build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 312
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 06-Sep-2020 at 13:24
Originally posted by Théoden

Не знам дали сте забележале, но за Кавадарци, град кој не беше вклучен во мапирањето од Гугл во 2014, некој во меѓувреме своерачно направил мапирање на улиците во Street View. На волкот му е дебел вратот... Big%20smile

Од информациите што ги најдов, дечкото што снимал работи за фирма која се занимава со мапирање, внесување податоци, рекламирање на приватни бизниси итн. Кој сака може да им плати и цел град ќе им го исшетаат со 360-степенска про-камера. Додуше ова може секој да го направи, но цената за камерата мислам дека почнува од 1800 евра па нагоре.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 24-Jan-2021 at 14:17
(Во отсуство на посоодветна тема)

Хрватска уште пред неколку години од Белград си зема 8,800 сателитски снимки направени од ЈНА пред 1968 и ги закачи на интерактивната карта на информацискиот состав за просторно уредување. Ние кога?


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1764
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 24-Jan-2021 at 14:22
Зборот "sustav" на хрватски значи "system" и не се употребува во иста конотација како во други словенски јазици "состав". Извини вака оф-топик, ама да не збунува.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 24-Jan-2021 at 14:25
Да, состав глупо звучи кога ќе препрочитам
Фино би било да видиме какво било Скопје во 1968.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 04-Mar-2021 at 18:39
Може не е вест, ама вчера приметив дека снимаат за street-view повторно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 04-Mar-2021 at 22:05
Одлично

Во кој дел на градот ги примети?
Добро е да направат обнова бидејќи последните рути им се од октомври 2014 и јули 2015. Незнам дали имаат некој рок/радпоред на колку време прават повторни снимања дали е на секои 5-6 години или не.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 04-Mar-2021 at 22:17
Кај ситимол. Од Партизанска свртија на МАНАПО.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 15-Mar-2021 at 11:41
Stip i Bitola se prvite gradovi so snimki za 2021 na Google Earth
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 15-Mar-2021 at 13:29

Јас не гледам нешто ново во Битола друже... Каде точно?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 15-Mar-2021 at 14:35
.Previous
Цела Битола и околината, но изгледа снимките се достапни само од декстоп верзијата засега.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 15-Mar-2021 at 14:59
Da samo od desktop verzijata se dostapni. Probav na Maps i Browser verzijata na Earth i seuste gi nema.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.158 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.