build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 22232425>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 28-Dec-2018 at 13:36
На ниво на цела Грција им се затемнети сите касарни, воени аеродроми и воени објекти. Според мене немаат некоја корист од ова, зашто во Historic Images, од пред една година се гледаат истите објекти и не се затемнети, а и вака само си издаваат каде имаат воени објекти и кои се нивните граници.
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 29-Dec-2018 at 09:34
Не сум видел ниту еден друг мешународен аеродром да е затемнет, претерале со параноја малку...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 16-Jul-2019 at 14:41
Belgrad celosno vo 3D
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 12-Apr-2020 at 23:19
Ќе го биде и Скопје во 3D некогаш?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 13-Apr-2020 at 16:44
Да го доградиме само за да биде 3Д моделот повеќе години релевантен
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 11-May-2020 at 21:38
ХТ Карпош се` уште не е впишан како улица, каде може да се поправи тоа?
И границите на општините веќе треба да се средат, со години се поместени на југозапад.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 12-May-2020 at 14:23
OpenStreetMaps се далеку подобри во обележување на вакви нешта

ГуглМапс користам само за сателитски снимки. Оваа година има нови од скоро сите планини во Македонија. Малку на Шара заебале работа, што се снимани во различни денови и склопот е лош.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 16-May-2020 at 14:21
Нова снимка од Скопје
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 16-May-2020 at 18:37
Има нова снимка и од Битола и Охрид.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 21-May-2020 at 10:38
Сега увидов дека дури ни автопатот Миладивновци-Три Чешми не е впишан во GE. Сериозен пропуст е ова.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Semir View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Semir Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 23-May-2020 at 22:04
Originally posted by Staro Skopje

Нова снимка од Скопје


Каде можам да ја видам, на Google Maps и на Google Earth се уште е старата.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 23-May-2020 at 22:14
Originally posted by Semir

Originally posted by Staro Skopje

Нова снимка од Скопје


Каде можам да ја видам, на Google Maps и на Google Earth се уште е старата.


На Google Earth верзијата на декстоп, последните снимки од Скопје се од 16 април 2020.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 05-Jun-2020 at 16:19
И автопатот Демир Капија-Смоквица не е регистриран.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
CHE91 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote CHE91 Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 30-Jun-2020 at 14:37
Google Maps одамна престана да работи со мапирање.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 04-Jul-2020 at 18:55
Зошто?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 04-Sep-2020 at 13:00
Не знам дали друг има забележано, но на пример снимките од Скопје се далеку понеквалитетни од слимките, на пример, од Белград и Загреб.

Edited by skopskodete - 04-Sep-2020 at 13:02
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 04-Sep-2020 at 13:27
Тоа зависи од која снимка е поставена како основна, а тоа вообичаено е најдобрата. Основната за Приштина е со одличен квалитет, ама таа е од 2014 - поновите (пр. 4.2020) се послаби, и мора да стиснеш на времепловот за да ги видиш. Снимката за Белград е од 2018, најновата од 4.2020 е полоша. За Загреб е од 2016, додека таа од април годинава е исто слаба.

Основната за Скопје, пак, е нова (воедно и најновата) - од април годинава, со подобар квалитет од априлските за ПР, БГ и ЗГ. Имаме и ние добри снимки, пр. септември 2017 и октомври 2018.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20143
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 04-Sep-2020 at 15:03
Дали Google ќе прави пак Street View наскоро или толку беше,незнам по други земји дали негде прават.Во Скопје најголем дел од снимките се од крајот на 2014г?
Незнам дали си имаат некоја шема за нивно обновување по неколку години?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 05-Sep-2020 at 02:20
Originally posted by stef4o

Дали Google ќе прави пак Street View наскоро или толку беше,незнам по други земји дали негде прават.Во Скопје најголем дел од снимките се од крајот на 2014г?
Незнам дали си имаат некоја шема за нивно обновување по неколку години?
и не само тоа, има доста улици кои се отворени за моторен сообраќај а фалат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 05-Sep-2020 at 15:56
Не знам дали сте забележале, но за Кавадарци, град кој не беше вклучен во мапирањето од Гугл во 2014, некој во меѓувреме своерачно направил мапирање на улиците во Street View. На волкот му е дебел вратот... Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 22232425>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.270 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.