build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 01-Sep-2008 at 14:12
Општина аеродром конечно поставила уште еден ДУП на својот веб сајт: Индустриска зона - Урбана Единица В

Не можам да ги пофалам, затоа што со ова темпо нема далеку да стигнеме... Wallbash
После две години откога ги поставија првите два ДУП-а, еве конечно го добивме и третиот. Зошто токму овој после толку време ја добил таа чест да биде издвоен од останатите и поставен на веб страницата? Веројатно затоа што некој „многу паметен“ во општината мисли дека овој ДУП има „стратешко значење“... Ова е фамозниот ДУП кој предвидува 500 метарски облакодер (кај бензинската на МакОил како што популарно се објаснува). Колку само перверзно изгледа во листата на објекти, со максимални дозволени висини од 23 и неколку од 29 метри.

Друга работа што ме багира е зошто го носи тоа име, кога со него не е предвидена практично никаква индустрија...

Али ај да не го тупам, еве од каде можете да го симнете ДУП-от:

http://80.77.150.4/Sliki/IndustriskaZonaUE_V.jpg
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 01-Sep-2008 at 14:22


П+124 LOL Nuts
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 01-Sep-2008 at 15:14
Ha! Ja imam stan na Kosta Novakovik i mozete da zamislite kakov ke bide pogledot kon oblakoderot Nuts. Osven taa markica za 500 metri visina drugoto mi e vo red i za pofalba e sto pustile dusa malce pa najniskiot stanben objekt e 23 metri a ne 19 ili 21 kako na drugi mesta vo Skopje. Edvaj cekam da se zgusne toj del pa posle sledi rusenje na Usje Wallbash pa ako treba i so necija glava LOL

Edited by 46&2 - 01-Sep-2008 at 15:15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 01-Sep-2008 at 21:15
се распрашав во урбанизам во град скопје за ограничувањето во висинските коти, од каде ми одговорија дека веќе не важи регулативата за стамбен простор за противпожарна ефикасност (за околните населби надвор од центар)  па сега можело да се поднесуваат претставки до нацртите дупови, како и барања за добивање неограничена висинаво маркиците... абе треба да бидат малку флексибилни па кога веќе ќе биде се разиграно нека дозволат повеќе комбинации на дупови т.е. маркиците во дуповите па на кој инвеститор што му чини од понуденото и зацртаното тоа и нека гради , малку е преамбициозно ваквото мислење но бидејќи не влеговме во нато ниту брзо ќе влеземе ова со облакодерите е само пуста желба полна теории на млака вода!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 05-Sep-2008 at 00:01

СО ПРОМЕНА НА УРБАНИСТИЧКИТЕ ПЛАНОВИ ПРЕКУ НОЌ

Катните гаражи станаа деловни центри

Во градежните планови на објектите подземниот простор и приземјето се водат како паркинг, а преостанатите пет-шест ката се наменети за деловен простор


Инвеститорите немаат интерес да градат само катна гаража

Скопјани десетина години чекаа да се изградат катни гаражи, а сега откога почна изградбата на две, станува јасно дека на тие места, всушност, се градат административни и деловни центри. Во градежните планови на објектите, подземниот простор и приземјето се водат како паркинг, а останатите пет-шест ката се наменети за деловен простор. Едниот ваков објект се гради до „Рамстор“, а друг во Капиштец. Во двата случаја се работи за отуѓено државно земјиште кое со години зјаеше празно.Намената на маркичките за локациите не се спорни, бидејќи тие се зацртани во урбанистичките планови на Општината Центар. Прашањето е зошто и како се менувале плановите по неколку пати за да се дојде до оваа намена на објектите, Вчера не можеше да се добие одговор од Општина Центар бидејќи администрацијата остана недостапна.

Министерството за транспорт и врски, кое ги продаваше локациите, се оградува од состојбата на терен.

- Ние ги продаваме локациите со намена каква што е зацртана во урбанистичките планови. Немаме обврска потоа да надгледуваме дали инвеститорот навистина ќе изгради катна гаража. Доколку инвеститорот не е заинтересиран да гради катна гаража, бара од општината пренамена. Ако се договорат, а во општината има добра волја, тоа треба да го одобри и Советот на општината - велат во Министерството за транспорт и врски за ова прашање.Досега се продадени десетина државни локации за изградба на катни гаражи. Така гласеше намената во конкурсите кога земјиштата се огласуваа. Од информациите што и' се познати на јавноста продадени се локации до поликлиниката „Идадија“, кај Универзална сала, кај зградата на Синдикати на Македонија, на простор меѓу трговски центар „Плаза“ и „Лотарија на Македонија“, како и локацијата спроти хотелот „Холидеј ин“. Во Аеродром продадено е место за катна гаража кај трговскиот центар „Бисер“.Според архитектите, се менува намената на катна гаража во деловен центар бидејќи општинарите се договориле со инвеститорите да им излезат во пресрет за да остварат поголем профит.Инвеститорите немаат интерес да градат само катна гаража. Сакаат деловен простор, кој би го користеле за себе, но и за изнајмување. Сега секој менува план буквално преку ноќ, додека порано не беше така. Се почитуваа законите, односно планот да биде во согласност со Генералниот урбанистички план на град Скопје - велат архитектите.Тие објаснуваат дека во Скопје нема голема потреба од градење катни гаражи.Катни гаражи се градат кога градот нема решение за градење подземни гаражи. Масивните објекти го задушуваат просторот. Во Скопје има можност за градење подземни гаражи, особено во реонот кај „Нова Македонија“. Таква гаража на пример има изградено „Рамстор“ - велат тие.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=645A224956DA3B41B2B7EEF20FEA664E
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 05-Sep-2008 at 14:40
Еееее што во кажував за ова , пак испадна како што реков јас, не се само катни гаражи туку така само да ги лажат дека се хехех  здравје .... кога сме ние со не демократски дух никој не ни е крив
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 12-Sep-2008 at 15:09
Уште пред околу месец на страницата за прашања до градоначалникот на Кисела Вода (овде: http://www.kiselavoda.gov.mk/mak/diskusii.asp?temaid=1), поставив прашање дали и кога планираат на официјалниот веб сајт на општината да ги стават усвоените и предложените ДУП-ови на увид на јавноста.

Одговор не добив (нормално не го регистрираа ниту прашањето)

Изгледа Џорџе одговори дава само на прашањата што му се допаѓаат...
Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-Sep-2008 at 18:54
Clover јас двапати го поставив истото прашање. Скроз истото!!! И уште чекам одговор, како и ти!
Wallbash

Мислам дека ги ажурираат прашањата кога искача нов број од општинскиот весник, пошто на задната страна од весникот има прашања од граѓани. Изгледа во следниот број ќе добиеме одговор, ама се сомневам!!!


Edited by lslcrew - 12-Sep-2008 at 18:56
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 14-Sep-2008 at 04:06
Да ја пофалиме општина Охрид и таа се вклучи во редот на ретките општини во Македонија што имаат ставено урбанистички план на увид на својот веб сајт.

Еве овде (во еден JPG Crazy) се поставени два ДУП-а:
http://www.ohrid.gov.mk/Pictures/Nacrt-plan-na-DUP.jpg

Може да се види и како на кружниот тек кај бензинската (кој сега ќе се дооформи со почнатата изградба на источната трансферзала) тотално безвезно се вклучува и едно патче што се спушта од Галичица  Bash


Колку што ми е мене познато, до сега општини кои објавиле ДУП-ови на ваков начин се: Карпош, Аеродром, Гази Баба и Охрид (по тој редослед). Ако нешто сум пропуштил, ве молам дополнете ме Smile

Инаку разликите меѓу овие четири исто така не се за потценување:

- Карпош е шампион на ова поле. Прв почна со оваа практика, а денеска е убедливо најдалеку отиден и квантитативно и квалитативно.
- Гази Баба неодамна го направи овој чекор и има солидна бројка на објавени ДУП-ови
- Аеродром и Охрид сега засега повеќе симболично...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 14-Sep-2008 at 04:25
Гостивар има ставено, ама навигацијата е во флеш па неможе да ја прекопираме!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 16-Sep-2008 at 01:29
ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА
Ќе се урива базенот во Расадник
Согласно со Деталниот урбанистички план за населбата Расадник, на местото на базенот ќе биде изградена улица, која треба да биде поврзана со Народни херои

Општина Кисела Вода до крајот на неделава ќе го урне базенот што се наоѓа веднаш до салата "Империјал- Даниела" на улицата Народни херои и ќе гради улица на негово место.
Од Општината информираат дека базенот бил изграден пред многу години, без никаква документација и е класична дивоградба. Оттаму велат дека согласно со Деталниот урбанистички план за новата населба Расадник, на местото на базенот е предвидена изградба на улица, која треба да биде поврзана со улицата Народни херои и тој итно мора да биде урнат.
"Базенот е дивоградба. Излезен е надвор од планот за населбата. На сопственикот му издадовме решение за уривање, механизацијата веќе е на терен, се чека само полицијата деновиве да излезе на терен и објектот да биде урнат", велат надлежните од Општина Кисела Вода.
Според нив, годинава ќе бидат урнати уште многу други објекти во Општината што се изградени без одобрение и на локации на кои, според деталните планови, е планирана изградба на цркви, улици и на други објекти.
Сопственикот на базенот, газдата на салата "Империјал-Даниела", не беше достапен за изјава.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=156953&idg=8&idb=2474&rubrika=Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 18-Sep-2008 at 03:03

Деталните планови за Расадник, Пржино и за Црниче на увид

Од вчера Општина Кисела Вода почна да спроведува анкета и јавна презентација на Нацртот на измената и дополнувањето на детаљните урбанистички планови, Расадник - опфат 2, Пржино - опфат 4 и 5 и Црниче 1. За ДУП Црниче 1 веќе се одржа, а стручно презентирање на ДУП Пржино-опфат 4 и 5 ќе се одржи денеска (17.30 ч.) во МЗ Пржино. ДУП Расадник-опфат 2 ќе биде на увид на граѓаните во МЗ Кисела Вода од 19 часот.Јавните анкети ќе траат 10 работни дена и во тој период граѓаните и правни лица од тој реон може да доставуваат писмени забелешки, мислења и предлози.Граѓаните на месните заедници Пржино и Црниче се заинтересирани за градење на индивидуални градби, а од Месната заедница Кисела Вода сакаат да имаат колективно домување. И двете барања се вклопени во плановите.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=CAA323203E0F2C42810E919B640FDC54


Ај ќе се обидам утре да одвојам некоја минутка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 18-Sep-2008 at 05:22
Еве еден ДУП од населба Стакларнца (после Усје). Ова е делот баш кај што е junction-от на Првомајска со Јужен Булевар. 
*намерно не е скратено, нешто imageshack не сакаше да ми заврши работа па морав со photobucket, и немам на располагање thumbs. Се извинувам за хоризонталниот скролер Big%20smile.


Edited by lslcrew - 18-Sep-2008 at 05:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 18-Sep-2008 at 06:15


Еве го во интегрална верзија!

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 18-Sep-2008 at 06:28


Хмммм интересно... Значи од кај стаклара па надоле, Јужен Булвар го планираат како класичен булевар со вкрстувања...

Од кај го ископа жити се?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 18-Sep-2008 at 06:30
Од web-архива на кисела вода. Проверив да не има и некој други дупови случајно ама нема. Инаку интересен план. Првпат да видам colector/disturbor lanes кај нас да се планираат. Или можеби не се работи за тоа, пошто двете улици покрај јужен булевар не се еднонасочни туки се наизменични. Чуден план! Дали нешто вакво има во Белград пред излезот накај Загреб?!


Edited by lslcrew - 18-Sep-2008 at 06:31
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 18-Sep-2008 at 06:36
Originally posted by lslcrew

Првпат да видам colector/disturbor lanes кај нас да се планираат. Или можеби не се работи за тоа, пошто двете улици покрај јужен булевар не се еднонасочни туки се наизменични. Чуден план!


Абе зошто прв пат, најголем дел од јужен е така планиран, а тоа можеше и да се види во извадоците од ДУП-от „Стара Железничка“ што ги имаме постирано негде. На 8-ми Септември уште одамна има, иако не класично континуирано и обострано...
Инаку се слагам, по малку и мене ми е чуден планот, а исто не можам да го сватам и ова тебе што те буни, дали тие улички се еднонасочни или двонасочни, пошто ни така ни така не прави логика според тоа како е испланирано.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 18-Sep-2008 at 06:42
Изгледа горната е col/distr, едносмерна, а долната си е првомајска си продолжува најнормално двосмерно, ама пак ми нема логика.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 19-Sep-2008 at 13:31
Еве го од Црниче. Ова е најдобро што можев.


Еве го од Расадник


Од Пржино: Не го најдов некојси извесен Гоце за да ми отклучи во месната заедница.


Edited by lslcrew - 19-Sep-2008 at 13:34
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 19-Sep-2008 at 14:06


Не ставај толкави слики цели, стави thumbnail
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.438 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.