build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбано дивјаштво

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Jan-2008 at 02:38
И на Киро понекогаш му се случува по некоја добра „иницијатива“

За дивјаштвото на кабелските оператори сум и сам сведок. Овде во Аеродром без ред се прекопува насекаде- тревници, тротоари, плочници... Roll%20eyes После тоа само импровизирано се затрупува и „решен проблем“ Bash

Мора да се стави ред веќе еднаш!

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C1C35696A805AE4F9D2625EF15D021B8


Се скараа градоначалникот на Аеродром и кабелскиот оператор „Кејблтел“

Општинарите го обвинуваат операторот дека своеволно ги раскопува тротоарите

Градоначалникот на Општина Аеродром, Кирил Тодоровски, избегнал физичка пресметка со екипа на кабелскиот оператор „Кејблтел“ откако претходно од нив побарал да престанат да копаат на булеварите „Јане Сандански“ и АВНОЈ. Во понеделникот, на самото место интервенирала и полиција. Според соопштението испратено од Општината, работници од кабелскиот оператор легнувале на земја пред општинското службено возило. Тие претходно вербално се заканувале и ги навредувале општинарите, а повикале и дополнително засилување, но појавата на полицијата ги смирила тензиите.

Од кабелскиот оператор, пак, негираат дека се виновни за инцидентот и за навредувањата и вербалните закани го обвинуваат градоначалникот Тодоровски. Оттаму потенцираат дека во моментот воопшто не копале, туку собирале своја опрема којашто била оставена на конкретните локации. Проблемот настанал кога Тодорвски и неговиот тим сакале да им ја одземат опремата, па тие повикале полиција да ги заштити.

Според информации од Општина Аеродром, по пријава на граѓани општинската градежна инспекција заедно со градоначалникот Тодоровски и раководителот Сашо Стојчески ги затекнале работниците на „Кејблтел“ како копаат канали и поставуваат кабли за кабелска телевизија. Во Општината велат дека повеќе пати е реагирано до сите надлежни институции, со напомена дека овој кабелски оператор нема комплетирана документација. Од „Кејблтел“ немале доставено ниту графички приказ за сите приклучоци, кои треба да се поврзат на територијата на Аеродром. Градежната инспекција имала донесено и решенија со кои на кабелскиот оператор „Кејблтел“ му се наредува да прекине со работа и да ја отстрани инсталацијата за кабелска телевизија. Во „Кејблтел“, пак, негираат дека им е потребна дозвола за работа од Аеродром, бидејќи таква веќе имаат од Министерството за транспорт и врски. (С.Н.)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Jan-2008 at 18:36
Еве интересен детал од Расадник. Зградава уште е во тек на вселување, а господава веќе стигнале да си доградат собче на тераса и тоа со цигли Bash Bash Bash

Кога ова се толерира во нова населба, на ганц нови згради, што останува за другото... Ohno


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Jan-2008 at 18:37
Wallbash
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Jan-2008 at 19:27
А може ли од Т-мобиле да ми дадат телефон и број за користење, па после тоа ќе видам јас кога ќе влезам во постапка за потпишување договор со нив?

Crazy Crazy Crazy

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=28616&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

309 антенски столбови на Т-мобајл, Космофон и Вип ќе бидат урнати

309 антенски столбови на Т-мобајл, Космофон и Вип ќе бидат урнати. Градежната инспекција донела решение за нивно отстранување оти не поседувале одобрение. Инспекцијата наложила да се отстранат 114 базни станици на Т-мобајл, 138 на Космофон и 57 на Вип. Ова е речиси повеќе од една третина од антените на секоја од компаниите. Последниот оператор Вип досега успеал да обезбеди дозвола само за една станица, велат од инспекторатот.

 

“Не е тенденција да се направи молк во Македонија, туку да се направи ред, да се престане со незаконското поставување на мрежи“, вели директорката на градежен инспекторат, Жаклина Ангеловска.

 

Операторите до второстепената комисија веќе доставиле жалби на решенијата. Речиси сите делат заеднички став. Велат, сите активности и интереси ги остваруваме според применливите законски и подзаконски прописи. Од Т-мобајл потенцираат и дека компанијата е во постапка за добивање дозволи.

Градежната инспекција два месеци ја скенираше состојбата на терен со базните станици. Досега е покриена 80 отсто од територијата, без Скопје поради што се очекува  бројот на решенијата за уривање на антените да биде многу поголем.

(25.01.2008) Сања%20Костадиновска
Автор: Сања Костадиновска


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2008 at 19:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Jan-2008 at 21:39
Еве ви малку урбано дивјаштво во Реонски Центар Аеродром... Додуша не е баш малку Wallbash


Тука вселувањето е почнато порано од расадник, па и дивјаштвото веќе зело поголеми размери. Низ населбата имате најразлични примери - од посуптилни интервенции, до груби крпеници. Од такви кои се труделе да не изгледа многу грдо, до такви кои како буквално да се труделе да го направат најгрдо што може.

Има грдација, ама во принцип ми сметаат сите... Ова мора конечно да се запре!

Друга работа што ми смета се расфрланите климатизери... Па барем на новиве згради нека предвидуваат специјални стандардизирани простори за климатизери. Тоа не е никаква филозофија ниту инвестиција. Само добра воља... На ова поле единствено што сум приметил е дека Гема го има тоа така решено. Треба да ги пофалиме меѓудругото и за ова.

1


2


3

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Jan-2008 at 21:46
Епидемија Wallbash. Како да не се нови зградиве.

BTW и блокот на БС кај Веро Тафталиџе ги има решено климатизерите стандардизирано. Барем го имам тоа приметено кај најлевата ламела. Не елегантно како ГЕМА каде се камуфлирани но сепак со некој ред.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Feb-2008 at 17:15
Штета, еден од најубавите станбено-деловни комплекси барем на изглед. Боите на фасадата се многу пристојни и многу ми смета тој детаљ, го крши филмот. Bash


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Feb-2008 at 17:36
ЛЕСНО Е ЧОВЕК ДА ГО ИЗВАДИШ ОД СЕЛО, АМА СЕЛОТО ОД НЕГО ТЕШКО......
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Feb-2008 at 19:07
Ја мислам дека Бојо Андреевски живее у тој стан Crazy
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Feb-2008 at 19:32


Rollin
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Feb-2008 at 22:35
Originally posted by Cloverstack

Ја мислам дека Бојо Андреевски живее у тој стан Crazy
 
Кловер 15 минути се смеам за коментаров LOL 
 
Имаш пиво од мене следниот пат  Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Feb-2008 at 22:41
Big%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Feb-2008 at 23:06
Bash

До кога ќе има заебанција со ова. Се што треба е да има една патрола која постојано ќе биде на плоштадот, 24h. Тоа ќе го реши проблемот и на дивите продавачи и дивите возачи.

ПО ПЕШАЧКАТА ЗОНА ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ ВОЗИ КОЈ КАКО САКА


Плоштад ли е или булевар


Столпчињата поставени да го спречат влегувањето на возилата на плоштадот Македонија секојдневно се кршат. Од тие причини на приодните улици кон плоштадот, и на кејот кај Холидеј ин наскоро ќе бидат поставени рампи


По плоштадот "Македонија" се вози како по булевар. Иако движењето на возилата по оваа пешачка зона е најстрого забрането, тука секојдневно крстарат и оние што имаат некакво одобрение од Секторот за сообраќај на Град Скопје, но и оние што немаат. Возилата на сликата можеби имаат уредна дозвола, но мотоциклистите, па и голем број автомобили и комбиња кои го попречуваат движењето на минувачите по плоштадот - немаат.

- Јасно ни е дека камионите или одредени возила поради дотурот на стока или одредени интервенции мора да поминуваат преку пешачката зона, но најчесто тие се движат со неприлагодена брзина и ни го загрозуваат животот. Лично сметам дека и сообраќајната полиција треба да биде присутна, оти одобренијата најчесто ги злоупотребуваат, па се рашетуваат и каде им е дозволено, но и таму каде немаат потреба да се движат, вели еден револтиран граѓанин.

Од Комуналниот инспекторат на Град Скопје велат дека по пешачката зона можат да се движат само возила кои имаат уредно одобрение од надлежниот сектор и во него точно е запишан регистарскиот број на возилото, фирмата и период за кој е издадена дозволата. За сите оние што ќе бидат фатени дека се движат без дозвола, ќе биде поднесена прекршочна пријава.

Во Секторот за сообраќај потврдуваат дека има злоупотреби. Столпчињата поставени да го спречат влегувањето на возилата на плоштад, пак, секојдневно се кршат. Од тие причини на приодните улици кон плоштадот, наскоро ќе бидат поставени рампи.

- Очигледно столпчињата што беа поставени на улицата "11 Октомври", која води кон плоштадот и на влезот на Кејот од страна на Холидеј ин, не успеваат да ги задржат несовесните возачи. Затоа веќе кон деновиве на овие места ќе почне поставување на хидраулични рампи кои се веќе набавени. Оние што поради дотур на храна или стока мора да влезат на плоштадот како и комунални возила, ќе добијат картичка. На плоштадот би требало да биде присутна секојдневно и полиција, со цел да ги казнува оние што немаат дозвола, па и мотоциклистите, бидејќи тие по не смеат да возат по плоштадот, туку само да го туркаат моторот, објаснува Јован Христовски, раководител на секторот за сообраќај на Град Скопје.

Даниела ТРАЈКОВСКА
Фото:Д.Андоновски


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=E85631201EDAC843A545678139958D38
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Feb-2008 at 14:10
Previous Дивите продавачи BashBashBash
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-Feb-2008 at 19:49
Тоа не е некоја комплицирана проблематика и може лесно да се реши. Ама за жал недостасува и минимум воља и свест...

Wallbash
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Feb-2008 at 20:12
Добро сеа, ова не е баш класично дивјаштво, ама не е ни далеку. Овие фолии што пред некое време ги спомна Џуро се навистина бедни. Се надевам дека тоа е само некое привремено „решение“ додека не се реши работата естетски убаво, функционално и унифицирано. Барем од ЕУ очекувам до толку, а зградата е навистина екстра, ќе биде огромна штета вака да ја унаказат...
Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 20:15
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Feb-2008 at 21:05
Ќути што се вака, уште па од надвор да беа, на што ќе личеше?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Feb-2008 at 21:18


ne e na arno ova. Duri i da go napravat so nekoi folii od vnatre kako sto treba (nevidlivi sto se lepat za staklo) se rusi celiot film, transparentnosta na zgradata i davase poseben smek. Stvarno ne ocekuvav od EU vakvi zaebancii.


Edited by pbanks - 25-Feb-2008 at 21:19
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Feb-2008 at 21:22
Јас се надевам дека што и да биде ќе биде подвижно... Нормално не  платна на ваљак... Crazy
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Feb-2008 at 21:32
^ мислиш на оние зелените?!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.124 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.