build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 58>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 21-Feb-2014 at 19:48
Според овој урбанистички план тој простор е за Комерцијални и Деловни намени што значи дека е за трговски центар со деловни простории.
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 21-Feb-2014 at 20:35
Fala uste ednas

Back to Top
LEPI View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Feb-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote LEPI Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 13-Mar-2014 at 11:53
Denes se usvojuvaat vo grad Skopje 7 planovi po cetvrt,e sega prasanjeto mi e dali so ovie novi podelbi ke moze da se nosi plan i za pomali celini od onie prvicnite 30 Ha minimum i ako e taka zosto se cekase celi 1 i pol godina po nosenjeto na noviot GUP za ova da se napravi?????
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 14-Mar-2014 at 08:49
СКОПЈЕ ПОЧНА ДА СЕ ДЕЛИ НА КВАРТОВИ

Подрачјето на Скопје и официјално почна да се дели на градски квартови. Досега се изработени седум од вкупно 160-ина квартови кои ќе го сочинуваат градското урбанизирано подрачје. Првите квартови вчера добија зелено светло од градските советници. Урбанистите од Градот објаснија дека делењето на Скопје на квартови е, всушност, обврска на локалната власт со последните измени на Законот за урбанистичко планирање.

„Помалку трошоци како за граѓаните така и за локалната власт, побрза и поупростена урбанизација се дел од бенефитите на делењето на градското урбано подрачје на квартови. Скопје ќе биде поделено на 160 кварта, но ќе се изработат само 81, бидејќи квартовите содржат над 30 хектари“, објаснија вчера од Градот.

Секој кварт, пак, ќе се дели на блокови. И понатаму урбанизацијата е во надлежност на општините, а Градот е тој кој ги носи генералните граници и квартовите, кои понатаму ќе се разработуваат од општините.

Инаку, Скопје е првата локална единица во државава која почна да ги изработува квартовите. Таа обврска ја имаат сите општини.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=E54307FA99F6014D858BD8917667A6B0
За сè има вторпат
Back to Top
Filip_lfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Jun-2014
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip_lfc Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 19-Jun-2014 at 10:25
Zdravo na site, se macam veke nekoe vreme, ne mozam da njadam urbanisticki plan za centar 1, kaj Mavrovka, ne znam dali e smenet ili pak se raboti? ako moze nekoj da mi pomogne ili pak ako ima da mi pusti eden!
Fala odnapred!
FiLiP_LFC
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 19-Jun-2014 at 17:36
Podzemnata soobrakajnica nema da se gradi?.
Ili sepak ke se gradi?

kade se site onie vetuvanja?
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 21-Jun-2014 at 09:31
Дефинитивно нема да се гради, скап бил проектот. Одвоиле за таа намена 45млн евра, а за да се изгради биле потребни 70 и кусур.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 21-Jun-2014 at 18:46
Од една страна е добро што нема да се прави, од друга страна да се чуди човек за тоа како трошат милиони на глупости, а за вакви битни работи не се одвојува ни од далеку толку колку што треба.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 15-Jul-2014 at 12:05
Конечно и во чаир излезе некој план, се делови што се спојуваат со центар. ( Е само на алб јазик, на мкд јазик е во изработка) Разбира некој нешто од овие планови?
http://cair.gov.mk/static_cont/plani_detajor_vendor.html
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 15-Jul-2014 at 12:36
Првиот детален урбанистички план е за регулација на стара чаршија. Претпоставувам со овој план ќе се одредат границите до каде може да се гради во чаршијата, односно колку слободен простор останал за градење во самата чаршија.Вториот детален урбанистички план е за Карадак маало и за Гази Баба. Веројатно сакаат да ги урбанизираат овие делови на Скопје, што е добра идеја.Третиот детален урбанистички план е за просторот околу Саат кулата на Бит пазар. Овој е можеби најважен план, зашто со хаотичното градење Саат кулата е засенета од грди згради и недоправени куќи. Се надевам дека со овој план ќе се регулира дозволената височина на објектите и ќе се доведе во ред тој дел на Скопје, зашто сега личи на некоја палестинска населба.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 08-Oct-2014 at 16:58
Налетав на овие фотки, можеби ќе бидат од корист некому...

IMG_3488 by Alek P, on Flickr

IMG_3489 by Alek P, on Flickr

IMG_3490 by Alek P, on Flickr

IMG_3508 by Alek P, on Flickr

IMG_3502 by Alek P, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 08-Oct-2014 at 16:59
IMG_3495 by Alek P, on Flickr

IMG_3496 by Alek P, on Flickr

IMG_3486 by Alek P, on Flickr

IMG_3510 by Alek P, on Flickr

IMG_3509 by Alek P, on Flickr

IMG_3498 by Alek P, on Flickr

Edited by Џоле - 08-Oct-2014 at 17:01
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 08-Oct-2014 at 17:01
IMG_3491 by Alek P, on Flickr

IMG_3485 by Alek P, on Flickr

IMG_3503 by Alek P, on Flickr

IMG_3506 by Alek P, on Flickr

IMG_3493 by Alek P, on Flickr

IMG_3505 by Alek P, on Flickr

IMG_3499 by Alek P, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 384
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 08-Oct-2014 at 18:08
Ах... што би било кога би било
ಠ_ಠ
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 08-Oct-2014 at 22:19
Ми се плаче кога го гледам Културниот Центар, замислен, но не реализиран целосно, а од неодамна и погребан.

Некои работи секако подобро и што не се реализирале. Добро што Г.Ѕид не е според замислената големина. А гледам дека и на Кејот била замислена сообраќајница (секако тоа било улица и пред земјотресот, но подобро е вака како пешачка т.е. во моментов полупешачка зона).

----------

Џоле браво за фотките. Изгледа се работи за моментална изложба во Цирих.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 09-Oct-2014 at 07:44
Може да се забележи дека и тогаш, како и сега, имало подобри планови кои не се реализирани наспроти рецидиви на политико-селскиот комплекс кои се протуркувани на мала врата. И денес, уште повеќе него ли порано, сум длабоко убеден дека е божја дарба што планот на Кензо не се реализирал, а видоизменетиот градски ѕид, едниствен сегмент искористен од тој план е и ЅИД за слободниот урбан развој на Скопје минативе децении. И повторно се затвора кругов, комплексот на нижа вредност према се што доаѓа од страна, префинето исфлитриран од домашното селско ренде, кое како темпирана бомба изртува на површина во судбински моменти, го прави нашето урбано битисување онакво какво што го живееме. Clear and simple.
.....   .......
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 09-Oct-2014 at 22:59
Originally posted by fichot

Ми се плаче кога го гледам Културниот Центар, замислен, но не реализиран целосно, а од неодамна и погребан.

Некои работи секако подобро и што не се реализирале. Добро што Г.Ѕид не е според замислената големина. А гледам дека и на Кејот била замислена сообраќајница (секако тоа било улица и пред земјотресот, но подобро е вака како пешачка т.е. во моментов полупешачка зона).

----------

Џоле браво за фотките. Изгледа се работи за моментална изложба во Цирих.
на слично ниво сум со тебе, има голем дел од објектите на мекетите кои не ми се допаѓаат или не им е таму местото, но инфраструктурно и просторно, ако ги имавме тоа што го има на макетиве, денес ќе ни беше многу полесно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 13-Oct-2014 at 12:28
ВО КАСАРНАТА "ИЛИНДЕН" ЌЕ СЕ ГРАДАТ И ХОТЕЛИ И БЕНЗИНСКИ

Освен хотели и бензински пумпи, ќе се предвидат и блокови за индивидуално домување, па општинарите очекуваат дека поголем интерес за купување на земјиштето, кое досега трипати неуспешно беше на продажба

Во касарната "Илинден" ќе биде дозволено да се градат хотели, бензински пумпи и куќи. Општина Карпош работи на изработка на нов детален урбанистички план за касарната, со кој се надеваат дека, конечно, некој ќе пројави интерес за купување земјиште. Според постојниот план, беа предвидени маркички за станови, деловни објекти и за трговски центри.
"Инвеститори се интересираат за купување на земјиште во касарната 'Илинден', но сакаат да градат содржини кои не се предвидени со постојниот ДУП. Затоа решивме да направиме измени и да предвидиме можност за градба на хотели, бензински пумпи и блокови за индивидуално домување", вели градоначалникот на Општина Карпош Стевче Јакимовски.Новиот план ќе биде готов кон почетокот на наредната година, и веднаш потоа ќе биде распишан оглас за продажба на земјиштето.
Досега Општина Карпош трипати се обидуваше да продаде парцели во касарната "Илинден", која треба да прерасне во нова населба. Но на огласите интерес не пројави ниту еден инвеститор. Тогаш градоначалникот Јакимовски рече дека интерес нема поради високата цена, која е 6.000 денари за квадратен метар. Иако побарал од Министерството за транспорт и врски да се намали почетната цена, добил негативен одговор.
Според постојниот детален урбанистички план "Касарна Илинден", кој Општината го донесе пред три години, просторот е поделен на седум блокови и зафаќа површина од 95 хектари. Урбанистичкиот план дозволува станбените згради да бидат високи до 80 метри или 21 кат, додека комерцијално-деловните објекти би имале помеѓу 9 и 21 кат.

http://www.vest.mk/?ItemID=2E402B0769306944818E9174CE663EF5

Edited by jyvation - 13-Oct-2014 at 12:28
Back to Top
DAJK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DAJK Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 28-Nov-2014 at 20:40
Здраво дечки,

ве молам за информација каде можам да ги најдам стариот и новиот предлог ДУП за општина Карпош ( реонот околу школото Војдан Чернодрински)???

На сајтот на оптина Карпош нема ништо конкретно за тој регион?!!?

Благодарам
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 06-Dec-2014 at 17:33
Originally posted by DAJK

Здраво дечки,

ве молам за информација каде можам да ги најдам стариот и новиот предлог
ДУП за општина Карпош ( реонот околу школото Војдан Чернодрински)???
На сајтот на оптина Карпош нема ништо конкретно за тој регион?!!?Благодарам


Во општина Карпош треба да го побараш тој урбанистички план. Она што можам јас да ти го кажам е дека се говори Стевчо фрлил пик на куќите од тој дел на Тафталиџе, па сакал да пикне станбени згради таму. Досега имаше големо незадоволство од станарите. Лично барав друг урбанистички план на нивната веб-страница, но не го најдов. Ќе мора да одиш во општина Карпош и да бараш увид во хартиениот план. Мора да ти дадат увид, ако не ти дадат, тука се секогаш медиумите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.