build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 03-Aug-2015 at 21:51
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 04-Aug-2015 at 12:44
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 09-Aug-2015 at 11:53
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 11-Aug-2015 at 12:13
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 13-Aug-2015 at 17:03


фото: tirekovmirece.com
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 09-Sep-2015 at 10:42
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 24-Sep-2015 at 09:37
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 18-Oct-2015 at 19:47


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 18-Oct-2015 at 19:48
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 11-Feb-2016 at 10:27
Некој Русин сакал да види како живее нетуристичката македонска провинција, па го избрал градот Велес за посета. Ова е неговото видео. Во кратки црти, градот му изгледа интересен, колоритен, со тесни улички, поради некоја причина снима многу мачки и цвеќиња, врти еден круг околу центарот, не ги прикажува сите интересни места на Велес (можеби не успеал да ги види) и преноќува во шатор на некое ритче кај Костурницата.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 09-Dec-2017 at 16:48
Од мојата неодамнешна посета:

Велес / Veles by george k. 1981, on Flickr

Велес / Veles by george k. 1981, on Flickr

Велес / Veles by george k. 1981, on Flickr

Велес / Veles by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 09-Dec-2017 at 16:49
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 09-Dec-2017 at 16:51
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 09-Dec-2017 at 16:53
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 09-Dec-2017 at 16:55
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 09-Dec-2017 at 16:57
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 09-Dec-2017 at 16:59
За сè има вторпат
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 09-Dec-2017 at 17:56
За мене еден од најшармантните градови во Македонија, можеби и најшарматниот. Со огромен потенцијал за развој.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 09-Dec-2017 at 23:28
Originally posted by ЏолеВелес / Veles by george k. 1981, on FlickrМногу интересно ова. Скоро личи како некој во '27 да прошетал низ Барселона, па некоја интерпретација пријавил дома... Но штета што скоро на сите староградски куќи низ Македонија приеземјата им се уништени, а не личи ни како некоја институција да води грижа за тоа.
Можеби заштитувањето на некои вакви објекти се случило после осамостојувањето, па станале заштитени во затекнатата форма, која отстапува од изворната.

Edited by hcitrS - 09-Dec-2017 at 23:32
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 10-Dec-2017 at 10:17
Originally posted by Мартин

За мене еден од најшармантните градови во Македонија, можеби и најшарматниот. Со огромен потенцијал за развој.


Воопшто не се согласувам со тебе. Велес има некаков пост-индустриски шарм, и тука завршува сè. Центарот на градот е уреден и на некој начин архитектонски компактен (главно добро зачувана социјалистичка архитектура), но остатокот, посебно ридските населби, се класични фавели, само малку подобро уредени од јужноамериканските. Да не се лажеме, знаци на сиромаштија се среќаваат на секој чекор, тоа се гледа и по состојбата на инфраструктурата, јавните површини, јавната чистота и општата атмосфера во еден град. Велес е далеку од најшармантниот град во Македонија (попрво би рекол Крушево, Битола или Охрид), но е доволно симпатичен за еднодневна прошетка.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.