build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електрични локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Apr-2010 at 20:01
Точно така,обновата се врши во депото Лисиче инаку се работи за помал ремонт и фарбање...

Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Apr-2010 at 20:10
Originally posted by BOJAN

Ќе излезам малку од темава, многу се вложува во ремонт на електричните локомотиви, а дизел локомотивите Кенеди се запуштени.


Ајде и јас малку ќе излезам од темава...Не се баш запуштени и Кенедиевките..Обновени се неколку локомотиви во изминативе две-три години...Инаку баш денес бев во депо Лисиче и баш се изненадив кога видов дека МЖ 661-219 повторно е на нозе после 2 и пол години...Активно се работеше и на поправка на МЖ 661-146 која настрада кај Лакавица...Се вршеше редовен сервис на МЖ 661-223 а пред халата спремно чекаше МЖ 661-236 која беше планирана за 4903 за Битола...Наредни за обнова се МЖ 661-234 и МЖ 661-241 кои од пред две-три години се вон сообраќај...
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Apr-2010 at 21:56
Зоки, не ми делува дека е готова, гледам куката ја нема исто е и со приклучните црева, дали само моторот е пробан ???

Бојане, да генералките на локомотивите се прават во депото во Лисиче. А за констатацијата дека повеке се електрични него дизел, мислам дека најголемиот проблем се резервните делови за дизелките, а верувам дека би сакале да имаат барем по две резерва од двата вида но тоа е реалноста
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Sep-2010 at 18:19
Денеска после главниот ремонт електро локомотивата МЖ 441-754 е изнесена на сонце, се надевам брзо ќе ја видиме по нашите пруги.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Sep-2010 at 02:25
Може ли една стандардна листа, со кои електрични локомотиви располагаат МЖ во моментов?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 17-Sep-2010 at 09:30
Clover,  еве дел од електричките:

Најновите од Кончар:
462-001
462-002
Реконструираните ексхрватски лок. во 2001 год. во Кончар:
442-001
442-002
442-003
Понатаму:
441-028
441-044
441-107
441-108
441-109
441-506
441-754(горната од фотката)
441-755
Чаушеску локомотиви што не ги виде Кончар:
461-119
461-121

Мислам дека треба да има уште 2-3 локомотиви во оваа бројка, и тоа од серијата 441, ама на нив не можам да се сетам.

Инаку конечно што по година и пол е завршена и 441-754. Годинава има доста голема обнова на возниот паркApplause.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Sep-2010 at 18:57
Ја забрави и МЖ 461-120 која 2008 год. беше на генерална оправка во МЖ Транспорт

П.С. Листата не ја погледат целосно, но отом потом

Edited by Vladimir P - 17-Sep-2010 at 19:01
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-Nov-2010 at 17:57
еве ја преправената локовмотива во акција
Edited by Cloverstack - 15-Nov-2010 at 18:20
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Dec-2010 at 18:28
441-506 на главната станица во Скопје


442-002 на станица ДрачевоEdited by Cloverstack - 18-Jan-2011 at 00:43
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Jan-2011 at 23:45


Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 18-Jan-2011 at 00:40
441-107
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 18-Jan-2011 at 11:58
На одредени форуми, наменети за возољубците, постојат негативни критики за моделите од АСЕА, кај нас познати како 441, но и за 461. На што се должат тие критики?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 18-Jan-2011 at 15:05
Originally posted by MIKI1

На одредени форуми, наменети за возољубците, постојат негативни критики за моделите од АСЕА, кај нас познати како 441, но и за 461. На што се должат тие критики?

Не верувам дека се такви !!?? (не би се произведувале сеуште), но тука е zookisk па нека ни каже.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Jan-2011 at 15:27
Не сум познавач на нивната механика и електрика, (не сум ни машинец ни електричар...) но критиките се во стилот: проблеми со електро-моторите при висока ампеража, преголема јачина на електро-моторите во однос на масата од локомотивите (што значи, мала фрикција на тркала на шините, а јаки/неискористени мотори...), изразено абење на шините, кое е посочено кај 461, поради 6-те осовини и сл...

Да, тие се модели кои се произведуваат од доцни ‘60-ти, а сеуште се користат и од швеѓаните, кои ги имаат конструирано, а се користат и во Австрија, Романија, Бугарија, бившите ЈУ-републики, изнајмени се од Турција, така да не би било логично дека се толку лоши. Има и некоја „теорија„ дека бившата ЈУ, заедно со Романија, како соработник, ги има превземено како прототипови од Шведска, , без сите потребни проби и испитувања за локомитивите.
Edited by MIKI1 - 18-Jan-2011 at 15:28
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 14-Feb-2011 at 23:46
Непотврдена вест - Таурус на проба во МЖ
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 14-Feb-2011 at 23:59
Сименс Таурус??? Немој срце ќе ме стегне
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Feb-2011 at 01:34
Originally posted by Vladimir P

Непотврдена вест - Таурус на проба во МЖ

Ваква вест и само толку? 
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 176
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 15-Feb-2011 at 08:13
Конечно потег во вистинска насока.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Feb-2011 at 10:39
@Vladimir,koga moze da ocekuvame potvrduvanje/demantiranje na vesta?
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4507
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Feb-2011 at 10:53
Половни или нови? Како и да е, супер супер вест.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.