build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електрични локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 19-Feb-2012 at 23:44
Можеби со надвор од темава, ама сметам дека навистина е лудост зошто не може да потпишеме договор со Србија, Косово и Грција за давање на дозвола за македонските локомотиви да сообраќаат на нивна територија и обратно. Ем ќе ни заживее барем во бои железничкиот сообраќај, во даден момент ќе може да се анулира недостигот на локомотиви, а и ќе се намали времето на патување во сообраќајот, особено кај патничкиот. Не гледам логика од Скопје до Солун, Приштина па и Ниш да се менуваат локомотиви на растојание од 200 или помалку километри. Треба да се огледаме на позитивни случаи од регионот, како што се Србија и Црна Гора.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 12-Mar-2012 at 02:18

442-001 на главната станица во Скопје
461-00? кај железара, која пред некој ден ја постираше Андреј во една од неговите репортажи
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 04-May-2012 at 20:30
Vo negotino

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 31-May-2012 at 22:37
Дали некој знае да каже, како се задоволни во МЖ од модернизираните 462-ки? Како се покажаа овие локомотиви?
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 06-Jun-2012 at 00:55
Originally posted by Cloverstack

Дали некој знае да каже, како се задоволни во МЖ од модернизираните 462-ки? Како се покажаа овие локомотиви?


Со еден збор ОДЛИЧНИ !!!
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 26-Jul-2012 at 11:21
Originally posted by Cloverstack

Некаде налетав на податок дека 461-118 на времето била уништена во пожар. Дали некој знае нешто повеќе?


 
Локомотивата 461-118 настрада во директен судир на два товарни воза
помеѓу станиците Илинден и Трубарево Отпремна, во декември 1978 година.
Другата настрадана локомотива беше српската 461-115, која беше потоа поправена.
 
Деловите и погонските склопови од локомотивата 461-118
беа употребени за поправка на локомотивата 461-119,
која се запали при влез во станица Куманово во 1980 година, со собирен товарен воз
кој бил преоптоварен за таа пружна делница (Романовци - Куманово).
 
Значи локомотивата 461-119 сега работи со погонските склопови од локомотивата 461-118.
Што се случи со кошот од локомотивата 461-118 не ми е познато.
Во локомотивската работилница на МИН - Ниш,
јас лично ја примив поправената локомотива 461-119,
со деловите и склоповите од локомотивата 461-118.
Тогаш извршените проби покажаа дека локомотивата 461-119 е одлично поправена.
 
Така во кошот на локомотивата 461-119 и ден денес 30 години работи погонот на 461-118.


Edited by MAPJAH - 26-Jul-2012 at 11:26
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 14-Sep-2012 at 00:06
МЖ 441-107Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 05-Oct-2012 at 23:35

Владее тотална збрка околу бројот на електрични локомотиви  што ќе се обновуваат како дел од активностите што ќе се спроведуваат со финансиите обезбедени од 50-милионскиот кредит од ЕБОР. Имено првично беше најавено и долго време потоа беше спомнувана бројка од три локомотиви. При потпишувањето на договорот за заемот пред некој ден, се истапи со бројка од 5-6 локомотиви. Денеска на емисијата „Пресинг“ на Алфа ТВ гостин беше директорот на МЖ-Т, а тој спомна обнова на десет електрични локомотиви...

Може ли некој да фрли повеќе светло врз целава работа?Edited by Cloverstack - 06-Oct-2012 at 03:45
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 06-Oct-2012 at 16:00
Originally posted by Cloverstack


Владее тотална збрка околу бројот на електрични локомотиви  што ќе се обновуваат како дел од активностите што ќе се спроведуваат со финансиите обезбедени од 50-милионскиот кредит од ЕБОР. Имено првично беше најавено и долго време потоа беше спомнувана бројка од три локомотиви. При потпишувањето на договорот за заемот пред некој ден, се истапи со бројка од 5-6 локомотиви. Денеска на емисијата „Пресинг“ на Алфа ТВ гостин беше директорот на МЖ-Т, а тој спомна обнова на десет електрични локомотиви...

Може ли некој да фрли повеќе светло врз целава работа?Tomo или Zookisk можеби знаат подетални инсајдерски информации? Би сакал да бидат 10 електрични локомотиви, но всушност дали ќе имаме и толку за реконструкција, во последниве 10 години имаме реконструирани 5.
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 07-Oct-2012 at 20:42
Originally posted by BOJAN

Tomo или Zookisk можеби знаат подетални инсајдерски информации? Би сакал да бидат 10 електрични локомотиви, но всушност дали ќе имаме и толку за реконструкција, во последниве 10 години имаме реконструирани 5.

Томо ќе даде најдобар одговор на ова прашање но според мене реконструкција и освежување може да добијат:
441-028
441-108
441-109
442-001
442-003
441-755 (настрада во судар со камион пред некој месец)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 09-Oct-2012 at 01:50

442-001 и 442-003 ?

Тие се меѓу петте најнови и најсовремени локомотиви кои ги имаме, односно веќе беа темелно модернизирани пред десетина години. Нели би било пологично да се модернизираат оние постарите? Можеби и на овие две им треба ремонт, но во однос на потемелно модернизирање сум скептик. Барем јас така го разбирам заемов, дека е за вградување на нови посовремени системи во локомотивите. Во стил на тоа што се направи со старите локомотиви кои преминаа во сериите 442 и 462.

Ја спомна и 441-109
Последен пат што ја имаме регистрирано е пред една година, како лежи пропадната и канибализирана:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=680&PID=114698#114698

Ептен би ме радувало доколку и таа биде обновена. Тоа би значело дека не правиме само модернизација на постојниот возен парк, туку и негово проширување со враќање во живот на отпишани локомотиви. Може ли малку подетално во каква состојба е оваа локомотива?


441-108 ми се чини дека ја немам видено подолго време. Жива здрава ли е?
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 09-Oct-2012 at 09:03
Moja PRETPOSTAVKA e, na remont da odat lokomotivite od serijata 461.
Potocno 461-119, 461-120 i 461-121. Ova se ostanatite lokomotivi od serijata 461 so klasicen birac na napon, koi po nivna tiristorizacija bi se vratile kako 462.

Lokomotivite od serijata 461, po mene, se dosta amortizirani i cesto vo tekot na nivnata eksploatacija javuvaat preodni defekti.

Od "malite" 441 MOZNO e na tiristorizacija da odat 441-028, 441-108 ili 441-109.

441-755,lokomotivata koja ucestvuvase vo nesrekata, vo koja za zal zagina vozacot na kamionot i za golema sreka masinskoto osobje ostana nepovredeno, se ocekuva nabrzo povtorno da bide pustena vo soobrakaj.
Vo nesrekata stradase samo limarijata, dodeka vlecnata oprema ne e ostetena, taka da povtorno ke gi ima vlecnite karakterisiki koi i predhodno bea dobri.

Na 442-001,002 i 003 ne im treba modernizacija , tuku samo dobar remont, odnosno popravka na otpornicite za kocenje i stavanje na uredot za avtomatsko vozenje vo funkcija.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 721
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 09-Oct-2012 at 10:20
Originally posted by tomo441

...i stavanje na uredot za avtomatsko vozenje vo funkcija.
Tomo, dali mozes da go poobjasnis ovoj ured?
Negova namena, kako funkcionira, koga se upotrebuva i slicno?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 09-Oct-2012 at 14:13
Originally posted by tomo441

Moja PRETPOSTAVKA e, na remont da odat lokomotivite od serijata 461.
Potocno 461-119, 461-120 i 461-121. Ova se ostanatite lokomotivi od serijata 461 so klasicen birac na napon, koi po nivna tiristorizacija bi se vratile kako 462.

Lokomotivite od serijata 461, po mene, se dosta amortizirani i cesto vo tekot na nivnata eksploatacija javuvaat preodni defekti.

Od "malite" 441 MOZNO e na tiristorizacija da odat 441-028, 441-108 ili 441-109.

441-755,lokomotivata koja ucestvuvase vo nesrekata, vo koja za zal zagina vozacot na kamionot i za golema sreka masinskoto osobje ostana nepovredeno, se ocekuva nabrzo povtorno da bide pustena vo soobrakaj.
Vo nesrekata stradase samo limarijata, dodeka vlecnata oprema ne e ostetena, taka da povtorno ke gi ima vlecnite karakterisiki koi i predhodno bea dobri.

Na 442-001,002 i 003 ne im treba modernizacija , tuku samo dobar remont, odnosno popravka na otpornicite za kocenje i stavanje na uredot za avtomatsko vozenje vo funkcija.

Благодариме на деталниот одговор Томо 441-506...Big%20smile
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 09-Oct-2012 at 16:28
Originally posted by mon


Originally posted by tomo441

...i stavanje na uredot za avtomatsko vozenje vo funkcija.

Tomo, dali mozes da go poobjasnis ovoj ured?
Negova namena, kako funkcionira, koga se upotrebuva i slicno?Se raboti za kompjutersko upravuvanje, kontrola na zadadena brzina na lokomotiva/voz.

Na tiristoriziranite 442/462, pokraj manipulatorot za zadavenje na napon (kaj ovie lokomotivi struja) postoi i eden dzoistik so koj vizuelno na brzinomerot i monitorot i elektronski vo kompjuterot se zadava sakanata brzina so koja bi trebalo da se dvizi vozot. Npr po zadavanje na brzina od 80 kmh i nejzinoto postignuvanje so lokomotivata, avtomatski se namaluva vlecnata sila na lok do momentot dodeka brzinata ne pocne da pagja do nekoi 77 kmh. Potoa povtorno se vklucuva ili zasiluva vlecata (avtomatski) do sakanata zadadena brzina (80 kmh). Ova vazi koga lokomotivata e vo vleca na ramnina ili nagornina. Koga se spusta na nadolnina, vistinskata brzina (onaa na lok/voz) dostignuva do 83 kmh po sto stapuva vo funkcija uredot za avtomatsko kocenje, koj ja spusta brzinata na okolu 77 kmh po sto se isklucuva avtomatskoto kocenje. Vo rezim na el.kocenje vlecnite motori se odnesuvaat kako generatori i sozdadenata struja ja prakjaat vo otpornicite za kocenje, koi elektricnata energija ja pretvoraat vo toplinska i so pomos na prinudno ladenje (ventilatori)ja prakjaat vo atmosfera.
Elektricnoto kocenje ne se preporacuva kaj teski vozovi koi se dvizat nadolu, zosto doagja do pregrevanje na otpornicite i so samoto toa neefikasnost vo kocenjeto. Vo ovoj slucaj obvrzno e koristenje na pnevmatski kocnici ili kombinacija na pnevmatsko i elektricno kocenje.

Toa e sto se odnesuva do avtomatskoto vozenje. Koga toa e iskluceno, masinovozacot mora sam da ja regulira i odrzuva brzinata i ne e vo moznost da ja koristi el.kocnica.
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 09-Oct-2012 at 16:30
[/QUOTE]Благодариме на деталниот одговор Томо 441-506...Big%20smile[/QUOTE]

Povelete i drugpat g-dine Zokisk!
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 09-Oct-2012 at 19:28
...Mon...gornoto objasnuvanje moze da se sporedi i so modelite. So analogno upravuvanje ti zgolemuvas napon na uspon ili namaluvas vo pad.
So digitalno, vozovite se dvizat so edna (zadadena) brzina bez ogled na toa dali odat po ramnina uspon ili pad. Principot e vo sustina ist...
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 721
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 09-Oct-2012 at 23:22
Blagodaram Tomo, odlicno objasnuvanje za nesto koe veruvam ce bide novina za mnogumina koi go citaat ovoj del od forumov.
I dadeniot primer analogno - digitalno upravuvanje na modeli e odlicen. Thumbs%20Up
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 10-Oct-2012 at 13:48
Eve kako odprilika izgleda upravuvacnicata so kratki objasnuvanja


Edited by tomo441 - 10-Oct-2012 at 14:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 10-Oct-2012 at 22:24Какви се' информации може да се добијат на мултифункционалниот дисплеј?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.