build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 14>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот
    Posted: 29-Oct-2020 at 09:15
Ако се направи трговски центар во Ќустендил, зарем ќе може да опстане? Мислам колку ќе биде рентабилно ако се земе во предвид дека е опколен со други градови каде има веќе центри -на пример Софија со 3?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Oct-2020 at 23:14
Това са съществуващи релси ,терена е в непосредствена близост до сточната гара.
В Пловив има идея и в момента се обсъща да правят S bahn ,така че наверно ще има спирка на градска железница.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Oct-2020 at 22:42
Железничка станица би имало специјално за молот?
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Oct-2020 at 20:41
В една друга тема дискутирахме за големите молове и необходимостта от техното изграждане. В България в момента има само един проект на нов мол и 5 години след откриването на последния нов мол - Марково тепе в Пловдив ,пак там ще започне неговото строителство.

Plovdiv Shopping Center - 150 000 sqm, 12 levels of office area, 40 000 sqm office space.

Както се вижда не е класически мол и голяма част и акцент е отделено на офис частите.

От друга страна строежа на retail parks е в истински бум последните 4-5 години.
Освен големите градове голям интерес има и в по-малките населени места.
Две диаграми ,които наверно ке са ви интересни.


Retail Parks Bulgaria
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Sep-2020 at 15:26
Пловдив - Kamenitza Hill - Bar&Dinner.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Jun-2020 at 15:03
=======>>>>>>>


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Jun-2020 at 14:56
Онзи ден един форумец ме пита за КАМ маркетите в България ,па наверно ке ви е интересен един малък фоторепортаж как изглеждат отвън и отвътре.

========>>>>>>>>>>>>
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-May-2020 at 11:53
Bingo City Center, Сараево

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Feb-2020 at 10:17
Не знам колку си запознаен, но тоа се диви населби, создадени од бегалците од војната што се доселиле во градот. И ги има многу, речиси сите ридови околу Сараево се такви.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1013
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Feb-2020 at 18:17
Делов на Сараево како Крива Паланка
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Feb-2020 at 10:48
Bingo City Center, Сараево

За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Apr-2019 at 18:47
Wow... браво Applause Секоја чест...

Покрај тоа што зградата е прекрасна, многу ми се допаѓа како е средена околината. Ми изгледа дека е поплочено со гранит, а има и неколку реда калдрма покрај зеленилото.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Apr-2019 at 17:49
Toptani Shopping Center, ТиранаЗа сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Mar-2019 at 17:10
Delta Planet Mall във Варна, един месец преди откриването.https://www.youtube.com/watch?v=KYo2Wgg0vGc
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Aug-2018 at 16:28
Toва е официалният им уебсайт.

http://www.kam-market.bg/

Edited by Galileo - 07-Aug-2018 at 16:46
Back to Top
Niko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Aug-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Niko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Aug-2018 at 03:44
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Nov-2017 at 12:35

Македонски ланец ке отвори 10 продавници во София до краjот на годината

http://www.dnevnik.bg/biznes/2017/11/28/3086556_makedonska_veriga_shte_otkrie_10_magazina_v_sofiia_do/

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Apr-2017 at 23:36
Што стана со КАМ во Бугарија?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Apr-2017 at 12:07
Новиот пазар во Тирана, Албанија. Скопје уште е заглавено со Бит Пазар и сличните чиреви.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Oct-2016 at 17:49
Сите се прилично големи според површина, колку што можам да видам на сликиве.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.