build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реставрациja / Реконструкциja

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 17-Feb-2020 at 19:46
Originally posted by Џоле

Originally posted by Staro Skopje

Ја фарбале саат кулата или така ми се чини?


Кулата беше реставрирана преку агенцијата ТИКА, која работеше на уште неколку реставрации на отомански градби во чаршијата (претежно џамии).


Горново цитирање е од друга тема, но денес се шеткав малку во овој дел на Скопје, па направив неколку фотки....

Инаку, реконструирана е и Султан-муратова џамија, со помош на агенцијата ТИКА, и многу убаво е извршена целата реконструкција, однадвор џамијата буквално „блеска“.Edited by Џоле - 17-Feb-2020 at 19:47
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 17-Feb-2020 at 20:05
Не штедат ич Турциве за реставрација на објекти во други држави. Слична ситуација е со реставрацијата на џамијата во Охрид која е беспрекорно направена.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 05-Jun-2020 at 23:44
Куќата на Лазар Личеноски повеќе од една деценија чека да стане музеј...

https://www.novamakedonija.com.mk/prilozi/lik/%d0%ba%d1%83%d1%9c%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bb%d0%b0%d0%b7%d0%b0%d1%80-%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%b2%d0%b5%d1%9c%d0%b5-%d0%be%d0%b4-%d0%b5%d0%b4/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7258
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 06-Jun-2020 at 19:07
Originally posted by carver91

Куќата на Лазар Личеноски повеќе од една деценија чека да стане музеј...

https://www.novamakedonija.com.mk/prilozi/lik/%d0%ba%d1%83%d1%9c%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bb%d0%b0%d0%b7%d0%b0%d1%80-%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%b2%d0%b5%d1%9c%d0%b5-%d0%be%d0%b4-%d0%b5%d0%b4/
куќава отсекогаш ми била чир вака како што стои на локацијава, без никаков контекст и амбиент... еден куп објекти во Скопје испорушени, ем со архитектонска вредност, ем со битни фамилии што живееле во нив, ем со битни луѓе од урбаната историја, ама ете, вакви куќарки се оставени на сред чисти и новооформени простори

немојте да ме разберете погрешно, не сум за тоа Личеновски да падне во заборав, ама има далеку подобри опции, како изградба на нов музеј или посветување на галерии во некои од веќе постоечките музеи на пример
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 06-Jun-2020 at 19:47
Веднаш до неа има два поголеми чира, ако ме разбираш

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 06-Jun-2020 at 19:52
Ајдар-кади џамија — отоманска џамија во Битола. Се наоѓа во стариот „Овчи Пазар“, блиску до стариот амам „Дебој“ и до стариот пазар.

Била изградена во 1561-1563 година од кадијата Ајдар од Битола. Џамијата е градена од градители од школата на најголемиот османлиски градител Мимар Синан и е позната како џамија „Принцеза на Балканот“. Таа е типична битолска џамија, со квадратна основа, голема единична купола и порта. Куполата, висока 19 метри, лежи на цилиндар кого од своја страна го држат дванаесеттоаголни столбови.

[од Википедија]

неодамна реконструирана, а фотките се од крајот на април оваа годинаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 06-Jun-2020 at 19:54
втор дел:За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 06-Jun-2020 at 20:06
Овие турски џамии кои се реконструираат иако се по 5 века постари од оние кои денес се новоградби низ Македонија, сепак на некој начин се и 5 века понапред во стилот! Штета е што ваков традиционален, елегантен, развиен, пропорционален, искристализиран стил што не се почитува повеќе во новоградбите, односно воопшто и не се почитува. Овие се само добар пример за сите останати чиреви што се испогр(а)дија по Македонијава.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 06-Jun-2020 at 20:14
Колко джамий има в Скопие? На едно место чета 13 ,на друго 19.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.