build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реставрациja / Реконструкциja

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-May-2008 at 17:07
LOL LOL LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Jun-2008 at 14:31
Thumbs%20Up

Се снима чаршијата во Битола

Почна инвентирањето на битолската Стара чаршија, проект што Завод и музеј од Битола го реализира во соработка со Заводот за заштита на културното наследство од Ангулем, Франција. Стручен тим од домашни архитекти и надворешни експерти ќе извршат вреднување на 100 градби во чаршиското јадро стари повеќе векови, кои досега не биле реставрирани. Со ова ќе добиеме една публикација и документација која ќе ни биде неопходна за аплицирањето со проекти за реставрација и конзервација до европските фондови - рече Ирена Ружин од битолскиот Завод и музеј. Евидентирани се 40 градби преку направен увид на покривната конструкција и фасадата. Од добиените податоци ќе се дознае колкави се оштетувањата кај старите автентични објекти и колку пари ќе бидат потребни за реставрација.

(Ж.З.)http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=EAA43991D99D0041ADF18FEAE46C1E1D]

Edited by pbanks - 14-Jun-2008 at 14:31
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Jul-2008 at 18:26
Thumbs%20UpThumbs%20Up
Thumbs%20Up

Ќе почне целосна реконструкција на Трескавец

Конечно ќе започне целосната реконструкција на манастирот Трескавец кај Прилеп или, како што го нарекуваат, македонскиот Синај.

Денеска беше формиран одбор од академици, архитекти, историчари и владици, кои ќе треба да го изготват проектот за реконструкција.

Во план е прво да се изградат патот и водоводот до манастирот, за да се започне со другите работи.

„До крајот на годината имаме во заштеда доволно средства за да се отпочнат некои активности и со оглед на доставената предлог-програма, којашто ќе биде доставена од страна на работната група, ќе ги предвидиме средствата за следната година“, рече Елизабета Милевска Камчева, државен секретар за култура.

Трескавец во 2004 година беше ставен во 100-те најзагрозени споменици на културата во светот, бидејќи иако е еден од нашите најголеми и најстари манастири, црквата и фрескоживописот кои се од 13-от век се во катастрофална состојба.

„Она што досега е направено навистина е несоодветно на онаа руина во којашто се наоѓа манастирот. Она што сега се планира навистина ќе биде темелно“, изјави владика Климент, епископ хераклејски.

За староста и големото значење на фрескоживописот кажува и фактот што на еден од ѕидовите од црквата се пронајдени седум слоеви на фрески еден врз друг.

Планирано е комплетно да се реконструираат конаците, црквата, фрескоживописот, но исто така да се направат и археолошки ископувања, затоа што црквата е изградена врз храм на боговите Аполон и Артемида, а во околината се наоѓа и античката населба Колобаиса. Остатоци од неа и камени плочи може да се забележат насекаде во манастирот.

„Вие прилепчани, а и Македонија ќе има едно место, да не кажам рајско место во Македонија, коешто насекаде и досега е познато, но отсега натаму ќе биде уште повеќе“, вели Паско Кузман, директор на Управа за заштита на културното наследство.

„Одлучивме нешто многу круцијално, да се собере се во Македонија што е досега направено за Трескавец во доменот на археологија, архитектура, историја на уметноста и духовниот живот, како би се пришло кон еден стабилен елаборат“, рече Цветан Грозданов, академик.

Со овој досега еден од најграндиозните проекти за реконструкција на некој манастир се планира комплексот Трескавец да стане една од главните туристички дестинации во Македонија.http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=95117

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Jul-2008 at 23:20
pbanks ne znam dali si bil na treskavec,no ako imas moznost pojdi i prespijaj edna vecer,gletkata na cela pelagonija navecer nikogas ne se zaborava!

Ima eden monah po poteklo od skopje,nema poveke od 30 god,covekot e visoko obrazovan,perfrktno zboruva angliski i koga iam pogolema grupa turisti gi vodi niz manastirot i mu raskazuva razni istorii,mnogu interesen covek

Inaku mnogu me raduva pocnuvanjeto na restarvacijata, iako e na 3 casa peski odenje od Prilep mestoto i sega ima mnogu turisti,lani sretnavme finci,germanci,cesi...pa posle ova se nadevam da stane mogu popoznato
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Jul-2008 at 02:00
...еве една легенда која исто се припишува и на манастирот Господово Преображение во   Зрзе, сигурно оти се од ист крај па затоа и се измешале лончињата...
звучи вака нешто:
...кога почнале да го градат манастирот мајсторите ќе кренеле дента неколку реда од ѕидот, но преку вечерта истиот паѓал а алатот топтан ја менувал локацијата т.е. го наоѓале преместен 50-тина метри погоре и се мачеле така ѕидарите десетина дена     се додека Епископот не увидел дека тоа е Божја промисла и дал Благослов да се крене манастирот на местото каде што е денеска т.е. на карпата на која се наоѓа црквата...

сигурно истата мака ја имале и денешниве мајстори-реставратори па едно дваесет години никако да ја завршат реставрацијата, та дури дочекавме да не сместат како една од најнеодговорните нации кон културното   богатство во светот. чув вест дека   му дале на манастирот   скромно 20 место во светот меѓу најзагрозените културни споменици денес (намерно или оправдано-времето ќе каже)!
што било-било, сега со лезет нека мине...

интересно е да се спомне дека во пред дождот на милчо на Св.Јован Богослов Црквата на Канео и се монтирани конаците од Трескавец т.е. пола филм е сниман на Трескавец     

еве и некоја слика:

http://www.cdnh.edu.mk/Proekti/multimedija2007/crkviprilep/TreskavecPanorami.html

КРАЈОТ НА 19 ПОЧЕТОК НА 20 ВЕКПАНОРАМА ОД ЗЛАТОВРВЈУЖЕН ВЛЕЗСКИЦА НА ЦРКВАТА        

Edited by beTon - 10-Jul-2008 at 02:33
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Jul-2008 at 20:29
Originally posted by ovaj_stariov

pbanks ne znam dali si bil na treskavec,no ako imas moznost pojdi i prespijaj edna vecer,gletkata na cela pelagonija navecer nikogas ne se zaborava!

Ima eden monah po poteklo od skopje,nema poveke od 30 god,covekot e visoko obrazovan,perfrktno zboruva angliski i koga iam pogolema grupa turisti gi vodi niz manastirot i mu raskazuva razni istorii,mnogu interesen covek

Inaku mnogu me raduva pocnuvanjeto na restarvacijata, iako e na 3 casa peski odenje od Prilep mestoto i sega ima mnogu turisti,lani sretnavme finci,germanci,cesi...pa posle ova se nadevam da stane mogu popoznato


ne sum bil na treskavec za zal no ti veruvam na zborovite. Definitivno mi e vo prioritetite za toj del od zemjata. vesta za restavracijata e stvarno dobra Thumbs%20Up

@beton dobri materijali


Edited by pbanks - 10-Jul-2008 at 20:29
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Jul-2008 at 00:47

Прилеп ќе стане Духовен и Црковен центар - А1 - 10.06.2008

Originally posted by beTon

интересно е да се спомне дека во пред дождот на милчо на Св.Јован Богослов Црквата на Канео и се монтирани конаците од Трескавец т.е. пола филм е сниман на Трескавец  

Ети ти дезинформација, лошо сум бил научил за пред дождот и конаците на трескавец, само што разбрав од кратките репортажи за Скопје од артУл26 на скајнет дека сцените со конаците во пред дождот се снимени во манастирот Св.Никита во село Бањани на Скопска Црна Гора...

edit: не сум разбрал лошо, лошо ја склепале информацијата овие во улица арт26, дефинитивно има монтажа и од конаците на Манастирот Трескавец, но и на уште три други, од ова ќе извлечам заклучок дека Милчо со креативна умисла ја средил така филмуваната приказна за Македонскиот Круг!

Occasionally, the crew had to build its own roads. Manchevski would sometimes shoot a single scene in places miles apart, then splice the footage together. Kiril's mountaintop monastery, for example, is a composite of four different monasteries. Scene on the Kirghiz steppe circa 1893.
www.manchevski.com.mk/html%20en/m_press_es_brawn.htmlEdited by beTon - 28-Jan-2009 at 21:19
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Jul-2008 at 14:29
Originally posted by beTon
 
Blows your mind! Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Jul-2008 at 14:45
jas mislam deka ne treba samo treskovec da se renovira, treba malku i okolinata, isto i asfaltiran pat do tuka, malku poveke prostor za rekreacija, poveke treva, poveke drva, nekoj motel podole, nekoj drug konak za poveke gosti, taka ke ima poveke posetiteli
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Jul-2008 at 15:01
Незнам за асфалтиран пат или мотелче подоле...мислам ке го расипе излгедот малку на околината. Мислам треба да се зачува така застарено да изгледа.

Иначе Michael Palin во неговата емисија 'New Europe' го посети манастирот Трескавец, еве како помина тука.

Иначе од сликите што ги гледам тука, Трескавец е прекрасен! За една мала земја имаме со што да се покажемеSmile


Edited by dejan - 12-Jul-2008 at 15:04
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Jul-2008 at 15:15
Nema da go narusi izgledot ako e izgraden podole,mislam vo blizina,  pa posle  mora da se ima pat koj bi vodel do tuka, malku zasadeni drva, treva, pateka, da izgleda ubavo, da go ima svojot avtenticen izgled, megutoa da ima i malku rekreacija, kade da se odmori covek, nekoe suvenirce ova ona, mislam deka treba malku i del od markovi kuli da se rekonstruiraat , ete togas navistina bi bilo mestovo perfektno za poseta
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Jul-2008 at 15:20
Тогаш се согласувам со тебе!  
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Jul-2008 at 15:39
hehe, samo ne znam dali nekoj ima nekoja slika kako izgledale kulite od pred nekoj vek, mislam za markovi kuli imam videno edna slika, ama dodusa ne veruvam deka taka izgledale
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 16-Jul-2008 at 23:40

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=ED20F6901D87224A80CC54B0A67C70FCДетскиот културен центар „Карпош“ се' уште ја чека новата фасада

Реставрацијата што беше најавена за мај и јуни, доцни поради тендерските постапки

Обновата на фасадата на Детскиот културен центар „Карпош“ се' уште не е започната. Иако градските власти најавија дека поранешниот Пионерски дом во текот на мај и јуни ќе добие нов лик,,реновирањето се' уште чека поради доцнење на тендерските постапки. Со оглед на тоа дека објектот е ставен под заштита како споменик на културата, тој нема да го менува надворешниот изглед, туку само ќе се реставрира фасадата. Заради специфичноста на работата, што е директно поврзана со временските услови, реставрацијата во летниот период, во услови на високи температури може да претставува проблем, сметаат стручњаците.

Според плановите на градските власти, на ДКЦ „Карпош“ ќе се поправаат сите оштетени делови од фасадата, ќе се бојоса и ќе се постави ново осветление. Конзервирањето на фасадата е првата фаза од реновирањето, по која ќе следува и обновување на внатрешноста. Според најавите од Градот, ќе се сменат дотраените подови и старата инсталација, а ќе се подноват и вратите, прозорците, инсталациите за затоплување и санитариите. За овие зафати, Градот Скопје од својот буџет издвои шест милиони денари.

Годинава „Карпош“ ќе прослави 60 години од своето постоење и по тој повод веќе се изготвува новата химна на домот, како и мултимедијално ЦД на кое ќе бидат поместени видеоматеријали од сеќавањата на најпопуларните личности кои некогаш својата кариера ја почнувале токму тука. (С.Н.)

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Jul-2008 at 22:14
Previous
Браво, уше таа „барака“ од десно да се сруши и со малку зеленило би бил стварно убав простор и освежување
(но не да му текне на некој да гради некое зградиште)

Edited by Vladimir P - 17-Jul-2008 at 22:15
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Aug-2008 at 11:18

Ќе се уредува куќата на Хаџи Константинов-Џинот во Велес

ВЕЛЕС - По две години од реновирањето, наскоро ќе почне и внатрешното уредување на Спомен-куќата на Јордан Хаџи Константинов-Џинот во Велес. Објектот е споменик на културата што припаѓа на старата градска архитектура со зачувана автентичност.

Во куќата, која е сопственост на Општината, ќе биде сместен музеј со експонати од Македонија и од Шведска. Ќе ги обезбеди Македонско-шведскиот културен центар во Шведска, формиран од македонските иселеници. Ќе бидат изложени шеесетина експонати, антиквитети, виолини и камери од 19 век, еден раритетен барокен клавир, графики, уметнички слики и голем број други творби од реномирани шведски автори.

Во куќата каде што живеел Џинот со својата сестра во 19 век, Народниот музеј од Велес ќе отвори и спомен-соба за велешкиот просветител. Таму ќе биде и седиштето на Асоцијацијата на градовите со архитектонско наследство, по примерот на развиените европски културни центри кои преку објектите заштитени со закон ја промовираат својата култура. Јордан Хаџи Константинов-Џинот е меѓу најзначајните македонски преродбеници и просветители. (МИА)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4DC911940B7AB54780A69FD1891EE9ED
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-Sep-2008 at 01:18

Беговата куќа пропаѓа, никој не сака да мрдне ниту со прст

Обвинителството ја отфрли пријавата против инвеститорот на објектот што се гради во близина

Киро Кипроски

ГОСТИВАР - Јавното обвинителство на Гостивар ја отфрли кривичната пријава поднесена од Управата за заштита на културното наследство за оштетувањата на Беговата куќа во Гостивар, против инвеститорот на деловниот објект што се гради на улицата „Браќа Ѓиноски“ во Гостивар. Пријавата беше поднесена против инвеститорот Насер Идризи, директор на Друштвото за промет на стоки и услуги „Гетро“ од Гостивар, Ремзи Мустафаи, директор на „Магнум“, фирма што го уриваше објектот на Стопанска банка, и против Блаже Димоски, раководител на гостиварското градилиште на „Гранит“, кое ги изведува градежните работи на деловно-трговскиот објект.

Хабил Илјази, јавен обвинител во Гостивар, вели дека пријавата ја отфрлиле врз основа на наодот и мислењето на вештаците на Бирото за судско вештачење од Скопје, во кое, меѓу другото, стои дека „оштетувањата на Беговата куќа не се последица на непреземените мерки за заштитата при уривање на објектот на Стопанска банка, туку на разни материјали вградувани врз стариот малтер. Изведувачот на работите ги презел мерките за заштита на објектот и на културното наследство“, навеле вештаците.

Пред три години до темел беше урната зградата на Стопанска банка, а потоа беа ископани многу подлабоки темели од постојните, за изградба на нов деловно-трговски објект на Друштвото за промет на стоки и услуги „Гетро “ од Гостивар. Оттогаш започнаа и неволјите на Фикрие Болетин, сопственичка на Беговата куќа, која претставува редок објект на автентичната староградска архитектура во Македонија и пошироко во регионот, а од 1984 е заштитена како споменик на културата,

„Кога тешката механизација на ’Магнум‘ започна да го урива грандиозниот бетонски објект на Стопанска банка, почнаа ѕидовите да пукаат, да паѓа малтерот, куќата постојано се тресеше и се плашев да живеам во неа“, вели Болетин. Таа додава дека за оштетувањата ја известила Управата за заштита на културното наследство, која редовно ја посетувала и се грижела за куќата, која претходно немала никакви оштетувања. „Стручна екипа на Управата неколку пати доаѓаше, ја документираше новонастаната состојба, а преземаше активности и за санација на оштетувањата. И местата кои беа санирани повторно се оштетуваа“, вели Болетин.

Во документите што ни ги презентира оштетената Болетин можевме да се увериме дека во летото 2005 година уривањето на зградата се извршувало без одобрение. Во записникот на инспекцијата на Управата за заштита на културното наследство, извршена по втор пат, се констатира дека оштетувањата се уште поголеми и дека се предизвикани статички оштетувања и е нарушен интегритетот на објектот. По многуте усни и писмени ургенции, градежниот инспектор на Општина Гостивар на крајот на 2006 година донесе решение со кое на инвеститорот на трговско-деловниот простор му наложува да ја стопира изградбата, бидејќи ја изведува без заверен основен проект за градење.

„Ме чуди како Јавното обвинителство ја отфрли сета документација и наоди на стручните лица на Управата за заштита на културното наследство и ги слуша само вештите лица. Се прашувам како можат вештите лица да констатираат дека малтерот паднал, бидејќи бил стар? Куќата е изградена пред повеќе од двесте години, а се' до уривањето на зградата на Стопанска банка немаше ниту една пукнатина. Немаше оштетувања и пред триесетина години кога се градеше“, вели таа и додава: „Инвеститорот Насер Идризи за да изгради подземен влез во подрумските простории ми узурпира и 50 квадратни метри дворна површина. Багерите почнаа да ја копаат земјата, направија огромна дупка. По моја интервенција, полицијата веднаш реагираше и ги стопираа работите“.

И другите соседи на деловно-трговскиот објект што е во градба реагираат на непочитувањето на урбанистичкиот план. „За жал, во нашава држава ништо не функционира, се' е корумпирано“, револтирано вели Душко Николовски, кој две години се обидува да го заштити својот имот што му е узурпиран.

И Николовски ни презентира папка со писма испратени до сите институции во локалната и државната власт, во судовите, МВР, во Министерството за правда, народниот правобранител, Јавното обвинителство. Со жалење Николовски констатира дека никој не реагира на писмата, поплаките, претставките. Затоа, вели на крајот, ништо друго не му преостанува, освен да ја тужи државата пред Меѓународниот суд во Стразбур за да го оствари своето право врз имотот.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=0977178E05E525489E6E4EF9BBE3AF98
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 01-Oct-2008 at 16:30
Nekade procitav deka ke se restavrira stipskata saat kula pa najdov edna stara slika da vidite kako izgledalo :


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 11-Oct-2008 at 13:18
za zal sum bill vo skopje pred 3 godini  .......dali izgledat ovie zgradi mnogu stari???
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 11-Oct-2008 at 13:20
vo foto ne se gleda    .... . jas mislam za tie golemite zgradi vo centarot
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.