build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 52>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Biljana View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Mar-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Biljana Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 09-Mar-2013 at 21:06
Dali e vistina deka povtorno ke se menuva dup za zajcev rid posle 25 mart 2013 i ako da sto bi bilo razlicno od prethodniot?I uste edno prasanje dali sopstvenicite na parcelite imaat moznost so eksproprijacijata na tie parceli da dobijat zamena na istiot reon vo zajcev rid?Pozdrav
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332/netdefender/hui/ndhui.js?0=0&0=0&0=0">
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 25-Mar-2013 at 18:52
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 25-Mar-2013 at 18:56
ова е верзија од турска мапа или нешто е карикирано?
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 25-Mar-2013 at 19:03
не ми изгледа на карикирано...
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 27-Apr-2013 at 01:37
Originally posted by Harry Potter

тоа Крушевска Република да биде булевар тешко дека ќе се оствари, барем не додека Тодоровиќ или ВМРО се во Центар. треба згради да се рушат за такво нешто, а во маало никој не се согласува на тоа. плус планот за тоа е стар можеби 15 години, од СДСМ.Во право си центарци одбраа во наредните четири години да не се гради.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 15-Jun-2013 at 17:12
Дечки прочитав дека во Музеj на Град Скопjе имало изложба на стари урбанистички планови и макети, во весникот Вест имаше како прилог и имаше доста интересни работи. До 30 jуни е изложбата па ако некоj е во можност нека ги сликне макетите и плановите со добра камера
ಠ_ಠ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 15-Jun-2013 at 18:03


Ти па во Вест читаш

http://www.build.mk/?p=26151
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 16-Jun-2013 at 00:12
Така се погоди, не бев на лаптоп цел ден
ಠ_ಠ
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7410
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 17-Jun-2013 at 23:33
јас прочитав исто во Вест за изложбата и најверојатно ако имам време, ќе отидам да ја погледнам... особено ме интересираат хрватските планови за градов, кои тука на форумов помалку ги имаме документирано
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 19-Jun-2013 at 17:15
Здраво! Ми требаат стратегиски, односно, концептциски урбанистички планови на Скопје. Од две - три места во градот (пр. Центар, Ново Лисиче, Карпош) по два. Еден со размер 1:10000 или 1:5000, и другиот од истото место детален со размер 1:2000 или 1:1000.
Планивите нетреба да содржат подземна инфраструктура, значи значи треба само улици, објекти, парцели, зелени површини, итн...

Пробав преку: http://gup.skopje.gov.mk/gupSkopjeMK/
ама не функционира како што треба.

Плановите треба да изгледаат слично како овие од Барселона.

Ако може некој да ми помогне, фала однапред.
Поздрав


Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 11-Jul-2013 at 22:54
Еден од предлозите за ГУП на пост-земjотресно Скопjе


Интересно е што има многу кружни текови, населбата Аеродром требало да се протега до Маркова Река а населбата Лисиче требало да биде со повеќекатници (High-Density), многу повеќе зеленило било планирано, куќите на Дижонска во Чаир требале да бидат урнати и на нивно место да има парк. Ова ќе било подобро решение затоа што по-рационално бил испланиран просторот.

Edited by Macedonicus - 11-Jul-2013 at 23:09
ಠ_ಠ
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 12-Jul-2013 at 00:26
Но преголемо значење му е дадено на делот Индустрија. Освен ако во истиот не го рачунале и комерцијалниот сектор.
Traveling.
Back to Top
bobosk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Sep-2013
Location: sk
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bobosk Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 26-Sep-2013 at 01:26
Здраво,

Ве молам, доколку некој има да ми даде или па знае да ме упати каде да најдам, катастарски план од општина „Гази баба“. Потребен ми е за да можам во некои од селата во општината да најдам ниви, за да ја проверам земјата и да видам дали има вода, Сето ова пак ми е потребно дека сакам да земам државна земја па да знам за што аплицарм во МЗШВ кога ќе пуштат оглас за издавање на државно земјодесло земјиште.

На „ВЕБ ГИС“ општина “Гази баба“ не е исцртана за да можам таму да си проверам.

Поздрав и Балгодарам
БоБо
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 21-Oct-2013 at 12:02
ДУП-от “Цветан Димов II” на повторна јавна расправаВо насока на создавање на рамномерен просторен развој, рационално уредување и користење на просторот и создавање услови за хумано живеење и работа на граѓаните, Општина Кисела Вода ги продолжи активностите за носење на неколку клучни урбанистички планови. Имено, деталниот урбанистички план за реон Ј, четврт Ј10, Општина Кисела Вода, плански период 2013-2018, кој е со граници на планскиот опфат помеѓу улиците ”Христо Татарчев” (поранешна “Сава Ковачевиќ”), “Народни Херои”, “Димо Хаџи Димов” и булеварот “Есенинова” e повторно на јавна расправа.

Опфатот на планот е со површина од 30,56 ха.

Основната класа на намени согласно Генералниот урбанистички план на Град Скопје 2012-2022 е А-домување, која што ке биде надополнувана со други класи на намени (Б-комерцијални и деловни намени, В-институции, Д-зеленило, спорт и рекреација и меморијални простори, Е-инфраструктура).

Повторната јавна анкета ќе трае 10 работни дена, односно до 5-ти Ноември. Во споменатиот рок, заинтересираните граѓани и правни лица од конкретното подрачје опфатено со планот можат да доставуваат писмени забелешки, предлози и мислења на анкетните листови.

Јавната презентација со стручно презентирање на планот ќе се одржи на 24.10.2013 година (четврток), во 12 часот во просториите на урбаната заедница “Цветан Димов” (стара рампа).

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=529585550460673&set=pb.100002276992783.-2207520000.1382353247.&type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 14-Feb-2014 at 13:10
Градот ќе се подели на квартови, па на блокови до 30 хектари
     
Главниот град ќе се подели на градски четврти (квартови), а тие понатаму на блокови, кои ќе бидат од 10 до 30 хектари, информира градоначалникот Коце Трајановски по вчерашната седница на координативното тело за градоначалници, одржано седми пат.

На седницата се расправало и за данокот на имот, за поставување привремени објекти и урбана опрема на подрачјето на Скопје и усогласување со општините и градот за генералниот урбанистички план.

- Во смисла на реализација на ГУП ќе се донесат регулациски планови за градските четврти, кои ќе се поделат на помали блокови, и ќе се прави детален урбанистички план за блокови, кои ќе бидат од 10 до 30 хектари - објасни Трајановски.

Во претстојните месеци ќе се одвива јавна расправа за содржината на генералниот урбанистички план, по што би следувало финалното усвојување на предлогот од страна на градските советници за градските четврти.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2141482293&id=14&prilog=0&setIzdanie=23101
За сè има вторпат
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 20-Feb-2014 at 22:12
Aj ako moze nekoj od vas da me prosvetli i da mi objasni sto znaci zemjiste nameneto za servisni dejnosti ???
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 20-Feb-2014 at 22:15
Ако не се лажам тоа е за дејности од незагадувачка индустрија кои служат како надополнување кон индустриските објекти (односно некој вид на складишта или фабрики за конфекција). Доколку можеш да ми кажеш каде се наоѓа тоа земјиште можеби би можел да кажам подетално за што станува збор.
Но сепак тоа е индустриско земјиште.


Edited by daci92 - 20-Feb-2014 at 22:16
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 20-Feb-2014 at 22:21
Ostrovska-Todor Cangov JI05 stanuva zbor za parceli od okolu 20000 kvadrata, a okolu se se kukji ,ne mi ide u glava nikako deka samo toj del ke e industrisko zemjiste
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 21-Feb-2014 at 01:17
Неможам да ја најдам таа парцела ,можеш да ми ја посочиш на урбанистички план ?
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 21-Feb-2014 at 15:18
  City Coordinates: 42°0′N 21°26′E
φ Latitude °N, λ Longitude °E (of Map center):
(41.98161075975056, 21.48876719951636)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 52>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.