build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 22-Apr-2011 at 13:51
Ситуацијава станува веќе алармантна и според мене градот и оштините треба да организираат уште една таква акција за бришење на графити како што имаше пред 2 години.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 25-Apr-2011 at 17:18

Скопје преплавено со партиски графити

 

 

Иако, предизборната кампања се уште не започнала со имињата на партиите се наоѓаат на секој чекор. Сепак според она што се гледа, посебно активни, се пишувачите на името на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Со огромни димензии, графитите на оваа партија се напишани на речиси секое прометно место, низ целиот град.

Граѓаните велат, овој вандалски начин на саморекламирање, само го одразува степенот на политичка култура.

„Тоа не е во ред. Невкусно е. Одраз на некултура кај луѓето“.

„Грдо е. На крајот на краиштата се знае дека се прави кампања. Има емисии, реклами, така што графитите не ми се допаѓаат“.

„Тоа не е во ред. Се знае плакати каде се ставаат. По влезови и згради не е во ред“, велат анкетираните граѓани.

Политичките графити се присутни секоја година, пред избори. Но, се чини дека годинава се пишуваат на систематски и дисциплиниран начин, при што не се води сметка за материјалната штета, што се нанесува на луѓето на Скопје.

До почетокот на предизборната кампања, има уште околу две недели, но очигледно е, дека пред официјалниот почеток некој решил да почне со улична кампања.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=137130
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 25-Apr-2011 at 22:29
За постот што беше наменет за графитот на травертинот, мислам дека нанесен спреј на мазни површини може да се исчисти со прскање со обичен дезодоранс и малку шмирглање, но травертинот мислам дека попримува секаква боја па таа да секоја чест на таа говеда што го направила тоа.

Edited by lupo - 25-Apr-2011 at 22:30
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 26-Apr-2011 at 12:25
Центарот е испошкртан цел..не со графити него со шкртаници,кои делуваат крајно бедно.. Дали според закон е тоа казниво дело, дали до сега некој џандар има фатено мангуп како шкрта и му слупал 2-3  , или барем парично да го казни ?

Edited by Рок-Барок - 26-Apr-2011 at 12:25
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 26-Apr-2011 at 12:59
Самиот плоштад е испошкртан, од скулптурата дрво, па се до плочникот во непосредна близина, камени итн.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 27-Apr-2011 at 01:02
се ќе простам, но навистина не можам да го разберам изживувањето врз културен споменик
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 27-Apr-2011 at 09:44
Originally posted by zabegan

се ќе простам, но навистина не можам да го разберам изживувањето врз културен споменик


Ochigledno ova e poshiroka socioloshka devijacija i za da pochne da se dejstvuva treba da se izvrshi socioloshko ispituvanje kade tochno kje se utvrdi koi sloevi od opshtestvoto go vrshi ovoj nachin na oshtetuvanje za da mozhe podobro celno da se dejstvuva protiv vakviot nachin na odnesuvanje......normalno preku vnimatelno konstruirana kampanja.


Edited by mirakuliks - 27-Apr-2011 at 09:45
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 27-Apr-2011 at 10:49
Кампањата треба да се состои во парични казни. Нема потреба да навлегуваме во умот на идиотите :-)
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 27-Apr-2011 at 11:39
Originally posted by Observer

Кампањата треба да се состои во парични казни. Нема потреба да навлегуваме во умот на идиотите :-)


повеќето од сторителите се непознати! најчесто тоа се прави вечерно време, И кој ќе ги брка да им пише казна ???
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 27-Apr-2011 at 13:18
Originally posted by mirakuliks

Originally posted by zabegan

се ќе простам, но навистина не можам да го разберам изживувањето врз културен споменик


Ochigledno ova e poshiroka socioloshka devijacija i za da pochne da se dejstvuva treba da se izvrshi socioloshko ispituvanje kade tochno kje se utvrdi koi sloevi od opshtestvoto go vrshi ovoj nachin na oshtetuvanje za da mozhe podobro celno da se dejstvuva protiv vakviot nachin na odnesuvanje......normalno preku vnimatelno konstruirana kampanja.


Нема потреба од социолошки испитувања..точно се знае кои се вандалите.. Тинејџери,адолесценти,младинци без основно културно воспитание,навивачки групи и партиски поттрчковци..тие се !.. Не се сигурно некои пензионери,кои од досада земале место шах, спреј да шкртаат
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 27-Apr-2011 at 13:49
Originally posted by Рок-Барок

Центарот е испошкртан цел..не со графити него со шкртаници,кои делуваат крајно бедно.. Дали според закон е тоа казниво дело, дали до сега некој џандар има фатено мангуп како шкрта и му слупал 2-3  , или барем парично да го казни ?


Закон за јавната чистота

Член 17
На јавни објекти е забрането испишување графити, цртање и лепење на плакати.

Член 33
Глоба во износ од 50 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе
му се изрече на физичко лице, ако:
- на јавни објекти испишува графити, црта или лепи плакати

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 27-Apr-2011 at 14:08


А културно-историските споменици опфатени ли се некаде?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 27-Apr-2011 at 14:57
Испишување графити и цртање по јавни објекти претставува прекршочно дело додека оштетувањето (и уништувањето) на културно-историски споменици е кривично дело. Санкцијата предвидена според Законот за меморијалните споменици и спомен обележја предвидува парична казна со можност за затворска казна до три години. Според Кривичниот законик пак доколку ваквото оштетување или уништување е во форма на сквернавање и  предизвика  или  разгори  национална,  расна  или  верска омраза,  раздор  или  нетрпеливост,  е казниво  со  затвор  од  една  до  пет години. 

Edited by OCB - 27-Apr-2011 at 14:58
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 27-Apr-2011 at 15:58
Додека градот троши милионски суми на пари за фасади,убаво би било во еден ден екипите за одржување на градот да ги офарбаат со поликолор исшкртаните цидови во централното подрачје(колку што можам да забележам зградите спроти Олимписки базен ,спроти Собрание,Градска болница ,Плоштад и зградите околу Булевар Климент Охридски и Илинденска).За овој зафат нема да ги кошта повеќе од 50 евра ако не и помалце.Нема смисла и срамота е за градот.

Edited by dule - 27-Apr-2011 at 15:58
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 27-Apr-2011 at 16:50
После изборите, сега пак ќе ги направат партал. А иначе тешко е да се најдат сторителите ама не и невозможно, се знае каде обично се шкрта два три пати казни објави во весник и ќе се намали таквата појава гарантирано.
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 27-Apr-2011 at 18:44
бришењето на графити и шкртаници треба да е дел од целовкупното одржување на градот, особено во центарот
за жал на нас ни о од одржување не ни е познато... жалосно
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 27-Apr-2011 at 19:16
Па и не е толку страшна ситуацијата со шкртаниците. Секаде каде сум бил сум читал различни шкртаници по стнабените згради во близина на центарот. Ние треба да сме среќни што после толку години конечно воведоа општинска служба за чистење, па со тек на време би требало да се ангажираат и луѓе кои ќе ги бришат графитите. Мислам дека овие графити се на некое 3-4 место по важност при средувањето и чистењето на овој град, сепак има други основни работи кои се поприоритетни.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 27-Apr-2011 at 20:34
Се даваат милионски суми пари за споменици и за разубавување на градот,а со минимални средтсва можат да ги исчистат овие шкртаници.Треба барем еднаш во годината да спроведуваат ваква акција градските власти.И стварно нема смисла овие години толку се допринесе за разубавување на градот,сепак има некој поединци кој го нарушуваат истиот изглед.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 27-Apr-2011 at 20:42
не само еднаш во годината, такво нешто треба да е секојдневие и такви акции се основата на „урбаното“ во секој град, одржување, чистење и менување
еве не само за графитиве, сум приметил многу пати дека нешто ќе се искрши или уништи на било каков начин, и властите не превземаат ништо истото тоа да се реновира или замени
најдобро решение е некој постојано да патролира, а со парите од казните да се реновира и обновува
Back to Top
medlence View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Mar-2011
Location: UK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote medlence Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 27-Apr-2011 at 21:51
најдобро решение е некој постојано да патролира, а со парите од казните да се реновира и обновува


се согласувам со тебе, само би додал дека треба да донесат закон, доколку некој се фати на лице место да чкрта веднаш да се казни парично или ако нема пари да има одредено затвор 2-3 денови, и колку е можно почесто да се патролира навечер
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.320 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.