build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вселенска трка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вселенска трка
    Posted: 29-Oct-2009 at 17:16
Многу добар рендер од NASA за лансирањето на Ares-1X
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Oct-2009 at 20:10
Супер рендер а мислам дека нема да е на одмет и една ваква тема со оглед на тоа дека во последниве години има интересни придвижувања. Едино ако ви текнува подобро име за нишкава што не вришти на ладна војна, дајте предлози


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Oct-2009 at 20:13
Инаку во контекст на она што го постави ЛСЛ, вредно е да се спомене дека ова е тест на нова генерација американски ракети (прва после 30на години) кои меѓу другото би требало да бидат носечки за заменикот на спејс шатлот кој оди во пензија, ОрионAres I-X rocket completes successful flight testNASA's Ares I-X test rocket lifted off at 11:30 a.m. EDT Wednesday from NASA's Kennedy Space Center in Florida for a 2-minute powered flight.

NASA's Ares I-X test rocket lifted off at 11:30 a.m. EDT Wednesday from NASA's Kennedy Space Center in Florida for a 2-minute powered flight. The test flight lasted about 6 minutes from its launch from the newly-modified Launch Complex 39B until splash down of the rocket's booster stage nearly 150 miles down range.

"This is a huge step forward for NASA's exploration goals," said Doug Cooke, associate administrator for the Exploration Systems Mission Directorate at NASA Headquarters in Washington. "Ares I-X provides NASA with an enormous amount of data that will be used to improve the design and safety of the next generation of American spaceflight vehicles — vehicles that could again take humans beyond low Earth orbit."

The 327-foot tall Ares I-X test vehicle produced 2.6 million pounds of thrust to accelerate the rocket to nearly 3 g's and Mach 4.76, just shy of hypersonic speed. It capped its easterly flight at a sub-orbital altitude of 150,000 feet after the separation of its first stage, a four-segment solid rocket booster.

Parachutes deployed for recovery of the booster and the solid rocket motor will be recovered at sea for later inspection. The simulated upper stage, Orion crew module, and launch abort system will not be recovered.


ИзворBack to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Oct-2009 at 22:54
The space race soon Big%20smileBig%20smile  и таа трка највероватно ќе биде помеѓу Американците и Русите и ако се умеша Кина Индија.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Nov-2009 at 14:43

Russia plans nuclear rocket for manned Mars mission

PDFPrintE-mail
Space
By Emma Woollacott   
Friday, October 30, 2009 06:36

Russia is planning to build a nuclear-powered spacecraft for a manned mission to Mars.

According to news agency RiaNovosti, Anatoly Perminov, head of the Russian Federal Space Agency. told a government commission that the plan was crucial if was crucial if Russia wanted to maintain a competitive edge in the space race.

The basic design could be ready by 2012. A final version would take another nine years, and would cost around $580 million to build, said Perminov. It would be based around a megawatt-class nuclear reactor - far more powerful than the small nuclear reactors that power some Russian military satellites.

"The project is aimed at implementing large-scale space exploration programs, including a manned mission to Mars, interplanetary travel, the creation and operation of planetary outposts," Perminov said. But he stopped short of proposing a permanent base on Mars.

President Dmitry Medvedev backed the project, and urged the government to find the funds.

If the project goes ahead, it would be a huge boost for the Russian space program. Russia is currently using 40 year old Soyuz booster rockets, and plans for a replacement are well behind schedule. http://www.tgdaily.com/content/view/44487/184/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Nov-2009 at 12:04
Добро бе никој не се интересира за овие чуда на форумов? Јас мислам дека е баш билдерска тема. Редно е во скоро време да почнеме да ги добиваме првите construction update-i барем од месечината


Вселенскиот лифт станува реалност


Изградбата на вселенскиот лифт ќе стане реалност во не така далечна иднина. Дека не станува збор само за научна фантастика, зборуваат инжинерите и научниците, кои веќе на големо се занимаваат со овој проект.
 
Идејата е да се овозможи ефтин и сигурен начин на испорака на опрема и астронаути на висина од 100.000 километри, многу подалеку отколку што е позицијата на Меѓународната вселенска станица. Минатата среда во пустината Мохаве во САД, била освоена уште една етапа во развојот на вселенскиот лифт, што наговестува дека визијата на писателот Артур Кларк од неговиот научнофантастичен роман “Рајски фонтани“, еден ден би можела да стане стварност.
 
http://www.netpress.com.mk/vestiimages/64117/Space_elevator.jpg
 
Поддржувачите на идејата за вселенски лифт, се надеваат дека во блиска иднина ќе биде можно да се доставува корисен товар во орбитата околу Земјата со платформа со погон на ласерска светлина, која ќе се качува низ лента од композитен материјал. Според замисленото, вселенскиот лифт претставува “лента“ и кабел закачен за Земјата, кој достигнува до платформа на четвртина од патот до Месечината. Гравитацијата на Земјата и центрифугалната сила на самата платформа, влечејќи во спротивни правци, би ги држеле каблите и платформата цело време оптегнати. Товарната платформа, со сателит или со астронаути, би можела да се качува низ тие кабли и трошоците на таквиот транспорт би биле многу мал дел од оние на транспорт со ракета.

Минатата среда три истражувачки тимови, се обиделе да освојат награда од два милиони долари, со иновации. Тие своите платформи ги качувале низ кабел кој бил врзан за Земјата и за лебечки хеликоптер, на висина од над еден километар.

Платформата на фирмата “Лејсер Мотив“ се искачила точно еден километар и тоа за помалку од една минута. Кратко време потоа, го повторила подвигот. Платформата е на електричен погон, а струјата ја добива така што силен ласер фрла светлосен сноп на нејзините фотоелектрични келии. Истражувачот Џордан Кер рекол дека неговата фирма, пред се’, сака да демонстрира безжичен пренос на енергија.
 

“Секому, кому му е потребна струја, ќе можеме да му ја испорачаме“, изјавил Кер.

Претходно, нивната платформа, никогаш не можела да мине повеќе од 24 метри.

Според радиото “Гласот на Америка“, натпреварувањето се одвивало споро, поради честото полнење на хеликоптерите со гориво, како и поради чекање да минат некои од сателитите во Земјината орбита, на кои ласерот би можел да им наштети.

Од истите причини, платформата на фирмата “Спејс пајратс“, од Канзас Сити, морала да запре на само 48 метри од целта. Натпреварувањето го спонзорирала американската вселенска агенција НАСА, која се надева дека еден ден би можела да постави лента од лесен нанотекстил, меѓу Земјата и еден сателит, во геостационарната орбита. Центрифугалната сила би ја држела лентата оптегната, додека силен ласер на Земјата, би и‘ праќал електрична енергија на платформата која би се качувала носејќи товар. Потрошувачката на енергија за овој лифт би била значително помала од онаа потребна за лансирање ракета, рекол Френк Смит, истражувач од компанијата “Спејс пајратс“.

Некои експерти проценуваат дека подвигот и умешноста на овој проект би можеле да бидат поефтини, и да бидат помал предизвик, отколку некои проекти кои се планираат низ светот, како што е на пример предвидениот мост преку Гибралтарскиот мореуз, кој би ги споил Шпанија и Мароко, односно Европа и Африка. Сегашната предвидена цена на целиот проект би изнесувала околу 10 милијарди американски долари, но лифтот за многу кратко време би се исплатил самиот, намалувајќи ја цената за поставување на сателит во вселената, од сегашните 20.000 долари по килограм, на само 200 долари по килограм.
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=64117&kategorija=6
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Nov-2009 at 06:20
Не сум многу читан по ова вселенскиов лифт, но малку ‘глупо‘ ми изгледа, дури не сум ни сигурен дали е можно да се стори се тоа? 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Nov-2009 at 06:22
Вода на месечината

Water has long been suspected to exist in the permanently shadowed polar craters on the Moon, and now the LCROSS impact has allowed scientists to make a direct and definitive finding of this precious resource in a place NASA and other space agencies are considering exploring with human expeditions. Many say this could be a game-changing discovery for the future of lunar science and exploration. Unlike the previous announcement in September of water on the Moon, where water exists diffusely across the moon as hydroxyl or water molecules adhering to the surface in low concentrations, this new discovery could mean underground reservoirs of water ice. "There is too much water to be just absorbed in the soil," said Anthony Colaprete of the LCROSS mission at Friday's press conference. "There has to be real solid ice there. You could melt it and drink it."

But could you really drink it? "Well, not if it has methanol in it. We need to sort out the flavor of the water," said Colaprete, "meaning we need to find out if it is water, ice, or vapor. We still need to do that math."

Colaprete said from the amount of water the spectrometers on the LCROSS spacecraft detected, initial indications are it is ice. However, Colaprete added that the impacting Centaur upper stage didn't hit appear to hit something hard and frozen, from the images of the crater.

If someone was walking on the Moon and was able to walk in Cabeus crater where the impact took place, would the regolith there look different compared to other places on the Moon? "That's a good question – and we've been talking about that," Colaprete said. "It would be an interesting place to walk around. With our near infrared camera we can relate the the data to what the human eye can see, and try to understand what the terrain looks like. We never saw the crater floor before impact, but now we can see what the floor looks like."

Did they find anything else in the plume created by the impact? "We're seeing a lot of stuff," Colaprete said. "I think there's a little bit of everything. We’re seeing other emission lines in the spectroscopic data we haven't completely identified. We're still working on those — I don't know what all else is in there just yet. We've been focusing on the water quest so far."

As to whether they're seeing any organics, the team couldn't yet say definitively. Colaprete said they are seeing compounds similar to those seen previously in asteroids and comets.

"This is only another snapshot in time of our understanding of the moon," said Mike Wargo, NASA's chief lunar scientist, " and we'll be continuing to work to get more details on the water and everything else. We're not done yet."

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Mar-2010 at 18:30
 
Кина подготвува воена вселенска станица Е-пошта
kina_vselenska_stanica_m.jpgКина агресивно го забрзува чекорот во својата вселенска програма со човечки екипаж преку развој на воена вселенска лабораторија тешка околу 7700 kg, која е планирана за лансирање кон крајот на 2010 година. Мисијата се совпаѓа со застојот во летовите со човечки екипаж по пензионирањето на шатлот на САД.

Проектот е воден од Генералниот оддел за вооружување при Народната ослободителна армија на Кина, со што Кинезите сега имаат две одделни програми за развој на станици. Шензоу 8 (Shenzhou 8), првата мисија која треба да биде готова до почетокот на 2011 година, ќе биде изведена без човечки екипаж за да се тестираат системите за спојување. Последователните мисии ќе бидат со екипаж, при што ќе се користат капацитетите на новиот модул на станицата Тиангонг (Tiangong).

Кина отворено потврди дека новата станица Тиангонг ќе вклучува вселенски воени операции и развој на воена технологија. Со оглед на фактот што е дадена нумеричка ознака бр.1, Кина може да гради повеќе од една таква воена вселенска лабораторија во следните години.

„Генералниот оддел за вооружување при Народната ослободителна армија има за цел да ги заврши системите за мисијата Тиангонг-1 оваа година“, се вели во официјалното соопштение на кинеската влада во врска со новиот проект. Работата на прототипот е скоро завршена.
 kina_vselenska_stanica.jpg
Модел на станицата Тиангонг им беше претставен на Кинезите за време на прославата на кинеската Нова година

Дизајнот, кој им беше претставен на Кинезите за време на националниот телевизиски пренос на кинеската Нова година, вклучува голем модул со систем за спојување, кој ја сочинува предната половина на Станицата, и сервисен модул со соларни панели и контејнери со пропелери, кои го сочинуваат другиот дел.

Оваа мисија има некои очигледни сличности со програмата за Лабораторија за орбитирање со човечки екипаж (Manned Orbiting Laboratory - MOL) на САД, која беше откажана во 1969 година. Целите на оваа програма биле првенствено за извидување и развој на технологија. Додека воените астронаути на САД требаа да бидат лансирани во вселенското летало Гемини, во случајот на Кина модулот ќе работи независно и периодично ќе биде посетуван од кинеските астронаути.

Покрај лансирањето на Станицата, Кина исто така започнува и масовно производство на Шензоу такси вселенски летала. Сите претходни Шензоу летала биле правени како поединечни вселенски летала за вселенски мисии. Но, сега Кина ќе започне со сериско производство на леталото со цел да се зголеми бројот на летови.

Програмата Тиангонг ќе стартува кон крајот на 2010 година, а зголемувањето на бројот на летови на кинеските мисии со човечки екипаж ќе се совпадне со планираниот крај на програмата на вселeнски шатл на САД и стартот на петгодишниот прекин во американските лансирања на мисии со човечки екипаж. Веројатно е дека првата Орион/Арес мисија со човечки екипаж на НАСА нема да се случи порано од 2015 година, додека мисиите до Месечината со човечки екипаж нема да бидат порано од 2020 година. Во тој период Кина може да реализира доста мисии кои ќе привлечат внимание, додека Американците, лансирани со рускиот Сојуз, нема да бидат предмет на интерес, освен ако не се најдат во некоја критична ситуација.

Кина сега има две програми за вселенски станици со човечки екипаж во развој: новите серии на Тиангонг, кои ќе може да бидат лансирани на истиот тип на ракети Long March 2F, кој се користи и за лансирање на Шензоу мисиите, и поголема станица од типот на Мир, која ќе следи околу 2020 година и ќе биде лансирана со новите Long March 5 ракети, кои работат на погон на кислород/водород.

Дизајнот на Тиангонг е направен за кратки задачи или за ограничени престој, додека другите кинески станици планирани за следните години ќе бидат погодни за живеење на подолг период.

Како дополнување на програмата со човечки екипаж, кинеската програма без човечки екипаж исто така достигна важен момент со лунарниот орбитер Чанг (Chang). Ова летало ја заврши својата 16 месечна научна мисија March 1 во почетокот на март. Леталото беше лансирано на 24 октомври 2007 година и беше искористено за да се направи мапирање на целата Месечина. По завршувањето на мисијата, леталото беше спуштено на Месечината преку маневар на т.н. „паѓање од орбита“.

Успешниот крај на оваа мисија директно е поврзан со следниот план на Кина да спушти ровер без човечки екипаж на нуклеарен погон на Месечината до 2013 година, по што ќе следи мисија без човечки екипаж за земање и носење на примероци од Месечината назад на Земјата во 2017 година.

http://iluzionist.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=291&Itemid=76
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Aug-2012 at 13:31Tito je odveo Ameriku u svemir - http://www.jutarnji.hr/tito-tajno-isao-na-mjesec-/1000023/ [1][2] мајтап мајтап но ако се знае само колку пресретнувања и комуникација имало во ју на тема нло не ме чуди на тиле и ко. да им леткале чинивчиња кои при дефект ги прибирале [1] додека да стигне словенечкио документарец ето ние веќе имаме истражувачка обланда т.е. егејскио ни пулеп на истражувачкото новинарство коде нас веќе ја закачил оваа тема в центар!


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Sep-2012 at 22:50
NASA demantira Virca: Nije nas Tito lansirao u svemir - šefovao je Hitlerov major von Braun!

Poznato je da je projektom svemirske utrke sa Sovjetima upravljao njemački znanstvenik Werner von Braun, koji se istim poslom bavio u Hitlerovoj Njemačkoj, a koji je ideje "posuđivao" od Slovenca Potočnika.

Nakon što je objavljen dokumentarac "Houston, we have a problem!" slovenskog redatelja Žige Virca, koji navodi da je Josip Broz Tito napredan jugoslavenski svemirski program u ožujku 1961. godine prodao američkom predsjedniku Kennedyju, oglasila se i američka svemirska agencija.

Naime, iz NASA-e demantiraju tvrdnju da ne bi poletjeli u svemir bez Titovog kozmičkog programa, koji se navodno zasnivao na tajnim znanstvenim radovima Slovenca Hermana Potočnika.

U vrijeme kad je prema tvrdnjama Virca, Tito dao svemirsku tehnologiju Kennedyju, SAD su već lansirale umjetne satelite i finalizirale projekt leta na Mjesec, ističu u američkoj svemirskoj agenciji.

Potočnik razradio ideju letjelice

Projektom svemirske utrke sa Sovjetima, na kojem je inzistirao predsjednik Kennedy, rukovodio je šef američkih raketnih i svemirskih istraživanja, bivši SS major Werner von Braun, koji se do 1945. godine istim poslom bavio u Hitlerovoj Njemačkoj, potvrđuju i u Nacionalnom arhivu SAD.

NASA je i devedesetih demantirala nagađanja da je von Braun "posuđivao" ideje od Potočnika, tada poznatog pod pseudonimom Hermann Noordung. Pod tim imenom 1929. Potočnik je u Berlinu objavio popularnu futurističku knjigu "Problem svemirskog putovanja - raketni motor", u kojem razrađuje ne samo ideju orbitalne svemirske stanice s ljudskom posadom, nego i primjenu raketne i svemirske tehnologije u vojne svrhe.

Potočnik, između ostalog, sugerira da rakete "koje nose tone eksploziva" mogu biti moćno oružje kojim se "sigurno napada srce neprijateljske teritorije". Najzanimljivija ideja, za čije plagiranje je osumnjičen von Braun, bila je da se na umjetnom satelitu koji kruži oko Zemlje napravi apokaliptično oružje - ogromno parabolično ogledalo koje koncentrira sunčeve zrake i njima prži "neprijateljske objekte i vojnike na maršu".

Utrka za nacističkim znanstvenicima

Potočnik je smatrao da bi zemlja koja posjeduje satelit sa "zracima smrti" bila nepobjediva, a nedavno otvoreni arhivi američke tajne službe OSS iz Drugog svjetskog rata otkrivaju da su u to vjerovale i vođe Trećeg Reicha. Na sreću čovječanstva, nacistička futuristička tehnologija do kraja Drugog svjetskog rata nije odmakla dalje od prototipova, ali nije ostala neiskorištena. Saveznici su pred kraj rata započeli bjesomučnu utrku za nacističkim znanstvenicima, a američki OSS se pokazao kao najuspješniji, pokazuju arhive OSS i njene nasljednice CIA-e.

One, naime, potvrđuju da je američka vojna služba prihvatila šefa njemačkog raketnog i svemirskog programa Wernera von Brauna i još 700 nacističkih znanstvenika, koji su u tajnoj operaciji, još pre no što je rat završen, prebačeni u vojno-istraživačke centre SAD-a.

Upravo je Von Braun predsjedniku Kennedyju tada predložio gradnju satelita s ogromnim ogledalom koje bi prikupljalo sunčeve zrake za napajanje energijom. Osim toga, prema dostupnim podacima, nacisti su napravili uspješan model malog letećeg tanjura, kojim se upravljalo preko daljinskog upravljača, a koji je zbunjivao savezničke pilote.

Upravo ovaj leteći tanjur se smatra direktnim pretkom američkih bespilotnih letjelica koje su nedavno korištene u Afganistanu i Iraku, kao i bezazlenih verzija iste naprave koja je odnedavno hit u trgovinama igračaka.

http://www.javno.hr/news/znanost/34639/NASA-demantira-Virca-Nije-nas-Tito-lansirao-u-svemir-sefovao-je-Hitlerov-major-von-Braun.html
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Sep-2012 at 23:32
сите знаат дека битката за Берлин е фактички битка за инженерите и научниците на нацистичка Германија.Кој до каде стигнал,толку научници `собрал` по пат.Фон Браун ако не се лажам е пронајден дури некаде кај Алпите,по кого трагале и америте и русите.се знае кој бил главниот мозок.да било така како во некои филмови,битката за Берлин ќе се викала битката за Белград(Љубљана)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Sep-2012 at 06:08

ова со Поточник и Браун му доаѓа налик споредба меѓу Ајнштајн и Тесла, едниот теоретизира другиот делува, та дека некој нешто крадел ептен делува смешно, но ете и Поточник и Браун се дел од филмот кој сеуште ни го вртат, може утре и по некоја потскриено-едитирана секвенца да извадат, но во основа тоа е тоа!

тито ко појава може допринел на сосем друг начин пример му однел на кенеди руски тајни околу нивниот вселенски програм или можеби бил наградуван од кенеди заради посредништвото помеѓу двата блока [1] евентуално заради вазалството кон запад односно предавството на истокот [2]

но едно е факт дека поточник размислувал далеку пред браун на темава [1] а тито можел само да прибира негои скици по братската ни федерација, останатото ко што велат повеќето е само документаристички спин 2


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Sep-2012 at 20:05

туку филмои и понатака се режираат од обете страни, пример во последно време за меѓуѕвездени скокои - http://www.nasa.gov/centers/glenn/technology/warp/warpstat.html

- http://en.wikipedia.org/wiki/Krasnikov_tube [1]

- Warp Drive May Be More Feasible Than Thought, Scientists Say - http://www.space.com/17628-warp-drive-possible-interstellar-spaceflight.html [1]


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Sep-2012 at 23:34http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_space_station#Safety - China has made history by manually docking a spacecraft in orbit, joining the US and Russia in accomplishing the feat - http://internationalsciencenews.wordpress.com/2012/09/19/chinese-first-woman-of-space/Edited by Max - 22-Sep-2012 at 23:36
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Sep-2012 at 01:10


ZLATNA SVEMIRSKA GROZNICA Na Mjesecu će se graditi svjetska istraživačka stanica - http://www.nacional.hr/clanak/124231/na-mjesecu-ce-se-graditi-svjetska-istrazivacka-stanica

http://www.globalspaceexploration.org/

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Sep-2012 at 10:31
единствена шанса да се оди на Марс со човечки екипаж е да се направи база на Месечината.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Sep-2012 at 12:51

земено материјално, како и да го изведат тоа, главни пречки им се буџетот и здравствените ризици особено радијацијата http://en.wikipedia.org/wiki/Outer_space#Effect_on_human_bodies [1] заради што се смета дека воопшто и не ни биле америте до сега на месечината имајќи предвид колкава старост им дочекаа аполонците [1][2][3][4][5]“It’s all about risk,” he says. “Period.” - [1]

Edited by Max - 23-Sep-2012 at 13:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Sep-2012 at 13:41

туку барајќи инфо за ефектот на неутрината врз космонаутите, налетав на интересно списание, каде јасно се истакнува дека допрва бараат чаре за радијацијата http://www.spacesafetymagazine.com/2012/09/10/massively-redundant-water-walls-spacecraft-water/

интересно списание кое ја третира безбедноста во земно-вселенските работи [1][2][3]
каде меѓу другото се опфаќаат и теми за здравјето на астронаутите, знаења кои потоа наоѓаат и општокорисна примена

Bone loss and kidney stones are well known as essential problems for astronauts to overcome during extended stays in space. Crew members engage in physical exercise for two and a half hours a day, six times a week (fifteen hours a week) while in orbit to avoid these issues.
Nevertheless, the risks of these problems occurring cannot be completely eliminated through physical exercise alone...

high salt intake increases acidity in the body, which can accelerate bone loss...

The three key elements for promoting the health of elderly people to prevent fractures are nutrition, exercise and medicine. Meals should be nutritionally balanced with calcium-rich foods (milk, small fish, etc.) and vitamin D (fish, mushrooms, etc.). Limited sunbathing is also important for activation of vitamin D. Physical exercise to increase bone load and muscle training should alsobe integrated into each person’s daily life. Those at high risk for fractures should take effective medicines to reduce the risk of fractures.
Accordingly, the secrets of the promotion of astronauts’ health obtained from space medicine are expected to be utilized to promote the health of elderly people and the education of children.

...

The ADUM team developed “cue cards” to rapidly guide nonexpert users to perform ultrasound examinations on patients with extremity injuries [1] and found that broken bones can be diagnosed with more than 90-percent accuracy after just minutes of training. Ultrasound also can be used to determine if muscles, joints or tendons are injured. Importantly, it provides a convenient way to look at muscles and joints as they move, which is an advantage over X-ray or other techniques that only provide still images of the body...

...

http://www.spacesafetymagazine.com/wp-content/uploads/2012/05/ISS-Benefit-for-Humanity.pdf


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Sep-2012 at 15:33

http://www.nap.edu/openbook.php?record_id=10903&page=17 озрачени или не експериментите си тераат http://www.spacesafetymagazine.com/2012/09/04/chinese-space-radiation-mutate-food-crops/

nasa launches radiation probes mission - RBSP - 30.12.2012

...

Comment using...
Rick Holcomb · Top Commenter · Austin, Texas
I thought aluminum was a lousy radiation shield and that there are better (and lighter) materials. Oh well, I'm sure the engineers know better than I. - August 30 at 6:55am

Douglas E De Vries · Top Commenter · Trinity Christian
it doesn't block gamma particles very well, but it blocks beta particles very well. so it does provide some level of radiation shielding. remember that the Apollo Command Module's walls were made of Aluminium - August 30 at 11:43am

http://www.space.com/17266-nasa-rocket-launches-radiation-probes-mission.html
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.