build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соравиа центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
13 [20.63%]
5 [7.94%]
22 [34.92%]
10 [15.87%]
2 [3.17%]
1 [1.59%]
0 [0.00%]
2 [3.17%]
1 [1.59%]
7 [11.11%]
You can not vote in this poll
Total votes: 63   Average: 7.19

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Mar-2008 at 16:10
Еве рендери и од Соравиа, не дека не знаеме како ќе изгледа ама ги има и "final touches" на приземјето.

1 Еве го горниот дел. Во најмала рака чудно насадено. Преферирав хелиодром.

2

3

4

5 Канцелариски дел

6 Шопинг


Извор: DNA Architects


Edited by pbanks - 25-May-2008 at 10:47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Mar-2008 at 01:24
Она се некои металик палми или мене ми се причинува нешто?

Crazy
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Mar-2008 at 03:47
Originally posted by Cloverstack

Она се некои металик палми или мене ми се причинува нешто?

Crazy


mene mi licat na ventilatoriCrazy
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Mar-2008 at 02:40

Абе шо вие на вас, па зар не гледате дека е тоа обновлив извор на енергија  Crazy

Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Mar-2008 at 22:25
А ви текнува дека пред 4-5 месеци имаше во весник дека имале проблем со струја и вода за зградата? Тогаш пишуваше дека Австријците користеле генератори за струја, оти општината или не знам кој им ја исклучил струјата, а вода земале од некоја подземна цевка што нашле. Ваљда е надминат тој проблем.. градежните зафати продолжуваат а доста време помина
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Mar-2008 at 22:29
Originally posted by ProMKD

А ви текнува дека пред 4-5 месеци имаше во весник дека имале проблем со струја и вода за зградата? Тогаш пишуваше дека Австријците користеле генератори за струја, оти општината или не знам кој им ја исклучил струјата, а вода земале од некоја подземна цевка што нашле. Ваљда е надминат тој проблем.. градежните зафати продолжуваат а доста време помина


Струјата им ја исклучи ГТЦ. Проблемот не е решен, во саботата поминав таму и работеа на генератор. Отварањето на зградата е во Мај колку што знам.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Mar-2008 at 22:36
А сега што планираат со струјата? Ваљда нема на агрегат да опстојуваат!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Mar-2008 at 22:38
Originally posted by lslcrew

А сега што планираат со струјата? Ваљда нема на агрегат да опстојуваат!


Друже они на агрегат изградија мање више се изгледа. Еднашка прочитав дека ЕВН им нашол решение за струјата ама решението изгледа било агрегат. Во саботата буфташе како ламја а изгледа прилично голем. Или ти прашуваш за после од ко ќе ја отворат?


Edited by pbanks - 05-Mar-2008 at 22:38
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Mar-2008 at 22:39
најверојатно се работи за проблем со плаќањето, значи додека се градеше сигурно ГТЦ морал да плаќа за таа струја, а откако ќе влезе во употреба мора соопствениците на Соравија нормално да плаќаат.
Само се прашувам дали од ГТЦ ќе кочат и после, заради "долгови" со струјата, што сепак мислам дека инвеститорот треба да си плати за струјата додека се гради...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Mar-2008 at 22:51
Прашувам после што ќе прават, што ќе чинат. Ваљда нема да рика више таа машината тамо.

Edited by lslcrew - 05-Mar-2008 at 22:52
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-Mar-2008 at 22:54
Абе не е некоја филозофија да се донесе струја. Тоа со агрегатот е очигледно привремено од икс причини кои не ги знаеме во подробности.

Edited by Cloverstack - 05-Mar-2008 at 22:54
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Mar-2008 at 23:09
Што убаво си направија рамстор. Си ископаа канал до тутнски и си турија кабел.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Mar-2008 at 00:02
Originally posted by lslcrew

Што убаво си направија рамстор. Си ископаа канал до тутнски и си турија кабел.

Зашто до тутунски???
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Mar-2008 at 00:34
Па до таа трафостаница ископаа канал од рамтор. И си ставија свој посебен кабел.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Mar-2008 at 00:37
Аа мислеше до трафостаницата, ок, се разбравме  
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-May-2008 at 22:38
soravia centarot ima odlicna lokacija,vo nego vetija deka ke ima soping centar i deloven centar.Zabelezav deka intenzivno se gradi.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-May-2008 at 22:42
Originally posted by Cibi

soravia centarot ima odlicna lokacija,vo nego vetija deka ke ima soping centar i deloven centar.Zabelezav deka intenzivno se gradi.


Последен датум предвиден за отварање на сајтот на корпоративниот сајт на Соравиа е Јуни 2008. Не сум сигурен дека ќе стигнат до тогаш но битно е дека се работи интензивно на него, тоа е видливо.
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-May-2008 at 23:51
...пред се pbanks ако не е проблем, во иднина именувај го изворот од каде ги зимаш рендерите. Сепак го посетувам форумот и не е фер мој труд и мој производ да биде публициран од друг а јас за тоа да не бидам известен. Ни најмалку не се лутам, напротив застапувам идеа за фер плеј, нешто кое што верувам во иднина од нас ке изгради  професионалци во својата професијата.
ИНАКУ од горенаведените рендери (работени се во Maxwell Render пред повеке од 1.5 година) како што веке можете и да забележите на самиот објект се доградува некаква скулптурална конструкција на која ке биде поставен ласер. Додека пак во приземјето има големи измени кои за прв пат на Балканскиве простори ДНА Архитекти ви ги претставуваат на малку поразличен интерактивен начин од досега виденото. Потребно е да го даунлоадирате фајлот http://rapidshare.com/files/116976097/Soping_level.exe.html од Rapidshare и да се движите како во видеоигра (first person mode)во и околу самиот објект.
Инаку ова е само дел од целокупната презентација на СОРАВИА Центарот и беше дел од продукт каталогот на самата компанија.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-May-2008 at 10:45


nikla забелешката ти е на место. Референцирање на изворот на информации е забележано и во правилата на форумот и досега претежно сме инсистирале на тоа и поради фер плеј како што спомена а и за зголемување на квалитетот на дискусиите (да не се сведе работава само на гледање убави сликички). Овдека тоа некако промакнало и сега ќе корегирам секаде каде што имаме поставено ваши рендери.

Cheers
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-May-2008 at 12:44
Taka e nikla,, Pbanks na se stavas linkovi ,ama na renderi nekogas i "zaboravas"  , dali sakas da si go cuvas izvorot za tebe ili e nesto drugo neznam ,,Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.