би била супер локација за партиски мрмр епицентар посимболично во однос институциите одоколу здравје, а и како ресторан може да ја биде, дури чинам имаат пробано како кафана да ја завозат мислам има ставено лимен скараџиски оџак на неа, но веројатно бидејќи има таму наезда на глодари та се пишманеле ко закупци да инвестираат во дератизација, што и да го направат ако не инвестираат дополнително во репарација на цел објект тнко дека хигиената ќе биде токму за секого!

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 23-Sep-2018 at 16:02
Среде центар на град,до НБРМ,главна железничка и автобуска станица и пак неможе(несака) да се реши [IMG]smileys/smiley13.gif" align="middle[/IMGhttps://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=gZQuBrg8FGg

Edited by stef4o - 23-Sep-2018 at 16:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 06-Apr-2019 at 14:17
Кај Транспортен повторно имаат направено еден куп импровизирани куќарки,купишта ѓубре и кучиња.Бидејќи ретко минувам во овој дел денес се зачудив колку е неуреден,знам дека отсекогаш овој простор имал ѓубре ама не до толку.Исто така и во напуштената зграда спроти Вип Хотел се имаат вселено Роми и има купишта смет наоколу.
Еве една фотка

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 25-Oct-2019 at 17:07

Тука ситуацијата е горе-долу иста дури и полоша,незнам како никому не му пречи ова,баш ме интересира сега за неколку дена на што ќе се грее населбава на пелети или инвертери------------------

Патем дел од ѓубриштава и населбата е направена на паркинг,зарем Градски паркинг не е заинтересиран да ги стави рампите во функција и да си наплаќа на автобусите кои паркираат тука??

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 30-Oct-2019 at 17:23

Конечноhttps://www.facebook.com/inspektoratgradskopje/

------------------------------------------------------------------------------
Гориме отпад за да преживееме!

Ромска фамилија која се распослала во импровизирани живеалишта под мостот кај Железничка станица, гори сè и сешто и воздухот во околината смрди на гума и пластика. Инспекторатот на Град Скопје денеска го задолжи ЈП “Комунална хигиена“ просторот да биде целосно исчистен, а лицата затекнати на лице место веднаш да бидат згрижени

Жителите од населба Аеродром и Ново Лисиче, кои ја користат велосипедската патека покрај Вардар за рекреација или за одење и враќање од работа со велосипед, секојдневно се гушат од чадот кој излегува од импровизираните живеалишта. Велат дека чадот смрди на изгорена гума и пластика.

Во близина живеам. Секој ден на најмалку десет места долж патеката тука Ромите палат сè и сешто и нè гушат. Така со години. Мора да се стави крај на оваа анархија – вели Лиле Симоновска.

Просторот околу живеалиштата е полн со пластика, гуми, кабли и картони. Иако знаат дека со тоа ја загадуваат околината, Ромите признаваат дека горат отпад.

– Што да правиме. Гориме отпад за да преживееме – велат тие.

Инспекторатот на Град Скопје денеска го задолжи ЈП “Комунална хигиена“ просторот под Железничката станица да биде целосно исчистен.

– Известени се Центарот за социјални грижи и градежниот Инспекторат на општина Аеродром кој е надлежен за отстранување на изградените импровизирани живеалишта. Инспекторатот на Град Скопје нема надлежност да отстранува градби и згрижува луѓе. Очекуваме брза реакција од надлежните институции – велат од Инспекторатот на Град Скопје.

Исчистен беше и паркингот под Железничка каде превозниците од меѓуградскиот превоз тука ги паркираат автобусите. Емилија Владимирова вели дека возачите кога ги чистат автобусите, отпадот го фрлаат на паркингот иако во непосредна близина има контејнери. Таа бара да се казнат таквите неодговорни возачи.

Филип Здравески бара надлежните да се погрижат и за бездомните кучиња кои сè почесто ги има на патеката и ги напаѓаат минувачите.

(С.Бл.)

https://www.vecer.press/гориме-отпад-за-да-преживееме/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 17-Jan-2020 at 19:53

Тука ништо не се сменило,исклучиво се палат гуми,најлони и пластика се трујат добар дел од Аеродром(поготово Мичурин и Острово) исто е и од спроти само населбата е во се поголеми размери,со години никој ништо не превзема.

https://www.facebook.com/Урбанизам-во-Македонија-313588822516630/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 11-Apr-2020 at 14:05
Овој проблем никој не се нафаќа да го реши...џабе се сите мерки против загадување кога овие луѓе од ноември до март/април се греат на што најдат(гуми,најлони,пластика,лакирани дрва) а плус што вршат топење кабли и вадење на бакарот од нив...
Ова се диви(импровизирани) живеалишта во Гази Баба(спроти ПИОМ) и под Транспортен кон Сајмиште...https://www.facebook.com/groups/192261398109214/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 12-May-2020 at 16:32
Ќерамидница(спроти ПИОМ)-од фбBack to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4751
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 12-May-2020 at 19:25


https://www.facebook.com/inspektoratgradskopje

Реагираат на пријави и дојави.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2210
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 12-May-2020 at 19:37
Колку точно бездомници и луѓе кои живеат во картонски населби има во Македонија?
Колку е тешко сите да се сместат во куќи (по теркот на малите групни домови), да им се плати кирија од 100 евра месечно во првата година и да им се бара работа (најлесно би било да се ангажираат како ниско-квалификувани работници во државните органи и државните претпријатија)? Исто така, дел од бездомниците имаат какви-такви знаења или искуство, а поради сплет на околности останале на улица.

Може да се започне со помал број луѓе, а ако системот работи и носи бенефиции, а државата може да си го дозволи, истиот би продолжил да се имплементира.

Откако ќе добијат алтернатива и на секој бездомник и полу-бездомник ќе му се понуди сместување, горново поведение, па дури и самото живеење во картони би биле казниви со закон.

Влијанијето врз економијата, екологијата и кохезијата би било многу добро.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 12-May-2020 at 20:57
Originally posted by гитардемонhttps://www.facebook.com/inspektoratgradskopje

Реагираат на пријави и дојави.


Znam nekolku pati imaše prijavi za zapaleni gumi i slično no toa e samo kratkoročno rešenie. Cela zima ne se pominuva pod mostot kaj Transporten se e zaposednato od vakvi kartonski naselbi,kupišta otpad i kučinja. Za žal nikoj ne se nafati da go reši problemot i vakvite naselbi stanuvaat se pogolemi a so toa i problemot so zagaduvanje se poteško ke može da se reši.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 15-May-2020 at 00:36
Originally posted by Staro Skopje

Колку точно бездомници и луѓе кои живеат во картонски населби има во Македонија?
Колку е тешко сите да се сместат во куќи (по теркот на малите групни домови), да им се плати кирија од 100 евра месечно во првата година и да им се бара работа (најлесно би било да се ангажираат како ниско-квалификувани работници во државните органи и државните претпријатија)? Исто така, дел од бездомниците имаат какви-такви знаења или искуство, а поради сплет на околности останале на улица.

Може да се започне со помал број луѓе, а ако системот работи и носи бенефиции, а државата може да си го дозволи, истиот би продолжил да се имплементира.

Откако ќе добијат алтернатива и на секој бездомник и полу-бездомник ќе му се понуди сместување, горново поведение, па дури и самото живеење во картони би биле казниви со закон.

Влијанијето врз економијата, екологијата и кохезијата би било многу добро.
проблемот лежи и во менталитетот на дотичната социјална група, не е дека државата или барем индивидуи и друштва не се обиделе да им излезат во пресрет
значи да се доведат во ред треба да се под надзор 24/7 и државата освен тоа што ги помага, треба и да ги условува
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2210
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 12-Jun-2020 at 17:13
Пред година-две беше актуелен случајот со жената што живееше во картон до НБРМ. Ѝ го отстранија, ѝ понудија живеалиште, ама таа одби и отиде да живее под мост. Царовска рече (парафразирам) не можат со сила да ја натераат да живее на нормално место.

Мора да се реши овој проблем; не може да е толку невозможно.

ЕДИТ:
Срушено засолништето на жената која живееше спроти Железничка

Спроти ВЕРО ЏАМБО во Маџар Маало, на отворениот простор долги години престојуваше Елизабета во колиба која самата ја имала направено.
Општина Центар реши да го среди просторот и да ја дислоцира Елизабета. Во соработка со МТСП и локалниот Центар за социјална работа на Елизабета и биле понудени решенија, вклучително и преместување во шелтер за бездомници во Чичино село, но таа ништо не прифатила.
Пред неколку дена инспекторите од Општина Центар со механизација и асистенција на полицијата го урна живеалиштето на Елизабета и го расчисти просторот.

„Иако наредбата беше да целосно засолништето се сруши и исфрли во истиот ден, успеавме да се договориме со инспекторите да креветот, постелнината, шпоретот на дрва и некои основни работи останат на располагање на Елизабета и таа да ги префрли во една куќа во Маџар Маало. Исто така и сопственикот на механизацијата се понуди да бесплатно и ги пренесе работите на жената.

На оваа жена и беа понудени солуции, сепак таа решава да не ги прифати, но како и да е во целата комплицирана ситуација, сепак се покажа мала човечност од сите кои беа на терен што не е пример секогаш (за жал)“, се вели во објавата на Фејсбук.

skopje1.mk

Edited by Staro Skopje - 12-Jun-2020 at 17:22
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 12-Jun-2020 at 17:25
Originally posted by Staro Skopje

Пред година-две беше актуелен случајот со жената што живееше во картон до НБРМ. Ѝ го отстранија, ѝ понудија живеалиште, ама таа одби и отиде да живее под мост. Царовска рече (парафразирам) не можат со сила да ја натераат да живее на нормално место.

Мора да се реши овој проблем; не може да е толку невозможно.
ја не знам што се комплицира нешто што не мора да се комплицира, ако не сакаш да ти помогне државата и соодветно да те вдоми, тогаш ќе те притворам за нарушување на јавен ред и мир и загадување и сквернавење на јавни просотри, толку едноставно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 13-Jun-2020 at 06:17
Originally posted by zabegan

ја не знам што се комплицира нешто што не мора да се комплицира, ако не сакаш да ти помогне државата и соодветно да те вдоми, тогаш ќе те притворам за нарушување на јавен ред и мир и загадување и сквернавење на јавни просотри, толку едноставно


Инклузивност Рулз кај денешната власт дали, смешно од една страна не е дозволено сквотинг по напуштени објекти, а од друга оставаат да се креваат картонски пачои па и населби, а може да им ја средат бар Стаклара ем таму да се погрижат за Ред Едукација Социјализација, просто хигиенски да ги помогнат Бездомните Сограѓани така! тоа и хостелски-социјално сместување да им понудат [1] а така ќе им се најдат на мнозина да застанат на нозе кои сега рентаат Соби на диво низ Скопје, речиси ко да чекаат власстите да се спакуваат сите заборавени бездомни и отфрлени Сограѓани да си се спакуваат и да ги снема, мислам и најубаи рурални Комуни да им кренат ако таму се заборавени несплотени и без брз а бесплатен пристап до Град што мислат ќе дреме таму некој ко да е на доживетен одмор!? вака сега по секој основ се маргинализирани мнозина и тешко дека со постојниот акал како тераат политичарите некогаш и ќе им помогнат да ја надминат таа гачка!

еве интересна примедба од сАд кај нив пак бидејќи предградијата се населени со мидл-клас семејства, според Инклузив Зонинг спона [1][2] претежно каде демократите дрмаат се миксаат сиромашни со средни класи на жители, при што тоа треба да е потстрек да не се гетоизираат понапредните генерации претпоставувам како би имале и стимул и прилика уште повеќе да напредуваат, но некои велат таквиот пристап е контрапродуктивен [1][2] слично ко што јас би рекол дека сред социјална населба ко Ново Лисиче богатите деца исто биваат истормозени што од лично искуство би рекол дека дури и во СРМ беше случај за веќе во транзицијата на ангро побогатите да се иселуваат дури и оние кои имаа лапнато по два стана та си сториле в зградата куќа, просто биднаа први на Удар за гето-дружба, мислам сите топтан но тие на пик беа и после онакви браноите пељушење, бреј го удараа секој кој има стаено и дупла врата заради промаја!
Hard-working Americans, whoever they are, don’t want—in the name of “inclusive zoning”—to have homeless people, including drug addicts, alcoholics, criminals, perverts, and the insane corralled into backyard “mini-homes,” or into apartment buildings dropped randomly into neighborhoods of single-family homes. They especially don’t want this to happen when their taxes will help pay for the construction and help pay the rents [1]

Common sense would suggest that if the civic authorities had the slightest respect for the residents, this shelter would have a curfew, and would not admit intoxicated individuals. But the opposite is the case. Out of respect for the human rights and dignity of the “unhoused,” Venice Beach’s Hotel California is a “wet” shelter, meaning that any time of day or night you can stagger in as stoned or smashed as you wish, get some sleep or a free meal, then leave again. [1]
интересна поента е дека Сиромашни Сограѓани доколку се гетоизирани во комиблокои уште повеќе девијатни стануваат, освен ако општините не им ги сервисираат зградите и воопшто цел Социјален Живот, а од друга страна доколку ги мешаш со богатите се искомплексируваат та и она што го имаат им станува мизерно иако се пример тоа основни потреби како 4-ѕида вода струја комунална хигиена паркови школство здравство, просто демотивирани се за Повеќе Да Дадат Од Себе, од друга страна Фацелизација рулз ако ги заборават на маргините, та речиси и да немаат друга алтернатива него ко сега да се снаѓаат како знаат и умејат, особено имајќи го во предвид фактот дека постојано придоаѓаат нови и нови Сиромашни и Бездомни Семејства од Внатрешност, крај на овој затворен круг единствено ет Печалба ...

ЕДИНСТВЕНО ЛОКАЛНО ЧАРЕ пак е РУРАЛНА РЕЕМИГРАЦИЈА јасно која со Државна Помош би се осигурала така за да им биде не само ним СПАС туку и на сите оние на кои им збоктисало во Град по кој и да е основ, а така и Бездомните и Сиромашните нема да се чувствуваат ко некој намерно да сака само од нив в градоите да се реши, напротив ќе се чувствуваат и попривилегирани бидејќи за такво нешто да профункционира во државава ќе треба не само озбилна агенда туку и постојана евалуација на таквиот пред се’ Пивот За Поздрав Живот ... за жал како натака ќе дрмаат светски економски гајрети, така се’ повеќе Сограѓани ќе бидат принудувани на ваква Самоодржлива Спона доколку сакаат бар помалку да ризикуваат ризици од невработеност ако не безбедност во случај се изнајдат Паметни Модели за малџиско обезбедување од страна на локалните комшии полицајци [1] но дури и’ комфорно му било на Народ низ Урбано Градинарство да се аклиматизира на посиромашен градски живот, повторно треба да се сеќава дека Домакини денес во Град од својте Деца нема да сторат!Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.