build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1340
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1161 Posted: 10-Nov-2021 at 17:47
Па, па, па, Дева Марија

Што правиме со криминалите во ДУП-овите од претходно за кои ниту одговараше ниту ништо. Секој ден поминувам покрај зградата кај Убавиците во Нерези каде што најкриминално е убутана маркичката до самиот булевар, па сега има ситуации каде тротоарот и вело-патеката се станати сервисни улици.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13748
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1162 Posted: 01-Dec-2021 at 08:14
Исто така на денешната седница советот донесе одлука за укинување на две градежни маркици на потегот помеѓу Перла Бјанка и Маркет ЗУР и наместо колективни згради ќе се предвиди парковско зеленило. Со овие одлуки Општина Аеродром јасно става на знаење дека потребите и мислењето на граѓаните се и наш приоритет и дека со нас како локална власт имаат партнер во решавање на сите проблеми.https://www.facebook.com/TimcoMucunski
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1163 Posted: 01-Dec-2021 at 14:44
Previous

Маркичките во прашање:

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13748
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1164 Posted: 05-Dec-2021 at 11:59
Од презентираните 39 детални урбанистички планови за Општина Карпош, она што може да се заклучи (меѓудругото) е следно:

1. На местото на фабриката Алумина , Пуцко Петрол може да гради висококатница од 105 метри
2. Ќе се уништат фудбалските игралишта на Алумина и Локомотива, а на нивно место ќе никне станбен објект и улица со што Општина Карпош ќе има само еден терен за голем фудбал (во Бардовци)
3. Од Зоолошка па се до Карпош 4, покрај бул. Илинденска ќе има станбено-деловни објекти
4. На повеќе локации е планирано станбени згради со приземје и 12 спрата
5. Ќе имаме неколку нови станбени комплекси од типот на Настел
6. Нови згради се планирани и на Букурешка, Прашка и Варшавска
7. Нови станбени згради ќе има и во Влае, Козле, Карпош 4
8. Планирани се над 40-тина згради, а согласно предвидената изградена површина се очекува во нив да живеат над 15.000 жители што е четвртина од сегашната бројка на жители. Тука не се вклучени претходно планираните згради во ДУП-овите усвоени изминатите четири години. Со нив, бројката на нови жители ќе се зголеми за околу 30.000 жители
9. Се предвидуваат изградба на повеќе верски објекти од училишта, градинки и игралишта
10. Парковите спроти студентскиот дом „Гоце Делчев“ и Алумина ќе бидат претопени во сообраќајници
11. Единствените големи површини со зеленило ќе останат во дел од Градски Парк и над Горно Нерези
Речиси сите овие урбанистички планови се отпочнати во мандатот на Стефан Богоев, а најголем дел од истите се нарачани од градежни компании кои со години го силуваат Скопје.

https://www.facebook.com/dimoski.marti
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13748
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1165 Posted: 18-Dec-2021 at 08:46
ЈАКИМОВСКИ СЕ ЖАЛИ ОД АРСОВСКА: Веќе 45 дена го молам градот Скопје да назначи комисија за урбанизам, може да изгубиме тужба од 15 милиони евра

Дел од новинарите вчера успеале да добијат брифинг со градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, но тоа не му успева сеуште никако на градскиот татко на Карпош Стевче Јакимовски. Градоначалникот и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски се пожали дека подолго време не може да стапи во контакт со градоначалничката на Скопје, која беше избрана со поддршка на неговиот поголем коалициски партнер-ВМРО-ДПМНЕ.
„Имам потреба вака јавно да се обратам, веќе 45 дена го молам Градот Скопје да назначи комисија за урбанизам, бидејќи старата комисија е суспендирана, а немаат назначено нова комисија за да го одобри деталниот урбанистички план за кој што сме ние тужени, а тужителот бара 15 милиони евра оштета.
Досега имав средба со јавниот правобранител и со правобранителот кој го води предметот. Инсистираат планот итно да се донесе и на инвеститорот да му се понуди парцелата која е суспендирана со поништување на планот.
Ова е последниот начин со кој што можам евентуално да влијаам за позитивно решение на проблемот за Општината Карпош да не биде доведена во тешка материјална состојба“, пишува Јакомовски на својот фејсбук профил.

https://faktor.mk/jakimovski-se-zali-od-arsovska-vekje-45-dena-go-molam-gradot-skopje-da-naznachi-komisija-za-urbanizam-moze-da-izgubime-tuzba-od-15-milioni-evra
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13748
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1166 Posted: 22-Dec-2021 at 12:57


Дојде на ред и деталниот урбанистички план за Градска четврт З 09 односно за делот помеѓу бул. Партизански одреди, М.Т. Гологанов, бул. 8-ми Септември и ул. Франклин Рузвелт.
- Нова зграда кај Веро со висина од 27 метри
- Паркинзи на местото на зеленилото помеѓу зградите кои се наоѓаат помеѓу бул. Партизански одреди и ул. Каирска
- Нова зграда кај Катастар

https://www.facebook.com/photo?fbid=10227106612150000&set=a.1070899771535
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13748
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1167 Posted: 25-Dec-2021 at 11:08
Originally posted by stef4o

ЈАКИМОВСКИ СЕ ЖАЛИ ОД АРСОВСКА: Веќе 45 дена го молам градот Скопје да назначи комисија за урбанизам, може да изгубиме тужба од 15 милиони евра

Дел од новинарите вчера успеале да добијат брифинг со градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, но тоа не му успева сеуште никако на градскиот татко на Карпош Стевче Јакимовски. Градоначалникот и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски се пожали дека подолго време не може да стапи во контакт со градоначалничката на Скопје, која беше избрана со поддршка на неговиот поголем коалициски партнер-ВМРО-ДПМНЕ.
„Имам потреба вака јавно да се обратам, веќе 45 дена го молам Градот Скопје да назначи комисија за урбанизам, бидејќи старата комисија е суспендирана, а немаат назначено нова комисија за да го одобри деталниот урбанистички план за кој што сме ние тужени, а тужителот бара 15 милиони евра оштета.
Досега имав средба со јавниот правобранител и со правобранителот кој го води предметот. Инсистираат планот итно да се донесе и на инвеститорот да му се понуди парцелата која е суспендирана со поништување на планот.
Ова е последниот начин со кој што можам евентуално да влијаам за позитивно решение на проблемот за Општината Карпош да не биде доведена во тешка материјална состојба“, пишува Јакомовски на својот фејсбук профил.

https://faktor.mk/jakimovski-se-zali-od-arsovska-vekje-45-dena-go-molam-gradot-skopje-da-naznachi-komisija-za-urbanizam-moze-da-izgubime-tuzba-od-15-milioni-evra


Плац за бензинска на Пуцко ги „скара“ Јакимовски и АрсовскаАпелот на градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски до новата скопска градоначалничка Данела Арсовска, Град Скопје да даде согласност за Детален урбанистички план, бидејќи во спротивно Општина Карпош се соочува со опасност да плати оштета од 15 милиони евра, се однесува на судски спор покренат од страна на нафтената компанија „Пуцко Петрол“, дознава Фокус.

Според информации од Општина Карпош, оваа компанија во сопственост на Асмир Јахоски, син на пратеникот од редовите на ДУИ Ислаил Јахоски, на јавна лицитација одржана во 2016 година купила плац покрај булевар Осми Септември, во близина на хотелот Александар Палас и спортскиот комплекс Борис Трајковски.

Притоа, во моментот кога компанијата го купила земјиштето за околу 2 и пол милиони евра на наддавање со уште 5 компании, на сила бил Детален урбанистички план кој на таа локација предвидувал изградба на помала бензинска станица, со две пумпи за точење на горива.

Впрочем, продажбата на земјиштето се врши за време на претходниот мандат на Јакимовски, но по промената на локалната власт, кога нов градоначалник на локалните избори во 2017 година стана Сфетан Богоев, Уставниот суд го укина овој ДУП, бидејќи, според Судот, бил донесен во незаконска постапка.

На тој начин, компанијата го загуби законското право (секој урбанистички план има сила на закон) да гради бензинска станица на купениот имот, по што поднела тужба со која првичните 2 и пол милиони евра за купување на земјиштето пораснале до 15 милиони евра, сосе камати и побарување по основ на неостварена добивка.

КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ?

Како што вели Јакимовски за Фокус, Пуцко Петрол веќе еднаш добил првостепена судска пресуда во своја корист, но, објаснува тој, по жалба на Државното правобранителство предметот е вратен на повторно одлучување.

Државниот правобранител беше кај мене и кажа дека под итно треба да се усвои ДУП-от, по што истата локација правобранителството на суд ќе и ја понуди на компанијата. Ако одбие, ќе нема право на оштета – вели Јакимовски, додавајќи дека правобранителот периодов праќал дописи до Општина Карпош и Град Скопје, па дури и предочува на евентуална кривична одговорност.

Инаку, тој пред неколку дена јавно ја прозва новата скопска градоначалничка Арсовска, истакнувајќи дека 45 дена го моли Градот да назначи Комисија за урбанизам, за да го одобри планот за кој неговата општина е тужена за побарување од 15 милиони евра оштета.

Арсовска, пак, му одговори дека тој врши медиумски и институционален притисок врз Градот за да даде позитивно мислење на одреден урбанистички план, наместо, како што потенцираат, вината да ја бара кај неговиот претходник.

НОВ ДУП

Поточно, судскиот процес против Општина Карпош е покренат кога градоначалник беше Богоев, во чие време, всушност, почнала постапка за усвојување на нов урбанистички план.

Меѓутоа, овој план не се однесувал за цела четврт, како што бил опфатот на претходниот укинат план од страна на Уставниот суд, туку за еден блок, што го опфаќал само плацот што Пуцко Петрол го купил во време кога имало важечки план со маркица за бензиска пумпа.

Така, во изминатиов период овој план ги минал сите законски фази, но заглавил во Град Скопје, кој првично дал забелешки на планот.

Откако овие забелешки се поправени, планот бил вратен во Град Скопје непосредно пред да се одржат изминатите избори, но до денес нема ниту одговор со нови забелешки, ниту позитивно мислење, за да може да оди на следна фаза во Министерство за транспорт и врски и на крај да се врати на гласање пред општинскиот совет.

Иако Законот за просторно и урбанистичко планирање предвидува дека Градот мора во рок од 5 дена да се изјасни, сепак, тоа не е направено, бидејќи по промената на локалната самоуправа суспендирана е старата комисија за урбанизам, а се уште не е назначена нова.

https://fokus.mk/plats-za-benzisnnka-na-putsko-gi-skara-jakimovski-i-arsovska

Edited by stef4o - 25-Dec-2021 at 11:08
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13748
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1168 Posted: 25-Dec-2021 at 11:10
Кај изгорените бараки до Буњаковец вцртана е шесткатна зградаНа местото каде пред неколку дена изгореа бараките на скопското јавно претпријатие Улици и Патишта, во непосредна близина на трговскиот центар Буњаковец во центарот на Скопје, предвидена е изградба на станбена зграда.

Според податоците што ги обезбеди Фокус, на таа локација е вцртана маркица за изградба на шесткатна зграда со намена А2, со што, според Правилникот за стандарди и нормативи за урбанистичко планирање, се означува „домување во станбени згради“.

Всушност, тоа е предвидено со Деталниот урбанистички план донесен во 2012 година, кој потоа беше замрзнат, односно ставен под мораториум од страна на Советот на Општина Центар, додека градоначалник беше Саша Богдановиќ.

Паралелно со тоа, во рамки на Општина Центар се покрена постапка за носење на нов ДУП за тој дел, кој носи назив Градска четврт 3 11 – локалитети Буњаковец 1 и Буњаковец 2.

Притоа, со новиот ДУП се намалува катноста на објектот за 2 ката, односно се спушта од 6 на 4 ката, меѓутоа неговата намена останува иста – А2 или „домување во станбени згради“.

Арно ама, постапката за усвојување на овој план не е завршена до ден денес, а во меѓувреме Уставниот суд ја укина одлуката за привремена забрана за градење во Општина Центар.

КАТНА ИЛИ ПОДЗЕМНА ГАРАЖА?

Меѓу плановите што потпаднаа под мораториумот беше и оној за делот околу Буњаковец, што значи дека моментално на сила е стариот ДУП од 2012 година, кој предвидува изградба на шесткатна зграда.

Според податоци од Катастарот на недвижности, земјиштето главно е во државна сопственост, додека дел од земјата во близина е во сопственост на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор, како на ЈП Улици и Патишта.

Од Општина Центар посочуваат дека и со стариот и со новиот ДУП што е во фаза на изработка се предвидува изградба катна гаража до Буњаковец, на местото каде моментално е поставен монтажен паркинг, како и на дополнителна површина наоколу.

Според неофицијални информации, во рамки на актуелната градска администрација се размислува да се отфрли изградбата на катната гаража, и во тој дел да се изгради парк, додека проблемот со паркирањето да се реши со подземен паркинг.

Меѓутоа, поради тоа што земјиштето е во сопственост на различни државни институции, а дел е и во приватна сопственост, според нашите извори, допрва ќе се испитува дали оваа идеја е остварлива.

Иако надлежните се уште ги испитуваат причините за пожарот во кој изгореа бараките и неколку автомобили, опозицијата веќе изнесе сомнеж дека тој можеби е намерно подметнат.

https://fokus.mk/kaj-izgorenite-baraki-do-bunakovets-vtsrtana-e-shestkatna-zgrada
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13748
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1169 Posted: 11-Jan-2022 at 18:24
Герасимовски со барање за вонреден инспекциски надзор на ДУП Градска четврт Ј07Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, испрати барање до Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам за вршење на вонреден инспекциски надзор на блоковите 10, 28 и 43 од Деталниот урбанистички план Градска четврт Ј 07 Локалитети: Капиштец, Завод за медицинска рехабилитација, Старо Водно, Долно Водно, Мало Курило и Цвеќара.

-Од причини што Советот даде задолжение на градоначалникот да се обрати до Вас, бараме во рамките на Вашите законски надлежности, да ја испитате околноста, можностите и рамките за извршување на вонреден инспекциски надзор врз ДУП Градска четврт Ј 07 (донесен на 18.7.2014) околу неговото донесување, особено за блоковите 10, 28 и 43 и за истото да нѐ известите во најкус можен рок“ – е неведено во барањето испратено до Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам.

Како што информираат од Општина Центар, со извршувањето на вонредниот инспекциски надзор ќе се излезе во пресрет на барањата на граѓаните од улиците: „Козара“, „Питу Гули“ и „Салвадор Аљенде“, кои тоа го побараа од Герасимовски, но и ќе бидат појасни околностите кои довеле до донесувањето на планот во 2014-та година.

Советот на Општина Центар на последната четврта седница го задолжи Герасимовски од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да побара вонреден инспекциски надзор на планот.

https://www.vecer.press/герасимовски-со-барање-за-вонреден-ин/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.516 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.