build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 505152
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1021 Posted: 17-Nov-2020 at 18:37
НОВ КИНЕСКИ ЅИД НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ
На кривината покрај булевар Словенија во општина Бутел ќе се појави ново чудовиште како Настел во Карпош.
И тоа на наше заедничко земјиште.
Во моментот планот е на јавна анкета и завршува утре. https://opstinabutel.gov.mk/?p=16470
Во ек на пандемија јавната анкета трае само 5 работни дена?!?
По кој Закон е ова дозволено?
Нели граѓанска партиципација се зголемуваше?
Или треба да сме среќни и ова што го објавиле на сајтот зашто општината нема поставено ниеден друг план, иако е обврска.
Што се случува со парцела 6.12?
Оваа е најпроблематичната, а сигурно има проблеми и кај другите.
Некој кој поседува 1889+330 м2 (КП 18/4 и КП 18/7) нива во случајот (имињата се небитни, но новинарите може да истражат) може да си докупи по багателна цена уште 3693+542 м2 државно земјиште (КП 18/5 и 18/6), т.е. двојно повеќе.
Знаете зошто?
Само зашто планерите од Инпума одлучиле така, со знаење или без знаење на градоначалникот Смилевски. Се прашуваме што е полошо? Соучесништво од Општина Бутел и Град Скопје или неспособност да се заштити јавното?
Законот за градежно земјиште најпрво овозможуваше при поседување 70% од земјиштето, да можеш да дооформиш парцела со уште 30 % државно земјиште. Да не биде парцелата искривена итн. Тоа била поентата!
Законот сменет од претходната власт дозволува со поседување на 30% од земјиштето, некој планер да те спои со уште 70% државно земјиште и ти да добиеш ексклузивно право на него, пред сите останати граѓани!
Кој ја добива државната парцела?
Дали тој лево или тој десно од неа? Тоа зависи од дилот меѓу сите вклучени во процесот. Некогаш и самите сопственици се излажани од инвеститори.
Ние сигурно нема да ја добиеме за паркови или за содржини од јавен интерес (градинки, амбуланти итн.)
Овој Закон е закон не за средување на работите во просторот, туку за легализација на грабеж!
Зошто во толку години оваа власт не го смени?https://www.facebook.com/Урбанизам-во-Македонија
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1022 Posted: 18-Nov-2020 at 07:41
Нов скандалозен план на јавна анкета! Околу основното училиште "Кирил Пејчиновиќ" се предвидуваат, ЗАМИСЛЕТЕ, ПЕТНАЕСЕТИНА ЗГРАДИ! СИТЕ ПАРКЧИЊА СЕ ПРЕТВОРЕНИ ВО ЗГРАДИ!

https://www.facebook.com/За-Расадник-на-можности-за-хуман-живот-во-Кисела-Вода

Edited by stef4o - 18-Nov-2020 at 07:46
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1023 Posted: 18-Nov-2020 at 07:48
Злокуќани. Помеѓу улица Скупи и Вардар па се до Булевар 8-ми Септември на исток (Хубо).https://www.facebook.com/groups/883203825068334
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1024 Posted: 18-Nov-2020 at 15:26
КИСЕЛА ВОДА ВНИМАНИЕ! УРБАНАТА МАФИЈА ЌЕ ГРАДИ СЕДУМКАТНИЦА ВРЗ ТИНЕКСОТ!
Безобѕирните општинари кои планираат да го изменат ДУП-от на Кисела Вода - да го срушат Тинкесот на Првомајска (бул Борис Трајковски) и да го искорнат зеленилото и на тоа место, простор колку за една бавча, да дозволат на тоа место да се гради седумкатница! Станува збор за градска четврт Ј12 блок 19https://www.facebook.com/photo?fbid=10224737462604306&set=a.1555712893124
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1025 Posted: 18-Nov-2020 at 15:27
Нов ДУП за 21 ЗГРАДА А2 со бруто развиена површина од 43.000 метри квадратни.
Неверојатно! Уште еден ДУП карши Дом на слепи: 21 ЗГРАДА А2 со бруто развиена површина од 43.000 метри квадратни. Да не дозволиме да не натераат да живееме во гето.https://www.facebook.com/За-Расадник-на-можности-за-хуман-живот-во-Кисела-Вода
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1026 Posted: 18-Nov-2020 at 15:41
Ич не ми е криво за ветото и бламот на владата. Ич. 0.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1027 Posted: 18-Nov-2020 at 15:54
Ептен нешто збеснаа со Кисела Вода во последно време за 2 недели многу предлог детални се појавија и сигурен сум ќе ги усвојат и фрлија око на општината и наместо некои поприоритетни содржини они ќе набутаат уште 100 згради за сметка на мораториумот во Центар околниве општини го плаќаат данокот.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1028 Posted: 18-Nov-2020 at 18:20
Во близина на школото Кирил Пејчиновиќ се планира една градинка и плус една 8 катница на соседната парцела,сето тоа за сметка на зеленилото

https://www.facebook.com/За-Расадник-на-можности-за-хуман-живот-во-Кисела-Вода
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1029 Posted: 20-Nov-2020 at 18:41
Граѓаните на скопска Кисела Вода против новиот ДУП, со кој треба да се гради десеткатницаhttps://telma.com.mk/2020/11/20/граѓаните-на-скопска-кисела-вода-прот/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1030 Posted: 22-Nov-2020 at 18:17
Со законска гимнастика куќите стануваат зградиЖителите на една слепа улица во населбата Пржино се загрижени. На крајот од нивниот сокак, каде што до неодамна живеело едно семејство, наскоро ќе се изгради зграда со 16 стана. Тоа всушност нема да биде зграда, туку четири споени куќи на еден сопственик, секоја на четири ката со по еден стан, кои би имале заеднички паркинг и заеднички решенија за други потреби својствени за колективното домување.

Веќе неколку месеци граѓаните се организираат, потпишуваат петиции и бараат од локалната власт да ја спречи изградбата на зградата. На улицата има 17 куќи, па со 16-те станови во зградата што не е зграда, бројот на домаќинства би се удвоил. Сите тие би го користеле истиот пристапен пат широк три метри, истата комунална инфраструктура и истата водоводна и канализациска мрежа. Тој дел од градот е веќе познат по честите проблеми со излевањето на канализацијата, особено во врнежливи денови кога многу вода надоаѓа од падините на Водно. Се обратиле до општината, до Државниот градежен инспекторат и бараат помош и од други институции, но засега без успех. Тие за БИРН изјавија дека се загрижени, затоа што тешка механизација ќе ја користи нивната улица додека се гради зградата, и дека откако таа ќе се направи, би се создавал сообраќаен хаос кога 16 возила секое утро би тргнувале од неа.

Општината тешко може да им помогне, со оглед на тоа дека сопственикот веќе поднел документи за да добие градежна дозвола, според условите што му ги овозможува деталниот урбанистички план од 2016 година. Градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, исто како и другите градоначалници од СДСМ, ветуваа дека ќе ги ревидираат урбанистичките планови донесени во времето на нивните претходници, во случајов Билјана Беличанец – Алексиќ. Но повеќето од нив по изборите објаснуваа колку им биле врзани рацете, особено за постапки што се во тек, како оваа.

За БИРН од општината објаснија дека за планот била водена комплетна постапка согласно Законот за просторно и урбанистичко планирање, што вклучувала и јавна анкета од 12 дена и добивање позитивни мислења од други релевантни институции. Сопственикот на парцелата 2074/2 во Пржино, додаваат оттаму, побарал да му се впише станбена зграда, но комисијата му го одбила тоа барање, и потоа му се впишале куќи во низа. Објаснувањето оттаму е дека ако некој простор е предвиден за домување во станбени куќи, тоа ги опфаќа сите видови куќи со дворови – самостојни, двокуќи, куќи во низа, атриумски куќи и други, со максимум четири стана. Општинарите дополнуваат дека во рамките на парцелите ќе треба да се обезбедат доволен број паркинг места, за да може на инвеститорот да му се дозволи да гради до максималната висина.

„За предметните локации има доставено барања за одобренија за градење. Проектната документација поднесена од инвеститорот сè уште подлежи на контрола дали ги исполнува условите за издавање одобрение за градење“, вели портпаролот на Кисела Вода, Јанко Бацарија, во писмениот одговор.

Градел за да го смести големото семејство

Сопственикот на парцелата во Пржино, за БИРН потврди дека намерата му е да изгради објект со 16 стана и вели дека не прекршува ниту еден закон или правило со тоа. Поделбата на парцелите била дел од семејниот договор за да се подели имотот.

„Тоа е имот на моето семејство и ние се иселивме оттаму. Ќе се гради зграда со 16 станбени единици, но ние сме големо семејство, јас имам две сестри, имам и родители, сите имаме деца, и тоа ни е потребно за да се сместиме“, вели за БИРН сопственикот на парцелата.

За обвинувањата од соседите дека ќе им го наруши квалитетот на животот, тој вели дека нивниот главен проблем бил канализацијата, но тоа не било негова обврска да го реши, туку на локалните власти. Во врска со сообраќајниот пристап, тој смета дека зградата која ќе биде на крајот од улицата, нема да создава проблеми.

„На сообраќајот не може да пречи тој што е последен на улицата, туку тој што е понапред. Ние имаме предвидено паркирање во самата парцела и плус паркинг за гости, така што нашите возила воопшто нема да пречат. На таа уличка постојано се паркираат возила, еднаш брзата помош не можеше да дојде до мојата куќа таму, моравме да ги викаме соседите да ги тргнат возилата“, додава тој.

Неговиот стар објект е урнат и плацот сега стои празен, подготвен за градба откако ќе ја добие дозволата.

Го барал максимумот и го добил

Дури и ако на еден имот има само една градежна маркичка за индивидуална куќа, законски дозволената висина за таквите објекти е 11,2 метри, односно четири ката. Врз секоја барака во Пржино, Црниче, Водно, Тафталиџе и многу други населби можат да се направат мини згради со по четири стана. Ако се поврзат двајца соседи, може да најдат инвеститор што ќе им направи зграда со осум стана. Тие би морале да имаат посебни влезови, бидејќи формално се сепак посебни куќи.

Тоа е минимумот. Кога се прави урбанистички план, секој сопственик има право да побара неговиот имот да се подели на повеќе градежни парцели, секоја со посебна градежна маркичка, и сето тоа да биде споено во низа. Може да се добијат до четири парцели, ако за тоа има просторни услови, односно ако ги имаат минималните димензии предвидени со правилник. Токму тоа го направил сопственикот на куќата во Пржино. Кога локалните жители добиле известување дека се подготвува нов детален план, тој поднел барање да добие најмногу што може од него.

Претходно имал куќа со основа од 160 квадратни метри, а со новиот план, усвоен на 31 мај 2016 од советот на Кисела Вода, добил четири маркички за куќи во низа, со основи од 78 и 79 квадрати и со максимална висина од четири ката. На овој начин добил основа од 313 квадрати и можност да направи објект од над 1.200 квадрати вкупна површина, на сите катови.

Две од четирите парцели на неговиот имот не излегуваат директно на улицата, што е спротивно на Правилникот за стандарди и нормативи за урбанистичкото планирање, но бидејќи станува збор за единствен сопственик, тој може самиот на себе да си одобри пристап преку едната парцела до другите.

Индивидуалното домување станува исклучок
Соседите, во борбата против зградата, побарале помош и од општинските советници, но и тие велат дека во оваа фаза е тешко нешто да се промени.

„Освен што е потребна ревизија на ДУП-овите, нивното носење треба да биде потранспарентно, за навремено да се откриваат вакви случаи“, вели Христина Оџаклиевска, советничка од ДОМ.

Ова не е единствениот случај од ваков тип. Погоре во населбата градежна фирма прави зграда што на својата интернет-страница ја рекламира како единствен станбен објект, иако според урбанистичкиот план тоа се три споени куќи на една катастарска парцела, со заеднички сопственици. Слични примери може да се најдат и во повеќе други населби.

Изминативе години Дебар маало, Стар Аеродром и Маџир маало станаа симболи на урбаната трансформација на Скопје, бидејќи од населби со куќи и со мали објекти се претворија во зони со густо изградени висококатници, со недоволна комунална инфраструктура и изложеност на сончева светлина. Но, ниту населбите што беше предвидено да останат со куќи не поминуваат многу подобро. Таму исто така се градат згради, со заобиколување на планската идеја и со искористување на дупките во законите.

Новиот објект во Пржино, сопственикот ќе го гради со фирма – партнер, па освен што ќе си го обезбеди семејството, можно е да остане и некој стан за продажба, но тоа, вели, сѐ уште не го допрецизирале. Неговата зграда не е прва во Пржино, а нема да биде ниту последна, а индивидуалното домување во оваа населба полека се претвора во исклучок.

https://prizma.mk/so-zakonska-gimnastika-kukite-stanuvaat-zgradi/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 505152

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.