build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбанистички планови и парцели (општо)
    Posted: 30-Oct-2007 at 19:56
ГУП-ови и ДУП-ови и било какви урбанистички планови од цела Македонија

(освен следните, кои имаат посебни нишки):


ГУП на Скопје:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=458


ДУП „Мал Ринг“ (Скопје):
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132


ДУП-овите од „Големиот Ринг“ (Скопје):
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=357


ДУП „Маџир Маало“ (Скопје):
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=455


Исто така да ја излинкаме поврзаната тема за просторни планови:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=193


Edited by Cloverstack - 10-Nov-2008 at 22:47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Dec-2007 at 03:24
После општина Аеродром, еве ја и општина Карпош ги ставила донесените ДУП-ови на својата веб страница Cheers

http://karpos.gov.mk/dup_doneseni.asp?god=2004

Има презентирано 20-тина ДУП-ови донесени во периодот 2001-2004!


Андреј Петров во последно време многу ме разочарува, а за Кирил Тодоровски подобро да останам без коментар. Но мора да им се оддаде признание за оваа новина што ја воведоа. Ова нешто треба што побрзо да се воведе од сите општини во Македонија! Највеќе се нервирам за неодговорноста на општина Центар и град Скопје, чии ДУП-ови и ГУП највеќе треба да се достапни за јавноста. А можеби и намерно не ги обелоденуваат, можеби им е во интерес да ги кријат и да играат задкулисни игри со нив Bash


П.С.
Готсо, набрзинка ги поминав плановиве и за жал не приметив дека е опфатен делот кај ул. Орце Николов... Ќе беше навистина добро да знаеме како е замислен просторот таму...Edited by Cloverstack - 10-Dec-2007 at 03:26
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Dec-2007 at 03:28
Еве кај можат да се најдат и плановите за општина Аеродром. За досега објавените два ДУП-а имам доста замерки, но за тоа во друга прилика.

http://aerodrom.gov.mk/5-UrbanistickiPlanovi.aspx
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Dec-2007 at 23:46
Толку од собранието на оваа локација. Сепак генерално сум задоволен бидејќи никаде не гледам маркици за домување како што неофицијално беше најавено пред некое време за овој дел од градот.

СО НОВИОТ ДЕТАЛЕН УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН
Повеќекатници на адвокатската уличка

Повеќекатници со максимална висина од 17,5 метри треба да се изградат на местото на бараките на адвокатската уличка во центарот, според деталниот урбанистички план „Пресвета Богородица“, што го усвоија советниците од општината Центар на минатата седница. Планот го носи тоа име затоа што ја опфаќа и новоизградената црква на кејот на Вардар, кај поранешната приградска автобуска станица.
Во планот се предвидува зградите на адвокатската уличка, кои можат да имаат до седум ката, да бидат деловни објекти, односно се означени како „сервисни дејности“. Во нив ќе можат да се сместуваат фирми и претпријатија што нудат услуги од областа на занаетчиството, трговијата, градежништвото, сообраќајот и други дејности, кои ќе немаат повеќе од 50 вработени. Освен нив, со него е овозможено да се изгради катна гаража во зеленилото до универзитетската библиотека „Свети Климент Охридски“. Определено е нејзината максимална висина да изнесува 12 метри, а да може да собере најмногу 240 возила.
Универзитетската библиотека, пак, може да се прошири, односно да изгради нов објект од страната на булеварот Крсте Мисирков, кој треба да биде висок најмногу 17,5 метри. Таа градба би требало да содржи и подземни гаражи за вработените. И училиштето „Кирил и Методиј“, кое се наоѓа до библиотеката, со новиот план може да се прошири со изградба на спортска сала или други простории потребни за изведување на наставата. Во текстуалниот дел на планот се вели дека ова училиште има историска вредност, затоа што во него во 19 век учителствувал преродбеникот Јордан Хаџи Константинов Џинот, а во 1936 година таму за првпат била воведена настава на македонски јазик.
Планот ја потврдува градежната маркичка за црквата „Света Богородица“ и за камбанаријата, а предвидува изградба и на помошни простории за овој православен храм. Исто така, во рамките на таа парцела се предвидува и изградба на музеј на Македонската православна црква и на зграда за Синодот. На соседниот плац, пак, е овозможено да се изгради богословски факултет, деканат, студентски дом за мажи и депанданс за жени. Притоа ќе треба да се заштитат темелите на старата црква „Света Мина“, која се наоѓала на ова место. Во двете парцели наменети за верски објекти се предвидени вкупно 106 паркинг места.
Деталниот план овозможува и изградба на пешачки мост меѓу поранешната приградска автобуска и просторот пред „Дрводекор“, кој општината веќе најави дека ќе го гради.

Р.П.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1285&ArticleID=82599
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1285&ArticleID=82599
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Dec-2007 at 00:50
Ме радува ова со мостот, се надевам не е само „ти реков-ми рече“, зошто го има и на ДУПот и еве го спомнуваат тука. Само не ми е јасно зошто 7 ката максимумDunno за зградиве? Дали нема инфраструктура што  може да служи на поголеми објекти како што беше со облакодерите кај Холидеј ин?


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Dec-2007 at 01:09
Originally posted by La Linea

Ме радува ова со мостот, се надевам не е само „ти реков-ми рече“, зошто го има и на ДУПот и еве го спомнуваат тука. Само не ми е јасно зошто 7 ката максимумDunno за зградиве? Дали нема инфраструктура што  може да служи на поголеми објекти како што беше со облакодерите кај Холидеј ин?
па тој им е филмот во последниве 15 години, се разви некоја фобија од високи згради. 7 ката ми е мене пристојно. Најбитно е колкави згради ќе гледаат кон големите булевари. Таму мислам дека треба да има повисоки згради дефинитивно.

На пример Хотел Карпош на Партизанска ми е симпатичен но ми е крајно несоодветен за улица со толкав профил.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Dec-2007 at 01:17
    Се слагаме за ова со Хотел Карпош. Кога сме веќе таму, цела таа околина, т.е тротоарите ги поплочија со „павер елементи“ како што сакаат да ги викаат, јас сакам да ги викам „досадни плочки што се вадат со гола рака, се изобличуваат за 1 година, и без некакви спектакуларни естетски квалитети“. Може да звучам напиздено - и сум напизден.

Ќе заборавев - дали некој знае како може да се дојде до ДУП на Општина Аеродром?  Знам дека усвоија доста ДУП-ови и ги презентираа, ама дали ги објавиле? Тој сајтот е бескорисен, ги немаат качено уште.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Dec-2007 at 01:27
Originally posted by La Linea

    Се слагаме за ова со Хотел Карпош. Кога сме веќе таму, цела таа околина, т.е тротоарите ги поплочија со „павер елементи“ како што сакаат да ги викаат, јас сакам да ги викам „досадни плочки што се вадат со гола рака, се изобличуваат за 1 година, и без некакви спектакуларни естетски квалитети“. Може да звучам напиздено - и сум напизден.

Ќе заборавев - дали некој знае како може да се дојде до ДУП на Општина Аеродром?  Знам дека усвоија доста ДУП-ови и ги презентираа, ама дали ги објавиле? Тој сајтот е бескорисен, ги немаат качено уште.


Се слагаме и за паверите . Кога искочија и не ми беа толку за никаде ама стандардно се исфорсираа, се ставија на места каде што не припаѓаат и ја изгубија смислата.

Најпогрешното место каде што се поставени е секако кејот кај трговски кој сепак заслужува нешто подобро.

За Аеродром. Не ги очекувај во скоро време. Оние 2 ДУПа кои ги имаат на сајтот ги поставија едно пола година од коа ги изгласаа. Иначе Кире најави дека ќе објавува и 3д модели на ДУПовите на веб сајтот кога го промовираше на времето. Roll%20eyes


Edited by pbanks - 23-Dec-2007 at 01:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Dec-2007 at 03:43
@ pbanks

Не се секирај, само нека се одлучат да градат нова собраниска зграда... За час ќе го сменат ДУП-от

Сега прашање е како сето тоа ќе изгледа така закрпено наместо однапред планирано, ама некои лоши навики упорно си ги чуваме Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 23-Dec-2007 at 03:44
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Dec-2007 at 14:51

КАРПОШ ГО УСВОИ НАЦРТ-ПЛАНОТ ЗА РЕОНОТ ЗАД УХМР

Пустиот Зајчев Рид ќе стане модерна населба

На површина од околу 150 хектари ќе се градат индивидуални и колективни домови, училишта, градинка, здравствени домови и објекти за културни намени

Локалитетот Зајчев Рид, зад Управата за хидрометеоролошки работи, од земјиште без содржини, ќе стане модерна еколошка населба. Советот на Општина Карпош на последната седница ја усвои одлуката за нацрт-урбанистичкиот план за овој локалитет, по што наскоро ќе биде организирана јавна расправа и презентација. Изработката на планот ја финансираше Владата. На површина од 149, 65 хектари е предвидено да се градат околу 4.000 објекти - индивидуални и колективни домови, училишта, градинка, здравствени домови и објекти за културни намени. Населбата е проектирана по моделот на Сончев град во Сопиште, а предвидено е да ја гради странски инвеститор кој би се избрал на меѓународен конкурс.

Градоначалникот на Карпош, Андреј Петров, изрази задоволство од проектот, кој е заеднички со Владата.

- Се работи за интерес и на државата и на општината. Ни се совпаѓаат мислењата за една модерна населба, која е во интерес за развојот на општината Карпош - изјави градоначалникот Петров.

Планерите од Агенцијата за планирање објаснија дека се работи за резиденцијална населба во која освен куќи и згради ќе се градат и други содржини како хотели и други сместувачки капацитети, конгресен центар, поликлиника, радио-телевизиски центар, бензински пумпи, училиште, градинка. И за потребите на странските заедници има маркичка за училиште за децата на странски државјани.

- Предвидено е населбата да живее 24 часа. Едни да одат на работа, а други да доаѓаат во неа. Во план е во оваа населба дневно да гравитираат 24.000 луѓе - рекоа планерите при презентацијата.

Членот на Советот на Карпош, Ненад Прелиќ рече дека во Комисијата за урбанизам имале забелешки за висините на деловните објекти од 21 метар, но како што рече, проектантите ги увериле дека „ќе бидат мали и нема да личат на големи ѕидови“.

Улиците што ќе се градат во населбата беа опишани како модерни и со тротоари. Инфраструктурата под улиците ќе се гради во бетонски коридори, па така при некоја интервенција коловозот нема да се прекопува и да се оштетува.

Засега не е позната цената по која ќе биде отуѓено земјиштето. Поголемиот дел од земјиштето на овој простор е државно, но има и приватно. На седницата на Советот беше најавено дека за два месеца ќе биде целосно познат статусот на земјиштето, односно дали е узурпирано или приватно. Советникот Прелиќ побара од градоначалникот Петров да се заложи за експропријација на приватното земјиште, со цел да се продава во пакет со државното при барањето инвеститор.

Јорданка Ивановска Cheers

Не е направен некој страшен прогрес, ама барем бебешките чекори да ги објавиме

А како се постуваат вакви статии? Копи пејст? или има тагови?Edited by La Linea - 24-Dec-2007 at 14:53
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Dec-2007 at 14:56
 
vo princip e ubavo da stavis link od izvorot (cisto radi verodostojnosta na informacijata). Samiot tekst najcesto go stavame vo [quоte] [/quоtе] tag. Cisto kolku da se pravi distinkcija pomegju novinarskiot tekst i toa sto ti go pisuvas.
 
Cheers


Edited by pbanks - 24-Dec-2007 at 18:14
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Dec-2007 at 17:52
Originally posted by La Linea

Улиците што ќе се градат во населбата беа опишани како модерни и со тротоари.

CrazyИнаку еве мала споредба со сончев град колку да се има некаков репер:

Сончев Град   90ha /   6000 жители
Зајчев рид     150ha / 24000 жители


Edited by Cloverstack - 24-Dec-2007 at 17:53
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Dec-2007 at 21:26
Originally posted by Cloverstack

Еве да почнеме со генералниот урбанистички план на Скопје 2002-2020. За жал немам поголема верзија а немам ни легенда... Голем дел од боите и мене не ми се 100% јасни.

AKO SAKA NEKOJ NEKA MI OBELEZI NA OVAA KARTA OD SKOPJE KADE TREBA DA BIDAT SONCEV GRAD I ZAJCEV RID?


Edited by GreatMakedon - 24-Dec-2007 at 21:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Dec-2007 at 21:50
Originally posted by GreatMakedon


AKO SAKA NEKOJ NEKA MI OBELEZI NA OVAA KARTA OD SKOPJE KADE TREBA DA BIDAT SONCEV GRAD I ZAJCEV RID?


Еве брат

Edited by Cloverstack - 06-Aug-2009 at 21:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Dec-2007 at 02:13
Општина Карпош има објавено неколку ДУПови онлине Cheers

http://www.karpos.gov.mk/dup_doneseni.asp
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Dec-2007 at 02:16
Ај прочитеај го пост #3


Срам да ти е, администратор... Bash  LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Dec-2007 at 02:19
ја открив Америка Suicide  LOL

озбилно не сум го приметил тој пост


Edited by pbanks - 30-Dec-2007 at 02:19
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Dec-2007 at 04:54
Originally posted by pbanks


Единствено не ми е јасно зошто цел булевар е нареден со П+1 објектчиња со исклучок на локацијата за која говориме.


Originally posted by Cloverstack


Ако си расположен за дискусија на оваа тема, може да им направиме дисекција на двата ДУП-а во нишката за урбанистички планови. Јас имам замерки на неколку очигледни слабости.


Се работи за двата досега објавени ДУП-ови на општина Аеродром:

- ДУП за локалитет Јане Сандански, урбана единица Б
- ДУП за локалитет Ново Лисиче, урбана единица А

Погоре го имате линкот од каде што можете да ги симнете во голема резолуција (пост #4) Smile


Еве ги замерките кои ми текнаа во моментов:

1. Ме нервира тоа што има премногу приземни и едноспратни објекти воопшто во двата плана... За џабе се троши просторот. Или нека се гради со пристојна височина, или подобро нека ги остават површините под зеленило.


2. Двете бензински сами по себе можеби не се премногу проблематични (иако не ми се допаѓа нивната близина со станбените згради, особено поради фактот што населбата не е замислена на тој начин... веројатно има и одреден безбедносен проблем - на некои места тоа може да се прифати, но тука ми изгледа ко со сила да го правиме на место каде што нема потреба од вакви импровизации).
Но нивната местоположба сигурно зборува за тоа дека во градов не се планира внимателно, па некаде ќе имаме премногу бензински, а некаде ќе нема воопшто. За ова веќе дискутирав во нишката за бензински пумпи.

А конкретно бензинската од страната на населба Јане Сандански е со катастрофално сообраќајно решение. Поврзана е преку паркинзите наменети за зградите Crazy И нормално целиот тој сообраќај покрај тоа што ќе треба да меаневрира низ тој лавиринт, ќе мора непотребно да поминува буквално до самите згради... Ова е грубо одење против концептот на оваа населба која не случајно е планирана за да стамбеите блокови бидат одвоени од сообраќајните текови. Од готово вересија Roll%20eyes


3. Паркинг просторите во Јане Сандански се релативно лошо организирани. Покрај тоа, „внатрешноста“ на населбата е испресечена со паркинзи и улички, што повторно оди против концептот на населбата како што била првично замислена. Тој дел требало да биде вон домет на возилата. Повторно од готово вересија Roll%20eyes


4. Плановите се контрадикторни еден на друг во врска со булеварот (на средина од  сегментот на булеварот помеѓу двете населби.


5. Во врска со претходното (во Ново Лисиче). Сепак е јасно дека не е предвидена крстосница. Ова највеќе ја засега противпожарната станица (па и полициската станица). Значи не само што со булеварот се поврзани преку локалните паркинг улички, туку се ограничени и во кој правец ќе се вклучат на булеварот. Не знам како ќе изгледа тоа кога негде ќе има пожар, а нашите пожарникари ќе мораат прво малце да се повозат во спротивна насока па да вртат 180 степени на следната крстосница која е на на скоро 500 метри оддалеченост. Или па ќе возат стотици метри по локалните паркинг улички за да се вклучат на булеварот В.С.Бато Nuts

Тука да кажам нешто тотално неповрзано со урбанистичките планови, туку во во врска со името на овој булевар. Многу нелогично го крстиле... Булеварот В.С.Бато е во Г конфигурација, а овој дел за кој зборам е логично продолжение на бул. Јане Сандански. На сајтот на општината баш има анкета за ова, ама во моментов мало мнозинство се тие што се против преименување. Веројатно е тоа така затоа што прашањето е дебилно спакувано со друго преименување: Бул. АВНОЈ да стане продолжение на Бул. АСНОМ
Од ова второво мислам нема никаква потреба, освен тоа да се „плука“ по минатото. А АВНОЈ е сепак нешто позитивно за Македонците.


6. Каква е онаа локација 2.63 во Ново Лисиче? Спорт и Рекреација на тоа место??? Nuts


7. Ме бунат оние големи маркици предвидени за образование од двете страни. Ако се на пример за средни училишта или приватен колеџ/универзитет тогаш е ОК. Има и други прифатливи варијанти... Ама ако се навистина за студентски домови како што проструи низ народов, тогаш сум дефинитивно против!


Edited by Cloverstack - 30-Dec-2007 at 05:44
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Dec-2007 at 11:26
do sea ovie dva dup-a gi neam videno ali gi iam videno drugite so se za naselbive gorno i dolno lisice.niso posebno ne se,osven toa so V.S.Bato ke se prodolzuva pravo,a isto mislam i Asnom.naselbive ke ostanat so kuki,samo na nekoi mesta ke se dignat zgradi do 10 sprata max (WTF?!?!?) drugo niso posebno.a za oblakoderi bila predvidena kasarnava so e kaj poliklinikava jane sandanski(negde do 50 sprata bi bile). tolku za sea,poise info koa ke uspeam da dojdam do drugite planovi Big%20smile 

PS mislam deka samo del od ovie planovi se usvoeni(za gorno i dolno lisice) taka da moze neso ke smenat
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Dec-2007 at 11:48
Кај мене не се отвара сајтот со ДУП-овите на Аеродром од кога памтам! И уште не е сменето. Може некој да ги качи, или?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.016 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.