build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Jan-2008 at 21:37


И мене ми е преку глава што сме меѓу преостанатите неколку места во Европа без таква покриеност. Сум помислувал дали ова може да се направи некако како што предлагаш на волонтерска база, ама искрено се сомневам... Ова е веројатно поврзано и со GPS покриеноста за која веќе е дискутирано на форумов. Ама тоа го прават стручни институции, кои стојат зад тоа што ќе го направат. Ионака веројатно тоа е многу посложено отколку што ние можеме да замислиме... Сепак, ако се гледа на посветлата страна, гугл прави `ршум и веројатно нема уште долго да чекаме да внесат такво инфо за македонија (ако им стои на располагање)


Edited by Cloverstack - 24-Jan-2008 at 21:38
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Jan-2008 at 22:14
Предлагам да пребараме кај нив на google како можеме тие податоци да ги доставиме или дали некој ги поседува па да ги откупат. Инаку се работи за малку повеќе од само шетање по улици со ГПС. Треба во некои ГИС систем тие податоци да се вратат и обработат, да им се доделат атрибутни податоци (имиња на улици, објекти, квартови, паркови...). Не дека е многу тешко и неизводливо, но во секој случај е добар бизнис.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Jan-2008 at 22:20
Ова го пронајдов на гугл ‘рт

How can my organization provide data for inclusion on Google Earth?

We're always working to improve the range and quality of data on Google Earth, and we appreciate your interest in sharing your data with us. We currently accept high quality geospatial data in these forms:
  • high resolution aerial imagery (orthophotography)
  • terrain data
  • select types of vector data
  • 3D building data
Please tell us about the data you have to offer at our Data Submission Form. We'll contact you if we're able to integrate it on Google Earth at this time.
 
Значи сепак постои можност за размена на геопросторни податоци со нив но не верувам дека некој друг освен ГИС дата или Геодетска можат да понудат било што. Можеби Град Скопје, едно време имаа некој ГИС и они.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Jan-2008 at 22:20


Ти ми изгледаш како подобро запознаен со темава. Ајде утре кога ќе се собираме да направиме подетално муабет и на оваа тема Smile
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Jan-2008 at 22:25

Договорено Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Jan-2008 at 23:50
Многу ми е драго што ја прифативте идејата. Утре 99 посто доаѓам. Ќе се договориме, како може ова да се изведе. Јас пробував како иде бележување улици, и не е многу тешко. Компјутерски е лесно да се изведе, само незнам како после тие податоци да ги постираме, дали треба некој договор со официјални власти на Гоогл Еартх. Инаку планирав на волонтерска база, кој колку може да бележи па да напрамиве една база од .кмз фајлови.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Jan-2008 at 23:52
Зарем во kmz формат би било тоа Question
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 25-Jan-2008 at 00:04
Па секоја улуца е еден кмз фајл. Или може и кмл. Кмз е зипуван кмл, исто е и двете. Мислам дека може и повеќе фајлови да се стават во еден фајл. И таа база со улици и значајни објекти од скопје, би се читала кога ќе се селектра layer roads ili traffic незнам сеа кој точно беше. Само незнам како би се ставило тоа на интернет за секој во свет да може да му се отвора тоа. Еве отвори пример париз и селектриај ги леерите и ќе видиш сите улици ќе ти се покажат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Jan-2008 at 00:30


Абе не се разбирам многу, ама јас мислев дека kml се чисто за custom финти, претпоставував дека ова покомплицираниот „официјален“ дел е нешто сосема друго. Во секој случај би било добро да е како што кажуваш.

Сеа сите знаат дека ако го избереш лејерот roads на пример, ке се отворат сите улици, ама во секој случај со какви фајлови и формати да иде, тоа мора да го стави google earth во базата да се отвара автоматски како и за другите градови. Нема друг начин. Не е поентата да се окозиме да направиме нешто што ќе биде custom и што ќе можат да го видат само тие што ќе го даунлоадираат...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Jan-2008 at 00:38
Супер си ме сватил шо сакам да кажам ја мислев дека нејасно сум се изразил. Тоа ми е поентата. Ние можеме да ги исготвиме кмл или кмз фајловите. Само незнам како би можеле да издејствуваме гоогле еартх да ги стави тие работи во нивната база. У секој случај не би било за џабе. А башка има е една друга причина за ова да го направиме , а тоа е да не земе некој друг оваа работа да ја прави па да усере све на ништо да не личи. Дај додека можеме порано да го направиме, не сме малце, да го направиме да личи. Ќе се договориме, ја работам малринг, ти автокоманда, друг аеродром, трет карпош и со тек на време све ќе биде. Еден може да земе само булеварите да ги работи , некој друг објекти да бележува и така.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-Jan-2008 at 00:42
Еве јас се нудам да бидам некој вид координатор на овој проект, ако се сложат другите што сакаат да учествуваат. Не ми е целта да се наметнам, него целта ми е да има некој кој шо ќе пази една улица да не излезе двапати. Може и некој друг воопшто не е битно. Еве јас предлагам кој сака да учествува во ова да се договориме овде, а јас ќе пробам да стапам во контакт со Гоогле еартх на некоја официјалан адреса за контакт, па ќе пишам што сум направил. Инаку идејава е премногу ентузијастичка, и нуди големо задоволство, и занимација.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Jan-2008 at 00:45
Епа момак, ако имаш аспирации да бидеш координатор, осигурај се дека нема да го пропуштиш утрешниот состанок на кој ќе збориме и за ова Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Jan-2008 at 00:58
Абе кловер погрешно мемразбра. Абе не реков дека имам аспирации, немора ја. Реков некој било кој да пази улици да не се пофтараат по два пати. Може има некој и со певеќе слободно време од мене. Ја утре 99 % доаѓам и ќе се договориме.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Jan-2008 at 01:01
Па и ти погрешно ме разбра, ја само ти викам глеј утре да не заебеш Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Jan-2008 at 05:15
Еве тоа што ви зборев, па напраив нешто ко за почеток.

http://svr1.sharebigfile.com/getfile.php?id=5408&access_key=ff58743943b5ae2bef619263c766b75f&t=479ab852&o=56710034C68E2C0DDEF3B8F6E496326C3343FF37EA0D47F1278C9DA39E14CB08BC4B107B34C38E2C0D&name=Klucka%20Hipodrom.kmz


п.с. Проверете да не има поместување кај вас.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 26-Jan-2008 at 05:23
Кај мене е добра. Колку време ја правеше?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 26-Jan-2008 at 05:30
5-10 min
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Jan-2008 at 05:37
Еве уште нешто фушерајски на брзинка:
http://svr1.sharebigfile.com/getfile.php?id=5411&access_key=5b5d9396f04ecc6774d7965c5f407799&t=479abd77&o=9CF0D309F536686C41D5DC448FEE591998EACF1DF5793A224198DA468C9D0644D7F0AE6EEC2A74705D&name=Sobranie.kmz
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Jan-2008 at 05:41
Во sketch up го правеше?

Ама нешто не е у ред со висината или нешто друго, не знам кај тебе дали добро го покажува.

Edited by Cloverstack - 26-Jan-2008 at 05:41
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Jan-2008 at 13:40
Не е во SketchUp. Ова набрзинка со Add Polygon во Google Earth Pro.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.162 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.