build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
steevo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Apr-2013
Location: BG
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote steevo Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 13-Jul-2014 at 18:47
А ова е напредокот по западниот дел на софиската обиколницаBack to Top
steevo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Apr-2013
Location: BG
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote steevo Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 13-Jul-2014 at 18:56
И сега нешто завршено. Ова е една от двете разкрсници на 2 ката кои се градат моментално во Софиja и коja e веке отворена.


Edited by steevo - 13-Jul-2014 at 19:02
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 13-Jul-2014 at 19:00
За сè има вторпат
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 07-Oct-2014 at 14:34
Еве и неколко слики от два крупни обекти-кружниот тек на Лавов мост и железничката станицаЕве и неколко слики от изградбата на раскръстницата на Лавов мостBack to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 07-Oct-2014 at 16:47
Градиште !

Ја обожувам Софија, какви крупни инфраструктурни работи се прават, браво!
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 24-Oct-2014 at 23:22
Еве го прогресот на кружниот тек на Лавов мост во Софиja
Веке са ком завршуване и старат зеленило

Edited by ink - 24-Oct-2014 at 23:26
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 25-Oct-2014 at 02:50
Харесва ми много!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 25-Oct-2014 at 11:20
канделабрите се со повеќе вкус направени него нашите во скопје
Back to Top
JloKyM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote JloKyM Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 25-Oct-2014 at 12:25
Преди как беше:


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 25-Oct-2014 at 14:59
Голем напредок и добро решение.некои како мене кои небиле во Софија од 1995 сигурно нема да се снајдат
Back to Top
JloKyM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote JloKyM Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 25-Oct-2014 at 16:34
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 25-Oct-2014 at 18:12
Само една подземна лента има?
Според скиците гледам две...

Edited by kiriOK - 25-Oct-2014 at 18:13
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 25-Oct-2014 at 18:48
Постирав во другата тема скица за внатрешнава обикола каде што е реконструиран и овој Лавов Мост дека прераснува во урбана посока во двата најзасегнати правци. Мислам дека 6 раскрсници ќе добијат подземја во две посоки каде веќе две (една е оваа Лавов Мост се готови).
Инаку вакви чекори каде што се средува околината се позитивни за овој град бидејќи има навистина големи ругла што може да заличат многу. Пример вака треба да се реконструираат и плоштад Македонија и плоштад Руски Паметник заедно со булевар Македонија. Барем тој дел на центарот не видел реконструкција од времето на Сталин.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 25-Oct-2014 at 19:19
Originally posted by one1

Постирав во другата тема скица за внатрешнава обикола каде што е реконструиран и овој Лавов Мост дека прераснува во урбана посока во двата најзасегнати правци. Мислам дека 6 раскрсници ќе добијат подземја во две посоки каде веќе две (една е оваа Лавов Мост се готови).
Инаку вакви чекори каде што се средува околината се позитивни за овој град бидејќи има навистина големи ругла што може да заличат многу. Пример вака треба да се реконструираат и плоштад Македонија и плоштад Руски Паметник заедно со булевар Македонија. Барем тој дел на центарот не видел реконструкција од времето на Сталин.

Плашам се дека е преди времето на Сталин
Руски паметник е закажан за 2015 година. Тоа го изjaви скоро гардоначалничката на Софиja.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 25-Oct-2014 at 19:26
Која е причината за постоењето на толку запустени точки и тоа во центарот? (немој само некој да ми каже немање пари).
Софија мислам дека е најзапуштен од големите градови на Балканот,сеуште и покрај сите зафати во последно време.
Дебело заостанува зад Белград.

Edited by kiriOK - 25-Oct-2014 at 19:28
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 26-Oct-2014 at 02:43
Originally posted by kiriOK

Која е причината за постоењето на толку запустени точки и тоа во центарот? (немој само некој да ми каже немање пари).
Софија мислам дека е најзапуштен од големите градови на Балканот,сеуште и покрај сите зафати во последно време.
Дебело заостанува зад Белград.

Нема место за сапоставуване со Белград,поради простата причина,дека Белград беше 50 години столица на 20 милионска држава, а Софиja само на 8 милиона.
Второто битно нешто е дека во социализмот во Софиja винаги е имало софиjско државjaнство и не е можело да се преместиш да живиш просто вака без дозвола во Софиja, поради тази причина големината на Софиja е вештачки потиснувана,а заради тоа проекциите за инфраструктурата са за един град от размерот 700-900 000.
Преди години,приоритет се даваше на провинциjaта и от тоа Софиja страдаше много и ако таа произведува приближно 50% от БДП на Бугариja.
Вие тежко ке наjдевте например села во Бугариja без читалиште(културен дом),без кино салон,без училиште,без детска градина,без ресторан.Друго е прашането какви функции имат денес.
Друг фактор е и двата фалита на државава само за 10 години во 90-те.
Според проекците за нови даночни политики на централната власт сека обштина ке има можност да става от 0% до 2% данок врз заплатите на лугето за да може да се води реална икономска политика от обштините. Тоа може би ке доведе до доволни приходи во буджетот на Софиjа за да може да разшири проектите и ако знаеме како процент луге работат во Софиja и како невработеноста е приближно 2% овде,но се зависи и дали таа ке се возползва от тоа право. Тоа се уште е во проект.   

Edited by ink - 26-Oct-2014 at 15:18
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 26-Oct-2014 at 11:13
Можеби павилно,ние од Скопје направивме неподнослива џунгла
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 30-Oct-2014 at 01:39
Еве неколко слики от предзавршуване на обектот и пускането му во полна експлоатациja. Тоа са слики само от кружниот тек

Таблата според стариот правопис(и ако имат правописна грешка,коja разбрав дека веке са ja изправили ),кога е дадено името на мостот

Едни от лавовите,кои са над 100 години и сите беха наполно реновирани
Новите канделабри,кои са на 100% излеани како старите за да се зачува автентичниот обликот на мостаКако цело мора да кажам,дека тоа беше един от потежките проекти во Софиja,пораки големата фреквентност на тоа место плус огромната комуникациja кои се вплетуват тамо,като се почне от ВиК,Топлификациja,телефонски линии, струja,интернет и така натаму...

Проектот на Лавов мост може да се земе како база и отправна точка за разкръстницата на другиот емблематичен мост - Орлов мост.

Во наредната година се очекува започнуване на изградба на уште една голима разкръстница на две нива на бул Бугариja и Гешов.

Edited by ink - 30-Oct-2014 at 02:05
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 04-Nov-2014 at 15:26
Малце слики сo автор Андреj Кокалов

Edited by pavche - 04-Nov-2014 at 15:26
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 04-Nov-2014 at 16:58
Убаво изгледа!
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.