build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Feb-2008 at 02:21
Дали ни се спремаат нови изненадувања? Највероватно се работи за црквата и подземната сообраќајница под кејот... Буњаковец останува да видиме понатаму...
    

Владата бара да се коригираат три урбанистички плана во Центар

Министерството за транспорт и Општината тврдат дека не знаат кој е интересот за ургентно менување на плановите

Деспина Трајковска

Три урбанистички плана кои се однесуваат на централното градско подрачје ќе треба да се коригираат и тоа по барање на Владата. Ваква одлука, која е објавена во последниот „Службен весник“, е донесена пред десет дена на владина седница. Која е причината и интересот на централната власт за интервенција во плановите, активност која е утврдена како дел од Програмата за приоритетна изработка на урбанистичките планови во државава, никој не кажува. Единствено е познато дека Општина Центар ќе треба да изврши измени и дополнувања на деталните урбанистички планови за Мал ринг, за Голем ринг - јужен дел - исток и запад и за Буњаковец 1.

Владините портпароли вчера не беа достапни за појаснување на одлуката, додека од Министерството за транспорт и врски, кое е надлежно за нејзината реализација, единствено посочија дека постапиле по барање на општина Центар. Имено, според Министерството, Општината е таа која од нив побарала финансирање на измените и дополнувањата на трите урбанистички плана. Општинарите, пак, како да се затечени од ситуацијата. Портпаролката Лидија Неделковска изјави дека првпат слуша за таква одлука и додаде дека Општината нема добиено каков било официјален допис од Владата во врска со усвоената програма за приоритетна изработка на ДУП. Од општинското Одделение за урбанизам, пак, не добивме никаков одговор.

Со оглед на наводната неинформираност на повиканите надлежни институции, на јавноста и' останува да нагаѓа зошто Владата бара корекции на плановите. Очигледно, прекројувањето на ДУП Мал ринг е поради донесената одлука за изградба на црквата на плоштадот, која не е предвидена со сегашниот план. Сепак, останува нејасно што планира да гради Владата во останатите две подрачја кои се зафатени со планираните измени на плановите Голем ринг и Буњаковец 1, едниот кој го опфаќа делот спроти хотелот „Холидеј ин“, а другиот се однесува на делови зад трговскиот центар „Буњаковец“.


Извор: Утрински  весник
.


Edited by La Linea - 15-Feb-2008 at 02:23
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Feb-2008 at 02:32
haha,, ja sto tuku go postirav istovo vo Vesti.....Big%20smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Feb-2008 at 04:12
Кои битанги!!! Немам што друго да искоментирам... Само се надевам и мислам дека сето ова ќе им се тресне од глава.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Feb-2008 at 14:31
Ovoj Dup sto e karsi Holiiday Inn mi mirisa na toa deka sakaat da gi vmetnaat  oblakoderite...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Feb-2008 at 15:37


Можно е. Иако првично бев за облакодерите (не дека беа реални ама) дефинитивно таа локација не е погодна. Треба да ги зацртаат кај Маџир маало, тамошната инфрастуктура (онаа хипотетичката како Крушевска република) многу подобро би се справила со гужвата што би ја создале такви објекти. Овдека кај Холидеј Ин стварно нема многу маневарски простор.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Feb-2008 at 15:45
Previous Епа... Ако сеуште постои планот за изградба на таа Градска порта, нели би било најпаметно решение, овие облакодери да се изградат на местото кај маџир маало и да ја оформат Градската порта(тоа би биле згради што би образувале една замислена средновековна порта, нели?)

Макета на градска порта, со Крушевска република на средина...
   Башка како што викаш, булевар како Крушевска република би бил способен да се справи со метежот.

Едит: сега ја гледам макетава, и малце ме буни, дека тука е покажано нешто многу покомплицирано од еден булевар и неколку згради... Ама мислам дека ова се работи за првичните планови, пред да бидат модифицирани во нешто „по остварливо“. Планот на Танге бил многу скап за реализација на почеток.
    Ако некој разбира, може да ми објасни што се подразбира под Градска порта поточно?


Edited by La Linea - 15-Feb-2008 at 15:51
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Feb-2008 at 15:54


ми се плаче кога ги гледам овие неизградени бруталистички лепотани Ohno. Како само моќно би изгледале.

Да се слагам, би биле супер за оформување порта. Таков вид висококатници се најчесто деловни/канцелариски. Локацијата покрај транспортниот центар би била перфектна. Замисли колку би било згодно за голем дел луѓе од Велес, Тетово, Куманово кои доаѓаат на работа во Скопје. Од работа одма си на воз и за пола саат си дома.

А за Скопјаните, како што рековме тука е Крушевска република да го понесе товарот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Mar-2008 at 00:10
Од урбанистичкиов план нормално ни трага ни глас на општинскиот сајт Ohno. Пребарав и во општинските весници Bash.

Во Општина Гази Баба ќе се гради нова населба за 5.000 жители

Предвидено е близу Хиподром да има 1.345 стана во куќи и станбени згради

Снежана Калабакова

Откако советниците на Општина Гази Баба го донесоа Детаљниот урбанистички план за Маџари и Хиподром, идејата за изградба на нова модерна населба за 5.020 жители полека станува реалност, бидејќи ДУП е во рамките на Генералниот урбанистички план. Новата населба ќе се изгради на површина од 36 хектари и ќе се протега од делот каде што сега завршува урбаната населба Хиподром во правец на истоимениот спортско-рекреативен центар.

Планот предвидува изградба на 1.345 стана, од кои дел ќе бидат типски куќи за индивидуално домување, а дел колективни станбени згради. Планирана е изградба и на верски, образовни, деловни, спортско-рекреативни и објекти за услужни и сервисни дејности, како и парковски површини, мал плоштад, фонтана и се' што е потребно за една модерна населба. Изведбата на фекалната канализација ќе оди полесно, бидејќи таа речиси поминува низ населбата, односно се протега покрај реката Вардар до селото Инџиково. Само на 1.000 метри оддалеченост се наоѓа водоводната канализација. Во близина поминува и гасоводот кој ќе биде добредојден за новите домаќинства. Другата инфраструктура, како што вели градоначалникот на Гази Баба, Коце Трајановски, ќе ја гради инвеститорот. На излезот од Скопје, точно на крајот од новата населба, ДУП-от предвидува натпатник, кој ќе овозможи брз и покус влез. За изградба на населбата веќе имало заинтересирани инвеститори од Израел, Турција и од Австрија. Најголем дел од земјиштето на кое ќе се гради е земјоделско и за него се води постапка за пренамена. Многу мал дел е земјиште во приватна сопственост за која се во тек процеси за денационализација.

„Просторот на кој ќе се гради новата населба ги има сите предуслови за да стане убаво место за живеење. Реални се шансите нејзината изградба да почне идната година. Дотогаш ќе се решат дел од инфраструктурните потреби на идните жители, а правиме напори да се обезбеди и водоснабдителната мрежа. На предвиденото земјиште за градба веќе има и постојни објекти од малото стопанство, кои се лоцирани веднаш покрај железничката пруга. Затоа ги сметам за неиздржани тврдењата дека поради немање инфраструктура ваква населба не треба да се гради. Тоа ќе биде посовремена населба од другите и ќе го разубавува влезот на Скопје“, вели градоначалникот Трајановски.

Тој појаснува дека за новата населба најзаинтересирани се жители од Куманово, Велес и Општината Илинден, кои веќе пројавиле желба да обезбедат нови домови што ќе им бидат на половина пат помеѓу главниот град и сегашното живеалиште. Трајановски вели дека во тек е расчистување на имотноправните односи за земјиштето, а веднаш потоа Министерството за транспорт и врски ќе распише тендер за избор на инвеститор.Извор: Утрински весник
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 03-Mar-2008 at 01:19
vo posledno vreme nesto mnogu zacestija najavite za izgradba na novi naselbi niz skopje....fakt koj raduva zasto takvite naselbi bi go razubavile gradot...samo da ne ispadnat site kako rasadnik pa da zalici skopje na tiranaNuts


Edited by kire85 - 03-Mar-2008 at 01:20
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-Mar-2008 at 05:34
Originally posted by kire85

vo posledno vreme nesto mnogu zacestija najavite za izgradba na novi naselbi niz skopje....fakt koj raduva zasto takvite naselbi bi go razubavile gradot...samo da ne ispadnat site kako rasadnik pa da zalici skopje na tiranaNuts

Да, овие населби даваат можност за конечно да почнеме како што треба, да се планира се до последен детаљ, па потоа да се изведува на терен.Edited by pbanks - 12-Aug-2008 at 19:54
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Mar-2008 at 19:53

Во општина Ѓорче Петров

Донесен Деталниот урбанистички план за Даме Груев

На последната седница Советот на општина Ѓорче Петров ја усвои Нацрт-одлуката за Детален урбанистички план за дел од Урбаната заедница Даме Груев-Урбан блок2. Со предложеното решение се создаваат услови за подобра сообраќајна поврзаност на локалитетот со планирано дооформување и проширување на сите инфраструктурни системи (водовод, фекална и атмосферска канализација, електрика, телефонска мрежа и сообраќајници), притоа водејќи сметка за постојната состојба во однос на пристапите до секоја парцела. Овој ДУП е во согласност со Генералниот урбанистички план на град Скопје. Со него се предвидени зона за семејно домување во стамбени куќи, основно училиште и сообраќајни површини.
Просторот за кој се донесува овој ДУП се протега од трасата на железничката пруга Белград-Скопје до улиците “Лука Геров“ и “Николај Островски“.
И.М.

Nova Makedonija

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Mar-2008 at 22:55
Сменет е ДУП-от за центар денеска. Уфрлени се три 98-катници. Значи 3х98 ката!!!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Mar-2008 at 11:21
А зошто само 4 ката? Колку што знам сегде во скопје е дозволено 6-7 ката (мислам 21 метар е тој лимит што обично го практикуваат Dunno) Па сигурно ако некој воопшто се нафати да го направи ова би сакал и некој денар да ќари, ваљда нема од хуманитарни причини да гради  Crazy  Знае некој отприлика колку куќи има таму?
 

Според ДУП во населбата Дижонска ќе се изградат стотина згради

Планот има опфат од 60 хектари, кои во најголем дел се државно градежно земјиште

Снежана Калабакова

Изградба на стотина станбени згради, бензиска пумпа, деловни објекти, трговски центар, објекти за спорт и рекреација и еден верски објект, предвидува Детаљниот урбанистички план за населбата Дижонска во Чаир. Планот има опфат од 60 хектари и во согласност ГУП зацртува изградба на колективно домување во објекти на четири ката. Општина Чаир им дава можност на граѓаните сами да решат за урбанизирање на просторот заедно со инвеститорот што ќе гради. Но, единствен проблем е нерешеното прашање со градежното земјиште, кое е сопственост на државата од која градоначалникот Изет Меџити очекува дека ќе застане зад еден ваков проект. Од Министерството за транспорт и врски испратиле до градоначалникот на Чаир барање да им достават изводи од ДУП.

Меџити тврди дека за Дижонска има заинтересирани домашни и странски, поточно турски инвеститори, кои, сепак, сакаат да вложуваат во објекти на повеќе ката за да добијат станови за продажба. Вакви населби, објаснува градоначалникот, има во Турција и тие во договор со жителите во текот на изградбата се претвораат во урбани делови со колективни објекти. Ваква можност постои и за Дижонска, особено затоа што до средината на април во населбата ќе се финализира изградбата на водоводната, фекална и атмосферска мрежа.

„Од сите локации на кои е предвидена изградба на објекти за колективно домување, до Министерството за транспорт и врски од страна на Општина Чаир е доставен извод само за една. За да се реализира ДУП за Дижонска, потребно е да се изврши увид на сопственоста на земјиштето и да се проверат имотноправните односи, односно да се види дали за конкретното земјиште се води или не се води постапка за денационализација. Откако Чаир ќе ни ги достави изводите од ДУП и ќе обезбеди докази дека станува збор за земјиште кое е целосно сопственост на Република Македонија, Министерството во најкус можен рок ќе пристапи кон комплетирање на потребната документација за да се овозможи јавно наддавање за отуѓување на градежното земјиште“, објаснија од Министерството за транспорт и врски.

„Како општина не можеме ништо да сториме доколку државата не застане зад нас и не покаже интерес граѓаните да добијат подобри услови за живеење. Тие педесетина година живеат на државно земјиште кое треба да го откупат, а дури потоа на нивната индивидуална или на неколку здружени парцели да почне изградба на станбена зграда“, вели градоначалникот Меџити

 


Edited by vardar - 15-Mar-2008 at 11:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Mar-2008 at 14:36


Во право си, нема никаква смисла ова со катноста Roll%20eyes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Mar-2008 at 23:59
Општина Карпош има поставено дополнителни ДУП-ови на увид на нивната веб страна Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Mar-2008 at 11:57
Originally posted by Cloverstack

ДУП за локалитетот кај салата Smile

Не гледам нова „клучка“ како што се пишуваше...

http://199.236.67.122/karpos/19-DUP-KARPOS-3-SINTEZEN.pdf


Ми се свиѓа . Не сум утнал многу во однос на маркицата за идниот трговскиц центар на аголот Илинденска/Октомвриска револуција во скицата што ја правев пред некое време, незнам кај точно ја постирав. Некои од уличките чудно завршуваат но веројатно треба да продолжат до гаражите во трговскиот центар. Меѓу трговскиот и бензинската Макпетрол може да ја видите маркицата за новиот салон на Хонда. И новопроектираните спортски теренчиња не се лоши иако мислам дека ен треба такви фрагментирани да ги прават туку некој поголем центар.

Нова клучка нема каде што пишуваа но има нов влез/излез на Октомвриска револуција кај базенот. Излезот е ОК но влезиот е катастрофа, како ќе биде тоа решено?? Таму дефинитивно треба некаков надвозник/подвозник.


Edited by pbanks - 29-Mar-2008 at 11:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Mar-2008 at 15:03
Originally posted by pbanks


Нова клучка нема каде што пишуваа но има нов влез/излез на Октомвриска револуција кај базенот. Излезот е ОК но влезиот е катастрофа, како ќе биде тоа решено?? Таму дефинитивно треба некаков надвозник/подвозник.


Не сум сигурен дека тоа е влез/излез, можеби се само два излеза... Но и така изгледа плукни-залепи.
Исто така таа крстосницата малку погоре е без врска (две Т вкрастувања едно до друго)

Човече, кога вакви импровизации упорно прават на простори што биле празни, на што можеме да се надеваме таму каде што навистина би имало предизвици во планирањето...

Ohno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 19-Jun-2008 at 02:53
Општина карпош ги стави на јавен увид ДУП-овите и GIS. Може да ги најдете на www.karpos.gov.mk во делот Урбанизам!!!

Се надевам дека и другите општини и градот ќе го следат примерот на оваа општина и ќе не удостојат со по некој ДУП или ГУП!!!


Edited by lslcrew - 19-Jun-2008 at 02:54
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 19-Jun-2008 at 03:56
Originally posted by lslcrew

Општина карпош ги стави на јавен увид ДУП-овите и GIS. Може да ги најдете на www.karpos.gov.mk во делот Урбанизам!!!

Се надевам дека и другите општини и градот ќе го следат примерот на оваа општина и ќе не удостојат со по некој ДУП или ГУП!!!


Општина Карпош имаше ставено стари ДУП-ови во GIF формат уште многу одамна, пред неколку години. Пред неколку месеци ги постави и новите ДУП-ови во PDF формат (за тоа веќе има дискутирано во нишкава)

Али ова со GIS-от е стварно екстра!  Cheers

Стварно крајно време е сите општини да ги постават своите ДУП-ови на јавен увид на интернет. Не е никаква филозофија ниту трошок... Немаат никакво оправдување за ваквиот нивни однос.


Edited by Cloverstack - 19-Jun-2008 at 03:58
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 26-Jun-2008 at 00:04
Ај некоја добра душа нека ми објасни кој е стопанот во државава дали тоа е премиерот или градоначалникот...
...пред некое време купив плац со маркица во ГУП од државата и во договорот стои дека во рок од една година треба да извадам-добијам одобрение за градба, кое го издава општината инаку се раскинува договорот, е тука е бељата општината носи поприлично различен ДУП од ГУПот, на местото на мојата локација тие предвиделе зелена површина, а во ГУПот стои градежен објект.
е сега чиј збор е поголем на државата или на општината, и дали јас сум оштетен некако па макар и облигационо и кој и каков правен лек би искористил во моја полза?
знам дека треба да барам стручен совет но барам мислење и од Вас па сетне на пари фрлање по тоа толкувачите на законот, мислам дека е ептен замрсено тоа со надлежностите
сепак се надевам дека на крај и ќе добијам дозвола откако секој ќе си ги прибере нозете до кај што му е чергата, но само да не биде прекасно и договорот со државата да ми истече.
вистина била онаа старата “стапот има два краја но само од еден грб може да се искрши“
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.