build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - ЛАЗ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1609
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 08-Mar-2013 at 16:27
Edna informacija koja e vo korist na ostanatite "LAZovci":
"Piromanot e uapsen, avtobusite mozat mirno da setaat po skopskite ulici"!

http://www.sitel.com.mk/node/64875
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1609
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 30-Mar-2013 at 00:39
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A4D16001D6943D4295125B502E53A69D


Прокисна уште еден украински автобус

Патниците во автобусот „5“ во понеделникот вечерта отворале чадори за да се заштитат од водата што на некои места капела од таванот на автобусот

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКАУкраинските автобуси повторно ги покажуваат своите слабости, се пожалија неколкумина наши читатели. Тврдат дека во понеделникот во попладневните часови во автобусот што сообраќал на линијата „5“ прокиснувало од сите страни. Згора на се', внатре било речиси темница. Од тие причини велат не можеле да направат фотографија како доказ дека во возилото наместа имало вирови вода од дождот кој непрестано паѓаше попладнето. 

„Се возев од Ново Лисиче кон Центар со автобусот што поаѓа десетина минути пред 20 часот. Кога влегов внатре буквално се збунив, наместа лиеше како од кабел. Имаше патници кои за да се заштитат од дождот отворија чадори. Сакав со мобилен да ја сликам атмосферата во автобусот, но бидејќи од дваесетина внатрешни светилки работеа едвај две-три, не успеав да направам квалитетна фотографија. Но, одговорно тврдам дека се' е вистина. Кога се симнав од автобус ја прочитав регистарската табличка. Станува збор за украински автобусот СК-859-УВ“, тврди наша читателка. За неа е потполно несфатливо како е можно нови автобуси да прокиснуваат.

„Толку пари се потрошија за автобусите и за толку кусо време еве што се случува. Не ми е јасно дали автобусите се неквалитетни, купивме ли вреќа без дно или што е работата“, коментира читателката, која во понеделникот вечерта се возела со украинската „5“.

Од ЈСП „Скопје“ знаат за случајот. Велат дека покривот на автобусот во моментов се санира, а истовремено, превентивно се врши проверка на сите украински автобуси.

„За случајот разбравме уште истата вечер и автобусот веднаш беше исклучен од сообраќај. Со оглед на тоа дека двајца Украинци од производителот ’ЛАЗ‘ веќе извесен период се во Скопје, веднаш ги повикавме да го прегледаат возилото и да го отстранат недостатокот“, вели Мишо Николов, директор на ЈСП.

Тој не беше во можност да објасни од кои причини прокиснувало во „петката“, но најави дека механичарите од ЛАЗ гарантирале дека во иднина тоа нема да се повтори. 

Инаку, ова не е прв пат украинските автобуси да прокиснуваат. Досега во два наврата дожд проби во три возила кои сообраќаа најчесто на линијата „24“. Тогаш, како што рекоа од ЈСП, причина за течењето била фабричка грешка. И во тој случај претпријатието ја искористи гаранцијата на возилата и пропустот беше отстранет.
Edited by Cloverstack - 30-Mar-2013 at 01:20
Back to Top
Santehnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Apr-2011
Location: UA Kiev
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Santehnik Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 09-Apr-2013 at 14:21
Hello! Please tell me, is somebody know bus number which burned albanians?
Back to Top
MkD4eveR View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MkD4eveR Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 30-May-2013 at 01:16
@Santehnik The bus number is 1037
http://civil.org.mk/wp-content/uploads/2013/03/IMG_1767.jpg
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 05-Aug-2013 at 00:30
Украински ЛАЗ-овец, по украински улици, чисто да не умре нишкава

http://raw.prochan.com/CCTV/t/70d_1368721864
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 04-Nov-2013 at 17:44
ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ

В година 320 милиони денари (околу 5,1 милиони евра) ќе бидат потрошени за подобрување на јавниот градски превоз, пишува во предлог-буџетот на Владата, кој допрва ќе се најде на дневен ред на собраниска седница. Нема детаљно објаснување што значи инвестицијата, односно дали ќе се купуваат уште автобуси.

Од Градот не беа запознаени со оваа новина во буџетот за 2014 година, а директорот на ЈСП, Мишо Николов, не беше достапен за изјава.

- Основна цел на оваа потпрограма е квалитетно и ефикасно задоволување на потребите за современ јавен градски превоз во главниот град како предуслов за поквалитетно живеење на населението - се вели во предлог-буџетот за 2014 година.

http://dnevnik.mk/?ItemID=8F13AE90E748A5438C9956EAD3A11123
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 04-Nov-2013 at 17:49
абе ало, уште куцаме картонски картички ко некои примитивци, они возниот парк ќе го обновеле... малце ли се 300 и кусур автобуси за еден период?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1609
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 04-Nov-2013 at 17:58
Bravos za makedonskata Vlada. Kupuva novi avtobusi za Skopje, a JSP starite (onie najkrs sto se) gi podaruva na opstinite (onie selskite) niz Makedonija. Dobra sema smislila Vladata ni reformska
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 04-Nov-2013 at 18:06
Originally posted by Denko

Bravos za makedonskata Vlada. Kupuva novi avtobusi za Skopje, a JSP starite (onie najkrs sto se) gi podaruva na opstinite (onie selskite) niz Makedonija. Dobra sema smislila Vladata ni reformska


Ова исто како во онаа приказна кадешто богатиот му купил џигер на сиромавиот.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 04-Nov-2013 at 18:46
Не знам дали другите Скопјанчишта забележале, ама деновиве видов многу автобуси ЛАЗ-овци со нефункционални дисплеи низ Скопје. Дали тоа значи дека квалитетот на автобусите е под секое ниво, или можеби само дисплеите не ги бива? Мислам дека е срамота сè уште ЈСП да ги користи оние дрвени, одвратни табли за означување на автобуските линии.
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #831 Posted: 04-Nov-2013 at 19:36
Previous
 
Дури и да е проблемот во дисплеите, мислиш дека има желба и волја во ЈСП Скопје за нивно одржување или менување со нови и со квалитетни дисплеи ?
 
Некои од старите канти имаат електронски дисплеи, ако можат некои, зошто не сите ?
 
Одговорот е едноставен:
 
Нема желба и волја за тоа.
 
Не велам дека проблемот не е во ЛАЗ, чии што автобуси се екстремно чувствителни на скопските летни горештини, но одлично знаеме колкав е интересот во ЈСП Скопје за одржување на автобусите на пристојно и задоволително ниво - чиста 0 (НУЛА).
 
И единечните нископодни градски автобуси од украински ЛАЗ и двокатните нископодни градски автобуси од кинески Јутонг се опремени со електронски дисплеи и со електронски системи за најава на наредната станица на која застанува автобусот, па гледаме веќе 3 години по ред како тоа функционира - не функционира.
 
Па уште и за дисплеите ли ќе треба да се мислиме ?
 
Повеќе од јасно е дека нема интерес во ЈСП Скопје за одржување на автобусите на пристојно и на задоволително ниво.


Edited by Dexter26 - 04-Nov-2013 at 19:46
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #832 Posted: 04-Nov-2013 at 19:41
Што бидна со замената на изгорениот автобус (на ЛАЗ) кој целосно изгоре после минатогодишните немири на нашите албански сограѓани? нели требаше да се набави нов автобус со парите од осигурувањето на ЈСП?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1129
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #833 Posted: 24-Nov-2013 at 12:15
Originally posted by Denko


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A4D16001D6943D4295125B502E53A69D

Прокисна уште еден украински автобус

>Патниците во автобусот „5“ во понеделникот вечерта отворале чадори за да се заштитат од водата што на некои места капела од таванот на автобусот

<p style="color: rgb17, 12, 13; font-family: Tahoma, Arial, Verdana; font-size: 12px; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: 16px; orphans: auto; text-align: left; text-indent: 0px; text-trans: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px; : rgb255, 255, 255;">ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКАУкраинските автобуси повторно ги покажуваат своите слабости, се пожалија неколкумина наши читатели. Тврдат дека во понеделникот во попладневните часови во автобусот што сообраќал на линијата „5“ прокиснувало од сите страни. Згора на се', внатре било речиси темница. Од тие причини велат не можеле да направат фотографија како доказ дека во возилото наместа имало вирови вода од дождот кој непрестано паѓаше попладнето.<span ="Apple-converted-space"> </span>„Се возев од Ново Лисиче кон Центар со автобусот што поаѓа десетина минути пред 20 часот. Кога влегов внатре буквално се збунив, наместа лиеше како од кабел. Имаше патници кои за да се заштитат од дождот отворија чадори. Сакав со мобилен да ја сликам атмосферата во автобусот, но бидејќи од дваесетина внатрешни светилки работеа едвај две-три, не успеав да направам квалитетна фотографија. Но, одговорно тврдам дека се' е вистина. Кога се симнав од автобус ја прочитав регистарската табличка. Станува збор за украински автобусот СК-859-УВ“, тврди наша читателка. За неа е потполно несфатливо како е можно нови автобуси да прокиснуваат.„Толку пари се потрошија за автобусите и за толку кусо време еве што се случува. Не ми е јасно дали автобусите се неквалитетни, купивме ли вреќа без дно или што е работата“, коментира читателката, која во понеделникот вечерта се возела со украинската „5“.Од ЈСП „Скопје“ знаат за случајот. Велат дека покривот на автобусот во моментов се санира, а истовремено, превентивно се врши проверка на сите украински автобуси.„За случајот разбравме уште истата вечер и автобусот веднаш беше исклучен од сообраќај. Со оглед на тоа дека двајца Украинци од производителот ’ЛАЗ‘ веќе извесен период се во Скопје, веднаш ги повикавме да го прегледаат возилото и да го отстранат недостатокот“, вели Мишо Николов, директор на ЈСП.Тој не беше во можност да објасни од кои причини прокиснувало во „петката“, но најави дека механичарите од ЛАЗ гарантирале дека во иднина тоа нема да се повтори.<span ="Apple-converted-space"> </span>Инаку, ова не е прв пат украинските автобуси да прокиснуваат. Досега во два наврата дожд проби во три возила кои сообраќаа најчесто на линијата „24“. Тогаш, како што рекоа од ЈСП, причина за течењето била фабричка грешка. И во тој случај претпријатието ја искористи гаранцијата на возилата и пропустот беше отстранет.

[/QUOTE]

Без нервози, тука е новиот супер херој

Edited by Тркало - 24-Nov-2013 at 12:16
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #834 Posted: 21-Mar-2014 at 00:19
Експресно им се најде нова намена на катанците и жмигавците од старите канти на ЈСП Скопје, за разлика од старите канти, катанците и жмигавците нема да се пензионираат.
 
А можеби во иднина ќе ги видиме и дрвените седишта во новите автобуси. Bash
 
Автобус со оригинален жмигавец и резервоар за гориво.

 
Автобус со жмигавец од старите канти на ЈСП Скопје и со катанец на резервоарот за гориво.


Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1129
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #835 Posted: 21-Mar-2014 at 01:09
Кога успеале олку да ги замастат по долниот раб, секоја чест!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #836 Posted: 26-Mar-2014 at 10:19
Имав вчера случај на кочење на овие автобуси пред мене. Завиваат ко бенгалски тигар, а не поминаа ни три години од нивното купување. Да не кобам, ама според начинот на одржување и состојбата во која во моментов се наоѓаат, нема да поминат ниту 10 години а да треба да купуваме нови автобуси.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12467
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #837 Posted: 26-Mar-2014 at 11:10
ЛАЗ-овците се катастрофа. И јас сум бил сведок деновиве на звуците што ги испуштаат кога кочат, но и на тоа дека на многу вакви автобуси не им работат дисплеите и возат со старите табли на кои го пишува бројот на линијата. Јас мислам дека за пет години ќе станат крнтии. Дај боже да не сум во право.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #838 Posted: 26-Mar-2014 at 13:31
звуците доаѓаат од гуртните.јас сега пред 2 недели менував задни гуртни и на кочење се јавува тој звук,а тие се нови.звукот значи дека се облогите од поцрвст материјал, а ако се од помек,нема да се слуша ништо но ќе се трошат побрзо.

а за квалитетот општо кажано сте во право.нема да држат долго
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #839 Posted: 26-Mar-2014 at 22:28
Кај повеќето од ЛАЗ овите автобуси тресењето на внатрешните пластики во поголемиот дел е неподносливо ,барем за мене, тие и сега веќе се крш, а не би сакал да коментирам што ќе се случи со нив за 5 години.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 773
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #840 Posted: 26-Mar-2014 at 23:05
А во моментот на набавката на новите автобуси сите се нафрлија на кинеските, додека овие ѓубре-автобуси од Украина никој не ги ни прокоментира. Исто и за мене, многу се полоши отколку кинеските, тресењето, бучењето, недоволното греење/ладење, да не ги спомнувам неколкуте случаи со палење. Единствена предност во однос на кинеските им е нивниот поголем простор за стоење.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.