build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 444546
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3001
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #901 Posted: 22-Nov-2019 at 08:53
Богдановиќ не открива дали во Маџир маало ќе никнат хотели на приватни плацевиПо острите реакции на Маџирмаалци кој ја обвинија општина Центар дека сака да изгради хотели на привнато земјиште, градоначалникот Саша Богдановиќ смирува дека никој од жителите на оваа маало нема да биде оштетен поради Деталниот урабнистички план.

Тој не негира дека во Маџир Маало ќе се градат деловни објекти, но не откри дали станува збор за изградба на хотели.

Деталните урбанистички планови за Маџир Маало 1 и Маџир Маало 2 се донесени пред 7 години и беа спротивни од Генералниот урбаниситчки план на градот.

По смената на локалната власт заедно со уште триесетина планови беа ставени под мораториум.

Меѓутоа и новите предлози не им се допаднаа на жителите од оваа маало кои на вчерашната средба со општинарите им порачаа дека не сакаат хотели на нивните приватни парцели.

Јавната анкета завршува за 5 дена , а за овој предлог Детален урбанистички план советот на општина Центар треба да гласа на крајот на годината.

https://telma.com.mk/bogdanovik-ne-otkriva-dali-vo-madhir-maalo-ke-niknat-hoteli-na-privatni-platsevi/
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 411
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #902 Posted: 02-Dec-2019 at 22:34
bogdanovik si go platile da nekoj si praat hoteli i da im zeamt to kokickite na siromaskiot narod za badijala bidejki nemozat da gi dadat na investitor za zgradi...
i tuka nema sto da se debatira, da sum vo maaloto bi mu bal mamata
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 444546

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.