build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 06-Sep-2020 at 13:24
Originally posted by Théoden

Не знам дали сте забележале, но за Кавадарци, град кој не беше вклучен во мапирањето од Гугл во 2014, некој во меѓувреме своерачно направил мапирање на улиците во Street View. На волкот му е дебел вратот... Big%20smile

Од информациите што ги најдов, дечкото што снимал работи за фирма која се занимава со мапирање, внесување податоци, рекламирање на приватни бизниси итн. Кој сака може да им плати и цел град ќе им го исшетаат со 360-степенска про-камера. Додуше ова може секој да го направи, но цената за камерата мислам дека почнува од 1800 евра па нагоре.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 24-Jan-2021 at 14:17
(Во отсуство на посоодветна тема)

Хрватска уште пред неколку години од Белград си зема 8,800 сателитски снимки направени од ЈНА пред 1968 и ги закачи на интерактивната карта на информацискиот состав за просторно уредување. Ние кога?


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 24-Jan-2021 at 14:22
Зборот "sustav" на хрватски значи "system" и не се употребува во иста конотација како во други словенски јазици "состав". Извини вака оф-топик, ама да не збунува.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 24-Jan-2021 at 14:25
Да, состав глупо звучи кога ќе препрочитам
Фино би било да видиме какво било Скопје во 1968.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 04-Mar-2021 at 18:39
Може не е вест, ама вчера приметив дека снимаат за street-view повторно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20205
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 04-Mar-2021 at 22:05
Одлично

Во кој дел на градот ги примети?
Добро е да направат обнова бидејќи последните рути им се од октомври 2014 и јули 2015. Незнам дали имаат некој рок/радпоред на колку време прават повторни снимања дали е на секои 5-6 години или не.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 04-Mar-2021 at 22:17
Кај ситимол. Од Партизанска свртија на МАНАПО.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 15-Mar-2021 at 11:41
Stip i Bitola se prvite gradovi so snimki za 2021 na Google Earth
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 15-Mar-2021 at 13:29

Јас не гледам нешто ново во Битола друже... Каде точно?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 15-Mar-2021 at 14:35
.Previous
Цела Битола и околината, но изгледа снимките се достапни само од декстоп верзијата засега.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 15-Mar-2021 at 14:59
Da samo od desktop verzijata se dostapni. Probav na Maps i Browser verzijata na Earth i seuste gi nema.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 28-Aug-2023 at 01:03

колку што може да се види од видеово самите во гугл прават 3д леер веројатно преку аерофотогаметрија ... немам отворено да ѕирнам дали истиот е достапен во дектоп про верзијата та да си прашам дали такво нешто постои и дали ние сме опфатени!?, на следниот фус под Македонија вели имало 3д фрагменти [1] сепак убо би било за хоби или студентски илити бизнис потреби пак да го вратат то верхаусот ...

https://cloud.google.com/blog/products/maps-platform/create-immersive-3d-map-experiences-photorealistic-3d-tilesBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 02-Sep-2023 at 02:07
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 23-Sep-2023 at 03:04

охо ова не го знаеф!, во AFX исто може ...

https://groups.google.com/g/earthstudio-discuss/c/AIpZpJL2cA0

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 19-Oct-2023 at 16:01
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 24-Feb-2024 at 00:43
Приметувам Приштина и Подгорица имаат 3D view на гугл мапс... Скопје кога?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 24-Feb-2024 at 01:50
Toa isključivo zavisi od inicijativa na poedinci, ne e toa nešto što treba google da go napravi ili instituciite na državite. Pred nekolku godini imaše inicijativa od nekoi dečki od mk, i dosta objekti se pojavija od Skopje na earth 3d. Treba samo basic sketchup znaenje, vreme i želba.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 16-Jun-2024 at 23:35
Поминаа речиси 10 години од последното снимање за Гугл Стрит. Многу градови од регионот имаат понови снимки, не знам зошто Скопје заостанува. Сепак, градот е променет за таа деценија.
За сè има вторпат
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 18-Jun-2024 at 07:49
Google treba da go napravi toa. Koristi sliki napraveni od razlicni agli od sateliti i avioni, gi kombinira i vadi 3d model od cela lokacija. E sega prashanje e dali treba dozvola od instituciite kaj nas ili treba da se urgira do Google.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.160 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.