build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 18-Apr-2016 at 09:15
Ти си бате, приказна за себе.

Сам си поставуваш тези сам си поставуваш прашања, ... и сам си ги одговараш - и тоа погрешно.

Кога само би имал капацитет да си направиш анализа на постовите до сега.
Edited by Cloverstack - 18-Apr-2016 at 13:22
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 18-Apr-2016 at 13:23
Amynta, а да намалиш малку со навредите? Малку повеќе. 
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2210
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 21-Apr-2016 at 22:16
Има нова, многу убава снимка од 23 февруари за Скопје.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 22-Apr-2016 at 04:44
можда немам капацитет да си ги анализирам постовите, ама имам капацитет да сфатам дека буквално не постојат два идентични патокази во земјава и дека секој патоказ е неверојатна приказна за себе и за неписмениот што го направил
не само што немаме стандардизација и немаме комплетно реновирана патоказна мрежа од времето на Југославија, туку и врв е тоа што и она малку што е направено, направено е од луѓе кои не разбираат што е тоа англиски јазик и како се пишуваат на англиски некои од главните градови на соседниве држави

се разбира и дека имам и капацитети да сфатам дека живеам во земја со неверојатни национални комплекси и народ на кој многу побитно му е случајно некој странец погрешно да не изговори некој топоним, отколку топонимот да си ја изврши својата најосновна и најбитна намена, а тоа е да ориентира и да насочува
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 27-Apr-2016 at 22:30
Достапни се нови снимки на Битола, Прилеп, Ресен, Демир Хисар, Крушево и Македонски Брод од 15.04.2016.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1957
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 27-Jun-2016 at 16:22
Имате нови снимки! Се гледа целосно трасата на новиот автоат Демир Капија - Смоквица, како и добар дел од Миладиновци - Штип (особено кај Кадрифаково)
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 19-Sep-2016 at 21:43
Нови снимки скопје. Како градот се променува...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2210
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 04-Feb-2017 at 14:55
Хрватите си ги земале сателитските снимки од 1968 од архивите на ЈНА, и сега им се објавени на веб-страницата на некој орган на Министерството за градежништво и просторно уредување. Ме интересира зошто не ги објавиме и ние (и останатите ex-Yu држави), и од кои години има снимки.
Еве како изгледал Загреб во 1968, размер 1:25 000 до 1:2000.За да ги погледнете снимките, одберете DLU podloge -> Digitalna orto-foto karta 1968.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 14-Jul-2017 at 10:18
satelitsi snimki do 1968 malce teshko ova se avionski snimki i mislam deka mozes da gi zemesh od katastar valjda
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2210
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 14-Jul-2017 at 12:45
Ај да видиме дали Катастарот, Министерството за информатичко општество и администрација, Град Скопје или кој и да е надлежен ќе се потрудат да ги објават. Може да се контактира и Google Earth па и тие да ги стават како историски снимки.

Патем, дали некој знае дали планираат и Македонија да ја опфатат со 3D модели? Доста градови од регионот веќе се поставени, зошто да не не` стават и нас.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 367
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 14-Jul-2017 at 16:11
Јас работам на 3D моделирање у моментов на ниво на Скопје, само нема да е бесплатен продукт у никој случај, ако Гугл сака да го купи ќе го понудам.
ಠ_ಠ
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 21-Oct-2017 at 20:10

ќе дочекаме ли ВМРО-СДСМ да извадат на маса 3Д скици во гугл'рт ако не за нивните предизборни концепти бар за нивните тековни проекти, или и за ова ќе мора да се вработуваат нови кадри, ето нека помогне и Грчев па ако не друго ко семинарски на градежен да поминеме поефтино ... пошто со ова визуелизацииве од '43та ептен сме заникаде ...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 31-Oct-2017 at 20:34
Последниве два дена кога ќе уклучам Google Maps ужасно многу му рипа CPU usage на компјутеров, до толку што набрзо се вклучува вентилаторот на максимум и така тера додека не ја исклучам апликацијата. Дали и некој друг приметил ваков проблем, или е нешто локално на мојов компјутер?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 01-Nov-2017 at 09:41
Кај мене нема таков проблем.
За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 01-Nov-2017 at 10:33
Мене ме заебаваше не ми се лоадираше сателитот. Ако добро памтам треба да го исклучиш од серверот, да го избришеш кешот и после пак да го пуштиш. Али не знам дали има врска со твоето.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 04-May-2018 at 11:30

Live traffic map на Google earth/maps за Скопје и за автопатите во МК   CheersCheersCheers

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 07-May-2018 at 11:14


Ептен касниш. Мапите за скопје се барем пола година до година активни.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 01-Aug-2018 at 11:34
Novi Snimki, Karpos Aerodrom apapa pecurkite...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1957
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 21-Aug-2018 at 15:41
Новите снимки на Скопје од Центар и Карпош се со далеку повисок квалитет!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1957
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 28-Dec-2018 at 08:32
Грците во Солун "Затемниле" многу делови од градот во Каламариа Аеродромот и околу... како да се спремаат за војна.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.