build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблем со диви живеалишта
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви живеалишта

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Jun-2020 at 15:21
Под Транспортен,од ден на ден населбава е се поголема,се повеќе отпад и никој не реагира...гледам голем број луѓе ретко минуваат во овој дел бидејќи има и доста агресивни кучиња скитници(особено велосипедистите знаат да бидат мета)https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Jun-2020 at 10:37
До новата црква во Мичурин,штета за ова парче приватна сопственост што остана вака несредено,си има маркица за зграда(П+5+ПК) но очигледно има некои ептен долги и комплексни судски спорови па којзнае кога и дали ќе се реши.Сопственикот се појави пред 4-5 години сруши само дел од објектите кои претходно беа во дворот на куќата и го ослободи просторот од дивовселените Ромски семејства но и по неколку години повторно никна џунгла и чат-пат некои го користат објектот како живеалиште.
Да можеа да го откупат и овој дел да влезеше во склоп на црквата ќе беше многу подобро но тоа најверојатно нема да се случи

Еве по некоја фотка од ситуацијата на терен...Edited by stef4o - 19-Jun-2020 at 10:37
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 01-Sep-2020 at 12:05
Спроти ПИОМ

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 01-Sep-2020 at 12:36
Originally posted by stef4o

Спроти ПИОМ


Уште колку години (децении) треба вака да биде местово за да нешто се преземе...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 01-Sep-2020 at 12:44
Се додека не се вклучат овие луѓе во системот(образование,засновање каков-таков работен однос и слично) нема да има решение.Еве и да ги срушат од тука ќе се преместат на друго место и пак со исто ќе се занимаваат.Ова е комплексен проблем кој не треба да го решаваат само локалните инспекторати и КХС туку голем број надлежни институции треба сериозно да се позанимаваат со ваквите случаи низ градот и општо низ земјата.Конкретно за овој потег со години сите се прават дека не гледаат како се спалуваат гуми,пластика и слично(добар дел од миризбата се чувствува цело лето во Острово,Мичурин и Маџир маало).Мислам дека уште многу зими и лета ќе стои населбава дури има тенденција да стане и поголема...Исто важи и за локациите во близина под Транспортен и напуштената зграда спроти Вип хотел(ако имам време деновиве ќе сликам огромна депонија стана околу).
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 01-Sep-2020 at 12:47
Originally posted by stef4o

Се додека не се вклучат овие луѓе во системот(образование,засновање каков-таков работен однос и слично) нема да има решение.Еве и да ги срушат од тука ќе се преместат на друго место и пак со исто ќе се занимаваат.Ова е комплексен проблем кој не треба да го решаваат само локалните инспекторати и КХС туку голем број надлежни институции треба сериозно да се позанимаваат со ваквите случаи низ градот и општо низ земјата.Конкретно за овој потег со години сите се прават дека не гледаат како се спалуваат гуми,пластика и слично(добар дел од миризбата се чувствува цело лето во Острово,Мичурин и Маџир маало).Мислам дека уште многу зими и лета ќе стои населбава дури има тенденција да стане и поголема...Исто важи и за локациите во близина под Транспортен и напуштената зграда спроти Вип хотел(ако имам време деновиве ќе сликам огромна депонија стана околу).

Да, меѓутоа, колку што јас знам и се сеќавам, до сега ниту една институција нема нешто видливо прикажано дека прави со цел да се реши (или почне да се решава) овој проблем.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 01-Sep-2020 at 13:00
Точно,затоа ги има по цел град,во речиси секој напуштен објект и само ако дојде ред да се руши за правење зграда тогаш ќе се иселат и ќе одат под некој мост или во некои импровизирани објекти.Треба да се знае дека ги има голем број вакви случаи а оттука во корелација е и загадувањето на воздухот бидејќи јавна тајна е дека се греат на што стигнат но ете времето си минува а никој не сака ни да го спомене овој проблем тоа значи дека сме децении далеку од негово решавање(од мој аспект така ми личи дај боже да грешам и да ме демантираат во следниот период).
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 01-Sep-2020 at 19:12
Originally posted by skopskodete

Originally posted by stef4o

Се додека не се вклучат овие луѓе во системот(образование,засновање каков-таков работен однос и слично) нема да има решение.Еве и да ги срушат од тука ќе се преместат на друго место и пак со исто ќе се занимаваат.Ова е комплексен проблем кој не треба да го решаваат само локалните инспекторати и КХС туку голем број надлежни институции треба сериозно да се позанимаваат со ваквите случаи низ градот и општо низ земјата.Конкретно за овој потег со години сите се прават дека не гледаат како се спалуваат гуми,пластика и слично(добар дел од миризбата се чувствува цело лето во Острово,Мичурин и Маџир маало).Мислам дека уште многу зими и лета ќе стои населбава дури има тенденција да стане и поголема...Исто важи и за локациите во близина под Транспортен и напуштената зграда спроти Вип хотел(ако имам време деновиве ќе сликам огромна депонија стана околу).

Да, меѓутоа, колку што јас знам и се сеќавам, до сега ниту една институција нема нешто видливо прикажано дека прави со цел да се реши (или почне да се решава) овој проблем.
ја гарантирам дека проблемот не е до институциите, туку до дотичната граѓанска група
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 11-Sep-2020 at 16:26
„А БЕ ГО САКАМ БАИРО ЧИСТ“- БИТОЛСКИТЕ ЕКОЛОЗИ БАРААТ РЕШЕНИЈА ЗА ДИВАТА НАСЕЛБА ВО БИТОЛА

Околу 1.500 жители или 244 објекти во неурбанизираната ромска населба Горен Баир во Битола се со повремен доток на вода, а 500 жители или 88 објекти без вода, покажа истражувањето спроведено во рамки на проектот „А бе го сакам Баиро чист“ на Регионалното географско друштво „Геосфера“ од Битола во соработка со Центарот за еколошка демократија „Флорозон“ и Националната коалиција за животна средина. Добиените податоци беа презентирани денес на тркалезна маса со цел изнаоѓање на одржливи решенија.

„Најголемите проблеми врз основа на извршената анкета е што луѓето се жалат за комунални проблеми, големи отпадоци, две големи депонии кои го загрозуваат животот. Едната депонија е кај каналот за прифаќање поројни води, па се доведува во опасност и населбата Бадембалари од евентуални поплави, а од друга страна имаат проблем со водоснабдувањето. Околу 1.500 до 2.000 жители се засегнати или немаат воопшто вода или имаат во краток период од 2 по полноќ до 6 наутро. Од три улични чешми функционира само една и луѓето се собираат во редици, што не е препорачливо во услови а ковид-19“, рече Мите Ристов од „Геосфера“.

За да се реши поблемот со недостиг на вода, од „Геосфера“ предлагаат инсталирање пумпа за вода, а за депониите еко акција. Во анкетата врз 60 семејства, на прашањето каде го фрлаат отпадот дури половината одговориле на депонија, а 35 проценти насекаде. Смет во контејнер фрлаат само 15 проценти од семејствата вклучени во анкетирањето. Дури и половината како причина за депониите го навеле однесувањето на жителите од населбата, но исто така 65 проценти сметаат дека ќе се реши проблемот со ѓубрето, ако има контејнери и корпи за отпадоци кои јавните претпријатија ќе ги одржуваат. Сепак, во однос на подигањето на отпадот, само 18 прооценти е достапен простор во населбата, а останатата територија е недостапна за организирано собирање на смет како во другите делови од градот. Таму 369 метри од улиците се асфалтирани, а 1591 остануваат неасфалтирани.

Друг еколошки проблем е спалувањето на каблите за да го извадат бакарот и да го препродадат со што заработуваат за леб, а ја загадуваат животната средина.

„Ние предлагаме решение да се враши откуп од јавните претпријатија на оваа гума, со што ќе ги мотивираме жителите да не ги спалуваат каблите за да добијат бакар, туку да го продаваат. Поделивме преку 20 алати за соголување кабли во населбата. Тие сфаќаат дека е загадување и штетно по здравјето. Но, најголем дел од луѓето таму се невработени и немаат друга можност освен да прават нешто за да добијат средства за живот“, рече Ристов.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/a-be-go-sakam-bairo-chist-bitolskite-ekolozi-baraat-reshenija-za-divata-naselba-vo-bitola/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 17-Oct-2020 at 14:33
Конечно им текна на овој потег да расчистат

------------------------------------------------------------------
ВО ПРЕСРЕТ НА СЕЗОНАТА СО ЗГОЛЕМЕНО ЗАГАДУВАЊЕ СЕ ОТСТРАНУВА ДИВАТА НАСЕЛБА ПОД ЖЕЛЕЗНИЧКА
Со заедничка акција во која учествуваат екипи на Инспекторатот на Град Скопје, Центарот за социјални работи на град Скопје, Министерството за внатрешни работи и ЈП „Улици и патишта“ денеска се отстранува дивата населба и сметиштето под Железничката станица.
Од раните утрински часови, со механизација се отстранува импровизираното картон-маало формирано на паркиралиштето под Железничка, како и натрупаниот отпад, купиштата пластична амбалажа и стариот мебел што го нагрдуваат овој јавен простор и претставуваат извор на загадување. Со оваа акција во пресрет на сезоната со зголемено загадување се става крај и на огновите на отворено кои често гореа во оваа дива населба и го загадуваа воздухот.
На двете семејства кои живееја во импровизираните живеалишта под Железничката станица, без основни хигиенски услови и опкружени со смет, Центарот за социјални работи им понуди алтернативно сместување во текот на зимскиот период.
По отстранувањето на дивата населба, овој јавен простор ќе се расчисти. Во наредниот период комуналните редари од Град Скопје и екипи на МВР ќе вршат чести контроли на оваа јавна површина за да не се дозволи повторно формирање на ваква импровизирана населба под Железничката станица.
Ги повикуваме граѓаните активно да се вклучат во борбата против загадувањето на воздухот и сите случаи на палење огнови на отворено да ги пријават во кол-центарот, на телефонскиот број 193. Градот Скопје преку својот Инспекторат и Територијалната единица за противпожарна заштита, а во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Министерството за внатрешни работи и Црвениот крст организира мешани тимови кои работат секој ден, 24 часа, во борбата против огновите на отворено, како една од мерките за намалување на аерозагадувањето во Скопје.https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 17-Oct-2020 at 16:15
(видео) Се отстранува импровизираното картон-маало, на паркингот под Железничкаhttps://telma.com.mk/2020/10/17/се-отстранува-импровизираното-карто/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 17-Oct-2020 at 16:25
Конечно! Супер ќе биде да продолжат со расчистување на дивите населби и во останатите делови од градот и тие луѓе кои таму живееле да можат да ги интегрираат во општеството. Реално, вакви населби сигурно имаат огромен удел во загадувањето на воздухот.

Плус, конкретно за оваа локација, еве дополнителен стимул конечно да се урбанизира и ова ретко, неурбанизирано, место во населба Острово.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 17-Oct-2020 at 21:09
Ова е решение на еден мал дел од целокупниот проблем со дивите населби и депонии што ги креираат конкретно за овој дел ќе дојде малку спас од чадот и смрдеата што ја дишат околните населби но за решението да биде 100% комплетно треба да најдат решение за дивата населба спроти ПИОМ и за оној приватен напуштен објект спроти Вип Хотел кој во рамки на дворот има еден тон отпад и неколку фамилии вселени во дел од зградата која е буквално разрушена и треба што поскоро да ја срамнат отколку да ја остават така да загрозува безбедност. Со тоа би го решиле загадувањето во извесна мера барем во овој дел од градот иако тоа е комплексен проблем врз кој влијаат и други фактори но еден поголем дел би бил решен.
Што се однесува до локацијата во Острово се надевам дека набрзо ќе се урбанизира бидејќи е доста атрактивна а за жал од околу ја демнат разни проблеми кои се провлекуваат со децении...освен ако и самата парцела не е нешто имотно правно спорна бидејќи на цела инвазија со згради што сд случи во општината и тука досега некој ќе изградеше нешто.?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 17-Oct-2020 at 21:27
Originally posted by stef4o

Ова е решение на еден мал дел од целокупниот проблем со дивите населби и депонии што ги креираат конкретно за овој дел ќе дојде малку спас од чадот и смрдеата што ја дишат околните населби но за решението да биде 100% комплетно треба да најдат решение за дивата населба спроти ПИОМ и за оној приватен напуштен објект спроти Вип Хотел кој во рамки на дворот има еден тон отпад и неколку фамилии вселени во дел од зградата која е буквално разрушена и треба што поскоро да ја срамнат отколку да ја остават така да загрозува безбедност. Со тоа би го решиле загадувањето во извесна мера барем во овој дел од градот иако тоа е комплексен проблем врз кој влијаат и други фактори но еден поголем дел би бил решен.
Што се однесува до локацијата во Острово се надевам дека набрзо ќе се урбанизира бидејќи е доста атрактивна а за жал од околу ја демнат разни проблеми кои се провлекуваат со децении...освен ако и самата парцела не е нешто имотно правно спорна бидејќи на цела инвазија со згради што сд случи во општината и тука досега некој ќе изградеше нешто.?


Да, затоа и реков дека би било супер ако продолжат да ги решаваат овие диви населби. А добро им е и тоа со дивите депонии што ги средуваат, како на пример во Мичурин и во Карпош (тој делот каде што планираат да биде како Градски парк 2).

Edited by skopskodete - 17-Oct-2020 at 23:58
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.