build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1773
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 26-Oct-2021 at 17:26
Пак ќе бидеме робови на емоциите на старите скопјани. Ќе почнат да цмиздрат носталгичари по телевизии како тоа младоста им била тука, како тоа Скопје имало хокеј клуб, и оп, ете ти проблем. Неможеш да се оттарасиш од некое овакво ругло што ниту некој сака да го реновира, ниту па некој има можност да го сруши. Саемот некако се протна иако не беше баш у оваа категорија, ама ова стварно нема смисла. Дури и да се инвестира во Македонија повторно во хокеарско игралиште, без разлика дали приватно или државно, сигурно нема да биде баш ова и тука.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 26-Oct-2021 at 17:27
Затоа и постирав тука мислев да не има веќе вцртано некаква маркичка за овој потег со намена Б4,Б5 или евентуално А2?
Многу долг период стои вака запуштен просторот.

Edited by stef4o - 26-Oct-2021 at 17:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 26-Oct-2021 at 19:52
Originally posted by user8642

Пак ќе бидеме робови на емоциите на старите скопјани. Ќе почнат да цмиздрат носталгичари по телевизии како тоа младоста им била тука, како тоа Скопје имало хокеј клуб, и оп, ете ти проблем. Неможеш да се оттарасиш од некое овакво ругло што ниту некој сака да го реновира, ниту па некој има можност да го сруши. Саемот некако се протна иако не беше баш у оваа категорија, ама ова стварно нема смисла. Дури и да се инвестира во Македонија повторно во хокеарско игралиште, без разлика дали приватно или државно, сигурно нема да биде баш ова и тука.
тоа што граѓаните грешат е што се става акцент на најнебитната работа, во случајов носталгии, провев, и слични глупости
побитни се другите работи, на пример мене жал би ми било ако го срушат лизгалиште за некоја бљувотина од објект со небитна намена ко станови за рандом копуци
не толку дека објектот вреди, колку што се заменува за нешто побезвредно
така и Сајмиште го заменија со бљувотина од хангар што ќе пропадне за макс 5 години, што од лош менаџмент, што од нови трендови и објекти
има основа револтот на граѓани, ама секогаш се пласира со погрешни аргументи
затоа на пример на лименката универзална и ставаат нова лименка одозгора, зошто за толку не бива, толку е интелетуалниот капацитет на масите

Edited by zabegan - 26-Oct-2021 at 19:53
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 26-Oct-2021 at 20:14
Ова не треба да се руши зошто му е потребен ваков објект на Скопје, а не поради носталгија а најмалку за да се изградат кутии овде.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1773
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 26-Oct-2021 at 20:27
Originally posted by FT

Ова не треба да се руши
Originally posted by FT

зошто му е потребен ваков објект на Скопје.
Се обидувам да најда логика на исказот, ова се две неповрзани работи. Тоа што на Скопје му треба ваков објект, е сосема различно од тоа дали конкретниов обејкт треба да се руши. Скопје НЕМА лизгалиште, зашто постоечкиов е само фатаморгана од некогашно лизгалиште, а НЕ Е лизгалиште. На Скопје не му треба оваков објект, зашто оваквиот е само рушевина. А лизгалиште му треба, да, ама тоа може на друго ако се нафати некој да финансира.

Edited by user8642 - 26-Oct-2021 at 20:27
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1186 Posted: 26-Oct-2021 at 20:39
А не може самиот град да стопанисува со лизгалиште?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2126
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1187 Posted: 26-Oct-2021 at 20:46
Originally posted by user8642

Originally posted by FT

Ова не треба да се руши
Originally posted by FT

зошто му е потребен ваков објект на Скопје.
Се обидувам да најда логика на исказот, ова се две неповрзани работи. Тоа што на Скопје му треба ваков објект, е сосема различно од тоа дали конкретниов обејкт треба да се руши. Скопје НЕМА лизгалиште, зашто постоечкиов е само фатаморгана од некогашно лизгалиште, а НЕ Е лизгалиште. На Скопје не му треба оваков објект, зашто оваквиот е само рушевина. А лизгалиште му треба, да, ама тоа може на друго ако се нафати некој да финансира.
Pretpostavuvam deka e greska vo izrazuvanjeto, deka vsusnost objektov ne treba da se rusi zatoa sto na Skopje mu e potrebno lizgaliste.
I jas velam deka lizgaliste e potrebno no ne gledam nekoja logika za "staticno" lizgaliste na otvoreno. Poveke e potrebna sala za lizanje. Inaku nikako ne mi e jasno kako leten olimpiski bazen moze da bide nefunkcionalen. Bukvalno vo cela Makedonija se zapustija letnite bazeni, pritoa ne se izgradija novi
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1188 Posted: 26-Oct-2021 at 21:13
Лизгалиште има, се наоѓа веднаш до спортската сала Борис Трајковски. Мало е, ама си работи кога му е сезона.

Летни базени исто така има, но се во приватна сопственост. Затоа и не ги знаете повеќето.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1189 Posted: 26-Oct-2021 at 21:14
Подобро рушевина отколку плац за профит на кичести станбени згради.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2126
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1190 Posted: 26-Oct-2021 at 21:18
Originally posted by Џоле

Лизгалиште има, се наоѓа веднаш до спортската сала Борис Трајковски. Мало е, ама си работи кога му е сезона.

Летни базени исто така има, но се во приватна сопственост. Затоа и не ги знаете повеќето.
Jas zboruvam za lizgaliste od zatvoren tip za profesionalci.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1191 Posted: 27-Oct-2021 at 19:32
Originally posted by Џоле

Лизгалиште има, се наоѓа веднаш до спортската сала Борис Трајковски. Мало е, ама си работи кога му е сезона.

Летни базени исто така има, но се во приватна сопственост. Затоа и не ги знаете повеќето.
лизгалиштето кај Борис Трајковски е импровизација, врши работа, ама како што земаа едно време замав да прават тимови и шампинати, потребен си е соодветен објект што може да функционирта во текот на целата година без проблем
инаку лизгалиште зимно време може да се направи на било која рамна површина, не е проблем
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1192 Posted: 27-Oct-2021 at 19:34
Originally posted by ehrlich

Подобро рушевина отколку плац за профит на кичести станбени згради.
зошто секогаш да одбираме едно од две зла? ќе профункционира нешто некогаш?
објектов со години наназад не се ни користи како лизгалиште, во последните негови години се вадеше како така на концерти, и тоа е отприлика се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1193 Posted: 27-Oct-2021 at 21:03
Originally posted by zabegan

Originally posted by ehrlich

Подобро рушевина отколку плац за профит на кичести станбени згради.
зошто секогаш да одбираме едно од две зла? ќе профункционира нешто некогаш?
објектов со години наназад не се ни користи како лизгалиште, во последните негови години се вадеше како така на концерти, и тоа е отприлика се

Да, прво треба да се запрашаме зошто е дозволено да стане објектот ваков...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1194 Posted: 10-Nov-2021 at 13:59
ЌЕ НАПРАВAM ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА СИТЕ ДЕТАЛНИ ПЛАНОВИ КОИ ВО МОМЕНТОВ СЕ РАБОТАТ, НАЈАВУВА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАРПОШ ЈАКИМОВСКИ

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски најавува дека пред граѓаните и јавноста ќе ги презентира сите Детални урбанистички планови кои во моментов се работат. Јакимовски на својот фејсбук профил денеска објави дека во општината ќе се работи само транспарентно во целиот негов мандат.

„Денеска побарав од планерските куќи јавна презентација на урбанистичките планови за Карпош. Остварив средба со сите претставници на планерските куќи кои во моментот изработуваат урбанистички планови за Општина Карпош. На средбата побарав од нив да подготват комплетни презентации на сите планови без разлика во која фаза на изработка се во моментот и истите да бидат ставени на увид пред Советот на Општината и пред јавноста“, вели Јакимовски.

Јакимовски вчера најави дека наредната година ќе почне и довршување на општинската зграда, која четири години откако на негово место дојде Стефан Богоев, стои недовршена.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ke-napravam-javna-prezentatsija-na-site-detalni-planovi-koi-vo-momentov-se-rabotat-najavuva-gradonachalnikot-na-karposh-jakimovski/
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1195 Posted: 10-Nov-2021 at 17:47
Па, па, па, Дева Марија

Што правиме со криминалите во ДУП-овите од претходно за кои ниту одговараше ниту ништо. Секој ден поминувам покрај зградата кај Убавиците во Нерези каде што најкриминално е убутана маркичката до самиот булевар, па сега има ситуации каде тротоарот и вело-патеката се станати сервисни улици.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1196 Posted: 01-Dec-2021 at 08:14
Исто така на денешната седница советот донесе одлука за укинување на две градежни маркици на потегот помеѓу Перла Бјанка и Маркет ЗУР и наместо колективни згради ќе се предвиди парковско зеленило. Со овие одлуки Општина Аеродром јасно става на знаење дека потребите и мислењето на граѓаните се и наш приоритет и дека со нас како локална власт имаат партнер во решавање на сите проблеми.https://www.facebook.com/TimcoMucunski
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 394
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1197 Posted: 01-Dec-2021 at 14:44
Previous

Маркичките во прашање:

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1198 Posted: 05-Dec-2021 at 11:59
Од презентираните 39 детални урбанистички планови за Општина Карпош, она што може да се заклучи (меѓудругото) е следно:

1. На местото на фабриката Алумина , Пуцко Петрол може да гради висококатница од 105 метри
2. Ќе се уништат фудбалските игралишта на Алумина и Локомотива, а на нивно место ќе никне станбен објект и улица со што Општина Карпош ќе има само еден терен за голем фудбал (во Бардовци)
3. Од Зоолошка па се до Карпош 4, покрај бул. Илинденска ќе има станбено-деловни објекти
4. На повеќе локации е планирано станбени згради со приземје и 12 спрата
5. Ќе имаме неколку нови станбени комплекси од типот на Настел
6. Нови згради се планирани и на Букурешка, Прашка и Варшавска
7. Нови станбени згради ќе има и во Влае, Козле, Карпош 4
8. Планирани се над 40-тина згради, а согласно предвидената изградена површина се очекува во нив да живеат над 15.000 жители што е четвртина од сегашната бројка на жители. Тука не се вклучени претходно планираните згради во ДУП-овите усвоени изминатите четири години. Со нив, бројката на нови жители ќе се зголеми за околу 30.000 жители
9. Се предвидуваат изградба на повеќе верски објекти од училишта, градинки и игралишта
10. Парковите спроти студентскиот дом „Гоце Делчев“ и Алумина ќе бидат претопени во сообраќајници
11. Единствените големи површини со зеленило ќе останат во дел од Градски Парк и над Горно Нерези
Речиси сите овие урбанистички планови се отпочнати во мандатот на Стефан Богоев, а најголем дел од истите се нарачани од градежни компании кои со години го силуваат Скопје.

https://www.facebook.com/dimoski.marti
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1199 Posted: 16-Dec-2021 at 08:22
Се заканува ли бетонизација на општина Карпош?Откако на вчерашниот совет беше гласано против иницијативата на советниците на Левица да се направи ревизија на два ДУП-ови и да се стави забрана за градба, тие алармираат дека заканата да продолжи градежната офанзива останува. Според нив булеварот на „Илинденска“ ќе никнат станбено-деловни објекти во должина од Зоолошка, па се до Карпош 4.

-Се предвидува изградба на нови станбени и деловни згради, тоа значи дека на целата зелена површина која се наоѓа долж „Илинденска“ за многу скоро, доколку не се спречи ќе има нови станбени згради, некои ќе бидат со висина и до 14 ката, а во исто време тие ќе бидат изградени врз двете спортски игралишта, фудбалските терени на Алумина и Локомотива.-Мартин Димоски – Советник на Левица во О. Карпош.

Советникот на Левица предупредува на можно слично сценарио и на местото на фабриката Алумина.

По децениската руинирана состојба и сивилото од лимената ограда, на местото на бивша Алумина се отовора ли можност за изградба на висококатница од 104 метри? Советниците од левица алармираат дека процесот е во завршна фаза и дека набргу може да почне процесот на бетонизација на просторот.

Екс-градоначалникот Стефан Богоев во однос на обвинувањата кон него вели дека за време на неговиот мандат не се донесени ваков тип на детални планови ниту пак нешто потпишал. Се споменуваат планови во почетна-работна верзија кои според процесот се километри одалечени од носење, додава Богоев, потенцирајќи дека станува збор за лага.

- Деталните планови во мојот мандат може да се најдат на сајтот и можат да се избројат на прсти колку градби се предвидени, а сите тие градби кои ги предвидовме во мојот мандат се преку Вардар. Плановите за кои што зборуваат ниту се усвоени од комисија за урбанизам ниту е потпишано нешто од мене како градоначалник и се километри оддалечени од спроведување.- Стефан Богоев.

Одговор на обвинувањата од Левица се обидовме да добиеме и од градоначалникот Стефчо Јакимовски и од неговиот кабинет, но до емитување на прилогот не беа достапни.

https://kanal5.com.mk/se-zakanuva-li-betonizacija-na-opshtina-karposh/a507745
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1200 Posted: 18-Dec-2021 at 08:46
ЈАКИМОВСКИ СЕ ЖАЛИ ОД АРСОВСКА: Веќе 45 дена го молам градот Скопје да назначи комисија за урбанизам, може да изгубиме тужба од 15 милиони евра

Дел од новинарите вчера успеале да добијат брифинг со градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, но тоа не му успева сеуште никако на градскиот татко на Карпош Стевче Јакимовски. Градоначалникот и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски се пожали дека подолго време не може да стапи во контакт со градоначалничката на Скопје, која беше избрана со поддршка на неговиот поголем коалициски партнер-ВМРО-ДПМНЕ.
„Имам потреба вака јавно да се обратам, веќе 45 дена го молам Градот Скопје да назначи комисија за урбанизам, бидејќи старата комисија е суспендирана, а немаат назначено нова комисија за да го одобри деталниот урбанистички план за кој што сме ние тужени, а тужителот бара 15 милиони евра оштета.
Досега имав средба со јавниот правобранител и со правобранителот кој го води предметот. Инсистираат планот итно да се донесе и на инвеститорот да му се понуди парцелата која е суспендирана со поништување на планот.
Ова е последниот начин со кој што можам евентуално да влијаам за позитивно решение на проблемот за Општината Карпош да не биде доведена во тешка материјална состојба“, пишува Јакомовски на својот фејсбук профил.

https://faktor.mk/jakimovski-se-zali-od-arsovska-vekje-45-dena-go-molam-gradot-skopje-da-naznachi-komisija-za-urbanizam-moze-da-izgubime-tuzba-od-15-milioni-evra
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.