build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Информатички технологии
    Posted: 29-May-2009 at 16:54
Originally posted by Vladimir P

Дали може и како на linux да инсталирам кирилични фонт на ASUS Eee PC


ова Владимир асусот треба да е мислам најефтион и најлесниот лаптоп во светот во моментов дали?

сега асус затеруваат практична десктоп копија на комодоре, добро иако комодоре се вратија, оваа новина на асус бар заради беклајт тастатурата (сигурно и цената) повеќе ми фаќа око.

Еее-тастатура на „Асус“

По огромниот комерцијален успех на ултраевтиниот преносен компјутер „Асус Еее“, тајванската компанија ја збогати палетата производи и со тастатурата „Еее“.

Според специјализираните магазини, компјутерот спакуван во тастатура е одговор на економската криза и обид за задржување на потрошувачите. Моделите се тешки помалку од еден килограм, опремени се со интел-процесор од 1,6 мегахерц, 1 гигабајт РАМ-меморија, петинчен ЛЦД-екран, ССД-диск, а поддржуваат блутут и безжично поврзување со интернет.Новиот модел од линијата „Еее“ на светскиот пазар ќе биде достапен веќе од наредниот месец. Цената засега не е позната.

Подготвил Владимир Лочев
www.dnevnik.com.mk/?itemID=044DCED24EFA0F4DA09F8D1546CC87EB&arc=1

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Oct-2009 at 18:02

панкс кажи ми што мислиш дали ова е попрактична платформа од флешот http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight  добив инспирација и за веб она флешот е ептен аматерски, а за профи да се посветам немам време, па ова ми изгледа како некое компромисно решение!? сигурно и екстра подршка има, а и вака на клипов како делува ептен ветува, бар за оние кои се повеќе дизајнерски него програмерски расположени!? според клиповиве излегува дека далеку поинтуитивно решение е од флеш платформата! иако на шала на смеја колку поинтуитивна алатка толку поголема воља за работа и главење [1]
Edited by Max - 02-Sep-2014 at 13:02
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Oct-2009 at 18:21
Да ти дадам некоја конкретна препорака за жал неможам бидејќи не сум некој познавач ниту на едната ниту на другата технологија. Едно знам, дека кога Microsoft се фаќаат за нешто, тоа повеќе од веројатно има иднина. Подршка и те како ќе имаш, Silverlight е веќе и те како етаблиран. И верувам дека е ужасно лесен за користење на што всушност Микрософт секогаш целеле, нивните продукти да бидат лесни за разбирање за луѓе кои немаат информатички бекграунд ниту сакаат да се замараат многу со техникалии. 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Oct-2009 at 18:37
добра сугестија, а таман собрав материјал за флешот и дримвиверот да ги учам, и ете се сопнав од ова SL2кава! во секој случај после ова клипчињава, далеку почисто и поинтерактивно ми делува силверлајт него флеш! 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Oct-2009 at 18:56

слична алатка ко флешот но далеку по чиста, ем текстот го индексира на гугл http://www.microsoft.com/silverlight/overview/top-features/default.aspx 

ова фактички треба да го комбинирам Microsoft Expression Studio + Silverlight, нешто како дримвиверот и флешот

малку ме разочара бидејќи не ми го подржува прелистувачот, но се надевам дека ова брзо ќе биде надминато!Edited by Max - 12-Oct-2009 at 18:58
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Oct-2009 at 02:22

http://www.smashingmagazine.com/2009/05/09/flash-vs-silverlight-what-suits-your-needs-best/

тапа се и флешот и силверлајтот и двата сеуште неможат да манипулираат директно со 3д објекти туку само со 2д планови во виртуелен 3д простор... навистина очекував нешто повеќе, а ако му се замарам тоа и нависитна да донесе уникатни резултати, не дека и сега со овие опции не може да се добие нешто топ, но далеку пооригинални нешта ќе се случуваа доколку можеше да се внесат и манипулираат obj фајлови... 

http://forums.silverlight.net/forums/p/95440/218611.aspx#4.2_H

http://www.actionscript.org/forums/showpost.php3?s=4216b64f885870c819e9ab55135cef39&p=806230&postcount=3


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Oct-2009 at 02:32
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Nov-2009 at 17:34
Microsoft Secret Tablet... poglednete, vredi...


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Nov-2009 at 22:45
From now on, only Content Distribution torrents are allowed
 
Нема више пиратерија, штета
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Nov-2009 at 02:52
Какви џубриња се значи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Nov-2009 at 05:01
Pirate Bay!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Nov-2009 at 11:14

Ќе менуваме меѓу себе кој што успеал да симне Big%20smile

Опссс, извинете и тоа е пиратерија Roll%20eyes
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Nov-2009 at 11:23
Среќа пред неколку дена го симнав филмот Sin City кој за 2-3 дена го 'downloadirav'.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Nov-2009 at 11:44
Mininova kje ja snema, kje se pojavi drug servis... Ustvari vekje ima eden kup drugi servisi... Jas barem ne sum zagrizen
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Nov-2009 at 11:53
Drugarmi koristi torrentbytes ama treba da se registrirash.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Nov-2009 at 11:59
Pirate bay ti e super kako sto kaza LSL... Mene Mininova sekogas mi bila opcija br. 2.

Iako i Pirate Bay imase nekoi problemi godinava nisto cudno i niv da gi skinat.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Nov-2009 at 12:04
Drugarmi kazuva deka so torrentbytes, koga simnuvas bilo sto, ti ja koristi maksimalnata brzina na internetot. Ama na mene nikogas ne mi treba nesto itno, taka da pirate bay ke me sluzi odlicno cim ne treba da se registriras fala lslcrew.

Edited by dejan - 29-Nov-2009 at 12:04
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Dec-2009 at 07:11

туку да ја вратам на силверлајтот, излезе како најдобра предност во однос на флешот што може да се работи со кој било од нет јазиците додека ова флешот е заглавен само на actionscript...

Silverlight developers have more options when it comes to programming applications, they can use any .NET language such as C#, Visual Basic, and infact, it is even possible to use Python or Ruby with the open source IronPython and IronRuby. 
http://www.thinkdigit.com/Features/Flash-vs-Silverlight-Episode-2-Attack-of_3573.html
Silverlight is like flash. With the exception that Flash is written in mainly Javascript and is designed in Coldfusion Markup Language and Flash Markup Language I think. Silverlight is powered by any objec oriented language but mainly C#, but you could use PHP, Visual Basic, Python, Javascript, etc. Also, Silverlight is designed using XAML. http://www.youtube.com/watch?v=kfi1rloeE8w

еве и нешто ситно туторијали 

 http://silverlight.net/learn/videos/all/

 http://idealprogrammer.com/videos/silverlight-3-four-hours-of-free-video-tutorials-by-microsoft-experts/
Edited by Max - 06-Dec-2009 at 07:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Dec-2009 at 13:51

она со рубито е ветувачки, се оштрам да се нафатам да го поднаучам руби, добро ќе ми легне за повеќе муабети како плагини за скечап и нормално тимарење на силверлајт!? панкс лсл некој сугестија!?

http://www.mybestratedwebhosting.com/best-web-hosting-tips/scripting-language-comparison-chart.html


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Dec-2009 at 14:01


Го немам работено рубито за жал. Незнам што да кажам, гледам дека доста е ИН во последно време.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.