build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост на цивилизациите во Македонија (Мост Око)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 262728
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 04-Feb-2016 at 18:42
На крајот на краиштата, глупо е и да се дискутира колку пати се менувани. Тие не ни треба да се помисли дека треба да попуштат, со оглед на тоа дека мостот не е тука повеќе од 3-4 години. Квалитетот е на најниско можно ниво, тоа е тоа што е трагично.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 04-Feb-2016 at 20:07
Vo sekoj sluchaj ne se od patiki i stapala iskrsheni.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 04-Feb-2016 at 20:35
Originally posted by fichot

Originally posted by kultuzin

Originally posted by ЏолеТоа е она што е РАК рана во моментов. На тендерите кои се објавуваат од државата и општините секогаш има само еден критериум а тоа е најниската понуда. Тоа надавање оди електронски и на крај победува кој најмалку ќе понуди. Резултатите од тоа ги гледаме секојдневно. Затоа според мене освен најниска понуда треба да се направат и квалитативни услови кои после ќе бидат соодветно контролирани и следствено казнувана фирмата ако истите не ги исполнува.


Многу побитен критериум е фирмата да биде блиска или дел од власта.Tokmu za da ne se slucuva ova, izmislen e elektronskiot sistem kade sto edinstven Kriterium e najniskata cena. Umre toe koga nekoj poranesni vladi kupuvaa za drzavna bolnica pidzami za po 500 evra parce. Malverzacii moze ima no procedurite se mnogu poteski i pokomplicirani od sto bea pred 10 godini koga ne se znaese koj jade koj pie i koj plaka.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 04-Feb-2016 at 20:44
Проект Скопје 2014 со рок на траење до 2016.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 04-Feb-2016 at 21:48
А со рок на (граѓанска) отплата во следните 30 години.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 05-Feb-2016 at 00:25
Originally posted by Petar Skopje

Менувани се два пати конкретно овие сливници на двете страни. Живеам во непосредна близина.

Според мене погрешно е што е користен мермер за овие сливници, мостот работи независно во однос на копното, треба да се стават метални сливници со пресметан коефициент на ширење.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 05-Feb-2016 at 01:33
Originally posted by kultuzin


koga ne se znaese koj jade koj pie i koj plaka.


Tokmu taka. Sega se znae, 10tina feudalni sherifi jadat, a plakja cela drzhava. I te molam so replikite deka angazhirani se rabotnici i treti firmi... ne drzhat voda takvite argumenti koga postoi razlika od iljadnici pati megju profiterot i rabotnikot.

Originally posted by King


Според мене погрешно е што е користен мермер за овие сливници, мостот работи независно во однос на копното, треба да се стават метални сливници со пресметан коефициент на ширење.


Sosema se soglasuvam.

Edited by hcitrS - 05-Feb-2016 at 01:34
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 05-Feb-2016 at 01:44
Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Менувани се два пати конкретно овие сливници на двете страни. Живеам во непосредна близина.

Според мене погрешно е што е користен мермер за овие сливници, мостот работи независно во однос на копното, треба да се стават метални сливници со пресметан коефициент на ширење.
точно, ама по оваа логика и оградата на мостот не треба да е мермерна, а се уверивме во тоа кога почнаа да пукаат делови од нејзе а ти не убаедуваше дека тоа скроз нормална појава...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 05-Feb-2016 at 08:19
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Менувани се два пати конкретно овие сливници на двете страни. Живеам во непосредна близина.

Според мене погрешно е што е користен мермер за овие сливници, мостот работи независно во однос на копното, треба да се стават метални сливници со пресметан коефициент на ширење.
точно, ама по оваа логика и оградата на мостот не треба да е мермерна, а се уверивме во тоа кога почнаа да пукаат делови од нејзе а ти не убаедуваше дека тоа скроз нормална појава...

Па сеуште те убедувам дека е нормално, баш заради погоре кажаното, затоа што мостот работи. Ама ако идеата била да има мермерна ограда немора да има и мермерен сливник, плус оградата нетреба да има крута врска со копното и нема да пука.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 06-Feb-2016 at 01:31
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Менувани се два пати конкретно овие сливници на двете страни. Живеам во непосредна близина.

Според мене погрешно е што е користен мермер за овие сливници, мостот работи независно во однос на копното, треба да се стават метални сливници со пресметан коефициент на ширење.
точно, ама по оваа логика и оградата на мостот не треба да е мермерна, а се уверивме во тоа кога почнаа да пукаат делови од нејзе а ти не убаедуваше дека тоа скроз нормална појава...

Па сеуште те убедувам дека е нормално, баш заради погоре кажаното, затоа што мостот работи. Ама ако идеата била да има мермерна ограда немора да има и мермерен сливник, плус оградата нетреба да има крута врска со копното и нема да пука.
можда е нормално како физичка појава, ама не е нормално да се дозволува да се проектираат и градат такви глупости, кои не коштаат дебело, и ете, уште ќе цицаат пари за реновации, а нивниот животен век сеуште не надминал ни 10 години
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 04-Jul-2018 at 15:14
ТОДОРОВИЌ ВРАТИЛ 433 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА МОСТОТ „ОКО“, АМА НЕ КУРТУЛИ ОД КРИВИЧНА ОД ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА

Финанската полиција поднесе кривична пријава до Јавното обвинителството против поранешниот градоначалник на Општина Центар Владимир Тодоровиќ, секретарот на општината и уште едно лице за несовесно работење, бидејќи ја оштетиле општината со 433 илјади евра при изградбата на пешачкиот мост на Вардар „Око“.

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми рече дека сумата осомничениот градоначалник и останатите двајца ја минатиот месец во целост ја вратиле и тие пари веќе легнале на сметката на општина Центар.

„Тие рекоа да, точно е дека е нанесена штета, го признаа делото. Но, тоа не значи амнестија од кривично дело“, рече Муареми.

Изведувачот Конструктор инженеринг АД Сплит зел аванс од Тодоровиќ во висина од 433 илјади евра (20% од висината на вкупниот договор за изградбата на мостот), но не ја довршил работата, со што ѝ останал должен на општината. Тодоровиќ не можел да преземе ништо, бидејќи од инвеститорот што им избегал со незавршена работа, претходно тој и двајцата други пријавени, не обезбедиле валидна банкарска гаранција, со што го направиле кривичното дело „несовесно работење во службата“.

Рокот за градежните работи истекол, а тројцата пријавени, според Финансиската полиција, не направиле ништо за да го заштитат буџетот на општината. Тие воопшто не побарале продолжување на важноста на банкарските гаранции, како за враќање на дадениот аванс, така и за навремено и квалитетно извршување на градежните работи.

Поради неисполнување на обврските од договорот, Тодоровиќ само го раскинал договорот со овој инвеститор и за довршување на работите, во 2012 година распишал тендер и склучил договор со нов добавувач.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/todorovik-vratil-433-iljadi-evra-za-mostot-oko-ama-ne-kurtuli-od-krivichna-od-finansiska-politsija/
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 04-Jul-2018 at 15:40
За убо за арно Applause
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1874
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 04-Jul-2018 at 17:32
Туку така, повелете 433.000 евра браво...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 262728

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.